Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2011, 21:01:43
AlexieOmulLuiDumnezeu AlexieOmulLuiDumnezeu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 4
Implicit Frica de cel rau

Ma cheama Emanuela si am 13 ani.Am o sora la manastire si m-am dus acolo in vacanta.Am vazut acolo niste femei demonizate cel putin asa mi-a spus sora mea.Se uita incruntata la Icoana Facatoare de minuni a Maicii Domnului si mi-a zis sora mea ca facea ca leul si ca sarpele.Atunci mi-am dat seama ca cel rau le stapanea.De atunci s-a starnit o frica in mine.Stiu ca frica aceasta vine de la diavol si ma cam sperie.Mi-e frica ca cel rau sa nu intre in mine deoarece gaseste locas slab.M-am dus m-am spovedit si parintele mi-a spus ca nu am destula credinta si sa fac mai multe rugaciuni cu credinta.Si sa am nadejde ca el ma va apara.Dar cum ma va apara Domnul cand eu am pacate desvarsite.Aceasta intrebare mi-o pun intotdeauna.Imi inchipui multe lucruri si cred ca asta ma sperie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2011, 21:37:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Emanuela, inteleg ca te-au impresionat acele cazuri, insa trebuie la randul tau sa intelegi ca in lumea asta exista si foarte multi oameni bolnavi, care nu intamplator cauta remediu la manastire, caci boala psihica e intr-adevar o „cruce” grea. Omul alearga dupa sanatate si isi cauta medicul acolo unde crede ca poate gasi raspunsul la suferinta pe care o are. Daca el e o fire credincioasa si provine dintr-un mediul familial cu inclinatii mistice, atunci el e mai sugestionabil si receptiv la cuvantul preotului,calugarului sau calugaritei, decat la cel al psihiatrului, care pot sa-l ajute sa iasa dintr-o anumita stare, sa-l autosugestioneze. Aceasta terapie facuta de monahi prin rugaciune, dublata de un tratament medicamentos il pot ajuta sa se vindece. Manastirea are si acest rol, de a vindeca suflete. N-are de ce sa-ti fie frica, trebuie sa-i privesti pe acei oameni cu compasiune, caci sunt oameni bolnavi, iar tu sa retii un singur lucru: orice ispita poate fi invinsa, caci noi avem mijloacele necesare sa o facem “Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingădui să fiti ispititi peste puterile voastre; ci, impreună cu ispita, a pregătit si mijlocul să iesiti din ea, ca s-o puteti răbda." (1 Corinteni 10:13) Parintele ti-a spus exact acelasi lucru.

Last edited by ioanna; 03.09.2011 at 21:43:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2011, 21:56:20
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit gandeste-te la bine, nu la rau

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Ma cheama Emanuela si am 13 ani.Am o sora la manastire si m-am dus acolo in vacanta.Am vazut acolo niste femei demonizate cel putin asa mi-a spus sora mea.Se uita incruntata la Icoana Facatoare de minuni a Maicii Domnului si mi-a zis sora mea ca facea ca leul si ca sarpele.Atunci mi-am dat seama ca cel rau le stapanea.De atunci s-a starnit o frica in mine.Stiu ca frica aceasta vine de la diavol si ma cam sperie.Mi-e frica ca cel rau sa nu intre in mine deoarece gaseste locas slab.M-am dus m-am spovedit si parintele mi-a spus ca nu am destula credinta si sa fac mai multe rugaciuni cu credinta.Si sa am nadejde ca el ma va apara.Dar cum ma va apara Domnul cand eu am pacate desvarsite.Aceasta intrebare mi-o pun intotdeauna.Imi inchipui multe lucruri si cred ca asta ma sperie.
Doamne ajuta.

