Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.03.2013, 14:35:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Taxa anuala o alegi tu sau este fixa?

Din cate am citit, preotul are dreptul sa opreasca un procent ([COLOR=#000000]1/3[/COLOR]) din banii primiti ptr. el si familia lui, iar restul se folosesc ptr. Biserica, ptr. enoriasii saraci, ptr. ajutoare, ptr. Bsiericile sarace, manastiri etc.
Poate fi fixata de catre BOR la o suma modica, procentual sau/si in functie de venitul pe membru de familie (fiind un prag sub care exista o scutire)

Adventistii vor 10-20% din venitul brut, cred ca 1-2% din net, ca si suma anuala n-ar fi atat de mult dar ar insemna ceva ca si implicare dupa vorba: "credinta fara fapte, moarta este".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.03.2013, 14:37:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Taxa anuala o alegi tu sau este fixa?

Din cate am citit, preotul are dreptul sa opreasca un procent ([COLOR=#000000]1/3[/COLOR]) din banii primiti ptr. el si familia lui, iar restul se folosesc ptr. Biserica, ptr. enoriasii saraci, ptr. ajutoare, ptr. Bsiericile sarace, manastiri etc.
Din cate stiu este ceva de genul: ca si parohie, in functie de nr. de membri si probabil si alti factori, trebuie sa stranga lunar, pentru Biserica o anumita suma.

Ce este in plus, ii ramane lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.03.2013, 14:41:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stiu asta, dar dadeam un motiv pe intelesul celor, care se intreaba de ce se percepe o taxa pentru botez si cununie.
Eu sunt foarte curios pentru ce sunt cerute de la obraz taxele INFORMALE, alea de DUPĂ fericitul (sau nu) eveniment.
Că alea formale, pentru care se emite și chitanță să zicem că le înțeleg.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.03.2013, 14:51:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca ma duc la Sf Maslu, sau am intr-un fel sau altul nevoie de serviciile preotului, din constiinta stiu ca trebuie sa contribui cum pot cu "zeciuiala" mea. E adevarat, pentru unele servicii, taxele sunt standardizate sa zic asa. Dar daca totusi, dintr-un motiv sau altul, doi tineri credinciosi dar necajiti, vor sa se cunune, si nu au suficient sa achite taxa (ei sau nasii, care pot teoretic sa fie din aceeasi categorie sociala) ce sa faca preotul? Sa le inchida usa in nas? Daca moare un batran care nu are pe nimeni si nici in jurul lui nu sunt dintre acei care sa poata sa ajute cu bani prea multi (cunoastem ce cheltuieli sunt la o inmormantare) ce sa faca acel preot? Sa refuze sa faca slujba, fiindca nu e platit dupa tarif??
Probabil n-ai citit cu atentie ce am scris.

Atat timp cat esti trecut in evidenta unei parohii si platesti o taxa anuala, in functie de venit, nu mai trebuie sa platesti absolut nimic, pentru nici un serviciu, cu exceptia celor care le soliciti personal si expres, o sfestanie la domiciliu de exemplu (desi una pe an ar putea fi inclusa daca nu e parohia f. mare) dar nu ultima spovedanie/impartasanie de exemplu - care intra in pachetul standard de servicii, daca vrei sa ne exprimam si asa, ca sa aiba ziaristii de ce sa faca misto. :)

Citat:
Daca in miez de noapte, un om disperat bate in poarta preotului sa-l cheme la un muribund pentru ultima sf impartasanie, ce sa faca preotul respectiv? Sa spuna ca chiar daca lucreaza peste program uneori, nu inseamna ca face si servicii de noapte???
Aici este penibilul care reiesea din mesajul colegei noastre si de aceea am simtit nevoia sa fac acea remarca.
Cel mai trist nu e ca uneori auzim astfel de pareri din partea unora care ne-au obisnuit cu vorbe de duh, ci faptul ca, cine incearca sa fie de alta parere, risca sa i se ceara explicatii ca si cum e mai bine sa persistam in greseala!
Ei, a incercat sa dea si ea o explicatie "legala", ar trebui sa privesti la buna intentie si in definitiv nu era vorba de "impartasania de noapte" ci de inmormantare si daca vrei neaparat poti sa o iei si asa, taxa de inmormantare include si celelalte servicii la care intr-adevar este obligat sa le faca prin natura meseriei, dar nu neaparat sa le faca gratis, mai ales ca vorbim de oameni a caror statut de ortodocsi ar putea sa nu aiba nici o masura certa, nici in credinta nici in fapte.

Eu cred ca mai degraba cei care nu au contribuit de-a lungul vietii sau macar in ultimul an cu nimic la biserica (sa fie inscrisi in evidenta unei parohii si sa plateasca o taxa modica) si nici macar pe patul mortii n-au fost in stare sa se spovedeasca/impartaseasca nici macar n-ar trebui sa li se faca slujba de inmormantare, oricat ar plati - ca la sinucigasi, pentru ca in mod clar astfel de oameni s-au sinucis spiritual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.03.2013, 15:05:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Off-topic

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu inteleg ce ai cu ea.
Prima data cand eu cel putin vad ca scrie ceva in favoarea preotilor/Bisericii cand altii se reped sa condamne si hop si tu, ca nu e bine.
Iubitule, baga la cap: eu nu scriu niciodata impotriva Bisericii; si nici a preotimii, ci ma refer doar la greseala facuta de o persoana. Greaseala unei persoane nu este proprie tuturor preotilor. Fii bun si fa distinctie intre o greseala personala si o greseala a tuturor. Ultima nu exista, daca ma intrebi pe mine. Greselile preotilor sunt personale. La acestea sper ca imi dai voie sa ma refer, atunci cand este cazul.

