Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.01.2017, 11:47:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sau mult mai copăcel.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.06.2017, 07:54:25
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Este ceva firesc ca o fata sa simta nevoia de declaratii din partea prietenului?
La mine se cam formeaza o prapastie intre noi doi, declaratii imi face doar de ziua noastra, adica o data pe an si atunci cu intarziere de cateva luni, in rest oricat i-as cere imi spune ca are letargie si nu are chef. Am ajuns sa cred ca am eu o problema psihica daca vreau caldura din partea lui. Primul pas l-am facut eu de multe ori, dar imi raspunde ori prin schimbarea subiectului, ori printr-un pupic si gata, trecem la subiecte legate de boala.
Discutiile se rezuma doar la certuri, el are impresia ca daca ma lasa singura si pleaca din mijlocul unei certe, doarme si uita eu trebuie sa fac la fel si in cateva ore sa fiu calma si blanda ca la inceput. Toate aceste lucruri au prin radacini in sufletul meu si numai cand il vad deja il asociez doar de scandal, cum ma lasa cand plang si cum alti prieteni ma calmeaza, se creaza repulsie si nu imi vine deloc sa mai fiu calma cu el.
Nu mai pot eu sa fac nimic, chiar am nevoie ca si el sa faca ceva. Am vazut intr-o depresie uriasa si nu mai imi vine sa fac absolut nimic, abia trag de mine sa termin anul universitar. Daca ii zic sa mergem la preot tot imi spune ca mergem sa ma faca de ras ca depresia e anticrestina si ca se va minuna si preotul de reactiile mele. Asta ma face sa refuz sa mai merg cu el la biserica... daca o fac singura se supara. Chiar ma simt singura si nu mai pot, plang zilnic si el habar nu are ce fac ca doarme cu zilele si vorbeste cu mine doar cand vrea el.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 19.06.2017, 11:56:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Smile

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
La mine se cam formeaza o prapastie intre noi doi, declaratii imi face doar de ziua noastra, adica o data pe an si atunci cu intarziere de cateva luni,
Dar dv ? Cand i-ati facut ultima declaratie de dragoste si in ce fel ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #144  
Vechi 21.06.2017, 13:03:11
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cand eram june scriam poezii muzelor cu nemiluita. Cata miere...pfff...

Acum prefer sa tin furtuna in piept si sa arat doar atunci cand mi se cere cu insistenta. Sunt atent sa nu arunc margaritarele scroafelor. Romantismul e fierea intelepciunii...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.06.2017, 08:58:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Sunt atent sa nu arunc margaritarele scroafelor.
Mi se pare mie, sau aceasta NU este o declaratie de dragoste ? Un pic de misoginie in sos mizantropic, maestre Suburbanophon ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #146  
Vechi 22.06.2017, 12:45:43
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Da, domnule Mihnea, poate putin misogin. Am vazut prea multa perversitatea din partea sexului frumos in mediul in care traiesc. Poate prea multe frustrari, intradevar. I-am zis intr-o zi unei domnisoare oarecare ca femeia e intruparea frumusetii. A suras. Apoi i-am zis ca frumusetea nu se imbraca in plastic. Nu mi-a mai suras.

Sunt sigur ca sunt multe femei minunate in lumea asta, care s-au sacrificat enorm pentru ce au iubit. Nu mai zic de mame, de la durerile nasterii la schimbarile hormonale, psihice si spirituale. Cat despre sentimente, eu personal prefer sa le tin in piept sceptic si misogin decat sa le exprim naiv. Totusi, daca e sa imi imaginez femeia inimii mele as putea scrie versuri toata noaptea.

P.S: Mi-au placut poeziile dvs. domnule Mihnea, dar nu prea am reperat unde e muza in inertia lor.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 22.06.2017, 17:09:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
I-am zis intr-o zi unei domnisoare oarecare ca femeia e intruparea frumusetii. A suras. Apoi i-am zis ca frumusetea nu se imbraca in plastic. Nu mi-a mai suras.
OK, si nu gasiti asta normal ? Cum ar fi sa va spun: "sunteti un tip bine! Ce pacat ca purtati adidasi de la Obor!".

