Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.05.2011, 03:04:05
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Din greșeală am trimis al doilea mesaj, nu știu cum să-l șterg, dacă știe cineva să-mi spună.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.05.2011, 03:19:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 88hharalambos Vezi mesajul
Din greșeală am trimis al doilea mesaj, nu știu cum să-l șterg, dacă știe cineva să-mi spună.
Numai administratorul poate sterge mesajele. Dar puteti sa stergeti continutul daca doriti.Da-ti un click in drepta sus, pe numarul mesajului (70) si se va deschide o fereastra in care puteti edita.(apasati butonul "edit" din dreapta jos)Marcati tot textul apoi apasati "delete".Si scrieti apoi ceva de genul "mesaj trimis de doua ori".( trebuie sa scrieti minim 10 caractere parca, sa puteti posta mesajul).Apoi apasati butonul "salvare schimbari" si gata mesajul.:-)

PS- dar nu este nici o problema daca lasati mesajul dublat. Se mai intampla pe forum:-)

Doamne ajuta!

Last edited by Melissa; 18.05.2011 at 03:21:42.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.05.2011, 04:10:10
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dacă nimic din lumea asta nu este a călugărului, atunci cum rămâne cu făgăduința Mântuitorului???Marcu capitolul 10: 28. Și a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat.
29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.


Parinte, iertati va rog, va cer un ajutor la talcuirea pericopei citate (si, daca nu e cu suparare, ii rog si pe fratii crestini care citesc acum sa ma ajute intru lamurire)!
Imi pare ca cele doua versete se refera la doua planuri distincte si la legatura dintre acestea. Astfel:
Versetul 29 imi pare ca se refera la existenta lumeasca a omului.
Versetul 30 il inteleg ca o trimitere la viata duhovniceasca.
Legatura consta, dupa cum (nu ma) pricep eu, in rasplata pe plan duhovnicesc (sau darul din partea Domnului) a jertfei crestinului facuta in planul lumesc. Pe aceasta linie vorbim despre despatimire, renuntarea la idoli etc.
Oare am inteles bine? Va multumesc.
Sf Ioan Gură de Aur, tâlcuiește această făgăduință, la Matei, cu referire la plan strict lumesc,( după cum și textul este destul de clar) specificând prin cuvântul " oricine" că această făgăduință se întinde la toți din toate timpurile, (nu numai la Apostoli), care vor renunța pt Hristos la cele precizate de Evanghelie.

Și aduce argumente cum Apostolii pescari săraci fiind la momentul chemării la apostolie, și apoi după Pogorârea Duhului Sfânt , când s-a întemeiat primele comunități creștine, cum toți aduceau averile lor și le puneau la picioarele apostolilor, iar ei mai departe ca niște buni economi le împărțeau după nevoie altora .

Apoi numărul celor care sau lipit de apostoli, dragostea lor pt ei, pt aceasta îl aduce exemplu și pe apostolul Pavel care ucenicii erau în măsură să-și dea și sufletul pe el.

Și sf Teofilact al Bulgariei, în tâlcuirea la Luca explică la fel.
Desigur, că există și un înțeles mai înalt la aceste versete, fără să-l excludă pe cel dintâi, ci care îl suprapune, la acesta din urmă vb sf Chiril al Alexandriei, în care se referă la primirea Duhului Sfânt în schimbul lepădării de cele lumești, și la dobândirea de daruri duhovnicești și harisme de tot felul, chiar în viața de acum.

Și aici compară în schimbul tatălui pământesc pe Cel Ceresc, în schimbul fraților trupești, pe cei în Hristos care sunt foarte mulți, în schimbul femeii, înțelepciunea cu care va naște roadele cele bune a Duhului Sfânt și virtuțile, etc,

Și vedem că această făgăduință atât pe plan material cât duhovnicesc a fost și este până în zilele noastre, mănăstirile în cea mai mare parte au situație materială( chiar dacă a mai fost și este încă secularizată), care este a tuturor viețuitorilor și dealungul timpului călugării sfinți au avut și aceste daruri spirituale.

Și Dumnezeu, celor care sunt în stare să se lepede de toate, le dă spre gestionare chiar în viața de acum, cu mult mai mult cele o dată lăsate, ca unora care nu sunt legați cu patimă de acestea și sunt vrednici să le stăpânească.
Dar de ce am spus astea, la acuza faptului că unora li se pare că a avea monahul un calculator sau știu eu niște lucruri personale, deja este o avere interzisă pt el.

Trebuie știut că monahul se leapădă lucruri și averi personale, ( chiar la călugărie)de cele care îl împovărează , nu ca și cum ar fi niște lucruri care nu mai are dreptul la ele, sau ca pe lucruri interzise pt el, ci pt evitarea grijei lor, cum vedem în viața sf Antonie cel Mare, care acest motiv și singurul la invocat.