Draga mea Emanuela,
privirea noastra sa fie numai la Dumnezeu! Ce treaba avem noi cu cel rau? Noi cu Hristos vrem sa ne impartasim, la El vrem sa ajungem!
Sunt, intr-adevar, cutremuratoare, cazurile de oameni posedati. Dar nici acestia nu sunt pierduti, stii ca Hristos a scos demonii din cei bolnavi, nu? Acum preotii se roaga pentru ei lui Hristos si fac slujbe speciale pentru ei de alungare a celui rau...
Nu te mai gandi la rau! Stii ce zicea parintele Arsenie Papacioc? Ca Hristos, prin Invierea Sa, i-a luat toata puterea celui rau..i-a lasat numai varful cozii. cel rau nu are nici o putere daca noi nu ne invoim cu el .
Voia noastra sa fie la Dumnezeu! Cum? Prin marturisirea pacatelor, prin impartasanie cu Hristos, prin rugaciune, citirea Sf Evanghelii, ascultarea cuvintelor duhovnicesti!
Emanuela, aceste ganduri spre cel rau nu te lasa sa te gandesti la Doamne! Si El ne iubeste atat! Roaga-te sincer din inima ta si Hristos o sa te calauzeasca...

te imbratisez cu drag,
Diana
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2011, 22:13:35
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Ma cheama Emanuela si am 13 ani.Am o sora la manastire si m-am dus acolo in vacanta.Am vazut acolo niste femei demonizate cel putin asa mi-a spus sora mea.Se uita incruntata la Icoana Facatoare de minuni a Maicii Domnului si mi-a zis sora mea ca facea ca leul si ca sarpele.Atunci mi-am dat seama ca cel rau le stapanea.De atunci s-a starnit o frica in mine.Stiu ca frica aceasta vine de la diavol si ma cam sperie.Mi-e frica ca cel rau sa nu intre in mine deoarece gaseste locas slab.M-am dus m-am spovedit si parintele mi-a spus ca nu am destula credinta si sa fac mai multe rugaciuni cu credinta.Si sa am nadejde ca el ma va apara.Dar cum ma va apara Domnul cand eu am pacate desvarsite.Aceasta intrebare mi-o pun intotdeauna.Imi inchipui multe lucruri si cred ca asta ma sperie.

Doamne fereste!!!

Ti-am raspuns si la postarea ta legata de calugarie. Cred ca faptul ca ai o sora in Manastire te ajuta foarte mult si mai ales ca ai si fost acolo. Ai cu cine vorbi, si cu sora ta, si cu celelalte Maici si cu Parintele.

Legat de frica ta. Poate vei vedea in viata multe lucruri si te vor impresiona. Daca nu esti suficient de puternica sa privesti sau sa auzi, nu privi si nu asculta. Banuiesc ca porti cruciulita. Celor rai le e cam frica de ea. Si de fiecare data cand ti-e frica, sa te rogi in gand. Ai grija de tine.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2011, 22:48:55
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am un raspuns pt tine, pt ca si eu in ultima vreme am avut aceasta teama...

Raspunsul l-am gasit in viatza Sfantului Ciprian: SEMNUL CRUCII SI NUMELE DOMNULUI. Orice duh rau va "se va risipi ca fumul, se va topi ca ceara de la fata focului"

Citatul:
...diavolul s-a repezit la Ciprian ca să-l ucidă și, năpădind asupra lui, a început a-l sugruma, bătîndu-l. Și nu avea Ciprian ajutor de la nimeni și nu știa cum să-și ajute lui și să se izbăvească din cumplitele mîini diavolești și, încă fiind viu, și-a adus aminte de semnul sfintei cruci prin care se împotrivea Iustina la toată puterea diavolească și a zis: "Dumnezeul Iustinei, ajută-mi și mie!" Apoi, ridicîndu-și mîna, și-a făcut semnul crucii și îndată diavolul ca o săgeată întinsă a pierit de la dînsul.


Uite toata viatza Sfantului Mc. Ciprian aici: http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_iustina.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2011, 22:58:02
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

tineti capul pe umeri, nu in nori sau sub pamant si nu o sa mai ai absolut nici o frica...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, dumnezeu, ema, omul, poporul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 16.08.2010 00:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52