Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2014, 23:12:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca nici numeroase inregistrati, reportaje de stiri, si marturii evidente nu te conving ca biserica a facut magarii, atunci...
Biserica nu a facut magarii. Exista probabil unele cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea unui anumit candidat. Exista probabil cateva cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea celuilalt. Si exista probabil unele cazuri punctuale in care propaganda ateista a profitat de campania electorala ca sa-si raspandeasca mizeriile.

Sunt de acord cu ceilalti ca tu si altii ar trebui sa luati o pauza, macar pana invatati ce inseamna Biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2014, 00:14:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata parerea unui arhimandrit despre atitudinea ierarhilor propagandisti:

http://adevarul.ro/locale/satu-mare/...999/index.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2014, 09:31:54
Mihail_dt Mihail_dt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Campania electorala si biserica

Scrisoare deschisă,

adresată cetățenilor României,

patria tuturor românilor


Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea din România a luat act, cu îngrijorare, de cazurile evidente de implicare în lupta politică a mai multor preoți și a unui episcop vicar aparținând Bisericii Ortodoxe Române precum și de presiunile unor politicieni asupra acestora. Acest lucru este în opoziție atât cu hotărârile publice ale Sinodului Bisericii Ortodoxe, cu bunul simț al oricărui politician, dar mai ales abate o umbră a neîncrederii asupra tuturor confesiunilor prezente pe teritoriul României și sugerează că Biserica și conștiințele oamenilor pot fi cumpărate cu amenințări, fonduri, poziții și promisiuni.

Dincolo de acest aspect, care este necesar a fi sancționat imediat și în mod public de către cei responsabili, în conformitate cu hotărârile proprii, considerăm că readucerea intenționată în spațiul public a temei sensibile, referitoare la oportunitatea alegerii unei persoane de altă confesiune religioasă decât cea ortodoxă în funcția de Președinte al României și transformarea apartenenței religioase în criteriu electoral eliminatoriu este inadecvată și periculoasă.

Este necesară o distanțare publică de aceste practici atât din partea Bisericii Ortodoxe Române cât și a candidaților la funcția prezidențială. Acceptarea unor asemenea presiuni, amenințări sau slugărnicii este neconstructivă, mânjește credința creștină și îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu.

Această separare artificială, habotnică și inadecvată timpului în care trăim nu face decât să despartă cetățenii români, să producă tensiuni interreligioase și atitudini lipsite de iubire frățească și înțelegere a pluralismului religios.

Alegerile din acest an se referă la alegerea Președintelui României și nu la alegerea Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române. Conform Constituției, președintele României este președintele tuturor românilor, indiferent de culoarea pielii, de etnie sau de religie.

Alegerea unui candidat trebuie să aibă la bază alte criterii decât cele ale apartenenței confesionale. Credem că nevoile reale ale cetățenilor și situația generală a României oferă mult mai multe oportunități de teme importante și criterii de alegere care pot aduce atât pacea socială cât și bunăstarea cetățenilor ei indiferent de etnie sau apartenența confesională a acestora.

Român nu înseamnă ortodox după cum ortodox nu înseamnă român. Credința ortodoxă nu este a neamului românesc ci doar a credincioșilor ortodocși.

Xenofobia, ura pe criterii confesionale, fundamentalismul, introducerea pe agenda publică în acest mod a unor teme periculoase, ce pot aduce atingere păcii sociale din țară augmentând tensiunile și polarizările politice deja existente, nu au ce căuta într-o Românie modernă. Constituția României ne reamintește tuturor, și nu întâmplător, că orice cetățean al acestei țări este român indiferent că este adventist, ortodox, catolic, musulman, maghiar, german, turc sau rrom. Iar acest lucru ar fi bine să aibă acoperire și în realitate.

În acest context, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea adresează tuturor liderilor confesiunilor religioase prezente în România dar și candidaților la funcția de președinte al României să se distanțeze în mod real, faptic, nu doar la nivel de discurs, de această temă polarizantă a apartenenței confesionale și îndeamnă la conștientizarea faptului că România este a tuturor românilor, că președintele României este al tuturor românilor și că intoleranța religioasă este un factor de instabilitate socială, dezavuat de toate cancelariile occidentale.

Vă asigurăm de întreaga noastră prețuire și de faptul că ne vom ruga pentru binele patriei noastre România, pentru neamul nostru românesc și pentru conducătorii ei așa cum ne învață Biblia în Întâia Epistolă câtre Timotei, capitolul 2: “Vă îndemn, deci, înainte de toate, să faceți rugăciuni, cereri, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii, pentru împărați și pentru toți cei ce sunt înălțați în dregătorii, ca să putem duce astfel o viață pașnică și liniștită, cu toată evlavia și cu toată cinstea. Lucrul acesta este bun și bine primit înaintea lui Dumnezeu, mântuitorul nostru, care voiește ca toți oamenii să fie mântuiți și să vină la cunoștința adevărului.”



Pastor Marius Munteanu,

Președinte

Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea din România
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.11.2014, 10:40:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna asta ^
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.11.2014, 10:54:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Biserica nu a facut magarii. Exista probabil unele cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea unui anumit candidat. Exista probabil cateva cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea celuilalt. Si exista probabil unele cazuri punctuale in care propaganda ateista a profitat de campania electorala ca sa-si raspandeasca mizeriile.

Sunt de acord cu ceilalti ca tu si altii ar trebui sa luati o pauza, macar pana invatati ce inseamna Biserica.
Nu, biserica nu face magarii. cei din biserica sunt perfecti si curati ca lacrima.

Pai sunt dovezi destule si din campania asta e prezidentiale, si sunt si altele care pur si simplu nu au fost inregistrate sau mediatizate. Si vezi-bine, biserica e scris cu litere mici intentionat. adevarara Biserica nu prea mai exista, asa cu n-o sa mai scriu cu majuscula pentru ca nu am cum. ceea ce a lsat Iisus si apostolii a devenit o simpla institutie corupta, ca orice alte institutii laice.
biserica face magarii, nu Biserica.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.11.2014, 11:53:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Stati asa, ca 1. una e Biserica - institutie, condusa de Patriarh, sinod, de ierarhi si din care fac parte toti preotii - evident, oamenii acestia nu sunt infailibili, sunt cum ii vedem, oameni cu slabiciuni, neputinte si pacate, unii mai buni, altii mai rai, ca noi toti, nu ingeri si sfinti. I

2. alta e biserica - formata din comunitatea de credinciosi - oameni cu slabiciuni, neputinte si pacate, unii mai buni, altii mai rai, nu ingeri si sfinti.

3. si cu totul alta e Biserica - aceea formata de Hristos la Cincizecime, al carei cap e Hristos si ale carei parti sunt toti sfintii si dreptii care au ajuns in rai si in care suntem invitati cu totii sa participam, in care circula harul dumnezeiesc, in care painea si vinul se prefac in trupul si sangele lui Hristos, in care se da iertarea pacatelor si cate si mai cate. Numai ca aceea nu se vede cu ochii fizici, ochii fizici vad doar ce vor sa vada: neoranduiala din biserici, ipocrizia unora si coruptia altora, in timp ce Hristos zace nevazut.

Numai ca pentru a ajunge la numarul 3 musai sa fi trecut prin 1 si 2, pentru ca Dumnezeu si harul Sau actioneaza prin oameni, prin intermediari. Si cu cat e omul mai corupt si mai putred si mai nevrednic, cu atat mai mare cred eu ca e minunea ca harul lucreaza prin el. Ca doar scrie clar in Biblie ca Dumnezeu a venit pentru cei pacatosi, nu pentru cei drepti si le-a ales pe cele slabe, nu pe cele puternice. Si slava Domnului, e Biserica plina de pacatosi, de la vladică la opincă! :) Nu stiu de ce cred unii ca Biserica institutie ar trebui sa fie populata de sfinti.