Sau cum spunea sf Apostol Pavel, toate imi sunt îngăduite dar nu toate imi folosesc, bine-nțeles cele bune, nu păcatele, alea nu erau îngăduite nici chiar pt el.
Într-o mănăstire totul este organizat și centralizat în așa fel ca să nu împovăreze viețuitorii cu griji, deși au multe în gestiune.
Și astfel sunt multe dar fără să fi legat de nimic la propriu, în general cum se întâmplă ( nu mă refer la excepții, că sunt și din astea) .

Last edited by 88hharalambos; 18.05.2011 at 04:20:36.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.05.2011, 14:33:43
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Toate polemicile de la subiectul propus de mine ma baga si mai tare in ceata, ma bulverseaza, ma sperie si imi dau seama ca sunt cat o furnica de mica dar cu pacate cat pentru un elefant.

In problema mea as dori sa impac si capra si varza, dar stiu ca este imposibil pentru ca la un moment dat trebui sa renunt la ceva pentru ca nu "poti sluji la doi stapani".

Si sa presupunem ca incerc sa ma feresc cu o zi inainte de mersul la biserica, dar am vazut ca este pacat si in zilele de post din saptamana si sambata.

Sotul meu nu este un om rau, care nu ar tine cont de mine si i-ar pasa doar de "multumirea lui", dar nu cred ca ar avea intelegere asa cum ar trebui la capitolul asta.

Eu mai incercat atunci cand era post sa renuntam la viata noastra conjugala, dar un parinte de la bisericuta noastra ne-a spus ca nu este pacat sa ai relatii cu sotia in post.

De altfel fetita noastra a fost conceputa in post. Atunci a fost sotul la biseica si l-a intrebat pe parinte daca avem voie pentru ca este post si parintele a zis ca pentru a da nastere unui suflet de om este voie.

Probabil ca toate aceste idei contradictorii l-au bulversat pe el la fel cum s-a intamplat si cu mine.

Intr-adevar ma simt ca o oaie ratacita care nu stie "care este drumul cel bun"....probabil cel mai greu de urmat este si cel bun
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.05.2011, 00:06:13
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multumesc pentru talcuire

Va multumesc, Parinte, pentru talcuire si multumesc deasemenea fratelui Aghioritul, aveam cu adevarat nevoie de ajutor. Acum inteleg mai bine, ramane "doar" sa culeg si foloasele :)
Slava Bunului Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.04.2013, 18:50:41
crivat elena crivat elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2012
Mesaje: 1
Implicit candela varsata

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar este lege ? cu alte cuvinte, este canon in vigoare al Bisericii ?
as avea o intrebare, stiti ce inseamna sa se verse candela?, in general nu sunt superstitioasa, dar....................
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.04.2013, 21:31:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crivat elena Vezi mesajul
as avea o intrebare, stiti ce inseamna sa se verse candela?, in general nu sunt superstitioasa, dar....................
Ca ar trebui putin mai multa atentie. Atat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.04.2013, 12:08:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crivat elena Vezi mesajul
as avea o intrebare, stiti ce inseamna sa se verse candela?, in general nu sunt superstitioasa, dar....................
Ar mai putea insemna ceva: ca este timpul sa investiti intr-un extinctor. Pe care sa il plasati la usa dinspre iesirea apartamentului si nu in partea opusa.

Daca tot e sa fim supersitiosi, de ce sa nu credem atunci ca Dumnezeu, inainte de a ne da cartonas rosu, ne da cartonas galben ? Si, se stie: cu cartonas galben luat, joci altfel. Te straduiesti mai mult sa te mentii in terenul de joc, pana la fluierul final. Adica timpul scurt cat dureaza o partida, ca dupa aceea rezultatul meciului nu se mai poate modifica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.07.2013, 23:06:07
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
......................................
Daca tot e sa fim supersitiosi, de ce sa nu credem atunci ca Dumnezeu, inainte de a ne da cartonas rosu, ne da cartonas galben ? Si, se stie: cu cartonas galben luat, joci altfel. Te straduiesti mai mult sa te mentii in terenul de joc, pana la fluierul final. Adica timpul scurt cat dureaza o partida, ca dupa aceea rezultatul meciului nu se mai poate modifica.
Draga prietene,
io zic ca Dumnezeu nu ne da cartonas rosu, ne mai dam noi intre noi, uneori. Alteori ne dam singuri .. ei, glumeam si io .. imi pare rau ca nu mai scrii pe forum.
Toate cele bune tie si familiei tale, sa cresti in dragoste si ai parte de multa pace sufleteasca!
Bucurii!

P.S. Acuma, poate domnia ta nu ma consideri prieten. Inteleg, nu-i bai, insa, te rog, nu te supara daca pentru mine ramai tot prieten.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 20:15:17
despre superstitii Andreea2012 Generalitati 21 05.12.2012 19:08:14
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09