Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 25.06.2009, 01:20:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am zis 'daca', nu 'deoarece', Cristi.
Vorbeam despre ceea ce ar trebui sa incercam sa facem, noi mirenii. Nu ziceam ca fac eu...
Zic de altfel ce mi s-a spus de nu stiu cate ori de catre preotii la care ma spovedesc (sunt doi, avand in vedere ca am schimbat iar tara..), legat de lucruri foarte concrete pe care le traiesc, si in general.
Ehee, dacă stăm a scrie , ce ar trebui . . . 6 Forumuri nu ar ajunge. . . Multe se cunosc, puține se aplică !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 25.06.2009, 01:25:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ehee, dacă stăm a scrie , ce ar trebui . . . 6 Forumuri nu ar ajunge. . . Multe se cunosc, puține se aplică !
Sigur, insa asta e un lucru de baza care poate trebuie spus mai des, pentru ca se uita. Daca il spunem mai des poate incercam sa-l si aplicam mai mult. eu una cam uit, ma las dusa de viata.
In fine, sunt off topic, este vorba de post aici. Ce vroiam eu sa spun este ca mi-a placut ce zicea Jenica de ce zicea acel preot, legat de postul nostru al celor cu familie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #253  
Vechi 25.06.2009, 23:05:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur, insa asta e un lucru de baza care poate trebuie spus mai des, pentru ca se uita. Daca il spunem mai des poate incercam sa-l si aplicam mai mult. eu una cam uit, ma las dusa de viata.
In fine, sunt off topic, este vorba de post aici. Ce vroiam eu sa spun este ca mi-a placut ce zicea Jenica de ce zicea acel preot, legat de postul nostru al celor cu familie.
Da, poate ai dreptate, tot repetându-le , ne intră și nouă în cap, în însăși atitudinea noastră. Ști dor vorba ce circulă : "fă ce zice preotul ( medicul ) , nu ce face el ". Acum la final de post, putem trage fiecare în parte concluzile ce se impun ( am fost mai buni, mai răi , am dobândit ceva sau din potrivă. . . ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #254  
Vechi 26.07.2009, 18:15:42
avacalistrat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, poate ai dreptate, tot repetându-le , ne intră și nouă în cap, în însăși atitudinea noastră. Ști dor vorba ce circulă : "fă ce zice preotul ( medicul ) , nu ce face el ". Acum la final de post, putem trage fiecare în parte concluzile ce se impun ( am fost mai buni, mai răi , am dobândit ceva sau din potrivă. . . ) .
da foarte interesant
Reply With Quote
  #255  
Vechi 26.07.2009, 18:18:16
avacalistrat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit daniel t. pt alexia

atentie bine la ceea ce afirmati domnilor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 14.08.2009 00:58:18