Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.08.2017, 18:49:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Răspunsul meu legat de copii/soț nu e perspicace în accepțiunea de șmecher/bine ticluit, eu chiar asta simt. Dumnezeu știe că m-aș bucura enorm. Ca fapt divers, pe primul meu copil îl va chema Efrem, după Sf. Efrem cel Nou (monah și el).
E foarte bine dacă simți așa Zâmbet.

Interesant ai fost odată cu corul la Nea Makri la Sfântul Efrem și deja ai văzut că e grabnic ajutător, nici eu nu pot uita Elada pentru sfinții ei.
Efrem e într-adevăr nume de mărturisitor ai văzut ce i-a făcut neamul fără cruce care vrea să acapareze Europa, în vremurile astea avem nevoie de mulți Efremi.

Dar de ce nu îl va chema Spiridon că am văzut că ai fost și în „Kerkyra” ? frumos și la canalul Corint.

Și dacă o să ai fată prima dată ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.08.2017, 19:02:49
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E foarte bine dacă simți așa Zâmbet.

Interesant ai fost odată cu corul la Nea Makri la Sfântul Efrem și deja ai văzut că e grabnic ajutător, nici eu nu pot uita Elada pentru sfinții ei.
Efrem e într-adevăr nume de mărturisitor ai văzut ce i-a făcut neamul fără cruce care vrea să acapareze Europa, în vremurile astea avem nevoie de mulți Efremi.

Dar de ce nu îl va chema Spiridon că am văzut că ai fost și în „Kerkyra” ? frumos și la canalul Corint.

Și dacă o să ai fată prima dată ?
Efrem, pentru că de ajutorul Sfântului se leagă ultimii patru ani din viața mea, inclusiv faptul că am ajuns să aleg conservatorul, după ce sm terminat un liceu de real. Am și deschis un thread despre el, dar nimeni nu pare intetesat.

La Nea Makri am fost de trei ori, niciodată cu corul. Cu părinții și fratele am fost.

La Sf Spiridon n-am ajuns.

Ecaterina. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.08.2017, 21:58:37
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Pentru Iorest

Stimate domnule,
Daca doriti scrieti-mi in privat si va fac o lista cu toti cei care mi-au scris si exemple de mesaje plus motive pentru care i-am refuzat. Nu stiu ce apare pe comunitatea crestina dar credeti-ma ca nu mi-au scris o duzina de oameni nu inteleg de unde ati scos ideea asta.
Va spun sincer ca nu sunt genul de om care sa nu ia in seama pe nimeni.Ultimul meu prieten avea probleme fizice, avea probleme cu vederea si multe altele, dar a fost un om bun si atat.Asta a contat pentru mine.Cei care l-au vazut l-au desconsiderat, dar mie nu mi-a pasat nici de acest aspect.Insa a trebuit sa plece din orasul in care sunt eu si a hotarat sa ne despartim ,Nu cred ca sunt nici pe departe o persoana pretentioasa.
Daca a fi pretentioasa inseamna ca am nevoie sa fiu cu cineva cu care sa am ce discuta, mai mult decat @ buna ce faci cum e vremea @, inseamna ca sa ma ierte Dumnezeu, da sunt pretentioasa.La acest baiat cu care am fost m-a atras faptul ca era un om de caracter si inteligent. Va spun sigur ca am intrat si pe site-uri de matrimoniale si e haos ce e pe acolo.Cam putin cu caracterul si cu inteligenta foarte putini.Da,am nevoie sa discut cu un barbat si despre o carte, ceva, o expozitie de pictura sau fotografie.Am pretentii prea mari? Nu cred.AM fost o persoana educata si mi-au placut lucrurile frumoase, cartile si arta .Nu am pretentia sa fie un intelectual cu care sa comentez la nu stiu ce mare nivel,dar macar sa fi citit cateva carti la viata lui.Am pretentii chiar atat de mari???? E grav atunci.

