Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.08.2010, 20:40:02
Sanndy Sanndy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Nu te obliga nimeni sa postesti toata viata, este alegerea fiecaruia si nu toata lumea poate, pentru ca a tine post nu inseamna numai sa nu mananci de "dulce" ce inseamna sa te abtii si de pacate.Iar posturile de peste an sunt foarte bune pentru a trai sanatos.Sunt foarte multi batrani care au 80 de ani si recunosc ca postul i-a tinut sanatosi.Pentru ca mananci sanatos este foarte indicat pentru corpul nostru si aceste abtineri de mancare ne dezintoxica corpul, dar ne abtinem si de la pacate si ne curatam si sufletul, cea ce este foarte important.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.08.2010, 20:46:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar tu esti Judecator , clarvazator , de le sti exact pe toate ! De ce reduci vorba lui Marius la ridicol , o banalizezi , o terfelesti . . . Pe ce baza ?
Nu, dar suntem oameni maturi Cristi, nu copii.
Tu de exemplu daca afirmi ca ai o sotie si doi copii, ai cu ce sa demonstrezi, nu? imi arati o poza cu ei si gata, m-ai convins...el insa,....(

..si mai ales o afirmatie asa de SPECIFICA..daca zicea..ingerii sunt buni..eram ok cu asta...

Last edited by andreicozia; 26.08.2010 at 20:48:50.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.08.2010, 20:49:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Articolul este de mare insemnatate pentru viata unui crestin. Merita citit cu luare aminte! Multumiri,m-am folosit de el ca de un medicament pentru suflet.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2010, 21:46:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, dar suntem oameni maturi Cristi, nu copii.
Tu de exemplu daca afirmi ca ai o sotie si doi copii, ai cu ce sa demonstrezi, nu? imi arati o poza cu ei si gata, m-ai convins...el insa,....(

..si mai ales o afirmatie asa de SPECIFICA..daca zicea..ingerii sunt buni..eram ok cu asta...
Prima data m-a pus si pe mine afirmatia pe ganduri, dar apoi mi-am dat seama ca e foarte simplu: ingerii, fiind numai duh, deci neavand trup, fireste ca nu au nevoie si nici nu ar putea sa manance. De aceea sunt postitori desavarsiti, pentru ca nu mananca absolut nimic :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2010, 22:53:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Prima data m-a pus si pe mine afirmatia pe ganduri, dar apoi mi-am dat seama ca e foarte simplu: ingerii, fiind numai duh, deci neavand trup, fireste ca nu au nevoie si nici nu ar putea sa manance. De aceea sunt postitori desavarsiti, pentru ca nu mananca absolut nimic :).
Da, dar in cazul asta ei nu postesc adica nu se abtin de la nimic pentru ca nu au cu ce sa se abtina...ci sunt obligati sa se hraneasca doar cu ce le da Dumnezeu, El stie cu ce!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2010, 22:57:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, dar in cazul asta ei nu postesc adica nu se abtin de la nimic pentru ca nu au cu ce sa se abtina...ci sunt obligati sa se hraneasca doar cu ce le da Dumnezeu, El stie cu ce!
Asa ne imaginam noi, de fapt, raportandu-ne tot la noi ... Asta e ca in exemplul ala cu filosoful (parca Xenofan) care spunea ca daca boii si-ar putea imagina niste zei, si i-ar imagina ca fiind boi.
Dar poate te referi lahrana spirituala.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2010, 23:02:40
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Deoarece suntem condusi dupa propria vointa. Unii au chemare spre viata monahala si spre post altii nu. Pana si Sfintii Parintii se deosebeau, nu toti erau mari postitori. Dar si un mirean poate tine post neincetat, cu dezlegarea parintelui duhovnic. Iar dupa cum bine se stie, se tine post dupa puterea fiecaruia, nu toti pot postii. Cu toate ca zic parintii din Sfantul Munte Athos ca, Rugaciunea inimii " Doamne Iisuse Hristoase...", nu se poate dobandii fara post permanent.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2010, 17:36:55
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Implicit

Inteleg ca poti si un bun crestin si fara a posti toata viata.Ma intreb cum poate un om care este convins de existenta lui Dumnezeu si care Il iubeste pe Dumnezeu sa pacatuiasca.Cum sa fie prea slab cand stie ca recompensa este raiul?Ce poate fi mai bun de atat?Cred ca explicatia este necredinta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.09.2010, 18:05:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Inteleg ca poti si un bun crestin si fara a posti toata viata. Ma intreb cum poate un om care este convins de existenta lui Dumnezeu si care Il iubeste pe Dumnezeu sa pacatuiasca. Cum sa fie prea slab cand stie ca recompensa este raiul?Ce poate fi mai bun de atat?Cred ca explicatia este necredinta.
Noua ne place sa ne afirmam credinciosi. Suntem insa credinciosi numai la nivel verbal, retoric. In adancul nostru suntem "putin credinciosi" asemenea lui Petru, si plini de "indoieli" asemenea lui Toma. De aceea, pacatul ne bate la usa iar noi deschizandu-i, ii suntem gazda buna.

Paradoxul este ca Dumnezeu nu cere mult de la noi. Daca putina noastra credinta ar cantari macar cat grauntele de mustar, am putea muta din loc nu doar muntii din calea noastra, dar si povara multimii de pacate.

Insa, pana atunci nu ne ramane decat sa spunem cu inima smerita: "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.09.2010, 18:29:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Inteleg ca poti si un bun crestin si fara a posti toata viata.Ma intreb cum poate un om care este convins de existenta lui Dumnezeu si care Il iubeste pe Dumnezeu sa pacatuiasca.Cum sa fie prea slab cand stie ca recompensa este raiul?Ce poate fi mai bun de atat?Cred ca explicatia este necredinta.
Foarte corect , dar nimic nou sub soare , caci altfel inteleg ca esti far de pacat ! Tare m-as bucura sa dialoghez cu-n sfant in viata , dar sansele sunt minime aici pe forum . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde