Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2009, 08:32:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din cate stiu catolicii mananca peste vinerea. Sa fie cumva influenta catolica?
Sper sa nu ni se socoteasca drept neascultare ca tinem postul dupa vechile reguli; si asta pentru ca pestele e destul de scump pe aici.

Pai cine te obliga sa mananci peste? Din cate stiu eu chiar daca scrie in calendar ca e dezlegare la peste, daca nu vrei, nu mananci. Sunt oameni la care nu le place asa de mult incat sa manance de doua ori pe saptamana, apoi pestele poate sa fie scump...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2009, 09:36:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema este cind ai copii pe care incerci sa-i faci crestini. Cum le explici de ce o biserica spune e post in timp ce cea de alaturi spune nu este!???
Cum le explici urmeaza biserica cind ea spune nu tine post si tu il tii?
Si pe care biserica o urmezi?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2009, 16:50:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta e o problema serioasa. In aceste vremuri trebuie sa inmultim postul si rugaciunea, nu sa acceptam tot felul de dezlegari. Pai cu burta plina de bucate alese mai merge rugaciunea? Pentru bucuria Invierii sa-i dam doar trupului mancare si bautura ca sa ne atraga spre pacate? Iisus Hristos nu pentru asta S-a jertfit, ca sa mancam noi bine si sa facem pacate. Deci, sa nu ne lipsim de post, pentru a ne putea ruga.

De prin 1956 a inceput moda cu dezlegarile in Postul Craciunului. Iisus a postit 40 de zile post negru,fara dezlegari, iar noi ne temem sa nu ne anemiem. Nu ne temem de pacate si de posibilitatea de a gresi mai mult, nepostind.

Cum sa ne cultivam trezvia? Cu mancare si bautura nu se poate, in mod sigur. Unii Sfinti Parinti indeamna sa postim si lunea in vremuri de incercare a credintei, chiar post fara ulei. Ce fel de rugaciune mai poti spune dupa ce ai mancat bine? O rugaciune patimasa, poate, de care Se scarbeste Dumnezeu. Iar noi am putea avea pretentia ,,ca ne-am facut tema'', adica ne-am rugat. Si ne miram ca ni se intampla atatea...

Iertati-ma cei care aveti alta parere, dar trebuie sa ne intarim duhovniceste in aceste vremuri, nu sa tinem la trup mai mult decat la suflet. Altminteri cum vom face fata vremurilor care vor urma? N-am pus ghilimele, dar cred ca am citat pe cineva, caci aceste cuvinte se gasesc in Scrierile Sfintilor Parinti sub o alta forma.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2009, 21:21:23
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-post/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2009, 21:21:59
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/723/folosul-postului/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.04.2009, 21:28:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aceasta e o problema serioasa. In aceste vremuri trebuie sa inmultim postul si rugaciunea, nu sa acceptam tot felul de dezlegari. Pai cu burta plina de bucate alese mai merge rugaciunea? Pentru bucuria Invierii sa-i dam doar trupului mancare si bautura ca sa ne atraga spre pacate? Iisus Hristos nu pentru asta S-a jertfit, ca sa mancam noi bine si sa facem pacate. Deci, sa nu ne lipsim de post, pentru a ne putea ruga.

De prin 1956 a inceput moda cu dezlegarile in Postul Craciunului. Iisus a postit 40 de zile post negru,fara dezlegari, iar noi ne temem sa nu ne anemiem. Nu ne temem de pacate si de posibilitatea de a gresi mai mult, nepostind.

Cum sa ne cultivam trezvia? Cu mancare si bautura nu se poate, in mod sigur. Unii Sfinti Parinti indeamna sa postim si lunea in vremuri de incercare a credintei, chiar post fara ulei. Ce fel de rugaciune mai poti spune dupa ce ai mancat bine? O rugaciune patimasa, poate, de care Se scarbeste Dumnezeu. Iar noi am putea avea pretentia ,,ca ne-am facut tema'', adica ne-am rugat. Si ne miram ca ni se intampla atatea...

