Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2017, 21:26:20
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit Unde se mai gasesc fete crestine?

In afara de Biserica. Desi nici acolo nu prea mai sunt. Si multe nu au ganduri serioase de a se imprieteni in vederea casatoriei.

Poate ca e o problema ca stau intr-un oras mare (Craiova). Poate doar in orasele mici sau la tara se mai pastreaza credinta si traditia...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2017, 10:03:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
In afara de Biserica. Desi nici acolo nu prea mai sunt. Si multe nu au ganduri serioase de a se imprieteni in vederea casatoriei.

Poate ca e o problema ca stau intr-un oras mare (Craiova). Poate doar in orasele mici sau la tara se mai pastreaza credinta si traditia...
Suna usor dubioasa intrebarea ta; crestini sunt peste toti, pacat ca nu ii vezi tu, pacat ca ii judeci pe toti dupa ... virgulitele, obsesiile si patimile tale.

Daca ai sa cauti sa fie si cu batic pe cap si cu palton si sa stie si Psaltirea, sa fie la 9 in Biserica si nu la 9.05, sa fie si mai inalta, sa aiba si parinti bogati, sa fie si studenta la Psihologie, sa fie si cu alte nazdravanii, pleci gresit din start.

Mai bine cere si tu de la Dumnezeu sa iti arate o fata cu care sa te potrivesti.
Sa stii ca o persoana bisericoasa nu este neaparat o persoana buna, din contra, poate ascunde obsesii nenumarate.

Cere ce ti se potriveste mai bine... Cel de Sus vede mai bine lucrurile astea decat tine.
Altfel s-ar putea sa primesti exact ce ceri si nu o sa-ti convina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2017, 11:56:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intai de toate cred ca ar trebui sa definiti mai clar ce intelegeti prin fete crestine, ca sa stiti mai exact ce anume cautati!

Care ar fi, in viziunea dumneavoastra, calitati pe care ar trebui sa le aibă o fata crestina ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2017, 19:52:22
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Suna usor dubioasa intrebarea ta; crestini sunt peste toti, pacat ca nu ii vezi tu, pacat ca ii judeci pe toti dupa ... virgulitele, obsesiile si patimile tale.

Daca ai sa cauti sa fie si cu batic pe cap si cu palton si sa stie si Psaltirea, sa fie la 9 in Biserica si nu la 9.05, sa fie si mai inalta, sa aiba si parinti bogati, sa fie si studenta la Psihologie, sa fie si cu alte nazdravanii, pleci gresit din start.

Mai bine cere si tu de la Dumnezeu sa iti arate o fata cu care sa te potrivesti.
Sa stii ca o persoana bisericoasa nu este neaparat o persoana buna, din contra, poate ascunde obsesii nenumarate.

Cere ce ti se potriveste mai bine... Cel de Sus vede mai bine lucrurile astea decat tine.
Altfel s-ar putea sa primesti exact ce ceri si nu o sa-ti convina.

Recunosc ca nu m-am exprimat cum trebuie.

Si nu am astfel de pretentii. Ma rog si realizez ca El stie mai bine de ce am nevoie.


Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intai de toate cred ca ar trebui sa definiti mai clar ce intelegeti prin fete crestine, ca sa stiti mai exact ce anume cautati!

Care ar fi, in viziunea dumneavoastra, calitati pe care ar trebui sa le aibă o fata crestina ?
http://altarulcredintei.md/cu-gandul...meia-crestina/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2017, 15:23:28
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Unde se mai gasesc fete crestine?
Am auzit ca prin Arabia Saudita si prin Pakistan s-ar mai gasi asa ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2017, 22:33:16
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Am auzit ca prin Arabia Saudita si prin Pakistan s-ar mai gasi asa ceva.
Vii sau martire? Pe colegu' il intereseaza ca tipele safie in stare animata, dornice de maritis si apte de procreere, banuiesc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2017, 00:49:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:56:17.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2021, 13:42:38
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Aceeasi intrebare o am si eu, dar adresata baietilor. Sper din tot sufletul sa imi gasesc pe cineva cu care sa ma casatoresc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2021, 14:05:00
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Aceeasi intrebare o am si eu, dar adresata baietilor. Sper din tot sufletul sa imi gasesc pe cineva cu care sa ma casatoresc
Oamenii nu se mai unesc pentru a se asemăna cu Hristos ci lumii și bordelurilor ei, așa cum văd în filme.

Pe ortodocși îi găsești în ortodoxie!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2021, 23:36:19
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

asta asa este. Din pacate nici in Biserica nu prea gasesti. Am avut unele momente de disperare in care mi-am crezut viata ratata din cauza ca nu m-am casatorit pana acum si oricat as fi cautat, nu am gasit. Uneori ma gandesc ce lispeste si ce rugaciune mai trebuie sa zic.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, casatorie, craiova, crestine, fete

Thread Tools
Moduri de afișare