Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2010, 22:03:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Participarea la slujbele Bisericii

Sunt persoane care sustin ca le e mai bine acasa, rostesc ce vor si nu ceea ce indeamna Biserica sa fie rostit. De cate ori intalnesc persoane de acest gen, imi aduc aminte de Petru care se trudise toata noaptea sa prinda peste. Il intalneste pe Hristos si Acesta ii spune sa arunce mrejele in apa. Ar fi trebuit sa nu asculte, sa-si vada de drum, de vreme ce era pescar si cunoastea ca nu e timpul potrivit pentru pescuit. Dar asculta de Hristos si minune – prinde mult peste - corabia era gata sa se afunde. Asta ar trebui sa aiba in minte orice persoana care alege sa ramana acasa, risca sa ramana fara "peste", e doar truda, dar cand alege sa faca ce-I spune Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2010, 22:15:52
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

chiar si rugaciunea personala e mai usor de facut in Biserica ... e alta liniste
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2010, 23:50:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile In casa lui Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care sustin ca le e mai bine acasa, rostesc ce vor si nu ceea ce indeamna Biserica sa fie rostit. De cate ori intalnesc persoane de acest gen, imi aduc aminte de Petru care se trudise toata noaptea sa prinda peste. Il intalneste pe Hristos si Acesta ii spune sa arunce mrejele in apa. Ar fi trebuit sa nu asculte, sa-si vada de drum, de vreme ce era pescar si cunoastea ca nu e timpul potrivit pentru pescuit. Dar asculta de Hristos si minune – prinde mult peste - corabia era gata sa se afunde. Asta ar trebui sa aiba in minte orice persoana care alege sa ramana acasa, risca sa ramana fara "peste", e doar truda, dar cand alege sa faca ce-I spune Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie.
"Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie."

Frumoasa invitatie! Si eu , cand merg la Biserica, simt ca sunt puternica, pot sa infrunt unele nemultumiri care s-ar ivi in contactul cu oamenii. E o incarcatura speciala, unica, benefica, miraculoasa - lumina, echilibru, ingaduinta, iubire, ajutorare, mila, milostenie... toate le invatam in biserica si le aducem spre slava Bisericii noastre vii.Slava lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2010, 23:54:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una ma rog muuult mai usor in biserica decat acasa, in sensul ca ma concentrez mai bine si ca este facuta in comuniune cu ceilalti - toti ne rugam pentru aceleasi lucruri, unii pentru altii, si ii aducem slava lui Dumnezeu. Timpul petrecut la Liturghie ma ajuta sa imi reincarca bateriile pentru saptamana ce vine. Acasa nu se poate savarsi o liturghie, oricata concentrare si dorinta ai avea, nu ii putem inchipui pe heruvimi, cand se iese cu cinstitele daruri din altar, nu putem canta cu ingerii, nu putem participa la transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele lui Dumnezeu...

Iata un document audio exceptional al parintelui Paraian despre importanta Sfintei Liturghii in viata duhovniceasca:
http://www.crestinortodox.ro/predici...hii-1-104.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2010, 13:39:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care sustin ca le e mai bine acasa, rostesc ce vor si nu ceea ce indeamna Biserica sa fie rostit. De cate ori intalnesc persoane de acest gen, imi aduc aminte de Petru care se trudise toata noaptea sa prinda peste. Il intalneste pe Hristos si Acesta ii spune sa arunce mrejele in apa. Ar fi trebuit sa nu asculte, sa-si vada de drum, de vreme ce era pescar si cunoastea ca nu e timpul potrivit pentru pescuit. Dar asculta de Hristos si minune – prinde mult peste - corabia era gata sa se afunde. Asta ar trebui sa aiba in minte orice persoana care alege sa ramana acasa, risca sa ramana fara "peste", e doar truda, dar cand alege sa faca ce-I spune Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie.
Nu uita un lucru insa: ceea ce i s-a intamplat lui Petru atunci si altor apostoli in situatii similare, nu a fost cu martori, cu public. Erau singuri, unul cu altul.
De ce oare?
Credinta este ceva f.personal, profund sufleteste. Este discutia personala, individuala a fiecaruia cu El.
Eu nu pricep biserica decat in sensul socializarii intru credinta. A ne aduna si face ceva in comun, in sprijinul aproapelui.
Si mai merg la biserica pentru ceea ce am nevoie de la preot.
Rugaciunea personala si cea comuna in biserica nu se pot inlocui si nici exclude.
In plus in biserica intervin oamenii intre noi si Iisus. Ne trebuie forta sa nu-i vedem si sa nu luam seama de ei, ca sa ne putem ruga, si cine, cati pot avea asta?
Distragerea atentiei este o mare incercare in biserica.
Eu acasa "vorbesc" mai bine cu Domnul, sunt mai aproape de El, de Maica sa, de sfintii la care ma rog. In biserica sunt discutii, neintelegeri, un preot e asa, altul altfel, stai acolo, nu sta acolo, fa asa, nu fa asa...si s-a dus linistea care iti trebuie pentru rugaciune.