Citat:
dar nu prea am reperat unde e muza in inertia lor.
Stiu si eu ? Poate in ochiul indragostit al poetilor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.07.2017, 16:17:33
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Este ceva firesc ca o fata sa simta nevoia de declaratii din partea prietenului?
La mine se cam formeaza o prapastie intre noi doi, declaratii imi face doar de ziua noastra, adica o data pe an si atunci cu intarziere de cateva luni, in rest oricat i-as cere imi spune ca are letargie si nu are chef. Am ajuns sa cred ca am eu o problema psihica daca vreau caldura din partea lui. Primul pas l-am facut eu de multe ori, dar imi raspunde ori prin schimbarea subiectului, ori printr-un pupic si gata, trecem la subiecte legate de boala.
Discutiile se rezuma doar la certuri, el are impresia ca daca ma lasa singura si pleaca din mijlocul unei certe, doarme si uita eu trebuie sa fac la fel si in cateva ore sa fiu calma si blanda ca la inceput. Toate aceste lucruri au prin radacini in sufletul meu si numai cand il vad deja il asociez doar de scandal, cum ma lasa cand plang si cum alti prieteni ma calmeaza, se creaza repulsie si nu imi vine deloc sa mai fiu calma cu el.
Nu mai pot eu sa fac nimic, chiar am nevoie ca si el sa faca ceva. Am vazut intr-o depresie uriasa si nu mai imi vine sa fac absolut nimic, abia trag de mine sa termin anul universitar. Daca ii zic sa mergem la preot tot imi spune ca mergem sa ma faca de ras ca depresia e anticrestina si ca se va minuna si preotul de reactiile mele. Asta ma face sa refuz sa mai merg cu el la biserica... daca o fac singura se supara. Chiar ma simt singura si nu mai pot, plang zilnic si el habar nu are ce fac ca doarme cu zilele si vorbeste cu mine doar cand vrea el.
Este cat se poate de firesc sa-ti doresti declaratii din partea prietenului tau pentru ca tu-l iubesti sincer. Cand iubesti nu te mai saturi de el, nu te mai saturi de declaratii.
Dar de ce el nu-ti face declaratii? pentru ca nu simte ca ar trebui, ca nu simte iubire. E un om slab, ceva il tine langa tine, dar nu iubirea.
Desi e foarte greu sa te reculegi, lasa depresiile si plansetele ca nu ajuta la nimic, aduna-ti toate fortele sa termini facultatea, iar lui sa-i spui cat mai repede sa-si vada de drum. Nu pierde timpul alaturi de un asemenea ticalos care te face sa suferi.
Tu sa fi stapana pe picioarele tale, cu facultatea terminata, cu o profesie si un salar si vei intalni si persoana care sa te merite. Nadejdea sa-ti fie la Dumnezeu, Maica Domnuluii, Ei iti vor aranja viitorul.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 03.07.2017, 20:31:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
...
Desi e foarte greu sa te reculegi, lasa depresiile si plansetele ca nu ajuta la nimic, aduna-ti toate fortele sa termini facultatea, iar lui sa-i spui cat mai repede sa-si vada de drum. Nu pierde timpul alaturi de un asemenea ticalos care te face sa suferi...
Ordinea s-ar cuveni sa fie inversa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 04.07.2017, 10:49:15
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ordinea s-ar cuveni sa fie inversa.
Si mai bine. Ordinea poate fi asa cum ziceti daca are puterea sa rupa legatura...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 01:05:44
Declaratii socante ale franmasonilor evrei sunsray Secte si culte 6 06.04.2011 22:16:04
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 10:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 16:13:33
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 12:33:41