Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2012, 09:18:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit mesaj întipărit din Israel

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Praznicul Pogorarii Duhului Sfant arata, asadar, inceputul preotiei harului, nu inceputul Bisericii.
Și totuși, la Cincizecime a avut loc întemeierea Bisericii pământești. Căci ce biserică era aceea fără preoți ?
Iar Sfântul Petru era mai marele apostolilor și toți ascultau de el, în virtutea faptului că el era decanul de vârstă.

NB: prea multe nuanțări, ca în mesajul tău inițial, pot să creeze confuzie mai ales în cazul începătorilor într-ale credinței.
(adică majoritatea dintre noi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2012, 10:27:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sfintii Parinti arata in special ca Biserica exista mai inainte de toate lucrurile. Sfantul Grigorie Teologul vorbeste despre "Biserica lui Hristos ... atat inainte de Hristos, cat si dupa El".

Sfantul Epifanie al Salaminei scrie, "Biserica Catolica (Soborniceasca), care exista de veacuri, este descoperita mai evident prin intruparea lui Hristos".
Acesste idei ar avea sens daca luam in considerare ideea (nedemonstrata) ca, in cele trei zile dinaintea invierii, Hristos a propovaduit Evanghelia celor morti si multe suflete din vechime au primit-o. Insa ca Biserica ar fi fost creata inainte de soare si luna nu are sens. Biserica este formata (si) din oameni, iar oamenii au fost creati in ziua a 6-a. Numai Hristos, Capul Bisericii a existat dintotdeauna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2012, 18:18:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Icoana Cincizecimii

In icoana praznicului Pogorarii Duhului Sfant intalnim, in registrul de jos, un imparat. O explicatie am gasit-o la N. Petrovsky: "De ce este infatisat la Pogorarea Duhului Sfant un om stand in loc intunecat, garbovit de ani, imbracat in vesmant rosu, cu coroana imparateasca pe cap si cu o panza alba in maini, pe care sunt asezate douasprezece suluri? Omul sta in loc intunecat pentru ca lumea a fost pana atunci fara credinta; e garbovit de ani pentru ca a imbatranit sub pacatul lui Adam". Daca aveti si alte interpretari, va rog sa le postati.


Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.06.2012, 13:09:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

[quote=costel;448725]"De ce este infatisat la Pogorarea Duhului Sfant un om stand in loc intunecat, garbovit de ani, imbracat in vesmant rosu, cu coroana imparateasca pe cap si cu o panza alba in maini, pe care sunt asezate douasprezece suluri? Omul sta in loc intunecat pentru ca lumea a fost pana atunci fara credinta; e garbovit de ani pentru ca a imbatranit sub pacatul lui Adam". Daca aveti si alte interpretari, va rog sa le postati.

Aceasta este interpretarea cea mai des intalnita. De altfel, in numeroase icoane ale Cincizecimii, imaginea imparatului (in fond o personificare a creatiei) este insotita de specificatia "o kosmos" - lumea creata, universul.



Am intalnit si reprezentari iconografice ale acestui praznic in care in locul imparatului apare Sfantul Proroc Ioil. La prorocia Sfantului Ioil face apel Sfantul Apostol Petru in prima sa cuvantare misionara, ceea ce reprezinta, am putea spune, prima predica rostita in Biserica dupa primirea Sfantului Duh (Faptele Apostolilor).
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, cincizecime, nastere

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastile Cincizecimea .... roman2010 Din Vechiul Testament 1 11.01.2011 15:55:21
Ziua de nastere o_copila Generalitati 34 13.07.2009 18:06:49
Nastere-Botez nelamuritul Generalitati 10 03.01.2009 22:55:44
Botez sau nastere din nou Daniel.F Botezul 13 12.05.2008 00:04:08