Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 18.09.2010, 13:20:22
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Nu cred (sunt sigur de aceasta chiar) ca dumneavoastra spuneti altora ce inseamna a fi crestin ortodox de pe o pozitie ce va apartine! Aceasta putere apartine doar Bisericii prin organele ei randuite spre aceasta (vezi atributiile si indatoririle Sfantului Sinod). Poate daca ati fi afirmat ca "aceasta este doar parerea dumneavoastra referitor la ce inseamna a fi ortodox" nu as fi intervenit. Nu este rau sa ai o anumita parere; mai multe pareri asemanatoare, in Biserica, duc inevitabil la stabilirea unui punct de plecare pentru o analiza pertinenta si ziditoare de suflet spre rezolvarea oricarei probleme.

Cu domnia voastra lucrurile par sa nu stea in acest fel, insa. Fraza urmatoare din citatul de mai sus, aceea despre Sfanta Scriptura, coroborata cu cea anterioara ei, arata in mod clar care este pozitia pe care o adoptati atunci cand doriti sa intrati in contact cu Divinitatea: cu spatele la Biserica! Sa fiti sanatoasa (si sufleteste) si sa-L gasiti pe Domnul! In acest punct v-as da un sfat, insa nu cred ca va va face vreo placere. Asa ca apelez la o forma pe care nu o agreez dar care urmareste sa taie avantul celui ce s-ar simti atins in mod direct de cuvantul meu, si spun asa, ca pentru toata lumea ce cauta pe Domnul: de multe ori diavolul reuseste sa ia chip de inger de lumina ca pe unii sa-i piarda! Vrei sa testezi duhurile, spre a afla care este bun si care este rau? Imbraca-te si tu, atunci cand duhul iti vorbeste, in haina smereniei lui Hristos si astfel ii vei obliga pe duh sa se dea pe fata fiindca orice virtute o poate imita diavolul dar smerenia nu! Cand tu vei fi smerit ca si Domnul, gandul tau se va arata asa cum este in realitate: dumnezeiesc, sau dracesc.

Smerenia... hmm... mare lucru este! Dar noi suntem crestini de tip nou, care mai "la inima" avem protestul decat smarenia! Smerenia... hmm... cred ca este prea veche, nu-i asa?

Domnul sa va acopere cu mila! Aveti mare nevoie de ea! Ca noi toti, dealtfel.
Parinte, tot Domnul m-a invatat ce este smerenia cand a spus: "Invatati de la Mine pentru ca sunt bland si smerit cu inima". Asa ca smerenia este ceea ce a facut Domnul, iar Domnul a vorbit mereu DOAR ceea ce a vazut la Tatal, asa ca si eu fac ceea ce mi-a zis Hristos sa fac: sa nu numesc Invatator decat pe El. Asa ca nu poate fi ortodox, adica drept credincios, ceea ce face impotriva cuvantului drept al lui Hristos.
Cat despre faptul de a sta cu spatele la Biserica, este judecata dumneavoastra, si nici chiar taina preotiei nu va da dreptul sa judecati oamenii. Ci va da dreptul la altele, dar nu la judecata. Asa ca lasati-l pe Hristos sa decida cine este madular al Trupului Sau, iar daca dumneavoastra stiti sa deosebiti duhurile, cred ca stiti ca duhul lui Hristos este cel adevarat. Asa ca ascultati ce va spune El cu privire la ce inseamna credinta in El, si dupa aceea mai vorbim cu cea mai mare placere. Iar daca o sa considerati lipsa de smerenie faptul ca, in loc sa bag capul ca strutul in nisip si sa zic doar "aveti dreptate parinte", v-am raspuns, va invit si pe dumneavoastra sa invatati smerenia de la Domnul, pentru ca este bland si smerit cu inima, dar asta nu a insemnat ca nu a raspuns inapoi preotilor si fariseilor timpului Sau. Ba chiar va invit sa imi spuneti daca cel mai acid pasaj din Evanghelie spus de Iisus nu a fost adresat tocmai preotilor timpului Sau, fara ca asta sa insemne lipsa de smerenie pentru simplul fapt ca nu din ale Sale vorbea, ci din ale Tatalui. Asa si eu, vorbesc din ale Domnului Iisus, si daca dumneavoastra considerati ca din acestea am spus ceva gresit, va rog sa imi aratati cu exemple unde anume am gresit. Pentru ca deocamdata ati facut la fel ca si ceilalti interlocutori: ati acuzat fara exemple.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 18.09.2010, 13:22:24
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Domnul a zis sa facem aceasta Euharistie in amintirea Sa. Fiecare intelege cum poate.
Si daca tot sunt ceva experti in Euharistie, am o intrebare: cand noi mancam Trupul real al Domnului si bem sangele real al Domnului, mancam trupul cu cap sau fara? Este un trup golit de sange, din moment ce sangele era in potir iar painea era separat un mainile Sale? Si mancam tot ceea ce contine un trup, adica oase, muschi, intestine, grasime, sistem nervos central si periferic, degete, organe "rusinoase" etc? Mancam toate acestea integral, sau doar cate o bucatica? Si daca noi, crestinii suntem trupul Domnului, asta inseamna ca ne mancam pe noi insine?
Eu iti pot raspunde la aceste intrebari daca si domnia ta imi raspunzi la una singura: care era inaltimea (in cm) lui Adam si care era mancarea lui preferata?