Iertati-ma cei care aveti alta parere, dar trebuie sa ne intarim duhovniceste in aceste vremuri, nu sa tinem la trup mai mult decat la suflet. Altminteri cum vom face fata vremurilor care vor urma? N-am pus ghilimele, dar cred ca am citat pe cineva, caci aceste cuvinte se gasesc in Scrierile Sfintilor Parinti sub o alta forma.
Postul în sine este o bună perioadă de înfrânare, a multor pofte lumești, un exercițiu de voință, dar care este gustat așa cum trebuie de foarte puțini oamei și poate de aceea au fost introduse aceste dezlegări, ce până la urmă nu sunt obligatorii. Dacă tu sau eu sau altcineva poate, nu inseamnă că cel mai puțin pregătit trebuie ignorat sau lăsat de izbeliște. Aceste dezlegări ( neobligatorii ) , vin în ajutorul și în încurajarea celor mai puțin puternici dintr-un anumit punct de vedere. Putem ține post și peste zilele orânduite, putem renunța la dezlegări, dar să nu-i uităm sau să-i neglijăm pe cei ce vor să ni se alăture. Din acest punct de vedere, o dezlegare ( neobligatorie ) , este bine venită.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2009, 07:08:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca aceste dezlegari trebuiau administrate de duhovnici persoanelor care aveau nevoie de ele. S-a ajuns la niste exagerari inimaginabile. Se degradeaza ideea de post si nu e bine.

Ma abtin sa dau exemple concrete, caci am lista mea cu pacate si de asta raspund, dar trebuie sa fim atenti sa nu se denatureze credinta noastra ortodoxa, cu tot ce contine. Poate ca ar trebui precizat in calendare si pentru cine sunt anumite dezlegari, ca sa nu inteleaga si crestinul de rand, care n-are nevoie de asa ceva, ca acestea sunt litera de lege si le poate urma fara probleme.

Odata ce vede scris negru pe alb atatea dezlegari in calendar crestinul este impins la pacat: ori carteste impotriva calendarului, pierzandu-si increderea in cei care l-au scris, ori il urmeaza intocmai, adaugand si alte ,,dezlegari'', eventual, dupa bunul sau plac.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2009, 08:43:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dezlegarile la peste nu se fac dupa bunul plac, ci sunt randuite inca din vechime, doar ca pana acum nu prea s'au facut. Nu stiu de ce; poate si pentru ca lumea era mai ravnitoare.

A manca peste nu inseamna a calca postul, ci a indeplini o ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului. Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre.

In afara de peste si vin, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da. Sa stam linistiti si sa inmultim rugaciunea, caci postul este vreme de nevointa si de inmultire a rugaciunii. Daca postul pica, pica cu el si rugaciunea, iar daca rugaciunea pica, pica insasi Biserica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2009, 18:41:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu de ce; poate si pentru ca lumea era mai ravnitoare.
Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre.
In afara de peste si vin, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da..
Te contrazici prietene! Daca lumea era mai rivnitoare (ma indoiesc ca bisericile in vrema comunismului nu prea erau pline) tocmai ei si nu noi cei ne-rivnitorii, ar fi trebuit sa faca. "ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului"
Ai dreptate insa cind spui nu pestele strica postul, nu-l strica nici gratarul de porc, sau o telemea buna, dar il lipseste de unul dintre sensurile lui. Cineva care merge de mult pe drumul mintuirii ii este mai post sa calce postul ca sa faca ascultare decit sa tina postul. Dar mai sint copii, mai sint oameni aflati la inceputul drumului care au nevoie de legi simple si mai ales fixe! Cind ii spui noi ortodocsii n-am schimbat nimic din vechime si apoi il inebunesti cu dezlegari care ar fi existat de mult, dar nu s-au aplicat, insa se aplica acum, dar nu la toti si ii mai spui ca nici nu prea conteaza asa mult postul alimentar...l-ai smintit de tot!
Iar daca este [COLOR=red]doar dezlegare de peste si vin[/COLOR][COLOR=black] doua luni eu zic ca sa le dezlege si pe restul lunilor dinafara celor 4 posturi , ca nu mai sint oricum multe,si asa o sa ajungem o generatie de asceti traind in post si rugaciune![/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2009, 22:40:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Repet ce am spus mai sus: in afara de peste, vin si ulei, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da vreodata in Biserica Ortodoxa. (Afara doar de cazuri de boala sau batranete.)

Sa postim noi post aspru, fara a cauta numai mancaruri cu gust bun, ci orice gasim la indemana, uscat si fara gust, si sa mancam si pestele acela din dezlegari... si tot va fi un post mai bun decat acesta in care produsele "de soia" dispar aproape cu rafturi cu tot.

Este doar o parere. Dezlegarile la peste nu mi se par caderi, caci postul nu este a manca sau nu peste, ci mai mult a te infrana de la tot ce este gustos si bun. Sunt atatia care nu mananca peste, pentru ca nu le place. Plus ca pestele nu da trupului o energie ca celelalte mancaruri de dulce.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18