Ca sa intelegi mai bine: cand te duci la medic, avocat, la spovedanie la preot, te trateaza tot singur. Ma rog, la spovedanie, mai sunt altii in jur si de aceea mie si acolo imi este greu (la catolici tot esti mai izolat dupa perdea).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2010, 15:28:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu pricep biserica decat in sensul socializarii intru credinta. A ne aduna si face ceva in comun, in sprijinul aproapelui.
Desigur că biserica are și această dimensiune orizontală. Ea este, prin definiție, adunarea credincioșilor. Pe de altă parte, noi nu ne adunăm ca să ne adunăm, ci mai ales ca să Îi aducem laudă, să ascultăm ceea ce El are să ne spună și să Îi aducem jertfă. Aceasta este dimenisunea verticală a bisericii. Raportul dintre cele două dimenisuni este următorul: dimensiunea verticală precumpănește asupra celei orizontale, iar a doua este secundară primeia. Aceasta înseamnă că raportul just între noi are loc atunci când suntem în raport just cu Dumnezeu, după cum spițele unei roate sunt bine aliniate și în just raport unele față de altele atunci când sunt bine înfipte în butuc și în obadă, care reprezintă osia lor și ținta lor.

Citat:

Rugaciunea personala si cea comuna in biserica nu se pot inlocui si nici exclude.
Așa e: aceste două feluri de rugăciuni trebuie să fie în relație de tip "și-și", nu în relație de tip "sau-sau". Ceea ce se poate face în biserică se face mai anevoie sau nu se face deloc acasă și invers.

Citat:
In plus in biserica intervin oamenii intre noi si Iisus. Ne trebuie forta sa nu-i vedem si sa nu luam seama de ei, ca sa ne putem ruga, si cine, cati pot avea asta?
Distragerea atentiei este o mare incercare in biserica.
Nu trebuie să ne gândim numai la Sf Liturghie parohială de duminică. În afara ei este multă liniște în biserică și precis vom găsi un loc să ne reculegem și să ne rugăm.

