Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2010, 10:50:10
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Am inteles ca Dumnezeu nu cere tuturor sa fie sfinti dar as fi vrut sa stiu ce va impiedica pe fiecare dintre voi sa o faceti.Nu cred ca un om cu o motivatie ca iubirea pentru Dumnezeu si rasplata Raiului ar putea fi slab.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru laici, slujirea lui Dumnezeu nu înseamnă numai post și rugăciune, ci și îndeplinirea misiunilor specifice demnității de laic al Bisericii. Crescându-și copiii cum trebuie, mamele credincioase Îl cresc pe Dumnezeu. Aprovizionând familiile lor cu tot ceea ce este necesar material și spiritual, tații credincioși Îl hrănesc pe Dumnezeu. Răspunzând în mod corect și cu solicitudine contribuabililor, funcționarii credincioși Îl servesc pe Dumnezeu. Și așa mai departe, fiecare este chemat să răspundă într-un mod specific stării și locului lui la întrebarea: "ce anume așteaptă de la mine Dumnezeu, ce anume L-ar bucura dacă aș face ?"
Sunt sigur ca o astfel de viata L-ar bucura pe Dumnezeu dar cred ca nu mai mult decat o viata de sfant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2010, 11:07:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Am inteles ca Dumnezeu nu cere tuturor sa fie sfinti dar as fi vrut sa stiu ce va impiedica pe fiecare dintre voi sa o faceti.Nu cred ca un om cu o motivatie ca iubirea pentru Dumnezeu si rasplata Raiului ar putea fi slab.

Sunt sigur ca o astfel de viata L-ar bucura pe Dumnezeu dar cred ca nu mai mult decat o viata de sfant.
Dar ce intelegeti dumneavoastra prin "Sfant" ?

Sfintenia este o cale deschisa tuturor, inclusiv laicilor. Nu postirea zilnica de mancare ne sfinteste, ci postirea de pacate.

Un laic care traieste asa cum a sugerat mai sus domnul Dragomir este, potential, la fel de sfant ca orice monah care se nevoieste intr-o chilie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2010, 12:03:07
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Un laic care traieste asa cum a sugerat mai sus domnul Dragomir este, potential, la fel de sfant ca orice monah care se nevoieste intr-o chilie.
Multumesc.Credeam ca cel ce a renuntat complet la lume este "mai sfant".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2010, 12:13:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ei, aici e o chestie de interpretare.

Eu personal cred ca sfintenia nu se defineste, fundamental, prin "renuntare", cu prin "imbratisare".

Important nu este ceea ce lasi in urma, ci acel ceva spre care te indrepti. Adica Dumnezeu.

Iar cand vine vorba despre renuntare, esential este sa renuntam la sine, nu la lume.

Poti sa fi "bogat" - in sensul de a avea multi bani, afaceri, putere, si totusi sa renunti la sine. Adica, sa nu doresti banii, puterea lumeasca, celebritatea. Ci sa traiesti modest, cu post, cu rugaciune, iar ceea ce ti-a incredintat Dumnezeu sa folosesti spre slava Lui.

Sa ai grija de afacerea ta pentru ca ea produce bunuri sau servicii de calitate, de care alti oameni au nevoie; si pentru ca asigura un loc de munca si mijloace de trai angajatilor tai.

Sa daruiesti, din ceea ce ti-a incredintat Dumnezeu, infiintand asociatii de caritate, sau burse, sa renovezi biserica parohiala etc.

O sa spuneti: Utopie !

Iar eu o sa spun: nu, ci societatea crestina spre care trebuie sa ne indreptam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2010, 12:20:21
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Bai Mihnea Dragomir nu te mai obosi sa postezi, ca nu avem noi ce invata de la sectari ca tine. In caz ca nu vezi bine site-ul se numeste Crestinortodox nu Sectant. Daca nu vrei sa te mantuiesti caci stii ca doar prin ADEVAR adica prin ORTODOXIE este posibil e treaba ta, dar pleaca omule si nu mai ii intuneca si pe altii cu sectarismele tale. Dumnezeu sa te lumineze si sa te aduca in dreapta credinta. Iertati-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.

Last edited by TreciLaRugaciune; 26.08.2010 at 12:23:43.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2010, 19:56:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Iertati-ma.
Îmi amintiți perfect de vizitiul bunicului meu, Dumnezeu să-l țină cu drepții! Bunicul era preot profesor și se deplasa cu șareta. Avea un vizitiu care suferea de patima înjurăturii. Aproape ori de câte ori o propoziție se termina cu un substantiv, adăuga un "fir-ai al dracului de... (urma substantivul), apoi "iartă-mă părinte !". Era ceva cam așa: "Puturoasă mârțoagă, fir-ai al dracului de mârțoagă, iartă-mă părinte, mișcă-te la drum, fir-ai al dracului de drum, iartă-mă părinte. Hăis la episcopie, fir-ar a dracului de episcopie, iartă-mă părinte, da știi că sunt buruienos la gură".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2010, 21:09:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Poruncile Postului in invataturile Sfintilor Parinti

http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...tilor-parinti/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2010, 21:15:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Doar, ingerii sunt postitori desavarsiti.
Cu cite certitudine vorbesti Marius. O certitudine care poate apare numai daca ai stat tu personal cu ei la masa si ai vazut ce maninca.
Asa o fi si nu stim noi? Esti un om cu puteri supraomenesti?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2010, 21:17:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Ceea ce intreb este de ce nu toti credinciosii, constienti de existenta Judecatii de Apoi si de efemeritatea vietii, aleg sa traiasca asa.
Ba snt unii. Ce la care fanatismul religios si habotnicia a ajuns la paroxism.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2010, 21:20:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cu cite certitudine vorbesti Marius. O certitudine care poate apare numai daca ai stat tu personal cu ei la masa si ai vazut ce maninca.
Asa o fi si nu stim noi? Esti un om cu puteri supraomenesti?
Dar tu esti Judecator , clarvazator , de le sti exact pe toate ! De ce reduci vorba lui Marius la ridicol , o banalizezi , o terfelesti . . . Pe ce baza ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare