Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.04.2012, 17:50:15
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Problema ateismului, in viziunea mea e ca a devenit o cultura, o "religie" anti-religii. Ei forteaza nihilismul ca un dumnezeu propriu. Totusi, marea mea durere e legata de cei ce isi spun atei; deseori citesc marturii in care vorbesc despre o deznadejde groaznica ce ii cuprinde gandindu-se la moarte sau chiar la ziua de maine. Imi doresc ca toti sa se intoarca la Hristos, sa simta bucurie si fericire vesnica!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.04.2012, 18:36:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Normal ca exista atei peste tot. Ateii militeaza impotriva crestinismului pentru ca nu risca nimic, pe cand daca spui ceva antireligios in Iran...
1. crezi ca ateii din Iran militeazs impotriva crestinismului?
2. ateii sun doar anti crestini?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2012, 23:59:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

(Într-un anumit sens această postare poate părea off-topic)

Începând cu minutul doi al acestui videoclip, poate fi auzit cuvântul părintelui Amfilohie la o conferință ținută în 2004!. Titlul conferinței, după cum se poate observa, era Taina Fărădelegii. Vorbește despre situația din interiorul și din exteriorul Bisericii. Nu caut polemici cu care să deturnez subiectul inițial al topicului. Mie cuvântul respectiv mi se pare relevant pentru tema discutată și de aceea sugerez ascultarea lui abținându-mă de la alte comentarii și nedorind să creez un fir de discuție paralel.

Last edited by VladCat; 03.05.2012 at 00:03:18.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.05.2012, 01:10:06
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
1. crezi ca ateii din Iran militeazs impotriva crestinismului?
2. ateii sun doar anti crestini?
1. De unde concluzia asta? Eu am spus ca daca ateii din Iran ar spune ceva anti-religios(nu anti-crestin!), atunci acestia ar risca sa fie batuti (sau mai rau, omorati)
2. Ateii sunt cu precadere anti-crestini.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.05.2012, 07:56:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Exact la asta m-am referit pentru ca am auzit recent de o iesire in strada a ateilor (miscarea a fost condusa de prof. univ. Richard Dawkins), in Washington, si toata ura era indreptata impotriva crestinatatii desi in SUA coexista mai multe religii.
Ostilitatea fata de Crestinism se manifesta azi in virtutea libertatii de opinie, la adresa Bisericii fiind permise toate insultele. Ce am observat e ca mereu se aduc in prim plan greselile istorice (inchizitia,razboaiele religioase, intoleranta), dar se omit meritele deosebite in edificarea civilizatiei occidentale, se omite ca Biserica a deschis primele universitati, primele organisme filantropice (spitale,orfelinate,aziluri) sau ca organizatiile crestine cheltuiesc cel mai mult pentru a ajuta lumea din zonele sarace ale lumii, nu Unicef-ul, nu Onu sau Unesco. Insa ceea ce ma surprinde e ca pe fondul "descrestinarii" unor zone, altele infloresc. In Coreea de Sud, crestinii reprezinta aprox.50% din populatie, in conditiile in care acum 50 de ani erau 5%.

Nu cred ca Biserica se confrunta cu ateismul, ci cu transmiterea mesajului ei, avand nevoie sa-si gaseasca de cuvintele potrivite pentru a-i apropia pe apostati. In Europa Occidentala, cu toate ca 50% se declara fara religie, ei spun ca cred in dumnezeirea lui Hristos si invierea Sa, deci nu-s atei.

P.S. pentru ce a militat miscarea condusa de Richard Dawkins ?
Ateii se inchina Zeului-Ratiune,a carui imparatie e marginita de imparatia Suprarationalului,in care ei nu au acces si de aici toata ostilitatea lor si asediul continuu, nu pentru a intra, ci pentru a cuceri.

Last edited by ioanna; 05.05.2012 at 08:24:12.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2012, 16:44:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
1. De unde concluzia asta? Eu am spus ca daca ateii din Iran ar spune ceva anti-religios(nu anti-crestin!), atunci acestia ar risca sa fie batuti (sau mai rau, omorati)
2. Ateii sunt cu precadere anti-crestini.
1. era o intrebare nu o concluzie.
2. asta pentru ca in tarile preponderent crestine, sistemele politice sunt laicizate, acest fapt ducand la un grad mai mare de toleranta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.05.2012, 16:55:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ostilitatea fata de Crestinism se manifesta azi in virtutea libertatii de opinie, la adresa Bisericii fiind permise toate insultele. Ce am observat e ca mereu se aduc in prim plan greselile istorice (inchizitia,razboaiele religioase, intoleranta), dar se omit meritele deosebite in edificarea civilizatiei occidentale, se omite ca Biserica a deschis primele universitati, primele organisme filantropice (spitale,orfelinate,aziluri) sau ca organizatiile crestine cheltuiesc cel mai mult pentru a ajuta lumea din zonele sarace ale lumii, nu Unicef-ul, nu Onu sau Unesco. Insa ceea ce ma surprinde e ca pe fondul "descrestinarii" unor zone, altele infloresc. In Coreea de Sud, crestinii reprezinta aprox.50% din populatie, in conditiile in care acum 50 de ani erau 5%.

