Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2010, 23:11:21
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit schimbarea numelui de botez

Unui copil la adoptie parintii i-au schimbat numele .Acum are 19 ani stie ca e infiat dar refuza sa vobeasca despre asta si e foarte greu sa-i spui adevarul in conditiile in care el nu e interesat .Se trece in pomelnic si s-a spovedit cu numele primit ,numele lui de la botez cred ca-l stie dar nu inseamna nimic pentru el nu se recunoaste. Or fi primite aceste pomelnice,il asculta Dumnezeu si pe el ?
__________________
Doamne iarta-ma !

Last edited by iliana; 29.08.2010 at 23:23:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2010, 18:17:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Exista preoti pe forum care stiu mai bine decat noi

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Unui copil la adoptie parintii i-au schimbat numele .Acum are 19 ani stie ca e infiat dar refuza sa vobeasca despre asta si e foarte greu sa-i spui adevarul in conditiile in care el nu e interesat .Se trece in pomelnic si s-a spovedit cu numele primit ,numele lui de la botez cred ca-l stie dar nu inseamna nimic pentru el nu se recunoaste. Or fi primite aceste pomelnice,il asculta Dumnezeu si pe el ?
Ar trebui sa-si treaca in pomelnic numele cu care a fost botezat, cu acest nume a fost "declarat" in fata Sfintei Treimi, cu acest nume trebuie sa ceara ajutor. Exista preoti pe acest forum care ne pot confirma acest lucru. Amintiti-va slujba botezului, sau mergeti la biserica si ascultati-o atunci cand se desfasoara. Nici diminutive, nici nick-name-uri, nici porecle, doar numele de botez trebuie trecut pe pomelnic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2010, 18:56:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Numele de botez este cel care se trece in pomelnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2010, 20:01:36
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ar trebui sa-si treaca in pomelnic numele cu care a fost botezat, cu acest nume a fost "declarat" in fata Sfintei Treimi, cu acest nume trebuie sa ceara ajutor. Exista preoti pe acest forum care ne pot confirma acest lucru. Amintiti-va slujba botezului, sau mergeti la biserica si ascultati-o atunci cand se desfasoara. Nici diminutive, nici nick-name-uri, nici porecle, doar numele de botez trebuie trecut pe pomelnic.
Da stiu acest lucru dar exista un risc ca spunandu-i ca este infiat poate avea un soc ,poate pleca de acasa sau sa faca vreo prostie ,s-au vazut atatea cazuri.Cum am spus stie ceva dar refuza sa accepte adevarul.La virsta lui nu e suficient de matur sa inteleaga .Asta e problema.Nu a intrebat si nu l-a interesat niciodata cel putin asa pare,deci nu poti asa din senin sa-i spui numele tau de botez e altul.Eu ca matusa a lui nu am curaj sa-i spun adevarul.Am scris toate astea pentru ca abia ieri la Biserica m-am gandit la ce i-am facut noi toti acestui copil, traieste saracul in minciuna .
Va multumesc mult pentru raspuns.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2010, 20:05:54
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Rugati-L pe Dumnezeu sa va calauzeasca pasii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2010, 20:59:03
BALTAG BALTAG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2010
Locație: botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Schimbarea numelui de botez

Eu am un copil care sa nascut in strainatate si a fost botezat aici cu alt nume.parintele ne-a spus ca de acum inainte asa sa-l trecem in pomelnice cu numele dat la botezx si asa sa-l pomenim la orice rugaciune pentru ca in fata lui dumnezeu el poarta numele cu care s-a numit la sf botez.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2010, 21:26:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Unui copil la adoptie parintii i-au schimbat numele .Acum are 19 ani stie ca e infiat dar refuza sa vobeasca despre asta si e foarte greu sa-i spui adevarul in conditiile in care el nu e interesat .Se trece in pomelnic si s-a spovedit cu numele primit ,numele lui de la botez cred ca-l stie dar nu inseamna nimic pentru el nu se recunoaste. Or fi primite aceste pomelnice,il asculta Dumnezeu si pe el ?
Exista in popor obiceiul, ca atunci cand un copil este bolnavicios, sa i se dea alt nume, apelativ care va fi folosit ulterior. Ce stiti despre acest aspect?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2010, 22:47:22
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Exista in popor obiceiul, ca atunci cand un copil este bolnavicios, sa i se dea alt nume, apelativ care va fi folosit ulterior. Ce stiti despre acest aspect?
Numele primit la botez nu mai este rostit niciodata,considarandu-se ca in acest mod s-a schimbat si destinul persoanei,dar la rugaciune si la casatoria religioasa se rosteste numele primit la crestinare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2010, 01:33:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Delicat

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Da stiu acest lucru dar exista un risc ca spunandu-i ca este infiat poate avea un soc ,poate pleca de acasa sau sa faca vreo prostie ,s-au vazut atatea cazuri.Cum am spus stie ceva dar refuza sa accepte adevarul.La virsta lui nu e suficient de matur sa inteleaga .Asta e problema.Nu a intrebat si nu l-a interesat niciodata cel putin asa pare,deci nu poti asa din senin sa-i spui numele tau de botez e altul.Eu ca matusa a lui nu am curaj sa-i spun adevarul.Am scris toate astea pentru ca abia ieri la Biserica m-am gandit la ce i-am facut noi toti acestui copil, traieste saracul in minciuna .
Va multumesc mult pentru raspuns.
In situatia asta, delicata, chiar nu stiu cum ar trebui procedat ca sa nu se simta ranit... Cred ca v-a sfatuit bine cel/cea care a zis sa va rugati ca Dumnezeu sa va lumineze.
Daca dvs banuiti ca el stie ceva,eu va spun ca el STIE, dar pastreaza tacere asupra subiectului din delicatete si dragoste fata de parintii lui adoptivi, spre a nu-i expune unor explicatii care ar putea fi stanjenitoare pentru toata lumea,iar lui i-ar rascoli o rana dureroasa pe care o poarta in suflet de multa vreme, de cand a auzit in jurul lui primele vorbe soptite si priviri tintite ca ".....este adoptat.....". Cu ajutor de la Dumnezeu lucrurile se vor aseza.

Last edited by Adriana Cluj; 31.08.2010 at 01:45:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2010, 02:23:16
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Exista in popor obiceiul, ca atunci cand un copil este bolnavicios, sa i se dea alt nume, apelativ care va fi folosit ulterior. Ce stiti despre acest aspect?
e o superstitie babeasca, in vechime( in Romania prin unele locuri si in zi de azi) unui copil bolnav i se schimba numele pentru a "pacali" moartea, nu cunosc originea acestui ritual dar cu certitudine nu are a face cu crestinismul...insa din pacate delasarea preotilor in a si face meseria a dus la diluarea credintei si combinarea ei cu fel de fel de superstitii ridicate la rang de dogma... dar nu intru in detalii intru nu asta e subiectul topicului...cat despre problema ridicata aci, cred ca baiatul ar trebui pomenit cu numele de botez intrucat la punerea numelui preotul face o rugaciune in ziua a 8a de la nastere si tot odata ar trebui pregatit pentru a i-se spune ca este infiat
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Punerea numelui costel Botezul 10 04.06.2012 01:03:58
Schimbarea numelui la hirotonie? costel Preotul 1 01.05.2012 13:55:53
alegerea numelui ramona-elena Botezul 13 01.03.2010 14:21:50
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22