Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2009, 17:35:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Sunt ranit de dragoste

Cantarea Cantarilor este considerata de catre unii teologi drept cea mai profunda carte a Vechiului Testament, si chiar a intregii Scripturi. Ei spun ca poate fi asezata alaturi de Evanghelia dupa Ioan. Insa, mie si multora presupun, ne este, din pacate, prea putin cunoscuta. Stiu doar ca modul de interpretare adoptat de Parintii Bisericii este cel alegoric si ca relatia dintre mire si mireasa este vazuta ca semnificand unirea lui Iisus Hristos cu Biserica sau cu sufletul omenesc. Nadajduiesc ca vom afla, unii de la atii, cat mai multe lucruri in legatura cu acest subiect.

Amintind versetul "Sunt ranit de dragoste" ( Cantarea Cantarilor II, 5), Ilie Ecdicul spune ca sufletul ranit de dragostea Mirelui, este unit prin rugaciune, inca de aici, cu Mirele.

"Mintea contemplativa, cand coboara de sus din cer, adusa de trebuintele firii, poate grai ca si cel care a zis: Ce este mai minunat, decat frumusetea dumnezeiasca? Ce gand umple de bucurie mai mult, decat acela al maretiei lui Dumnezeu? Ce dor este atat de puternic si de greu de purtat, ca acela care se naste de la Dumnezeu in sufletul curatit de tot pacatul si care striga in adancul sau: Sunt ranit de dragoste?"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2009, 05:21:18
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Se poate sa ai dreptate, dar mi s-ar parea cel putin ciudat ca ceea ce e descris acolo sa prezinte legatura dintre om si Dumnezeu. De la inceput pana la sfarsit totul este expus clar, iar metaforele folosite sunt doar pentru a accentua realitatea - ex. "Ca saruturile tale sunt mai bune ca vinul" sau "Cat de frumoasa esti! Ochi de porumbita sunt ochii tai!"

Probabil unii incearca sa aduca explicatii teologice textului pentru ca e vorba de relatia dintre un barbat si o femeie. Parerea mea, care mi se pare corecta dar este doar o parere nu si o informatie care o iau ca un adevar absolut, este ca in Cantarea Cantarilor e prezentata o relatie normala, cu sentimente normale intre un barbat si o femeie. Nu e nevoie de un geniu pentru a se observa ca o religie, oricare ar fi ea, gresit inteleasa tinde sa duca la dezechilibru in familie sau comunitate daca este inteleasa gresit sau dusa la extrem. Parerea mea e ca aceasta scriere transmite un mesaj simplu si anume ca e normal sa ne iubim sotiile, e normal sa fim indragostiti. Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa iubim si e normal sa o facem. E normal sa ne exprimam sentimentele fata de persoana iubita.

Imi amintesc de o replica a unui tip de pe un alt forum in care se discuta despre sex si pacat. Tipul a spus ceva de genul asta "Nu placerea de a face sex e pacat, ci faptul de a face sex in afara casatoriei." Mi se pare ca ceva asemanator vrea sa se sublinieze in Cantarea Cantarilor, si anume ca nu e nimic gresit sa iubim si sa fim indragostiti - trebuie doar sa avem grija sa o facem in concordanta cu ceea ce spune Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2009, 13:41:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit completare:

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Amintind versetul "Sunt ranit de dragoste" ( Cantarea Cantarilor II, 5), Ilie Ecdicul spune ca sufletul ranit de dragostea Mirelui, este unit prin rugaciune, inca de aici, cu Mirele.

Rugaciunea este masura dragostei noastre fata de Dumnezeu! (Sf.Ioan Hrisotom)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, cantarea, cantarilor, testament, vechiul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 21:12:39
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 01:05:44
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 10:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 16:13:33
De ce sunt importante cuvintele de dragoste? andreiv Generalitati 1 13.12.2007 19:45:32