Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2021, 23:42:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Lasa lucrurile in viata sa se aseze. Ca se vor aseza.

Dar neaparat trebuie si tu sa te asezi pe tine.
Ai sa vezi femei care sunt mumii imbracate in negru, care au imbracat haina cucerniciei care seamana cu un cavou si vor sa se marite fiind ... prea-cucernice.

Mai vezi tot felul de femei incapatanate langa care nu poti sta la 2 metri...

As intreba daca ai avut vreo relatie, prieten, daca ai reusit sa tii pe termen mai lung relatia.

Aseaza-te tu pe tine frumos ca om ca si Dumnezeu sa aseze usor pe cineva langa tine..

Vezi ca multe.femei pozeaza in calugarite si.vor sa se.marite... cine se marita.cu o calugarita?

Iar pentru rugaciune zi 40 de zile Bogorodicna. Canonul Sfantului Serafim de Sarov. 150 de Nascatoare de Dumnezeu.

Cere de la.Dumnezeu sa iti arate sa iti descopere ce este bine pentru tine in viata... Ca sa ai pace in suflet.

Last edited by gpalama; 19.02.2021 at 23:45:17.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2021, 02:12:41
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...

Iar pentru rugaciune zi 40 de zile Bogorodicna. Canonul Sfantului Serafim de Sarov. 150 de Nascatoare de Dumnezeu.

.....


Tu faci ceea ce poruncești altora?

Răspunzi cuiva pentru ce faci?

Nimeni din otodoxie nu-și permite să comande altuia ce să facă fără ca să fie starețul sau duhovnicul sau preotul sau parintele lui. În ce terorism trăiești dumneata? Cine te crezi?

Nu că rugăciunile amintite de tine n-ar fi frumoase și bune, ar ajuta-o sigur, însă spuse la comanda ta...

@adelina02
Te sfătuiesc să le citești, dacă vrei, la sfatul meu, nu te obligă nimeni, dacă crezi că te pot ajuta însă îți va fi greu cu gândul la măritiș în cap.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 20.02.2021 at 02:20:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2021, 09:24:12
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Lasa lucrurile in viata sa se aseze. Ca se vor aseza.

Dar neaparat trebuie si tu sa te asezi pe tine.
Ai sa vezi femei care sunt mumii imbracate in negru, care au imbracat haina cucerniciei care seamana cu un cavou si vor sa se marite fiind ... prea-cucernice.

Mai vezi tot felul de femei incapatanate langa care nu poti sta la 2 metri...

As intreba daca ai avut vreo relatie, prieten, daca ai reusit sa tii pe termen mai lung relatia.

Aseaza-te tu pe tine frumos ca om ca si Dumnezeu sa aseze usor pe cineva langa tine..

Vezi ca multe.femei pozeaza in calugarite si.vor sa se.marite... cine se marita.cu o calugarita?

Iar pentru rugaciune zi 40 de zile Bogorodicna. Canonul Sfantului Serafim de Sarov. 150 de Nascatoare de Dumnezeu.