Ai grija ca cel care te face sa crezi ca esti foarte importanta te impinge incet, incet, spre penibil. Daca nu esti atenta, din penibil poti ajunge si la blasfemie. Sa vezi bucurie pe "educatorul" fratiei tale atunci! Ce zici de un pic de blandete si smarenie, se poate? Sau macar bun simt: lasa Tainele si cauta sa te odihnesti in Domnul (sa te smeresti)! Nu cred ca ai sa poti! Pariu?

Domnul sa fie cat mai aproape de domnia ta!
Reply With Quote
  #273  
Vechi 18.09.2010, 13:28:56
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Eu iti pot raspunde la aceste intrebari daca si domnia ta imi raspunzi la una singura: care era inaltimea (in cm) lui Adam si care era mancarea lui preferata?

Ai grija ca cel care te face sa crezi ca esti foarte importanta te impinge incet, incet, spre penibil. Daca nu esti atenta, din penibil poti ajunge si la blasfemie. Sa vezi bucurie pe "educatorul" fratiei tale atunci! Ce zici de un pic de blandete si smarenie, se poate? Sau macar bun simt: lasa Tainele si cauta sa te odihnesti in Domnul (sa te smeresti)! Nu cred ca ai sa poti! Pariu?

Domnul sa fie cat mai aproape de domnia ta!
Pariul nu vine de la Domnul, ci de la El vine doar "da" si "nu".
Taina Euharistiei s-a spus ca este cea mai importanta si ca daca nu credem cum trebuie in ea suntem eretici. Acum sa va vad cat de bine se poate crede in ceva care ramane o Taina. Iar intrebarea dumneavoastra care vroia sa ma prinda in capcana, v-a prins de fapt pe dumneavoastra pentru ca ati recunoscut indirect ca si pentru dumneavoastra ramane o Taina. Cum am zis si eu de atatea ori. Iar anumiti ortodocsi ii considera eretici pe altii pentru ca acestia din urma nu inteleg "cum trebuie" ceea ce de fapt si pentru acuzatorii lor este de neinteles: o Taina. Taina se accepta, dumneavostra si altii ca dumneavoastra spuneti din gura ca acceptati Taina ca atare dar ii acuzati pe altii ca sunt eretici pentru ca nu inteleg "cum trebuie" ceea ce este de neinteles cu mintea omeneasca, nici de ei, dar nici de dumneavoastra.

Cat despre faptul ca m-as crede importanta, va atrag inca o data atentia ca Taina preotiei nu include si dreptul de a judeca semenul, asta pe langa faptul ca judecata dumneavoastra este eronata. Se credea Iisus important? El nu se credea mai mult, dar nici mai putin (!) decat ceea ce era, este si va fi pentru eternitate: Fiul nascut al lui Dumnezeu Tatal. Asa si eu, nu ma cred mai mult dar nici mai putin decat ceea ce sunt si voi fi pentru eternitate: fiica infiata a lui Dumnezeu Tatal, langa care nadajdueisc, prin credinta in Iisus, sa raman pentru o eternitate.
Dumneavoastra insa, cine va credeti?