Si inchei cu o povestioara din Decameronul lui Boccaccio, macar ca atunci cand am mai postat-o, mi-au sarit toate confesiunile in cap, insa sunt sigura ca cine va dori sa gaseasca folos din ea, o va face:

In timpul Renasterii, deci acum vreo 500 ani, traiau un catolic, Gianotto si un evreu, Abrahaam Catolicul tot incerca sa il converteasca pe evreu, ca doar religia lui era cea mai buna si cea mantuitoare. Evreul tot evreu, o tinea pe a lui si ca sa scape de gura lui Gianotto, ii spune: Uite, ma duc la Roma sa verific daca in catolicism e cum zici tu, o sa merg la curtea papii si o sa urmaresc indeaproape cum se comporta papa, cardinalii, preotimea, credinciosii si o sa ma gandesc daca e o religie vrednica de urmata. Catolicul se gandea: valeu, cum o sa ii mai spun eu vecinului despre credinta mea ca e cea mai buna, cand se va duce la Roma si o sa vada cum se lafaiesc ierarhii Bisericii, ce ticalosenii si ce fapte de coruptie sunt?! Daca pana acum mai aveam o speranta, acum s-a dus! Se duce Abrahaam la Roma si cand se intoarce ii spune: Ai avut dreptate, tot religia ta e cea mai buna si eu acum ma fac crestin. Cum asa? Foarte simplu, am urmarit indeaproape purtarea papilor, a cardinalilor, a preotimii si a credinciosilor si m-am cutremurat! Toti, dar toti traiesc in pacate trupesti, toti sunt corupti si fatarnici, asupresc saracii, isi bat joc de cele sfinte, la curtea papei e furnicar de uneltiri dracesti! Ierarhii vostri, in loc sa pazeasca credinta, se chinuie din rasputeri sa o distruga in bucati si sa o izgoneasca din lume. Dar am stat eu si m-am gandit: in ciuda tutoror stradaniilor lor, nu reusesc cu niciun chip, iar credinta voastra sporeste pe zi ce trece! Se vede ca Duhul Sfant e cu adevarat la temelia ei.

Povestioara poate fi citita aici - http://www.wattpad.com/135130-giovan...eronul/page/20
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.11.2014, 12:20:28
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail_dt Vezi mesajul
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea din România a luat act, cu îngrijorare, de cazurile evidente de implicare în lupta politică a mai multor preoți și a unui episcop vicar aparținând Bisericii Ortodoxe Române precum și de presiunile unor politicieni asupra acestora. Acest lucru este în opoziție atât cu hotărârile publice ale Sinodului Bisericii Ortodoxe, cu bunul simț al oricărui politician, dar mai ales abate o umbră a neîncrederii asupra tuturor confesiunilor prezente pe teritoriul României și sugerează că Biserica și conștiințele oamenilor pot fi cumpărate cu amenințări, fonduri, poziții și promisiuni.
Am citit inca doua pozitii luate de catre aceasta Biserica, prin reprezentantii acesteia, si sunt placut surprins.

Interesul meu pentru aceste comunicate este crescut si pentru faptul ca am apelat la o bona care apartine acestei confesiuni.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.11.2014, 12:21:46
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Biserica nu a facut magarii. Exista probabil unele cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea unui anumit candidat. Exista probabil cateva cazuri punctuale in care preoti s-au exprimat in favoarea celuilalt. Si exista probabil unele cazuri punctuale in care propaganda ateista a profitat de campania electorala ca sa-si raspandeasca mizeriile.

Sunt de acord cu ceilalti ca tu si altii ar trebui sa luati o pauza, macar pana invatati ce inseamna Biserica.
OK. Nu sunt ironic/sarcastic cand spun ca ai dreptate. Nu e corect sa generalizam, cu o singura conditie: asteptam sa vedem ce masuri ia Biserica impotriva celor care au calcat stramb. Daca nu ia masuri, este partasa, pana la cel mai inalt nivel.