Nu cred ca Biserica se confrunta cu ateismul, ci cu transmiterea mesajului ei, avand nevoie sa-si gaseasca de cuvintele potrivite pentru a-i apropia pe apostati. In Europa Occidentala, cu toate ca 50% se declara fara religie, ei spun ca cred in dumnezeirea lui Hristos si invierea Sa, deci nu-s atei.

P.S. pentru ce a militat miscarea condusa de Richard Dawkins ?
Ateii se inchina Zeului-Ratiune,a carui imparatie e marginita de imparatia Suprarationalului,in care ei nu au acces si de aici toata ostilitatea lor si asediul continuu, nu pentru a intra, ci pentru a cuceri.
cand a deschis Biserica primele universitati?
la sute de ani dupa ce a inchis si interzis cele mai importante centre de gandire?
dupa ce a interzis stiinta, medicina, filozofia, etc.?
sa ne deschidem ochii si sa privim in ansamblu.
gandirea selectiva duce doar la concluzii subiective.

pentru tine 28% inseamna aproximativ 50%?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2012, 12:15:45
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

as vrea sa adaug la discutie faptul ca nu are rost sa militezi impotriva altor religii cand acele religii nu prezinta o problema pentru tine
dar faptul ca esti intr-o tara unde oamenii care fac legi le fac pe baza crestina e normal sa militezi impotriva ei
nu ar fi existat discutia despre avort / contraceptive / homosexuali / blasfemie / hartuire daca oamenii care ar face legi nu le-ar face ca sa multumeasca crestinii
in momentul in care vine alta religie care iti limiteaza libertatea vor fi activisti si impotriva ei dar deocamdata crestinismul e cel mai mare pericol pentru libertatea oamenilor

Last edited by informatorul; 13.05.2012 at 12:20:30.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.05.2012, 09:50:32
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ostilitatea fata de Crestinism se manifesta azi in virtutea libertatii de opinie, la adresa Bisericii fiind permise toate insultele. Ce am observat e ca mereu se aduc in prim plan greselile istorice (inchizitia,razboaiele religioase, intoleranta), dar se omit meritele deosebite in edificarea civilizatiei occidentale, se omite ca Biserica a deschis primele universitati, primele organisme filantropice (spitale,orfelinate,aziluri) sau ca organizatiile crestine cheltuiesc cel mai mult pentru a ajuta lumea din zonele sarace ale lumii, nu Unicef-ul, nu Onu sau Unesco. Insa ceea ce ma surprinde e ca pe fondul "descrestinarii" unor zone, altele infloresc. In Coreea de Sud, crestinii reprezinta aprox.50% din populatie, in conditiile in care acum 50 de ani erau 5%.

Nu cred ca Biserica se confrunta cu ateismul, ci cu transmiterea mesajului ei, avand nevoie sa-si gaseasca de cuvintele potrivite pentru a-i apropia pe apostati. In Europa Occidentala, cu toate ca 50% se declara fara religie, ei spun ca cred in dumnezeirea lui Hristos si invierea Sa, deci nu-s atei.

P.S. pentru ce a militat miscarea condusa de Richard Dawkins ?
Ateii se inchina Zeului-Ratiune,a carui imparatie e marginita de imparatia Suprarationalului,in care ei nu au acces si de aici toata ostilitatea lor si asediul continuu, nu pentru a intra, ci pentru a cuceri.

http://www.semneletimpului.ro/stires...uot--5770.html
Miscarea condusa de Richard Dawkins s-a numit "marsul ratiunii" si nu au militat pentru ceva anume, ci au "sarbatorit respingerea ideii de Dumnezeu" (am citat din articolul din link)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.05.2012, 10:06:16
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
as vrea sa adaug la discutie faptul ca nu are rost sa militezi impotriva altor religii cand acele religii nu prezinta o problema pentru tine
dar faptul ca esti intr-o tara unde oamenii care fac legi le fac pe baza crestina e normal sa militezi impotriva ei
nu ar fi existat discutia despre avort / contraceptive / homosexuali / blasfemie / hartuire daca oamenii care ar face legi nu le-ar face ca sa multumeasca crestinii
in momentul in care vine alta religie care iti limiteaza libertatea vor fi activisti si impotriva ei dar deocamdata crestinismul e cel mai mare pericol pentru libertatea oamenilor

Dumneata pe ce lume traiesti? Cum poti sa spui ca oamenii care fac legi, le fac ca sa-i multumeasca pe crestini? Avortul, contraceptivele, homosexualitatea (nu casatoriile homosexuale) toate sunt permise din punct de vedere legal. Biserica le considera pacate grave dar asta nu le-a oprit pe femei sa comita avort, de exemplu. La fel, spui ceva si mai grozav decat asta, spui ca "crestinismul e cel mai mare pericol pentru libertatea oamenilor"... aceasta afirmatie venind din partea unui ortodox ma lasa pur si simplu fara cuvinte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUPA DEALURI, film anticrestin ! Diana67 Generalitati 108 30.08.2013 12:10:51
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10
PRO TV - ANTICRESTIN mirelada Generalitati 38 20.05.2008 23:30:44