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 13:36:24.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 18.09.2010, 13:39:01
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Cat despre faptul de a sta cu spatele la Biserica, este judecata dumneavoastra, si nici chiar taina preotiei nu va da dreptul sa judecati oamenii. Ci va da dreptul la altele, dar nu la judecata.
Hai sa facem un experiment.
Mai intai repetati dupa mine: preotul Gheorghe este un prost, ha, ha, ha!
Apoi spuneti: gheorghe prostu, cainele nostru!
Veti auzi cat de clar stiu sa latru (la propriu); si voi intoarce si celalalt obraz spunand "iarta-ma, ca mare dreptate ai"


Acum sa continuam experimentul.
Incearca sa-mi arunci in fata o hula la adresa Bisericii, mama mea.
Aici nu te mai astepta ca preotul Gheorghe, cainele dealtfel, sa faca sluj. Te voi musca, duhovniceste, fie ca tot nu intelegi sensul acestui cuvant.

Concluzia experimentului: nu toti caini sunt caini de poseta, unii mai si musca!
Reply With Quote
  #275  
Vechi 18.09.2010, 14:20:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
"Mars eretico!"?... Chiar daca nu as vrea sa sune asa sunt sigur ca tot asa se va auzi. Pentru linistea fratiei tale, spre a nu fi tulburat cumva, te asigur ca foarte greu am ajuns in situatia de a considera pe cineva eretic, chiar si atunci cand il cunosc "fata catre fata". Aici insa, cu siguranta, o astfel de stare nu poate incapea in rationamentul meu, daca te uiti si la ceea ce am marturisit putin mai inainte. Este curios (poate chiar dureros) felul in care se judeca lucrarea preotului: cand tace si ingaduie i se spune imediat "raule, slabule, ereticule!!!", iar cand este "iute" spre inteleptirea fiilor este intrebat cu asprime: "raule, de ce imi spui ca sunt eretic?" si asta in general, nu numai aici.
Ma iertati, parinte, mai intervin doar ca sa clarific faptul ca nu la dvs
m-am referit cand am vorbit de Marsodoxie, vai mie, imi cer de mii de
ori iertare daca ati inteles asa ceva, proasta mea exprimare stiu ca e de
vina ca ma fac uneori greu inteles. Nicidecum nu ma refer la dvs, caci
si dojana pe care o faceti uneori, e plina de grija si de dragoste fata de
cel caruia i-o adresati si o faceti doar pentru ca va pasa de acea persoana
si de acel suflet. Atat am avut sa clarific ca sa nu fiu rau inteles, in rest
sunt de acord cu tot ceea ce spuneti si va doresc sa va binecuvanteze
Bunul Dumnezeu cu harul Sau si sa stati drept in dragostea si lumina Sa.
Iertati un biet pacatos care, dupa ani, ar fi trebuit sa fie mai intelept dar,
dupa fapte, e mai nebun decat ereticii, ca eu macar ca stiu ce trebuie sa
fac, si tot nu fac. Blagosloviti parinte!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 18.09.2010, 14:36:26
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ma iertati, parinte, mai intervin doar ca sa clarific faptul ca nu la dvs
m-am referit cand am vorbit de Marsodoxie, vai mie, imi cer de mii de
ori iertare daca ati inteles asa ceva, proasta mea exprimare stiu ca e de
vina ca ma fac uneori greu inteles. Nicidecum nu ma refer la dvs, caci
si dojana pe care o faceti uneori, e plina de grija si de dragoste fata de
cel caruia i-o adresati si o faceti doar pentru ca va pasa de acea persoana
si de acel suflet. Atat am avut sa clarific ca sa nu fiu rau inteles, in rest
sunt de acord cu tot ceea ce spuneti si va doresc sa va binecuvanteze
Bunul Dumnezeu cu harul Sau si sa stati drept in dragostea si lumina Sa.
Iertati un biet pacatos care, dupa ani, ar fi trebuit sa fie mai intelept dar,
dupa fapte, e mai nebun decat ereticii, ca eu macar ca stiu ce trebuie sa
fac, si tot nu fac. Blagosloviti parinte!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Frate draga, fa ascultare si nu te contrazice! Crezi ca eu nu am simtit ca nu la mine te-ai referit, dar sunt sigur ca la mine trebuia sa te referi, altfel vorba ta ramane in vant. Si tot ce este duhovnicesc si se pierde in vant se face pacat. Sa nu deschizi gura ta nicicand daca nu crezi ca ce vei spune poate zidi sufletul celui cu care stai de vorba, altfel este doar barfa! Daca vorba ta ramane fara un adresant clar cum ma voi folosi eu, cu care stai de vorba. Asa ca am intors vorba catre mine (nu ca astfel ar fi mai putin adevarata) si asa, crede-ma, m-am folosit. Domnul sa-ti rasplateasca dragostea si iarta-ma pe mine pacatosul!