Cere de la.Dumnezeu sa iti arate sa iti descopere ce este bine pentru tine in viata... Ca sa ai pace in suflet.
Da, am avut o relatie de 5 ani. Baiatul respectiv ma contactase pe net spunand ca vrea sa aiba o sotie ca mine. In timpul discutiilor pe messenger (pe acea vreme exista) si ulterior pe facebook mi-a parut extrem de cald, parea ca ii pasa, sincer, credincios, efectiv ma indragostisem de modul lui afectuos de a fi. Acceptasem sa fim impreuna, apoi cand ne-am vazut prima data mi-am schimbat parerea la 180 de grade. La prima intalnire mi-a cerut bani, injura lumea pe strada, facea glume porcoase, plus ca venise plin de medicamente psihiatrice pe motiv ca era timid. Deci o imagine total diferita fata de ceea ce era pe fb. In seara aceea mi-a spus ca daca il parasesc intra in depresie. Bun, am ramas langa el cu gandul sa il ajut ca sa nu fie trist. Am acceptat si sa ma sarute desi au urmat nopti intregi de cosmaruri in care ma viola pt ca nu am vrut, plus de asta nici nu se spala si efectiv imi venea sa vars, dar am stat numai ca sa ii fac lui placerea, sa fie el mai fericit, sa isi revina din starea in care era. Cand i-am zis, a spus ca toate astea sunt ,,fleacuri" si ca imi trec mie. Consecutiv, eu nu m-am simtit inteleasa, ii tot reprosam asta, incepusem sa devin violenta verbal (ceea ce eu nu facusem pana atunci cu nimeni, pur si simplu ajunsesem la capatul resurselor si de fapt toate erau strigate de ajutor). In timp tot aparea si disparea, eu il cautam sa vad daca e bine, el nici nu isi deschidea telefonul, in fine. Anul trecut ma contactase ca avea nevoie de bani ,,pt supravietuit", i-am dat aproape tot anul, apoi in toamna mi-a zis mama lui ca de fapt ii dadea pe pastile, deci am incetat sa ii mai dau. De la excesul de pastile luat a inceput sa auda voci. A inceput sa planga sa nu cumva sa il ia la psihiatrie ca isi pierde baiatul. Bun, l-am luat la mine acasa, i-am luat toate cele necesare, la el in casa am facut totul de la 0 inclusiv electricitate, si chiar nu vreau sa se interpreteze ca lauda sau repros, ci le mentionez ca nu le mai pot tine in mine. Am petrecut seri intregi facand ,,psihoterapie" cu el ca sa inteleaga ca acele voci sunt patologice, sa treaca de sevrajul indus de pastile, sa fie un om mai curat, etc, ii cautasem si de lucru... Acum 3 saptamani mama lui cand l-a vazut bine a inceput sa il santajeze emotional sa se mute inapoi la ea, ca ea moare singura, ca e bolnava, etc. Intr-o noapte a vrut sa ia taxiul la 1 noaptea ca sa se duca la mama lui. Am inceput sa plang pt ca pt mine nu ar fi facut asa ceva. Cand mi-a fost rau si l-am chemat raspunsul lui a fost ,,nu". In fine, dimineata s-a dus la mama lui. Duminica am mers cu mama si cu un prieten la ei ca sa ii ducem hainele acasa, iar eu aici am facut o prostie. Mi-au venit in minte toate evenimentele in care a profitat de tot ce i-am oferit, de minciunile ca vom forma o familie, de promisiunile mamei lui ca vom fi prietene, toate momentele in care eram bolnava si stateam singura... si cand am ramas singura cu el in camera am sarit sa ma arunc pe geam. Asa de departe a ajuns depresia mea si sentimentul de singuratate, de a nu fi iubita, ratata, etc. Ghinionul meu a fost ca prietenul acela m-a prins in momentul in care eram jumate afara si m-a tras inapoi. Baiatul cu care eram nu a miscat nimic, din contra, tot ce faceam in casa i-a turnat mamei lui. Mama lui a imprastiat vorba peste tot ca sunt bolnava si ca sa ma tratez, ca ii imbolnavesc baiatul... si aici faceam o comparatie.. cand el auzea voci si alertase vecinii pe baza a ce auzise el, plangea la mine sa nu il duc la psihiatrie, dar cand a fost vorba sa cedez eu, instant m-a criticat si facea glume proaste cu prietenele ei ca vreau barbat. El in seara aia nici nu m-a sunat sa ma intrebe cum sunt, daca sunt bine, mama lui la fel. Mie inca nu mi-a trecut si ma simt folosita, am irosit 5 ani pe niste profitori. M-am implicat total cu gandul ca va duce la ceva relatia si ca ii pot ajuta sa depaseasca conditia actuala. In seara aia mama lui tipase la mine ca scrie in horoscop ca eu nu ma voi marita niciodata daca nu va fi el, in vreme ce el poate sa isi mai gaseasca fete. Si asta a fost un motiv care m-a dus la disperare. Iar la preot am fost, cu toate sfaturile lui tot singura ma simt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2021, 13:45:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Ai avut o relație grea, toxică, care te-a stors pe tine de energie psihică și emoțională, vrând să faci bine altuia te-ai periclitat pe tine.
Nu degeaba se spune că nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită.

Totuși cred că ieșirea din situația asta nu e să urăști, ci să te detașezi de acel moment.
Dacă nu ai făcut-o spovedește și ce ai pățit la duhovnic pt ca să poți să te eliberezi de povara acestui eșec, spune de fiecare dată că vrei să uiți și să ștergi acest eșec care e ca o piatră de moară pentru o viitoare relație.

Ești o femeie puternică din moment ce ai putut să faci tot singură, să întreții o casă, să faci reparații.

Cred că trebuie să te detașezi pentru că altfel vei pleca mereu cu greutatea asta de picior și cu frica de eșec în alte relații.

Eu cred că o să găsești un bărbat care să te aprecieze, pentru că ești o femeie atașată, care ține la casă și la relație.

Nu poți să faci casă cu cineva care deja vine cu probleme psihice, oamenii trebuie să-și rezolve propriile probleme înainte de căsătorie nu să le ducă și în căsătorie, căsătoria e pentru oameni sănătoși psihic care pot să ducă alte lovituri ale vieții care vor veni negreșit în calea lor, dacă deja pleci cu un bagaj slab, ce să mai faci.

Știu un om care pentru că era doar inginer agronom a fost jignit de viitoarea soacră, că ”fiica mea nu poate să ia un agronom de soț”, că ei îi trebuie un judecător, un avocat, cineva cu statut.

Acel om era muncitor, igienic, cu servici, cu capul pe umeri, ”vina” lui era că n-avea ”prestanță socială” și conducea mașini mai ieftine, până la urmă din cauza viitoarei soacre s-a rupt acea relație, el oricum s-a dus și și-a găsit o femeie care să-l aprecieze și e căsătorit, fata de care s-a despărțit a suferit mai mult decât el, pt că nu s-a putut detașa de sfaturile mamei.
Ironia sorții e că a ajuns și director undeva și a sporit patrimonial la câțiva ani după ce s-a despărțit și s-a așezat la casa lui cu altcineva :).

Așa că și bărbații pot fi nedreptățiți de către viitoare soacre, relația asta nocivă poate fi invers simetrică dacă mama fetei îi bagă ceva aiurea în cap, iar fata e prea influențabilă să ia o decizie de capul ei și atașarea prea mare de părinți în general te poate rupe de o potențială căsătorie, dacă nu știi când să te desparți de părinți.

E bine să nu urăști bărbații pt un episod nociv, pentru că-ți îndepărtezi și un posibil bărbat lângă care să simți împlinirea căsătoriei, care să te facă să simți vibrație nu repulsie.

Eu nu cred că ești o femeie ratată, ești o femeie puternică și ar fi păcat să faci vreun gest necugetat la disperare, luptă cu viața asta pentru oamenii de bine care țin cu tine, pentru anonimii bine intenționați care te apreciază și nu asupri niciodată un bărbat pe nedrept ca să te răzbuni pt o relație aiurea din trecut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.02.2021 at 00:41:05.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2021, 00:56:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai sa vezi femei care sunt mumii imbracate in negru, care au imbracat haina cucerniciei care seamana cu un cavou si vor sa se marite fiind ... prea-cucernice.
Nu e mare lucru dacă o femeie tânără face uz prea mult de haine lungi, cernite, baticuri, după slujbă tot poți să-i ceri numărul de telefon și să-i spui că vrei să ieși la o plimbare cu ea, nici nu se va aștepta să-i ceară cineva, probabil e într-o zonă de confort în spatele hainelor și va fi uluită de îndrăzneala celui care o abordează prima dată în acea parohie.

Problema hainelor ar afecta-o tot pe aceea, că anumite ținute o îmbătrânesc, chiar mă întreb retoric de ce ți-ai ascunde experiența/ nivelul real de trăire duhovnicească în spatele unor haine, într-o Biserică, în fața lui Dumnezeu care știe tot ?

Problema e și la unii duhovnici că nu corectează treaba asta, adică să-i spună unui tânăr să se îmbrace pe măsura vârstei fără stridențe, se poate treaba asta, există haine în care nu ești nici indecent, nici țipător, nici funebru, ci potrivit cu vârsta și cu locul.

Eu am auzit o doamnă preoteasă, profesoară de literatură care chiar spunea foarte realist să nu se citească doar literatură duhovnicescă și tinerii să-și asume să acționeze în anumite direcții, să nu stea doar în visare și să treacă viața așa, mi s-a părut mult mai așezată acea abordare.

