Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.05.2012, 16:06:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta incercam sa spun si in mesajul precedent. Atitudinea fundamentalista e gresita, problema e ca nu are legatura cu ortodoxia decat din unghiul ecumenist. Ce e fundamentalismul ortodox? Eu nu am auzit si am cautat pe net, toate interpretarile sunt in legatura cu ecumenismul. Se spune ca fundamentalism e sa nu spuna cineva ca toate cultele (si religiile) sunt bune. Probabil un fundamentalism extrem e ca cineva sa spuna ca ortodoxia ar fi mai buna decat altele, iar cineva care spune ca doar BO este Biserica lasata de Iisus este cred un fel de terorist, dusman al omenirii. Vezi cum ecumenismul schimba si conceptiile si gandirea, ii ostracizeaza pe "fundamentalisti", care sunt un fel de proscrisi. Si se spune ca mai tarziu nu va mai fi doar ceva teoretic, se va trece la prigonirea lor.
Ce inseamna de fapt fundamentalism? In afara de fundamentalismul islamic (de aceea ziceam ca in afara ortodoxiei fundamentalismul poate fi gresit, musulmanii au in doctrina si razboiul sfant), fundamentalismul crestin este legat de protestantism. A aparut ca o miscare conservatoare, de opozitie fata de secularizare si liberalizarea invataturii. Deci tot de la protestanti e si controversa asta, iata o definitie din dex: " Tendința de a menține nealterată doctrina de bază („fundamentală”) a învățăturii creștine, punând accentul pe interpretarea literală a Bibliei."
Trecand la ortodoxie si taind partea protestanta cu Biblia, de fapt fundamentalismul pare ca ar fi neacceptarea modificarii invataturii. Problema e ca toata ortodoxia este fundamentalista, toti sfintii au fost fundamentalisti, mai mult decat fundamentalisti, au condamnat toate invataturile gresite, eretice.
Legat de al doilea mesaj, eu cred ca nu m-am pripit cand am spus ca cineva are conceptii ecumeniste, ba chiar am facut asta diplomat si dupa multe mesaje. In final doar la cei ce le propovaduiesc ca invatatura ortodoxa in mod constant.
Dar sa stii ca nu scapi, tot ramane rugamintea sa citesti cartea sf. Iustin. Sf. Iustin a fost si erudit, scrierile lui sunt si filozofice, o parte din studii le-a facut la Oxford (si la Sankt Petersburg si Atena). Este privit si ca filozof si mare teolog al secolului XX (probabil cel mai mare).
Acest post este edificator , precum de-alungul timpului au fost si altele edificatoare .
Problema ecumenismului este veche aici pe forum . Vesnic mor ecumenisti si vesnic se nasc noi ecumenisti care acum descopera culoarea violet in spectrul luminii si cerd ca au patruns invatatura ortodoxa intr-un fel nebanuit, neinteles decit de ei . Ca si cum ecumenismul ar fi o invatatura (si nu culmea ereziilor) esoterica, neinteleasa decit de initiatii care au terminat cu nota 10,33 teologia sau de sirguiciosii scormonitori .
Iar restul, vai de capul lor . Cit de mult trag ei biserica in jos si cit rau fac ei mersului inainte acesteia , ehe, nici ca ai mai vazut .

Notiunea de " fundamentalist ortodox" este scornita de aceiasi "initiati" desi nu are nici o realitate practica in ea.
Sau pt. cei care sunt convinsi ca exista fundamentalism ortodox , eu le pot spune cu certitudine ca primul fundamentalist a fost insusi Hristos iar imediat dupa el au fost sfintii parinti in corpore .
In acelasi sens , prima lucrare fundamentalista a fost chiar Sf. Evanghelie , iar primele practici inradacinate si transmise pina in ziua de astazi au fost insasi Sf. Traditie (in partea de practica).

Nu trebuie sa credem ca lipsa de citit consecvent si de studiu aprofundat a noului ecumenism este catastrofala si sa ne facem din asta o deviza de vindecare a prostiei (asta daca suntem macinati de dorinta de a crede ca neimbratisarea ecumenismului este tot una cu prostia !). Biserica ortodoxa nu este o biserica a elitelor, ci este o biserica a celor care se apropie de Hristos cu inima si nu cu mintea. Stiinta, intelectualismul, este bun doar daca este cu folos, doar daca il slujeste pe Hristos in mod ancestral, neschimbat , neinovat, nestrimbat . Daca nu face asa ceva , atunci suntem in dificila situatie in care diavolul ne tilhareste cu propria noastra stiinta facindu-ne sa o luam tare pe alaturi de dogma si liturgica ortodoxa . Ori asta este culmea realizarii, a succesului ... negru, desigur, de care se fereste tot ortodoxul cu capul pe umeri si inima la Dumnezeu ! Mai bine prost si nebun in credinta decit distept si pe dinafara ei . Prosti si nebuni au fost destui si tot timpul in ortodoxie (Sf.Pavel cel prost, Sf. Andrei cel nebun pt. Hristos , etc) ca si eruditi dar pe dinafara : exemplul tipic, dar tipic , Origen ! La ce i-o fi folosit stiinta lui multa ??

Pe cine plictiseste sfintii parinti pt. lectura , crezind mai degraba impresiile si parerile "distilate" ale profesorilor cei neprofesori, din te miri ce facultate de teologie , poate lua spre studiu un parinte imbunatatit al secolului XX din Romania (incepind cu Arsenie Boca si terminind cu Rafaiel Noica)sau din larga ortodoxie (N.Velimirovici si Iustin Popovici din Serbia , Serafim Alexiev din Bulgaria, din Muntele Athos , precum Paisie Aghioritul , Siluan , Iosif Iasihastul , Efrem Katunakiotul, ca si din lunga si larga Rusie) si sa se lamureasca ce este cu ecumenismul si cu infratirea dreptilor cu ceilalti intr-un chip fara rigori si fara frontiere.

Ori daca nu, poate studia macar fenomenul Sinodului de la Ferara-Florenta 1438-1439 prin care se incerca impiedicarea prabusirii imperiului Bizantin , facindu-se orice , mai putin ecumenismul si unirea blestemata (se stie clar blestemul ridicat de sfintii parinti, cei 318, la Sinodul de la Niceea pt. cei care vor incerca vreodata sa scoata sau sa adauge ceva la cele prime 8 puncte ale crezului niceean). Sfintul Marcu al Efesului este magistral in invatatura ca si in actiune . De aceea el a ajuns sfint iar ultimul imparat bizantin , doar un nume in cartea de istorie !

Sau daca nimic, nimic, din ce am reusit sa amintesc in fuga pina aici ,nu place ecumenistilor mai ferventi sau mai in travesti , mai inversunati si jignitori sau chipurile mai culti si concilianti , atunci se pot gindi si studia un fenomen unic in istoria popoarelor : sfintii din inchisorile comuniste romane .
In aceste inchisori au fost detinuti si catolici (prototipul : Monseniorul Ghica), si grecocatolici si protestanti dar nicaieri nu este scris , o dovada scrisa , marturie video sau marturisirea unuia despre altul , ca in conditiile acelea grele de detentie , de iubire exemplara a aproapelui , de daruire exemplara a unuia fata de altul (exemplul lui Gafencu Valeriu cu streptomicina pt. pastorul protestant Wurmbrandt, exemplul preotului ortodox care s-a dus si s-a impacat cu gardianul tortionar ateu ... s.a.m.d.) a renuntat sau a participat vreun ortodox , in cadrul celulelor, la vreo liturghie, parastas, acatist, slujba de inviere sau orice alta slujba alta decit cele ortodoxe. Daca au fraternizat si au slujit impreuna cu altii , indiferent de cit de mult i-ar fi iubit.
Niciodata , ba din contra sunt cunoascuti si arhicunoscuti ca puritani ai ortodoxiei .
Ori daca ei , acesti tineri si adulti , elevi, studenti, politicieni, tarani simplii sau muncitori necomunisti , etc , au tinut cu dintii de dreapta ortodoxie , noi acum pt. care "aur' sa ne vindem credinta si sa zicem ca ne sade bine ca intelectuali ce suntem si ca maturi si limpezi la minte , sa il aruncam pe Hristosul nostru la gunoi imbratisind un hristos strimb si nedumnezeu ?

Cine poate face aceasta este numai treaba lui ! Nici nu stie peste ce calca cu tot elitismulul lui si toata stiinta cocotata in creier cu furca ca si peste toata iubirea lui rau inteleasa dar mai rau impinsa peste margini care nu se trec !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.05.2012 at 16:15:18.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.05.2012, 16:38:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Notiunea de " fundamentalist ortodox" este scornita de aceiasi "initiati" desi nu are nici o realitate practica in ea.
Sau pt. cei care sunt convinsi ca exista fundamentalism ortodox , eu le pot spune cu certitudine ca primul fundamentalist a fost insusi Hristos iar imediat dupa el au fost sfintii parinti in corpore .
In acelasi sens , prima lucrare fundamentalista a fost chiar Sf. Evanghelie , iar primele practici inradacinate si transmise pina in ziua de astazi au fost insasi Sf. Traditie (in partea de practica).
Să știți că și baptiștii, și adventiștii, și martorii lui Iehova tot așa se legitimează. Primii baptiști/adventiști de ziua a șaptea/matori ai lui Iehova au fost apostolii și scriitori evangheliilor, evanghelia este baptistă/adventistă etc...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.05.2012, 17:18:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