Stai in Domnul prin smerenie si El nu te va parasi nicicand, caci isi va gasi odihna in casa sufletului tau!

Last edited by Pr.Gheorghe; 18.09.2010 at 14:40:36.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 18.09.2010, 14:44:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Frate draga, fa ascultare si nu te contrazice! Crezi ca eu nu am simtit ca nu la mine te-ai referit, dar sunt sigur ca la mine trebuia sa te referi, altfel vorba ta ramane in vant. Si tot ce este duhovnicesc si se pierde in vant se face pacat. Sa nu deschizi gura ta nicicand daca nu crezi ca ce vei spune poate zidi sufletul celui cu care stai de vorba, altfel este doar barfa! Daca vorba ta ramane fara un adresant clar cum ma voi folosi eu, cu care stai de vorba. Asa ca am intors vorba catre mine (nu ca astfel ar fi mai putin adevarata) si asa, crede-ma, m-am folosit. Domnul sa-ti rasplateasca dragostea si iarta-ma pe mine pacatosul!

Stai in Domnul prin smerenie si El nu te va parasi nicicand, caci isi va gasi odihna in casa sufletului tau!
Va ascult, parinte. Amin.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 18.09.2010, 16:23:47
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Hai sa facem un experiment.
Mai intai repetati dupa mine: preotul Gheorghe este un prost, ha, ha, ha!
Apoi spuneti: gheorghe prostu, cainele nostru!
Veti auzi cat de clar stiu sa latru (la propriu); si voi intoarce si celalalt obraz spunand "iarta-ma, ca mare dreptate ai"


Acum sa continuam experimentul.
Incearca sa-mi arunci in fata o hula la adresa Bisericii, mama mea.
Aici nu te mai astepta ca preotul Gheorghe, cainele dealtfel, sa faca sluj. Te voi musca, duhovniceste, fie ca tot nu intelegi sensul acestui cuvant.

Concluzia experimentului: nu toti caini sunt caini de poseta, unii mai si musca!
Parinte,
Eu v-am propus ceva mai util: aratati unde nu am spus ca Hristos, unde am spus ceva contrar invataturii Sale.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 18.09.2010, 16:33:34
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Parinte,
Eu v-am propus ceva mai util: aratati unde nu am spus ca Hristos, unde am spus ceva contrar invataturii Sale.
Ai dreptate, incearca sa ma ierti si sa te rogi pentru mine sa pot sa-l vad si eu pe Hristos in slava Sa si sa cant doxologie, impreuna cu ingerii si sfintii, la tronul Sau din Ceruri!

Domnul sa ne ocroteasca!

P.S. Nu ma pot abtine, vai mie! Nu trebuie sa spunem ca Hristos, trebuie sa traim ca El! Daca vrei sa-mi faci un bine arata-mi unde nu am trait ca El! Sau mai bine nu, ca cine stie ce mai iese din asta. Iarta-ma doar! Sigur esti mai aproape de Hristos decat mine!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 18.09.2010, 16:43:16
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Ai dreptate, incearca sa ma ierti si sa te rogi pentru mine sa pot sa-l vad si eu pe Hristos in slava Sa si sa cant doxologie, impreuna cu ingerii si sfintii, la tronul Sau din Ceruri!

Domnul sa ne ocroteasca!

P.S. Nu ma pot abtine, vai mie! Nu trebuie sa spunem ca Hristos, trebuie sa traim ca El! Daca vrei sa-mi faci un bine arata-mi unde nu am trait ca El! Sau mai bine nu, ca cine stie ce mai iese din asta. Iarta-ma doar! Sigur esti mai aproape de Hristos decat mine!
Ca si Hristos trebuie cu totii sa traim, de la El a zis sa invatam. Si ca sa fim cu Hristos si in Hristos, trebuie mai intai sa stim cine este El si ce anume ne cere sa facem. Si dupa ce stim, sa si facem. La partea dintai se referea intrebarea mea: sa imi aratati unde am inteles eu gresit cine este Iisus Hristos si ce anume ne cere El sa facem. Cat despre partea a doua, daca am facut sau nu dupa cum imi cere El, judecata Ii apartine Lui in intregime. Partea dumneavoastra este sa ii invatati corect pe oameni despre cine este Hristos si ce ne cere El sa facem pentru a fi mantuiti. Asa ca asteptam sa imi aratati unde este greseala din ceea ce tine de partea atribuita dumneavoastra de Hristos.
Iar binecuvantarea Domnului sa fie cu noi, cu toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52