Last edited by Inorogul; 14.11.2014 at 12:25:38.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2014, 12:30:47
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stati asa, ca 1. una e Biserica - institutie, condusa de Patriarh, sinod, de ierarhi si din care fac parte toti preotii - evident, oamenii acestia nu sunt infailibili, sunt cum ii vedem, oameni cu slabiciuni, neputinte si pacate, unii mai buni, altii mai rai, ca noi toti, nu ingeri si sfinti. I

2. alta e biserica - formata din comunitatea de credinciosi - oameni cu slabiciuni, neputinte si pacate, unii mai buni, altii mai rai, nu ingeri si sfinti.

3. si cu totul alta e Biserica - aceea formata de Hristos la Cincizecime, al carei cap e Hristos si ale carei parti sunt toti sfintii si dreptii care au ajuns in rai si in care suntem invitati cu totii sa participam, in care circula harul dumnezeiesc, in care painea si vinul se prefac in trupul si sangele lui Hristos, in care se da iertarea pacatelor si cate si mai cate. Numai ca aceea nu se vede cu ochii fizici, ochii fizici vad doar ce vor sa vada: neoranduiala din biserici, ipocrizia unora si coruptia altora, in timp ce Hristos zace nevazut.

Si inchei cu o povestioara din Decameronul lui Boccaccio, macar ca atunci cand am mai postat-o, mi-au sarit toate confesiunile in cap, insa sunt sigura ca cine va dori sa gaseasca folos din ea, o va face:

In timpul Renasterii, deci acum vreo 500 ani, traiau un catolic, Gianotto si un evreu, Abrahaam Catolicul tot incerca sa il converteasca pe evreu, ca doar religia lui era cea mai buna si cea mantuitoare. Evreul tot evreu, o tinea pe a lui si ca sa scape de gura lui Gianotto, ii spune: Uite, ma duc la Roma sa verific daca in catolicism e cum zici tu, o sa merg la curtea papii si o sa urmaresc indeaproape cum se comporta papa, cardinalii, preotimea, credinciosii si o sa ma gandesc daca e o religie vrednica de urmata. Catolicul se gandea: valeu, cum o sa ii mai spun eu vecinului despre credinta mea ca e cea mai buna, cand se va duce la Roma si o sa vada cum se lafaiesc ierarhii Bisericii, ce ticalosenii si ce fapte de coruptie sunt?! Daca pana acum mai aveam o speranta, acum s-a dus! Se duce Abrahaam la Roma si cand se intoarce ii spune: Ai avut dreptate, tot religia ta e cea mai buna si eu acum ma fac crestin. Cum asa? Foarte simplu, am urmarit indeaproape purtarea papilor, a cardinalilor, a preotimii si a credinciosilor si m-am cutremurat! Toti, dar toti traiesc in pacate trupesti, toti sunt corupti si fatarnici, asupresc saracii, isi bat joc de cele sfinte, la curtea papei e furnicar de uneltiri dracesti! Ierarhii vostri, in loc sa pazeasca credinta, se chinuie din rasputeri sa o distruga in bucati si sa o izgoneasca din lume. Dar am stat eu si m-am gandit: in ciuda tutoror stradaniilor lor, nu reusesc cu niciun chip, iar credinta voastra sporeste pe zi ce trece! Se vede ca Duhul Sfant e cu adevarat la temelia ei.