Last edited by elenoirmiro; 18.08.2017 at 22:01:17.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.08.2017, 22:12:34
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Pentru Diana

Doamne ajuta!
Iti multumesc mult Diana.Si vroiam sa iti spun ca ti-am dat add pe facebook si totodata ca Sfantul Efrem este si Sfantul meu ocrotitor adica asa il consider.Fara el nu as fi putut trece peste multe probleme din ultimii ani ai mei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.08.2017, 23:22:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Stimate domnule,
Daca doriti scrieti-mi in privat si va fac o lista cu toti cei care mi-au scris si exemple de mesaje plus motive pentru care i-am refuzat. Nu stiu ce apare pe comunitatea crestina dar credeti-ma ca nu mi-au scris o duzina de oameni nu inteleg de unde ati scos ideea asta.
Punctual nu mă interesează să zâdărăsc omul și sensibilitățile lui.
Deasemenea nu-mi doresc să văd eu ce ți-au scris, îți respect intimitatea și integritatea, eu vorbeam și pentru alte fete care mai citesc în ideea că un thread e un topic general din care se informează și alții care chiar nu ajung să scrie niciodată pe forum și care citesc la ani după ce e postat topicul.
Cred că în general sunt femei în Biserica noastră care nu se căsătoresc pentru că inspiră o atmosferă glaciară celor care ar fi interesați de ele sau și mai rău disprețuiesc, înțeleg că nu e cazul tău și îmi cer scuze pentru judecată, întrebarea cu bilanțul de refuzați era o temă de reflecție cum m-am obișnuit să lansez, la care nu e musai să se răspundă, era pentru consultarea forului interior.

Mai sunt și femei care se plâng jumătate de viață că nu și-au găsit soțul și după ce-și găsesc, cealaltă jumătate de viață se plâng la duhovnic că nimic nu face, nici chiar așa nu e bine să ceri ajutorul lui Dumnezeu, El să-ți trimită și după să fi veșnic nemulțumit sau să vezi că nu ții pasul duhovnicește și să ajungi să-l faci habotnic încuiat etc.

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Va spun sincer ca nu sunt genul de om care sa nu ia in seama pe nimeni.Ultimul meu prieten avea probleme fizice, avea probleme cu vederea si multe altele, dar a fost un om bun si atat.Asta a contat pentru mine.Cei care l-au vazut l-au desconsiderat, dar mie nu mi-a pasat nici de acest aspect.Insa a trebuit sa plece din orasul in care sunt eu si a hotarat sa ne despartim ,Nu cred ca sunt nici pe departe o persoana pretentioasa.
E bine, te rog nu-ți pierde bonomia și noblețea.

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Daca a fi pretentioasa inseamna ca am nevoie sa fiu cu cineva cu care sa am ce discuta, mai mult decat @ buna ce faci cum e vremea @, inseamna ca sa ma ierte Dumnezeu, da sunt pretentioasa.La acest baiat cu care am fost m-a atras faptul ca era un om de caracter si inteligent. Va spun sigur ca am intrat si pe site-uri de matrimoniale si e haos ce e pe acolo.Cam putin cu caracterul si cu inteligenta foarte putini.Da,am nevoie sa discut cu un barbat si despre o carte, ceva, o expozitie de pictura sau fotografie.Am pretentii prea mari? Nu cred.AM fost o persoana educata si mi-au placut lucrurile frumoase, cartile si arta .Nu am pretentia sa fie un intelectual cu care sa comentez la nu stiu ce mare nivel,dar macar sa fi citit cateva carti la viata lui.Am pretentii chiar atat de mari???? E grav atunci.
Nu ai pretenții mari dacă numai acestea sunt, tu știi, poți să ai pretenții și în privința caracterului bărbatului cu condiția ca și ceea ce tu oferi să fie pe măsura a ce ceri, așa e o lege a echității nescrisă.

Am auzit tot felul de povestiri cu siturile matrimoniale, a mai fost pe net o încercare a unor mireni de a face un site pentru matrimoniale creștine ortodoxe, dar a fost un eșec situl nu avea trafic, cum mă și așteptam de altfel și știu că treaba cu matrimonialele confesionale e mai mult în lumea protestantă și musulmană din Occident, nu e specifică duhului Bisericii noastre.

Cât privește matrimonialele alea non-religioase sunt cea mai de jos speță, un loc insalubru unde poți da de tot felul de nebuni, nu știu cine s-ar ancora în ele.

Eu nu sunt de acord cu ideea de matrimoniale religioase, pentru că se pot strica căsnicii așa, se pot vâna mai ușor femei singure și vulnerabile de către escroci sentimentali și pe lângă asta nu este o chestie specifică ortodoxiei, dar înțeleg și respect faptul că unii oameni își doresc să facă o căsnicie creștină lucru tot mai rar.

Uneori intenția e bună dar dracul deturnează pe drum, alteori sunt tineri onești care anunță că doresc să se căsătorească și alții din „preacucernicie” înțeleg să-și bată joc și să urle în gura mare că „cutare caută, vai săracul sau săraca” de parcă e ceva de ocară a vrea să intri în rânduială, de aia nu prea e bine să-ți cauți nici prin interpuși, sunt tot felul de oameni cu frustrări pe partea căsătoriei care nu înțeleg nimic, dar care cred că se pun deasupra dacă strigă că x sau y e interesat de căsătorie.

Singurul lucru care îți rămâne e nădejdea la Dumnezeu să-ți cunoști din viața reală soțul unde îl poți observa de la gestică, tonalitate, igienă personală până la alte detalii de finețe, până la urmă dacă e să-l găsești se ciocnește el de tine ca Mioara Grigore de soțul ei pe holurile școlii unde erau amândoi profesori.

Poate îl întâlnești într-un pelerinaj cine știe, e nevoie de femei creștine care cu abnegația și dăruirea lor să miște substratul creștin al țării în care trăim și vă rog nu vă pierdeți speranța de a trăi și să nu vă îndoiți vreodată că nu ați merita lucruri bune, pentru că după se pică pe panta auto-desconsiderării și a stimei de sine reduse la fel de periculoasă pentru că se va abuza emoțional de voi .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.08.2017 at 00:24:19.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.08.2017, 09:56:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Stimate domnule,
Daca doriti scrieti-mi in privat si va fac o lista cu toti cei care mi-au scris si exemple de mesaje plus motive pentru care i-am refuzat. Nu stiu ce apare pe comunitatea crestina dar credeti-ma ca nu mi-au scris o duzina de oameni nu inteleg de unde ati scos ideea asta.
Era vorba de mesajele lasate aici:

http://www.crestinortodox.ro/comunit...er=elenoirmiro (sari, Demetrius :)

E si mult "spam duhovnicesc", dar si destule numere de telefon, email.

Pai cam asa trebuia sa incepi.
Nu te-a agresat nimeni, esti doar hipersensibila la imaginea de sine, probabil ai avut parinti din cale afara de exigenti si intoleranti vizavi de eventualele greseli si la randul tau esti sensibila la imaginea ta exterioara, pana la a avea crize de agresivitate daca ai impresia ca e pericilitata.

Citat:
Va spun sincer ca nu sunt genul de om care sa nu ia in seama pe nimeni.Ultimul meu prieten avea probleme fizice, avea probleme cu vederea si multe altele, dar a fost un om bun si atat.Asta a contat pentru mine.Cei care l-au vazut l-au desconsiderat, dar mie nu mi-a pasat nici de acest aspect.Insa a trebuit sa plece din orasul in care sunt eu si a hotarat sa ne despartim
Asta e singurul prieten care l-ai avut, pe bune??

Citat:
,Nu cred ca sunt nici pe departe o persoana pretentioasa.
Daca a fi pretentioasa inseamna ca am nevoie sa fiu cu cineva cu care sa am ce discuta, mai mult decat @ buna ce faci cum e vremea @, inseamna ca sa ma ierte Dumnezeu, da sunt pretentioasa.La acest baiat cu care am fost m-a atras faptul ca era un om de caracter si inteligent. Va spun sigur ca am intrat si pe site-uri de matrimoniale si e haos ce e pe acolo.Cam putin cu caracterul si cu inteligenta foarte putini.Da,am nevoie sa discut cu un barbat si despre o carte, ceva, o expozitie de pictura sau fotografie.Am pretentii prea mari? Nu cred.AM fost o persoana educata si mi-au placut lucrurile frumoase, cartile si arta .Nu am pretentia sa fie un intelectual cu care sa comentez la nu stiu ce mare nivel,dar macar sa fi citit cateva carti la viata lui.Am pretentii chiar atat de mari???? E grav atunci.
Sigur, pretentii normale, e un minim care tine de normalitate, dar tot mi-e greu sa inteleg cum de nu s-a legat nimic, nimic, adica locuiesti in Bucuresti am inteles, nu in nu stiu ce sat de tractoristi si fizic se pare ca nu esti tocmai genul care sa fii respinsa sau nebagata in seama.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.08.2017 at 10:00:19.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.08.2017, 10:34:37
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Pentru Iorest

In primul rand, m-as bucura sa gasesc un asa-zis tip habotnic.Fata de tipii lumesti, care stiu foarte bine ce asteapta si cam ce doresc, sincer prefer un tip'habotnic". Cei mai mult tipi lumesti sunt..lumesti si nu o sa intru in detalii in ce fel sunt asa. As prefera un om credincios si chiar sa zicem "exagerat" insa asa cum spunea si Diana, desi nu mai stiu la ce s-a referit ea, dar nu as vrea sa fie habotnic in sensul de a nu sti sa glumeasca, a nu sti sa iasa la un film sau suc sau o cafenea.Nu frecventez discoteci sau baruri deci nu asta ma intereseaza, ci sa mearga la un film teatru si sa aiba si simtul umorului, sa nu fie un tip incrancenat si sobru.Oricum de fapt daca e incrancenat si sobru nu prea e semn de credinta, credinta inseamna bucurie.Sau asa ar trebui,asa spun si Sfintii Parinti.
In privinta caracterului,cred ca am ce oferit si voi oferi ceea ce cer, nu mai mult sau mai putin.
Oricum multumesc mult de cuvintele frumoase si chiar apreciez.Ati fost chiar intelegator si de treaba.Altii au fost mai duri pe aici, eh, toti avem frustrarile noastre. :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.08.2017, 10:53:18
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Pentru AlinB

Da Alin am discutat si am considerat toate mesajele, citeste mesajul meu anterior ca sa intelegi de ce sunt "pretentioasa".Din pacate cu acei oameni nu am discutat prea multe pentru ca nu aveau prea multe de zis, plus nimic de vreo carte citita sau alte lucruri mai profunde decat generalitati/banalitati.Plus majoritatea nu erau din Bucuresti,si deja am avut o relatie destramata din cauza distantei.
Nu am crize de agresivitate,daca m-ai cunoaste fata in fata si ai vorbi cu toti oamenii cu care m-am intersectat vreodata in viata asta de la 5 ani pana acum la 30 o sa afli ca sunt una din cele mai calme persoane pe care le cunosc, atat de calma si linistita incat de multe ori am fost luata de tampita,pentru ca nu ripostam cand mi se spuneau lucruri urate.De exemplu la fostul serviciu, gen de ce nu ma imbrac mai elegant etc,ma imbracam normal,dar nu extravagant,spre deosebire de colegele mele care nu vorbeau decat de toale si isi permiteau sa si le ia pe cele mai scumpe.Asa ca eram subiect de amuzament.Si nu ripostam.Ma rog pana cand mi s-a umplut paharul si mai ziceam si eu cate ceva.De cand am fost umilita la acel serviciu am inceput sa mai ripostez, dar nu cred ca sunt agresiva, nu mai agresiva decat tine stimate domnule Alin.Dar tu esti genul ala de om cum cunosteam eu un tip mare filozof narcisist care avea darul de a arunca finut ironii grosolane si apoi era calm si astepta ca cel de langa el sa se enerveze si dadea vina tot pe el ca e nebun sau are crize.Cam asa esti dumneata formulezi ironii subtile dar agresive prin natura lor si apoi de vina e tot aia care si-a permis Doamne sa riposteze in loc sa fie calcata in picioare.
Eu zic sa iti faci si tu un bilant al modului in care te comporti (virtual).
Ce te miri asa ca ala e singurul prieten pe care l-am avut? Da, pe bune, este singurul prieten pe care l-am avut.Nu mai intru in detalii ca sa nu ajungi sa ma bajocoresti si pe alte motive.Dar ca sa intelegi ideea, am fost o fata cuminte in general cum s-ar spune in popor. Si te miri ca sunt singura? NU te mira, pentru ca multi tipi "lumesti"cand au auzit ca sunt mai cuminte ca am principii de obicei a doua oara nu mai sunau nu mai vroiau sa auda de mine sau unul mi-a zis ca sunt un caz patologic.El era obsedat de treburile mai lumesti ca sa zic asa sa nu foloesc alt limbaj,dar pentru el eu eram opusul si eram patologica la varsta de 30 de ani in aceste conditii. Astia sunt barbatii si stiu si tipi credinciosi, unul este un amic care a facut teologia si care culmea si el m-a considerat ciudata,dat fiind ca el nu a fost asa de cuminte :)Nu imi place sa il vorbesc de rau dar iti spun ca sa intelegi ca sunt ca el sute si ca sunt de fapt majoritatea asa.Poate nu te miri de ce mi-am pierdut increderea in barbati. A stai, probabil si tu o sa ma consideri patologica pentru ca am 30 de ani si am fost altfel. Asa ca ma astept si la aceasta reactie. Doar ca iti amintesc ca stii..cam asa scrie prin canoane, dar se pare ca daca le respecti in zilele noastre esti considerat nebun.Ce era inainte normal, firesc, acum e invers. Femeia cea mai buna e cea versata si cu un palmares impresionant.Altfel probabil e ciudata/nebuna/frigida/dusa.
P.s.Ba da,nu ies niciodata in evidenta.Stai linistit, pe comunitate e doar o fotografie draguta si atat, care desigur imi scoate in evidenta trasaturile.Nu mi se intampla sa ma agat barbati pe strada sau sa intoarca privirea dupa mine.Nu sunt genul care sa ies nicaieri in evidenta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.08.2017, 11:18:34
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

De eticheta de frigidă/nebună/înapoiată m-am izbit și eu, dar nu e motiv de deznădejde. Nu cred că ei sunt mai fericiți pentru că și-au început viața sexuală ori fiindcă s-au căsătorit având o experiență considerabilă în spate. Dimpotrivă, mulți dintre ei nici acum nu și-au format familii.

Sus inima! Știe Dumnezeu ce ți-e pregătit.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.08.2017, 17:59:02
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Un sihastru oarecare traia in pustie si avea un frate mirean la tara, intr-un sat. Iar dupa catava vreme a murit fratele lui, si i-a ramas un copilas de trei ani. Iar sihastrul auzind de moartea fratelui sau, a mers acolo, a luat pruncul si l-a dus cu sine in pustie la chilia lui,hranindu-l cu finice si cu alte verdeturi din pustie. Si n-a vazut copilul nici un om, decat pe batranul sihastru care il hranea - de cand l-a dus in pustie - nici femei, nici sat, nici
paine n-a mancat, nici n-a stiut ce este si cum este viata lumii acesteia. Totdeauna era in pustie cu batranul, postind, rugandu-se si laudand pe Dumnezeu. Si asa a petrecut optsprezece ani si a murit apoi copilui. Iar dupa ingroparea lui, a inceput sihastrul a se ruga lui Dumnezeu ca sa-i descopere lui pentru acel copil, in care ceata de sfinti este pus ? Si i-a aratat Dumnezeu, caci dupa multa rugaciune cu osardie ce a facut, a adormit si a vazut in vis un loc intunecat si plin de toata scarba si in mijlocul acelui loc era copilul aruncat, zacand in mare scarba si suparare nespusa. Aceasta vazand batranul, s-a mirat si a inceput a grai catre Dumnezeu, zicand :

- "Doamne, ce este nedreptatea aceasta ? Au doara nu era curat acest copil de toate spurcaciunile trupesti si necurateniile lumesti ? El,care in toate zilele si noptile Te preamarea si Te lauda pe Tine, postea, priveghea si se ostenea si cu nici un pacat lumesc nu era atins ! Dar acum ce este aceasta de-l vad la acel loc de scarba pedepsit ? Iar noi, care suntes nascuti, crescuti si imbatraniti in pacate, ce nadejde de mantuire o sa avem ? O, amar si vai mie !"

Acestea si mai multe cu plangere si cu tanguire graindu-le batranul, a stat inaintea lui ingerul Domnului si a zis :

-"Ce plangi asa, batrane si te tanguiesti pentru acel copil, care cu adevarat de pacatele cele trupesti si lumesti neatins a fost si l-ai invatat a posti, a priveghea si a se ruga ? Dar smerenia, adica a se smeri, pentru ce nu l-ai invatat ? Ca avea mandrie mare si inaltare in inima sa, socotindu-se pe sine pentru curatenia si viata lui cea neatinsa de lume ca este om mare si sfant, mai vartos decat toti cei din lume si cu acea gandire inalta in inima a si murit. Deci, sa cunosti ca nu este nedreptate la Dumnezeu, caci tot cel ce se inalta pe sine cu gandul sau, necurat este inaintea lui Dumnezeu, precum zice proorocul."

Acestea zicand lui ingerul, s-a facut nevazut. Iar batranul si-a venit in fire si in cunostinta si a tot plans neincetat pentru pieirea copilului, pana la sfarsitul vietii sale.

(Patericul egiptean)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare