Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2016, 17:10:38
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Viitorul ne poate inspira teama, da, atunci cand ne simtim urmariti de trecutul nostru si cand credem ca acest trecut are forta de a ne impinge intr-un anumit viitor.

De fapt, cred ca ai o putere mult mai mare, pentru ca si Mercedes isi arata "muschii" tot prin mijlocirea omului. O fata care se caieste pentru unele fapte din trecut si care voieste sa aiba o viata curata si frumoasa are o putere mult mai mare in infruntarea vietii decat un pumn de fieratanii frumos cauciucate!
Priveste, asadar, cu nadejde in viitor! Lucreaza ca sa ti-l fauresti cat mai frumos, cu rabdare si cu gand curat.
Doamne ajuta!
Multumesc mult pentru sfaturi.

Last edited by Ramo123; 10.10.2016 at 17:18:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2016, 17:21:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
in asa hal inca nu mai poti sa iti controlezi propriile ganduri.
Stai, stai, stai cum adica sa nu-ti poti controla gandurile ? Nu mai ai control asupra gandurilor ? Te referi la ganduri obsesive ? Care intra si ies din capul tau cand vor ele ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2016, 17:31:07
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu inteleg, din marturisirea ta, ca esti intr-o situatie... grea, pe care n-ai constientizat-o inainte, dar o regreti acum.
Oare ce regreti acum: ca esti singura, sau ca ai gresit? Daca acum n-ai fi singura, ai regreta greseala?

Ar fi bine daca ti-ai raspunde sincer la aceste intrebari pentru ca acum nu mai esti in situatia sa pui altuia conditiile ortodoxe pe care (dupa cum se pare) tu nu le-ai respectat; si-apoi cu ce respect te-ai putea uita in ochii barbatului care sa te accepte dupa nunta ca si cum inainte ai fi fost dreptcredincioasa? Un astfel de barbat cu adevarta "sfant" nu exista, caci un sfant nu cauta femeie.

In situatia ta, cel mai usor lucru ar fi sa te ridici in fata lui Hristos si El te-ar ajuta numaidecat daca te-ai ruga Sfintei Taisia, dar mi se pare ca tu ai afisat linkul numai pentru noi, deoarece tu vrei copii.
Cel mai mult regret ca am gresit. Dar ma gandesc ca poate nu greseam daca nu eram singura. Nu am zis ca eu caut un sfant dar nici nu pot sa va zic ca as vrea o viata cu un betiv, curvar sau care nu se apropie de biserica. Am afisat linkul pentru cine are nevoie de el. Acum imi ziceti ca eu pacatoasa vin aici sa va tin voua morala. Pai am dreptate sau nu? Este Sfanta Taisia la ortodoxi sau nu? Atunci de ce aruncati cu pietre? Eu am citit ce scrie acolo. In primulk rand vreau sa o iau pe calea cea dreapta si in al doilea rand poate ar trebui sa fac si copii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2016, 17:32:42
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Eu nu inteleg un lucru. Dupa ce ai avut un iubit care te-a lasat balta, mama ta continua sa-ti dea sfaturi in aceeasi directie? Adica sa accepti si alti barbati in viata ta, in ideea ca doar, doar s-o indura unul din ei sa te ia si de nevasta?

Dar ce este cu obsesia asta a casatoriei? Vrei sa te casatoresti asa, cu oricine, ca apoi sa-ti plangi de mila? Barbatul care conditioneaza relatia cerandu-ti sa ai relatii trupesti cu el, indiferent de pretext, acela din start trebuie evitat.

Sunt femei care-si vand trupul pentru bani, altele pentru placeri si altele doar in speranta de-a fi cerute in casatorie?
Tu nu esti doar trup, esti om - ai si tu o inima, un suflet. Barbatii care cauta aventuri nu tin cont de inima si sufletul tau.

Apropie-te din nou de Dumnezeu, dar cu hotarare si cu intelegerea faptului ca El nu-ti vrea raul.
Daca ne-a spus sa nu desfranam, n-a facut-o ca sa ne priveze de placeri ci ca sa ne scuteasca de suferinta.
Asculta de Hristos printr-un duhovnic! Cu rugaciune si sfat de la duhovnic sa-ti gasesti alesul!

Iti recomand o carte minunata - Viata Maicii Domnului
http://www.librariasophia.ro/carti-V...im-so-778.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2016, 17:38:26
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Stai, stai, stai cum adica sa nu-ti poti controla gandurile ? Nu mai ai control asupra gandurilor ? Te referi la ganduri obsesive ? Care intra si ies din capul tau cand vor ele ?
Asta ii un alt subiect. Ganduri obsesive, cosmaruri/vedenii care pareau atat de reale. Si credeti-ma m-am luptat mult cu astea. Am fost si la manastiri. Si la spovedanie. Oamenii imi dau tot felul de sfaturi incat imi este frica sa ii mai ascult. Cineva mi-a zis sa cumpar o camasa noua cu nastori si sa ii dau camasa sa dea cu apa sfintita pe ea pentru noroc. Am refuzat, nu stiu daca am facut bine. M-am certat cu parintii pentru treaba asta, pentru ca ei nu vad nimic rau in asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2016, 17:40:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Dar ce este cu obsesia asta a casatoriei? Vrei sa te casatoresti asa, cu oricine, ca apoi sa-ti plangi de mila? Barbatul care conditioneaza relatia cerandu-ti sa ai relatii trupesti cu el, indiferent de pretext, acela din start trebuie evitat.
Pai e simplu.Asa cum si unora dintr-o data "li se face dor de manastire" si au
obsesia sa devina monah desi ei nu stiu practic ce inseamna acest lucru.