...catolică...
Da, știm.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.05.2012, 17:24:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
...catolică...
Da, știm.
Domnule Dragoș, văd că sunteți din Brăila. Chiar aș fi curios să știu, de ce sunteți atât de supărat pe Biserica Catolică ?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.05.2012, 17:48:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Domnule Dragoș, văd că sunteți din Brăila. Chiar aș fi curios să știu, de ce sunteți atât de supărat pe Biserica Catolică ?
Nu va chinuiti . Este lucru cert ca dvs. nu puteti patrunde afirmatii decit de genul Da si Nu ! Asa ati fost educat . Nu este vina nimanui a altuia decit singura a dvs. !

NB : Si probabil ca tot asa zic acesti crestini pe care ii enumerati si despre Sf. Traditie, nu ? Si si despre ierarhia bisericeasca , nu ? Si despre Hristos ca este, sau ca nu , sau ca poate probabil este Dumnezeu , nu ?
Sau poate ca v-ati incurcat ,nu ? Sau poate ca nu , da ?
Dar despre Duhul Sfint , ce zic acestia ? Poater ca da, poate ca nu ? Ia uite , mai sa nu mai vedem lumina de atita bezna , nu ? Sau poate ca da , nu ?!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.05.2012 at 17:56:19.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.05.2012, 18:08:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar dumneata, la Timișoara, cum de reușești să pui astfel de întrebări?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.05.2012, 18:29:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar dumneata, la Timișoara, cum de reușești să pui astfel de întrebări?
Politețea pretinde să ne adresăm cu "dumneavoastră" și să răspundem la întrebare înainte de a adresa o altă întrebare.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.05.2012, 18:32:50
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

NB : Si probabil ca tot asa zic acesti crestini pe care ii enumerati si despre Sf. Traditie, nu ? Si si despre ierarhia bisericeasca , nu ? Si despre Hristos ca este, sau ca nu , sau ca poate probabil este Dumnezeu , nu ?
Sau poate ca v-ati incurcat ,nu ? Sau poate ca nu , da ?
Dar despre Duhul Sfint , ce zic acestia ? Poater ca da, poate ca nu ? Ia uite , mai sa nu mai vedem lumina de atita bezna , nu ? Sau poate ca da , nu ?!
Da, cam așa ceva. Fiecare se crede buricul pământului, inima duhovniciei și omoplatul teologiei. Dumneavoastră de ce ați face notă discordantă ?

Citiți-vă din nou postările, să vedeți câtă auto-suficiență, aroganță, mânie și venin conțin. Dacă, după a treia lectură, o să vi se pară sincer că mai puțin decât la ale mele, dați de știre.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.05.2012, 20:10:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Da, cam așa ceva. Fiecare se crede buricul pământului, inima duhovniciei și omoplatul teologiei. Dumneavoastră de ce ați face notă discordantă ?

Citiți-vă din nou postările, să vedeți câtă auto-suficiență, aroganță, mânie și venin conțin. Dacă, după a treia lectură, o să vi se pară sincer că mai puțin decât la ale mele, dați de știre.
Domnule... tot raul spre bine, vorba romanului !
Constat ca cititi si recititi si reveniti periodic la postarile mele . Chiar daca va scirbesc acum nu se stie nici o data cind Domnul va va deschide sufletul . Am mai avut inca multe asemenea cazuri .
Sau daca nu le recititi , probabil ca le-ati memorat in amanunt la timpul oportun ... desi varianta aceasta este mai rara !
Realitatea din spatele cuvintelor dvs. este surprinzatoare !
Va multumesc pt. sinceritate !

NB: am inteles f. bine ca nu v-ati dat seama de aceasta realitate ce transpare din cuvintele dvs. Vedeti , daca dvs. nu sunteti familiarizat decit cu raspunsuri si concluzii monosilabice : DA si NU !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.05.2012, 20:14:16
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Constat ca cititi si recititi si reveniti periodic la postarile mele . Chiar daca va scirbesc acum nu se stie nici o data cind Domnul va va deschide sufletul . Am mai avut inca multe asemenea cazuri .
Să înțeleg că sunteți un fel de confident al Domnului ? Aveți certitudinea că postările dumneavoastră nu sunt inteligibile decât în lumina Lui ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 16:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 07:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 25.11.2007 23:44:54