Povestioara poate fi citita aici - http://www.wattpad.com/135130-giovan...eronul/page/20
-ai dreptate ca se confunda Biserica (comuniunea dintre toti credinciosii,preotii,calugarii,sfinti...) cu institutia,cu dealul Patriarhiei

-ce vroiam sa zic ca Duhul Sfant nu prea mai e la papistasi si la celelalte confesiuni:

Sinodul de la Constantinopol din anul 1724
“Cei care vor dezerta de la Ortodoxie si vor parasi parintestile si dreptele dogme ale credintei si Predaniile obstesti ale Bisericii si vor decadea si se vor indeparta cu inovatii si cu credinte absurde si cu obiceiuri eterodoxe si vor falsifica si vor maslui adevarul Ortodoxiei, acestia nici nu mai sint, nici nu se mai numesc crestini cu adevarat, ci se taie si se despart de totalitatea madularelor Bisericii si a crestinilor, ca niste eterodocsi si inovatori si se izgonesc afara din sfintul staul ca niste oi riioase si madulare putrede.”

Sfintul Fotie cel Mare, Patriarhul Constantinopolu lui (sec.X)
“Cea mai buna comuniune este comuniunea in credinta si in dragostea cea adevarata… Nu exista nimic mai minunat decit Adevarul! Exista doar o singura Biserica a lui Hristos, apostoleasca si soborniceasca. Nu mai multe, nici macar doua. Iar celelalte sunt sinagogi ale celor ce viclenesc si sinod al razvratitilor. Noi, dreptcredincios ii crestini, acestea gindim, asa credem, pe acestea le vestim. Este nevoie sa pazesti toate fara nici o exceptie si, mai presus de toate, cele ale credintei. Pentru ca daca ai devia cit de putin, pacatuiesti pacat de moarte… Si acestea care au fost hotarite la Sinoadele ecumenice si de obste, trebuie ca toti sa le pazeasca."

Sfintul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
“Credinta noastra este dreapta marturisire a Parintilor nostri. Cu ea, noi nadajduim sa ne infatisam inaintea Domnului si sa primim iertarea pacatelor; iar fara de ea, nu stiu ce fel de cuviosie ne-ar putea izbavi de chinul cel vesnic. Toti Dascalii, toate Sinoadele si toate dumnezeiestile Scripturi ne indeamna sa fugim de cei ce cugeta in mod diferit si sa ne indepartam de impartasirea cu ei.”

Invataturile dascalilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, incredintat fiind ca sunt inselatoare. In materie de credinta ortodoxa nu exista concesie. Distrugerea credintei obstesti este pierzarea de obste a tuturor. Chestiunile credintei ortodoxe nu admit iconomia. Niciodata nu s-au indreptat cele bisericesti prin solutii de mijloc. Intre lumina si intuneric poate cineva sa spuna ca exista ceva de mijloc, numit inserare sau amurg; dar intermediere intre adevar si minciuna nu poate nimeni sa gindeasca, oricit s-ar stradui. Mijloc de impacare intre adevar si minciuna nu exista! In problemele de credinta nu incape pogoramintul si iconomia, deoarece pogoramintul provoaca imputinarea credintei. Asta ar fi egal cu a spune: Taie-ti capul si du-te unde vrei.”

Noi pentru nimic altceva nu ne-am despartit de latini, decit pentru ca sunt nu numai schismatici, dar si eretici. Pentru aceasta nu trebuie nicidecum sa ne unim cu ei!”
“Acela care il pomeneste pe papa ca arhiereu ortodox este vinovat si latino-cugetatorul trebuie considerat ca un tradator al credintei.
Prin urmare, fugiti de ei, fratilor, ca si de impartasirea cu ei, pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni. Nu este altceva de mirare daca si ispititorii lui Satana se preschimba in ingeri ai dreptatii, al caror sfirsit va fi dupa faptele lor.”
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.11.2014, 12:48:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cristirg, pledoaria mea nu era nicidecum pentru Biserica Catolica - asa e povestioara, cu un evreu si un catolic - de fapt, Biserica Catolica iese destul de sifonata din toate povestioarele lui Boccaccio si nu numai...

Am expus pilda aceasta doar pentru felul surprinzator al personajului principal de a discerne intre Biserica vazuta si Biserica nevazuta, in ciuda evidentelor :). Merita citita povestioara.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bilete, biserica, politica, prelati

Thread Tools
Moduri de afișare