Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 30.08.2010, 01:01:03
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Neatentia sau poate oboseala sau necunoasterea. dar interpretarea dumneavoastra arata nu ca aveti 4 clase ci ca sunteti ori indoctrinata ori...oricum pana acum v-am cam ghicit cum stati cu religia sau ma insel? Nu era numai problema cu botezul copiilor? Ati mintit sau nu?
M-am distrat putin pe seama cacofoniei scrisa de dvs. atat. Asa ca sa infrunt ziua voioasa. Trebuie sa merg la servici, daca mai aveti ocari, scrieti-le, le voi citi in seara asta ca acestea imi dau curaj.
Asa imi dau seama ca sunt diferita de dumneavostra, daca am fi la fel nu m-ati trata asa.
  #162  
Vechi 30.08.2010, 01:02:13
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Cred ca orice om isi da seama ca femeia asta nu vrea sa judece ori nu este atenta la cea ce scriu. Un astfel de dialog nu poate continua! Am zis primele secole crestine ! Iar istoria arata aceste lucruri!
  #163  
Vechi 30.08.2010, 01:05:59
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Asa imi dau seama ca sunt diferita de dumneavostra, daca am fi la fel nu m-ati trata asa.
deci ma judecati?Parca nu aveati voie sa ma judecati? Apoi eu sa stiu ca am voie sa judec si am judecat ca ati mintit! In fine mai e o deosebire intre mine si dumneavoastra! eu nu ma simt persecutat! Sectele prin frica de multe ori isi tin adeptii! Si prin ideea ca sunt persecutati!
  #164  
Vechi 30.08.2010, 01:12:20
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cred ca orice om isi da seama ca femeia asta nu vrea sa judece ori nu este atenta la cea ce scriu. Un astfel de dialog nu poate continua! Am zis primele secole crestine ! Iar istoria arata aceste lucruri!
Cum sa scrie Nt despre martirul din anul .Citam : Dintre martirii secolului al II-lea creștin trebuie să-l amintim în primul rând pe sfântul Ignațiu, discipol al apostolilor și episcop de Antiohia, care a fost ucis la Roma în timpul persecuției împăratului Traian (98-117). Tot în acea perioadă a suferit un greu martiriu și Simeon, al doilea episcop de Ierusalim, ca și papa Telesfor.
  #165  
Vechi 30.08.2010, 10:49:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iar pana la urma in afara ca diacon era un preot
Haideți să nu facem ghiveci. În NT [διάκονος] sunt diaconi, [πρεβύτερος] sunt prezbiteri, iar [ίερεύς] sunt preoți. Aceștia din urmă îi întâlnim doar la evrei și la păgâni (exceptând bineînțeles preoția generală și preoția Domnului Hristos), în nici un caz printre creștini.
  #166  
Vechi 30.08.2010, 12:01:59
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Daca Iisus este mare preot si noi suntem preoti nu exista anumite gradari?Pai nu se vede acest lucru prin : pastoriti turma care va fost data in paza?. Apoi noi vorbim aici dupa traducerile protestante si nu dupa cele ortodoxe sau catolice! Apoi noi suntem de la inceput si fata de voi avem episcopi! Si nu numai. Avem transmiterea harului prin hirotonie. Luand strict Nt dupa litera voi nu puteti fi o biserica crestina deoarece nu aveti episcopi! Apoi biblia ne spune ca: In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica. (2Pet.2:1)
Ce arata istoria? Ca aceste secte se faramiteaza mereu si se distrug singure! Sau in cel mai bun caz isi schimba doctrinele! Vedem ca se scrie despre "voi" ca fiind ceva permanent pe cand ereticii pier naprasnic! Mai ales ca si Iisus spune: Si iata ca Eu sunt cu VOI in toate zilele, pana la sfarsitul veacului." Daca El este cu Noi in toate zilele si Noi suntem in toate zilele.
Desigur invatatorii falsi vor sa ne pacaleasca deoarece :Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi. (Mat.24:11)
Din pacate protestantismul nu are raspuns cu privire la acesti invatatori! Care sunt ei? Din punct de vedere catolic si ortodox acestia sunt protestantii care pre multi au amagit confirmand si : 1. Si aceasta sa stii ca, in zilele din urma, vor veni vremuri grele;

2. Ca vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginti, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara cucernicie,

3. Lipsiti de dragoste, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, cruzi, neiubitori de bine,

4. Tradatori, necuviinciosi, ingamfati, iubitori de desfatari mai mult decat iubitori de Dumnezeu,

5. Avand infatisarea adevaratei credinte, dar tagaduind puterea ei. (adica Sfintele taine)
Pana la urma Nt se poate interpreta in multe moduri. Apoi ca sa zici ca Dumnezeu nu are grija de biserica sa inseamna ca Dumnezeu nu lucreaza nici in oameni! Inseamna ca Omul se mantuieste personal si nu are nevoie de Dumnezeu! Omul tine biserica si o fereste de erezii prin mii de reforme! De Dumnezeu nu mai avem voie! Oare asa sa fie scumpi sectanti?