M-ai acuzat pe nedrept ca eu critic BOR. E gresit, caci afirmatia ta este rodul unei generalizari. De exemplu: daca un preot este mason, nu inseamna ca toti preotii sunt masoni; sau daca un preot s-a impartasit la greco-catolici, nu inseamna ca toti preotii au facut acest lucru. Si atunci nu putem generaliza. Generalizam doar atunci cand un lucru e valabil pentru majoritatea preotilor, si poate nici atunci. De exemplu: putem spune, ca preotii - in general - sunt impotriva ecumenismului, a masoneriei si a new-age. Chiar daca exista unele exceptii.
Sper ca acum iti este clar. Ca tu vrei sa se musamalizeze anumite lucruri, conferind preotimii o infailibilitate de inspiratie straina de ortodoxie, te priveste pe tine.

Totusi trebuie sa iti multumesc, caci este prima data cand constati ca am intentii bune. Acum, nu stiu dac sa ma bucur sau sa imi para rau... stii cum se spune: Timeo danaos et dona ferentes.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.03.2013, 15:22:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil n-ai citit cu atentie ce am scris.
Fara sa se inteleaga ca ma dau batut, revin cu o ultima parere dupa care renunt pur si simplu, fiindca acesta nu e un subiect care sa permita modificari dupa propriile noastre metode.
Frate, preotul este preot cu sau fara contributie. Pot fi crestin-ortodox si sa ajung intr-o alta parohie pentru doua ceasuri si chiar atunci sa am mare nevoie Dumnezeu. Cum nu pot face legatura decat prin slujitorii Lui, apelez unde ma gaseste timpul. Daca preotul se cramponeaza de lipsa remuneratiei pentru ceea ce este rugat sa faca, acela a fost numit din greseala preot. Da, este firesc sa fie platit, dar eu ma refer la cazurile de exceptie, numai sa scot in evidenta ca nu remuneratia trebuie sa stea la baza serviciului religios, ci mijlocirea din dragoste pentru Dumnezeu si oameni.
Ceea ce facem aici aduce mai degraba a piata: mai dai tu, mai las eu, ca doar oameni suntem. Cand esti medic, juri sa slujesti vietii oricand si oriunde. Cand esti preot, Ii slujesti lui Dumnezeu oricand si in orice conditii! Restul este business. Daca voi vreti sa convingeti prioritatea business-ului, in ortodoxie sau in medicina, va bateti gura de pomana!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.03.2013, 15:24:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Miha-Anca,
Chestia cu generalizarea nici macar nu face obiectul criticii mele ci judecata ta, de (cele) mai multe ori pripita si subiectiva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.03.2013, 15:27:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Fara sa se inteleaga ca ma dau batut, revin cu o ultima parere dupa care renunt pur si simplu, fiindca acesta nu e un subiect care sa permita modificari dupa propriile noastre metode.
Frate, preotul este preot cu sau fara contributie. Pot fi crestin-ortodox si sa ajung intr-o alta parohie pentru doua ceasuri si chiar atunci sa am mare nevoie Dumnezeu. Cum nu pot face legatura decat prin slujitorii Lui, apelez unde ma gaseste timpul. Daca preotul se cramponeaza de lipsa remuneratiei pentru ceea ce este rugat sa faca, acela a fost numit din greseala preot. Da, este firesc sa fie platit, dar eu ma refer la cazurile de exceptie, numai sa scot in evidenta ca nu remuneratia trebuie sa stea la baza serviciului religios, ci mijlocirea din dragoste pentru Dumnezeu si oameni.
Ceea ce facem aici aduce mai degraba a piata: mai dai tu, mai las eu, ca doar oameni suntem. Cand esti medic, juri sa slujesti vietii oricand si oriunde. Cand esti preot, Ii slujesti lui Dumnezeu oricand si in orice conditii! Restul este business. Daca voi vreti sa convingeti prioritatea business-ului, in ortodoxie sau in medicina, va bateti gura de pomana!
Nu face confuzie intre regula si exceptie, exceptia nu poate fi o baza pentru stabilit regulile.

Iar oamenii, prin natura lor, au nevoie se pare, de reguli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.03.2013, 15:44:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
adica un preot, NU mai este preot dupa ora 22? Este preot DOAR 8 ore pe zi (norma intreaga) pe urma NU mai este, decat daca vrea el in ORE SUPLIMENTARE? Doamna, Hristos a spus: "Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați" (Matei 10:8). A spus cumva Hristos: in dar ati luat, CU BANI sa dati? Din cate stiu eu, un preot este preot 24 ore pe zi si nu doar 8 ore pe zi (norma intreaga) apoi preot cu ore suplimentare
Ce ar fi, fratilor, sa mai si dam, nu numai sa primim. Oare preotul nu are cheltuieli, nu are familie de intretinut? De ce sa va stea 24 ore la dispozitie fara nici o remuneratie? Nu e vorba de a plati sf. Taine, ci timpul pe care preotul si-l aloca pentru a va boteza copii si a va cununa. Oare noi ceilalti nu avem timp liber?!? Si nu primim bani pentru a munci in acest timp liber al nostru?
Ce nu se intelege?!?
Pidalionul spune ca trebuie sa ducem anumite produse preotului. Cine mai face acest lucru?!?

Last edited by Miha-anca; 15.03.2013 at 15:51:08.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.03.2013, 15:49:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Miha-Anca,
Chestia cu generalizarea nici macar nu face obiectul criticii mele ci judecata ta, de (cele) mai multe ori pripita si subiectiva.
Atunci, te rog sa nu mai faci greseala de a spune ca eu critic BOR, sau ca sunt protestanta... Acestea sunt cu adevarat afirmatii pripite si subiective. Sunt ortodoxa, asa cum scrie in profilul meu. La tine ce scrie in profil?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 12.03.2009 23:40:05