Asa cum altora dintr-o data pt ei conteaza doar banii si altceva numai conteaza.
Si exemplele pot continua.Sarasaila nu doarme niciodata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2016, 17:42:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Asta ii un alt subiect. Ganduri obsesive, cosmaruri/vedenii care pareau atat de reale. .
Nu, nu, nu, asta-i chiar subiectul. Ai ganduri pe care nu ti le poti controla ? In sensul ca ti se pare ca mintea ta este ca un bar in care intra si pleaca cine vrea, iar tu culmea , esti ca un spectator si nu poti face nimic ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.10.2016, 18:29:38
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu, nu, nu, asta-i chiar subiectul. Ai ganduri pe care nu ti le poti controla ? In sensul ca ti se pare ca mintea ta este ca un bar in care intra si pleaca cine vrea, iar tu culmea , esti ca un spectator si nu poti face nimic ?
Cam asa ceva. Zicea cineva mai sus ca de ce insist cu casatoria. Parintii mei insista, mai mult persoanele din jurul meu insista. Doar sa fie cum o fi, dupa parerea lor sunt o nefericita. Eu ma simt "nimic" pe lume. Imi tot reproseaza unele lucruri, ca nu am facut nimic, nu am iubit nu am barbat, nu ma scoate nimeni in lume. Ca altele ies si se distreaza in schimb eu nu, acum ii timpul meu.

Din cauza faptului ca imi tot scot ochii ma simt si eu aiurea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2016, 18:33:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Cam asa ceva.
Bun.Continuam. Halucinatii auditive si sau olfactive ai avut ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2016, 00:34:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Cam asa ceva. Zicea cineva mai sus ca de ce insist cu casatoria. Parintii mei insista, mai mult persoanele din jurul meu insista. Doar sa fie cum o fi, dupa parerea lor sunt o nefericita. Eu ma simt "nimic" pe lume. Imi tot reproseaza unele lucruri, ca nu am facut nimic, nu am iubit nu am barbat, nu ma scoate nimeni in lume. Ca altele ies si se distreaza in schimb eu nu, acum ii timpul meu.

Din cauza faptului ca imi tot scot ochii ma simt si eu aiurea.
Da, vorbele celor din jur pot face mult rau, daca descurajeaza.
Da e de mare valoare sa primesti un sfat bun.In prrimul rand e foarte bine ce spune Ioan67, daca ai regretat sincer si te-ai spovedit de ceea ce ai facut Dumnezeu te iarta si te elibereaza.

Sa zicem ca iti intalnesti jumatatea.Tu ai avut trecutul...Lui daruieste-i viitorul!
Sper sa ma fac inteles.Uneori apar nepotriviri trupesti,ea sau el mult mai activ trupeste decat celalalt.Din ce spui la inceput cred ca mai curand esti activa trupeste.

La asta ma gandesc cu omul care poate ti-l va da Dumnezeu, sa ai mare grija de el, indiferent de diferentele de trupesti dintre voi.Considera-l ca pe DARUL LUI DUMNEZEU IN VIATA TA.
Adica trupul asta omenesc e un nebun.Face cum il doare pe el "capul" daca il lasi de capul lui.Ma refer peste ani sa ai grija de omul asta, sa nu uiti ca vei face un juramant in fata lui Dumnezeu.
Sa aveti dreapta socoteala si intelepciune.Daca sunt diferente mari trupesti, Cel activ trupeste sa tina post si ptr celalalt.Sa fie o apropiere constanta intre voi in directia asta.Daca diferenta e mare, cel foarte activ crescand numarul zilelor de post daca e necesar cu una ,doua sau trei zile iar celalalt gratare, caci va fi binecuvantat prin ,cel care tine post.

Legat de casatorie si legaturi trupesti inainte de casatorie.
Si eu am avut inainte de casatorie legatura trupeasca cu sotia mea ,dar am hotarat inainte sa ne casatorim .Si nu am amanat prea mult vreo doua luni.Acum vad ca trebuie sa rezervi retaurantul cu vreun an inainte.E altfel.Dar sunt si restaurante mai mici,se pot face si nunti mici.

Deci indiferent ce a fost in trecut ,calcat stramb ,sau ceva, Dumnezeu iti poate scoate un om care si el la randul lui poate a calcat stramb, si din asta a invatat o lectie.
Dumnezeu te iubeste Ramona!Dumnezeu ne iubeste daca invtam lectii din pasii gresiti!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare