Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.06.2011, 18:15:44
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu crezi ca e o greseala "ortografica" pe aici?

:P da probabil se refera ca oricum Dumnezeu este atotputernic si El poate orice ...

doar Dumnezeu va decide ce va mai fi in viata noastra ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.06.2011, 21:12:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Luminează-ne, care ar fi aia!
Puterea lui Dumnezeu nu este o variabila.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2011, 14:37:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa iti vezi de drumul tau si sa iti pui nadejdea in Dumnezeu.

Si eu m-am rugat lui Dumnezeu pentru serviciu, cand credeam ca voi fi data afara. Asta se intampla pe 30 ianuarie, cand am fost si m-am inchinat Sfintilor Trei Ierarhi, de la bisericuta de la Teologie. A doua zi, m-a sunat cineva de care nu aveam habar, sa imi propuna sa particip la un proiect, care imi oferea si o activitate de pus in CV si niste bani. Plus ca nu m-au mai dat afara, am trecut pe alt contract, mai putin avantajos, dar foarte necesar, in conditiile in care eram. Nu e mare lucru, e part time, nu m-am pregatit pe asa ceva, nu as vrea sa continui pe asa ceva, dar daca Dumnezeu m-a pus acolo, e un motiv si incerc sa imi fac treaba.


E bine ca studentii sa stie ca e convenabil sa lucreze in timpul facultatii. Nu e vorba numai de bani sau de independenta, problema este ca pe piata muncii, foarte putini patroni angajeaza oameni care nu au mai lucrat niciodata. Nu conteaza sa lucrezi neaparat in domeniul respectiv - si asta o stiu de la seful meu, care, desi e la stat, se gandeste ca nu e bine sa angajeze un om care nu a mai lucrat de mult timp sau care nu a lucrat deloc pe nicaieri, pentru ca acela se va integra mai greu in colectiv, nu va sti sa isi indeplineasca bine sarcinile, nu se va obisnui prea repede cu porgramul de la serviciu... E esential sa lucrezi undeva, fireste, daca iti ramane timp. Daca nu, un ONG, un voluntariat, si tot e bine, castigi experienta si conteaza enorm la CV.

Iar experienta la locul de munca conteaza enorm - poti avea mai multe studii, dar daca nu ai experienta, trebuie sa o iei de la zero. Nu va canalizati numai pe studii, sunt bune, dar nu exclusiv! Adica inveti cu un scop, nu doar de dragul de a invata! Trebuie si practica, in conditiile in care, oricum, nu prea poti aplica ce inveti in facultate. Nu te pune nimeni intr-un post cheie, chiar daca ai nenumarate diplome!

Cred ca iti poti gasi si un serviciu part time, nu conteaza unde! Trebuie sa le impaci si pe toate: si doctorat si copil si sot si serviciu! Am o colega care era si la master, si cu burta pana la gura si cu sot si cu serviciu! Bine, o ajutau si parintii, avea si sot gospodar, dar excela in toate: a adus pe lume un copil foarte frumos, a terminat cu bine masterul si a intrat la doctorat si tine si niste ore la facultate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.06.2011, 11:51:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - nu sunt de acord cu ceea ce scrii tu si te-as ruga sa nu mai dai astfel de sfaturi, pe care de fapt tu insati nu le-ai trait.
Eu nu stiu ce facultate se face in ziua de azi, ce materie, ce examene si ce severitate, daca se pot face sapte lucruri deodata: mai multe facultati, sau facultate si serviciu si copii si sot.
Sa ma ierte Dumnezeu dar cred ca este o bataie de joc la adresa tuturor celor implicati: facultate/facultati, serviciu, copil/copii, sot, si fata de tine insati/insuti.
Nici una dintre astea nu se face asa cum trebuie si este o vroba romaneasca f.inteleapta: cine alearga dupa mai multi iepuri nu prinde nici unul.
Practic nu ai timp si capacitate fizica, psihica si nici intelectuala pentru asa ceva si toate se fac de mantuiala, repede-repede.

Eu vad la ora actuala, pe propria mea piele: am serviciu, fac o scoala, am sot si mai am si alte activitati (biserica, gospodarie si altele pe care nu le mai enumar aici). Am si fini acum, asa cum stii.
Este o nebunie si sunt in prag de a claca. Fiindca se si cere perfectiune in toate.
Nu stiu cum sa ma mai impart ca sa-i impac pe toti, imi lipseste somnul si timpul pentru sufletul meu.
De aceea nu recomand nimanui sa faca asa ceva. Mai degraba luate pe rand.

Stiu f.bine ce cauta firmele. Neamtul are o expresie nemaipomenita pentru asta: eierlegende Wollmilchsau. Pe romaneste: scroafa cu lana, care da lapte si face oua.
Firmele vor si studii si experienta de zeci de ani in munca, dar sa ai pana in 25-30 ani. Nebuni nu sunt cei care cer, ci aceia care sar sa raspunda.

Si pe urma ajungi sa citesti in ziare despre tineri care mor de epuizare cu biblioraftul in mana, fara familie, prieteni sau altceva. Au fost cazuri din astea in tara, in alte tari nu am auzit sa se ajunga chiar la moarte, dar spitalele si sanatoriile sunt pline de oameni epuizati (se numeste "burn-out" diagnosticul) din toate punctele de vedere.

In concluzie pentru cei tineri este timp pentru toate si toate trebuie facute la timpul lor: studii, apoi familie (casatorie) si serviciu, apoi copii.
Doctorat si alte titluri: inca n-am inteles la ce folosesc, dar daca unii chiar au nevoie se pot face la orice varsta.
Deci nu este musai si nici indicat sa le faci pe toate odata.
Si daca de la 18-19 ani nu mai stii de tine ca faci copii, facultate, doctorat si serviciu in acelasi timp....tu cand mai traiesti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.06.2011, 21:38:05
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mmm... da poate e greu cu slujbele poate e mai putin greu decat pare ... eu tot am speranta ca Dumenzeu ne va ajuta ... adica din moment ce vreau sa lucrez, nu am nici o problema fizica, psihica, de ce nu as putea? mai rau e pentru cine nu vrea.

cat despre bebe, decat sa fac eu planuri, care si asa nu se stie daca se vor implini, mai bine las la alegerea si voia lui Dumnezeu. ca degeaba as vrea eu daca nu ar vrea si El.

si ... cu Dumnezeu inainte ...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2011, 00:09:19
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
ce sa faca o femeie in asemenea situatie ?
Sa nu inceteze, sub nicio forma, a avea inima de mama.
Si sa fie convinsa ca un copil nu vine sa ia, ci vine sa dea. Dumnezeu ii va trimite, prin copilas, mari binecuvantari.
Sa creada asta cu putere si sa I-l daruiasca, la randul sau, lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.06.2011, 14:42:08
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Sa nu inceteze, sub nicio forma, a avea inima de mama.
Si sa fie convinsa ca un copil nu vine sa ia, ci vine sa dea. Dumnezeu ii va trimite, prin copilas, mari binecuvantari.
Sa creada asta cu putere si sa I-l daruiasca, la randul sau, lui Dumnezeu.
Ce frumos :)

asa este, totul depinde si de Voia lui Dumnezeu.

Multumesc frumos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 15:04:22
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54