Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.06.2010, 15:00:53
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nemurirea se refera la nemurirea sufletului, iar animalele nu au suflet.
Good point..
Pe mine scenariul fictiv al nemuririi trupesti (adica a continua la nesfarsit aceasta viata, cu acest trup si cu aceasta alcatuire psihologica) ma ingrozeste.
Tocmai pentru ca am citit si cred ca moartea e si ea expresia milei lui Dumnezeu, ca sa nu pacatuim ad infinitum. Ca sa se termine la un moment dat raul pe care il [putem] facem.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2010, 15:09:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Eu le-am dat ca exemplu, pt ca se spune ca nemurirea vine numai dupa moarte si ca ea a fost rapita de pe pamant.
La ce iti foloseste "nemurirea" unor amfibii... sau ce'or fi alea ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2010, 15:14:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Good point..
Pe mine scenariul fictiv al nemuririi trupesti (adica a continua la nesfarsit aceasta viata, cu acest trup si cu aceasta alcatuire psihologica) ma ingrozeste..
si animalele suflet insa nu suflet spiritual (duh). Cititi Scriptura!

Cat priveste viata vesnica in trup cititi Scriptura. Hristos Domnul la Schimbarea la fata pe muntele Tabor a vorbit cu Sfantul Ilie si cu Moise care evident erau in trup. Hristos a inviat in trupul pe care il avea prin nasterea fireasca din Maica Domnului, insa dupa inviere trupul este transfigurat. Transfigurarea nu inseamna ca nu mai este materie, caci Hristos a mancat inaintea ucenicilor sai (doar) pentru a demonstra ca a inviat in trup si nu e stafie (fantoma, duh). Dupa invierea din morti trupul Domnului, desi material, nu mai era supus afectelor firesti: foame, sete, oboseala... adica era trasfigurat.

"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. " Luca 24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2010, 15:17:12
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit VIATA (animala) inseamna trup si suflet

(Doar) sufletul omului are spirit (duh).

Ratiunea (gandirea) este singura caracteristica care il deosebeste pe om de animale. (Deci din punct de vedere trupeste, adica fiziologic, noi oamenii suntem asemenea animalelor. Diferenta intre om si animale o face partea spirituala care tine de suflet nu de trup!).
Ratiunea (spiritul sufletului) omului, este singura caracteristica comuna firii umane si firii Dumnezeiesti si firilor ingeresti.

“Lumea spirituală este înrudită cu El – căci înrudită cu Dumnezeu este firea rațională care se poate sesiza numai cu mintea. … Sufletul este o substanță vie, simplă, necorporală, prin natura sa invizibilă ochilor trupești, nemuritoare, rațională, spirituală, fără de formă; se servește de un corp organic și ii dă acestuia puterea de viață, de creștere, de simțire și de naștere. Nu are un spirit deosebit de el, ci spiritul său este partea cea mai curată a lui. Căci ceea ce este ochiul în trup, aceea este spiritul în suflet ... Trebuie să se știe că facultățile oricărei viețuitoare se împart în facultăți sufletești, facultăți vegetative și facultăți vitale.” (Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea II-a, cap 12).

“Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor pasărilor cerului și tuturor vietăților care se mișcă pe pământ, care au in ele suflare de viață …” (Facerea 1,30).

“luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.” (Facera 2,7).

“Și a mai grăit Dumnezeu cu Noe și cu fiii lui, care erau cu el, și a zis:* "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului” “ Facerea 9,9-10.

“și omul în cinste fiind n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”. Psalmul 48,12,21.

“duhul minții voastre” (Efeseni 4,23).

“despărțitura sufletului si duhului” (Evrei 4,12).

“și întreg duhul vostru și sufletul vostru și trupul vostru să se păzească” (I Tesaloniceni 5,23)

“Sunt și trupuri cerești și trupuri pământești; dar alta este slava celor cerești și alta a celor pământești.* … Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este și trup duhovnicesc. Precum și este scris: "Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viață“ ” (I Corinteni 15,40-45.)
Edit/Delete Message Reply With Quote
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2010, 15:29:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nemurirea se refera la nemurirea sufletului, iar animalele nu au suflet.
si animalele suflet insa nu suflet spiritual (duh). Aceasta este invatatura ortodoxa. Am postat mai sus referintele scripturistice elocvente in acest sens (daca este nevoie vom posta si referinte patristice).

Cat priveste nemurirea (viata vesnica) in trup cititi Scriptura. Hristos Domnul la Schimbarea la fata pe muntele Tabor a vorbit cu Sfantul Ilie si cu Moise care evident erau in trup. Hristos a inviat in trupul pe care il avea prin nasterea fireasca din Maica Domnului, insa dupa inviere trupul este transfigurat. Transfigurarea nu inseamna ca nu mai este materie, caci Hristos a mancat inaintea ucenicilor sai (doar) pentru a demonstra ca a inviat in trup si nu e stafie (fantoma, duh). Dupa invierea din morti trupul Domnului, desi material, nu mai era supus afectelor firesti: foame, sete, oboseala... adica era trasfigurat.

"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. " Luca 24.
Edit/Delete Message Reply With Quote
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2010, 17:47:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nemurirea se refera la nemurirea sufletului, iar animalele nu au suflet.
Cel pe care il citati in semnatura cred ca v-ar contrazice pe subiectul asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2010, 18:17:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Amintesc invatatura Sfantului Grigorie Palama "Sufletul fiecacruia dintre dobitoace este viata trupului insufletit prin el. Ele au viata nu ca fiinta, ci ca lucrare, nefiind in sine, ci pentru altul. Caci aceasta viata nu se vede sa aiba nimic altceva, decat cele ce lucreaza prin trup. De aceea desfacandu-se aceasta, se desface numai decat si ea."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2010, 18:21:43
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Foarte interesant, poate un link despre acestea ne-ar lamuri mai bine; de exemplu, cum se regleaza populatia, se inmultesc, de ce nu suntem invadati in toata lumea de aceste organisme? Care este in lantul trofic veriga urmatoare? Cine le manaca de nu suprapopuleaza ecosistemul?
Evident, asta nu are nici o legatura cu credinta, a pune o problema deosebita din biologie pe post de dovada a inexistentei lui Dumnezeu este pueril. Parca e rubrica "stiati ca..."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2010, 18:26:23
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
si animalele suflet insa nu suflet spiritual (duh). Cititi Scriptura!

Cat priveste viata vesnica in trup cititi Scriptura. Hristos Domnul la Schimbarea la fata pe muntele Tabor a vorbit cu Sfantul Ilie si cu Moise care evident erau in trup. Hristos a inviat in trupul pe care il avea prin nasterea fireasca din Maica Domnului, insa dupa inviere trupul este transfigurat. Transfigurarea nu inseamna ca nu mai este materie, caci Hristos a mancat inaintea ucenicilor sai (doar) pentru a demonstra ca a inviat in trup si nu e stafie (fantoma, duh). Dupa invierea din morti trupul Domnului, desi material, nu mai era supus afectelor firesti: foame, sete, oboseala... adica era trasfigurat.

"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. " Luca 24.

Eu nu ma refeream la asta, ci la o nemurire fizica si psihica asa cum isi doresc poate multi, fara transfigurarea lor prin Hristos.
Acea perspectiva a nemuririi (fictiva, de altfel), ma inspaimanta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2010, 19:16:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cel pe care il citati in semnatura cred ca v-ar contrazice pe subiectul asta.
Na, ca a trebuit sa veniti si sa-mi dati peste nas :)

Multe lucruri minunate a creat Dumnezeu, lucruri in care trebuie sa vedem si sa apreciem maretia divina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 12:24:21
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44