Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 20.05.2012, 19:49:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa ti s-a parut tie, nu inseamna ca e si adevarat.
Mihai numai de ecumenism nu poate fi suspectat!
Incep sa cred ca ai dezvoltat o usoara obsesie cu ecumenismul asta :)

Oamenii se exprima natural, chiar daca noua ni se pare prea ... erudit, prea intelectual pt. nivelul nostru, insa acela e nivelul lor, pentru ei totul e natural,n-are nicio legatura cu mandria.
Am scris ca mi s-a parut pentru ca intotdeauna incerc sa folosesc diplomatia. Dar nu mi s-a parut, mai ales ca am discutat si pe mesaje private, nu e greu sa observi la oricine ce conceptii are.
Dar de obicei ce le au nu isi dau seama ca le au in primul rand am observat ca nici nu inteleg ce inseamna conceptiile acestea ecumeniste. Aproape toti care le aveau au spus ca nu le au, desi la unii era mai mult decat evident. Cred ca toti de pe forum ar spune acum ca nu au conceptii ecumeniste, pentru ca nu inteleg ce sunt. Multi cred ca doar renuntarea la dogma, sincretismul inseamna ecumensim. Si tie ti-am scris de fiecare data cand sustineai o idee ecumenista, am vazut ca ai inceput sa le indrepti (de exemplu ai inteles ca BO spune ca nu exista Taine in afara ei). Asa trebuie sa faca fiecare ortodox, sa caute doar adevarul, iar daca era gresit ce credea sa isi insuseasca dreapta credinta.
Pe de alta parte ecumenismul propovaduieste punerea pe planul doi a adevarurilor de credinta, de aceea unii nu inteleg de ce se bate atata moneda pe aceasta credinta gresita. Pentru ca nu inteleg nici de ce sfintii luptau tot timpul cu ereziile, li se par exagerari.
Asadar, cum am mai spus, exista un ecumensim radical, de genul celui propovaduit de exemplu de Adriana3. Dar exista si un ecumenism mai moderat (neinsemnand ca nu e la fel de gresit), care spune ca crezi in ce spune Biserica, dar pe langa asta si ce spun alte culte, sa le consideri si pe ele apropiate. De exemplu, ca tot am discutat recent, la baza ecumensimului (ortodox) sta prezenta harului mantuitor si in afara BO, despre asta sper ca ai citit aici (pentru ca si in urma discutiei cu tine am deschis topicul): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14964
In general tot ce infirma fraza din Crez, "Cred intru Una, Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica", adica faptul ca ar fi mai multe biserici sau ca unii s-ar afla in Biserica desi nu fac parte din BO.

Legat de limbajul erudit, m-am exprimat lapidar (ca sa folosesc un termen in tema) si nu ai inteles exact ce spuneam. Mesaje mai deosebite si erudite au si Delia si tu si altii, dar nu folosesc fraze pretentioase, adaugand cuvinte academice care uneori nici nu sunt necesare. De aceea l-am dat exemplu doar pe HoratiuM. Tu crezi ca daca un savant se duce sa vorbeasca unor oameni obisnuiti le vorbeste ca sa nu inteleaga nimic, nu poate sa isi adapteze mesajul? Daca e ortodox cu atat mai mult, se fereste sa epateze.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 16:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 07:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 25.11.2007 23:44:54