Citat:
(la catolici tot esti mai izolat dupa perdea).
De regulă, la catolici nu ești izolat după perdea, ci într-o cabină. Una dublă la romano-catolici, una simplă la greco-catolici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2010, 23:00:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care sustin ca le e mai bine acasa, rostesc ce vor si nu ceea ce indeamna Biserica sa fie rostit. De cate ori intalnesc persoane de acest gen, imi aduc aminte de Petru care se trudise toata noaptea sa prinda peste. Il intalneste pe Hristos si Acesta ii spune sa arunce mrejele in apa. Ar fi trebuit sa nu asculte, sa-si vada de drum, de vreme ce era pescar si cunoastea ca nu e timpul potrivit pentru pescuit. Dar asculta de Hristos si minune – prinde mult peste - corabia era gata sa se afunde. Asta ar trebui sa aiba in minte orice persoana care alege sa ramana acasa, risca sa ramana fara "peste", e doar truda, dar cand alege sa faca ce-I spune Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie.
Foarte frumoasa asocierea ta costel,a mersului la biserica cu pescuitul.
Biserica are 2 semnificatii :de loc sfintit unde se aduna credinciosii pt a se ruga,dar si de uniune a tuturor credinciosilor vii sau adormiti ,in Trupul lui Hristos.
Astfel, nimeni nu este singur,daca este din Biserica lui Hristos.
Daca in permanenta ne inconjoara un cor imens format din sfinti si ingeri,cum sa nu fugim catre intalnirea cu ceilalati oameni,pentru a slavi impreuna pe Dumenzeu? Caci "unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Meu,voi fi si Eu in mijlocul lor"
Cand intri in Biserica,chiar daca intri cu intreaga ta slabiciune personala,valul credintei celorlalti este cel care te poarta pe sus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2010, 23:19:39
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Foarte frumoasa asocierea ta costel,a mersului la biserica cu pescuitul.
Biserica are 2 semnificatii :de loc sfintit unde se aduna credinciosii pt a se ruga,dar si de uniune a tuturor credinciosilor vii sau adormiti ,in Trupul lui Hristos.
Astfel, nimeni nu este singur,daca este din Biserica lui Hristos.
Daca in permanenta ne inconjoara un cor imens format din sfinti si ingeri,cum sa nu fugim catre intalnirea cu ceilalati oameni,pentru a slavi impreuna pe Dumenzeu? Caci "unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Meu,voi fi si Eu in mijlocul lor"
Cand intri in Biserica,chiar daca intri cu intreaga ta slabiciune personala,valul credintei celorlalti este cel care te poarta pe sus.
Asa e Iustin,azi nici nu am simtit cum au trecut cele 3 ore...a fost minunat si mi-as fi dorit sa mai dureze...toata seara.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2010, 00:07:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O cantare din slujba Utreniei spune: "Iata acum ce este bun si ce este frumos, decat numai a locui fratii impreuna". Acest lucru se intampla atunci cand ne adunam in biserica. In slujbele Bisericii traim intr-un mod mai plenar decat prin rugaciunea particulara, calitatea noastra de madulare ale Trupului lui Hristos.

Acasa incepem rugaciunea cu "Slava Tie Doamne, Slava Tie!", pe cand numai in slujbele Bisericii putem auzi "Binecuvantata este Imparatia..." Altfel spus, prin rugaciunea obsteasca si mai ales, in Sfanta Liturghie, participam deja la realitatile si binecuvantarile vietii intru Imparatie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2010, 12:39:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu acasa "vorbesc" mai bine cu Domnul, sunt mai aproape de El, de Maica sa, de sfintii la care ma rog. In biserica sunt discutii, neintelegeri, un preot e asa, altul altfel, stai acolo, nu sta acolo, fa asa, nu fa asa...si s-a dus linistea care iti trebuie pentru rugaciune.
Discutiile de genul celor amintite de tine, nu fac parte din ritual, asa ca nu le intalnesti peste tot, iar daca le intalnesti nu-i bine.

Imi place ca in Biserica totul difera, ca nimic nu tine de succesul lumesc. Aici, cel slab primeste putere, cei necunoscatori devin intelepti, ... le alege pe cele ce nu sunt, ca sa le faca de nimic pe cele ce sunt, dupa cum spune Pavel. Gustati si vedeti ca bun este Domnul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, slujbe

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbele din Bucuresti din noaptea de anul nou VladCat Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2013 13:50:55
Slujbele pentru morti Florin-Ionut Generalitati 13 01.02.2012 11:59:10
Participarea crestinilor la razboi laurastifter Morala Crestina 50 05.01.2012 12:43:24
Participarea la Sfanta Liturghie caminaris Resurse ortodoxe on-line 3 25.08.2009 20:41:18
Slujbele la nasterea unui copil costel Generalitati 2 04.09.2008 17:06:20