Last edited by bairstow; 30.08.2010 at 12:05:09.
  #167  
Vechi 30.08.2010, 16:57:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Daca Iisus este mare preot si noi suntem preoti nu exista anumite gradari?Pai nu se vede acest lucru prin : pastoriti turma care va fost data in paza?
Nu este nici o gradare, Biserica nu e condusă de militari. Turma e păstorită de păstori nu de preoți. Biserica Noului Testament e păstorită de cei rânduiți de Dumnezeu:

"Și El a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători" (Efes.4,11)

Unde vezi dumneata "preoți"?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi noi vorbim aici dupa traducerile protestante si nu dupa cele ortodoxe sau catolice!
Apoi eu vorbeam de originalul grecesc care nu era nici catolic, nici ortodox, nici protestant, era creștin.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
fata de voi avem episcopi!
și neoprotestanții au episcopi (sau prezbiteri).
  #168  
Vechi 30.08.2010, 17:29:11
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Din pacate

Neoprotestantii nu au episcopi, originalul Nt nu s-a pastrat(sau daca s-a pastrat sunt 2 curente mari de traducere) Apoi textul din Efeseni citat arata clar anumite functii!
Si nu numai: pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine. (1Pet.5:2). Acest pasaj luat din biblia dupa Cornilescu va contrazice clar la : Nu este nici o gradare...
Daca unii pastoresc peste altii clar ca au functii mai mari. Sau in Nt se arata ca apostolii erau egali cu ceilalti? Sa vedem in continuare: 2 Corinteni 13,2. Cum am spus, cand am fost de fata a doua oara, tot asa si azi, cand nu sunt de fata, spun iarasi mai dinainte celor ce au pacatuit mai inainte si tuturor celorlalti ca, daca ma voi intoarce la voi, n-am sa crut deloc;
Daca ar fi dupa logica dumneavoastra ce drept avea acest infumurat sa-si atribuie rolul de judecator?(daca ma voi intoarce la voi, n-am sa crut deloc; )
Apoi am mai aratat ca pastorii erau cei ce pastoreau turma : adica preotii. Mai ales ca orice crestin din biserica adevarata este preot!
Cat despre traduceri va aduc aminte cat de proasta poate fi traducerea dupa acest cornilescu: 3. Cine injunghie un bou ca jertfa nu este mai bun decat cel ce ucide un om; cine jertfeste un miel este ca cel ce ar rupe gatul unui caine; cine aduce un dar de mancare este ca cel ce ar varsa sange de porc; cine arde tamaie este ca cel ce s-ar inchina la idoli; toti acestia isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
Sa inteleg ca cine injughie un bou ca jertfa(cu toate ca evreii jertfeu boi ca jertfa) sunt ucigasi?!? Traducerea ortodoxa :3. Cel ce junghie un bou si in acelasi timp omoara un om, cel ce jertfeste o oaie si in acelasi timp rupe gatul unui caine, cel ce aduce prinos si in acelasi timp aduce sange de porc, cel ce aduce jertfa de tamaie si in acelasi timp se inchina la idoli, - toti acestia si-au ales cai nelegiuite si in uraciunile lor traieste sufletul lor.
Vad ca sensul e schimbat si e logic. mai sunt si alte greseli ale bibliei traduse de acest om numit cornilescu.
  #169  
Vechi 30.08.2010, 22:08:16
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit cum de cititi carti protestante?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre moartea apostolilor am citit chiar in carti protestante (Iisus un simplu tamplar) ca cel putin 11 au murit de moarte martirica. De unde stiu ei daca desconsidera traditia nu putem sti...
sunteti ciudat, judecati sectarii dar citit cartile lor. Va dati seama cat sunteti de ciudat/a?
  #170  
Vechi 30.08.2010, 22:15:15
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Adica apostolul ne spune sa pastorim turma cand oricum aceasta turma ar fi degenerat?!?

Cand am scris "a degenerat" nu m-am referit la faptul ca a disparut complet ci doar ca s-a schimbat in rau turma.


___________________________
A DEGENERÁ= A ajunge într-o stare inferioară celei precedente; a fi în declin; a regresa; a decădea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06