Există duhovnici care la spovedanie corectează anumite încercări de fura startul spre duhovnicie și anumite forțări vizavi de vârsta, condiția de mirean în cetate și nivelul de trăire al enoriașului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.02.2021 at 01:43:25.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2021, 04:07:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am auzit o doamnă preoteasă, profesoară de literatură care chiar spunea foarte realist să nu se citească doar literatură duhovnicescă și tinerii să-și asume să acționeze în anumite direcții, să nu stea doar în visare și să treacă viața așa, mi s-a părut mult mai așezată acea abordare...
... gresita.
Oare asa "s-a gatit" si Iisus Hristos? Noi ne comparam cu ceilalti oameni(din pacate), nu cu Iisus.

Si preotul si preoteasa "o scalda", ca nu concep sa-i invete ei pe credinciosi sa traiasca cucernici, cum zice apostolul de azi, duminica vamesului si a fariseului, caci:

12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți.(2Tim3,12)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2021, 17:28:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
... gresita.
Oare asa "s-a gatit" si Iisus Hristos? Noi ne comparam cu ceilalti oameni(din pacate), nu cu Iisus.
Iisus Hristos a acceptat să se toarne pe capul lui mir frumos mirositor, de mare preț, de către o femeie desfrânată, deci a acceptat o ”găteală” din partea cuiva care din dragoste și cu inimă curată a făcut acest gest.

Matei cap.26 v.7.”S-a apropiat de El o femeie, având un alabastru cu mir de mare preț, și l-a turnat pe capul Lui, pe când ședea la masă.

După răstignire Iisus Hristos a îngăduit ca trupul său să fie luat și înfășurat în ”giulgiu curat de in, cu miresme”

In.19 ”Au luat deci trupul lui Iisus și l-au înfășurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei.”
Mt.27”Și Iosif, luând trupul, l-a înfășurat în giulgiu curat de in,

Nici mirul, nici giulgiul curat de in nu erau ieftine sau modeste, aurul, smirna și tămâia aduse de magi și acceptate de către Hristos, erau literalmente aur smirnă și tămâie, de cea mai mare calitate care se puteau găsi pe piața Orientală.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si preotul si preoteasa "o scalda", ca nu concep sa-i invete ei pe credinciosi sa traiasca cucernici, cum zice apostolul de azi, duminica vamesului si a fariseului, caci:

12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți.(2Tim3,12)
Despre altceva era vorba, cine vrea să se căsătorească nu se îmbracă ca un călugăr pentru că-și face o proiecție în exterior de om închis, izolat de ceilalți care se pregătește să plece la mănăstire.

Poți să fi respectuos față de locul de închinare- Biserica și fără să vii în negru, cu haine închise până la gât, lungi, există n ținute în care nu ieși în evidență nici ca un individ funebru, nici ca un om indecent, nu văd de ce cucernicia se leagă doar de negru.

Preotul duhovnic realist îi poate cere unui ucenic doar să fie acordat la condiția de mirean în cetate și să se evite unele excese în care sunt arse etape în formarea spirituală, să nu vină în fața lui Hrisos drept altfel decât ce e.

Matei cap.6
16.„ Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.

Există mare suferință pentru unii oameni care nu s-au căsătorit și unii preoți încercă să-i ajute cum pot, am văzut într-o sinaxă online cu starețul de la Vatoped pe doxologia niște discuții în care o femeie avea lacrimi în ochi că nu s-a căsătorit până la o anumită vârstă.

Culmea deși threadul e deschis de un bărbat, din ce am observat până acum conferințe, cunoștințe, unele femei suferă mai mult decât bărbații pentru că sunt singure după vârsta de 35 de ani, chiar dacă au o stabilitate materială și a carierei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2021, 01:48:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iisus Hristos a acceptat să se toarne pe capul lui mir frumos mirositor, de mare preț, de către o femeie desfrânată, deci a acceptat o ”găteală” din partea cuiva care din dragoste și cu inimă curată a făcut acest gest.

Matei cap.26 v.7.”S-a apropiat de El o femeie, având un alabastru cu mir de mare preț, și l-a turnat pe capul Lui, pe când ședea la masă.

După răstignire Iisus Hristos a îngăduit ca trupul său să fie luat și înfășurat în ”giulgiu curat de in, cu miresme”

In.19 ”Au luat deci trupul lui Iisus și l-au înfășurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei.”
Mt.27”Și Iosif, luând trupul, l-a înfășurat în giulgiu curat de in,

Nici mirul, nici giulgiul curat de in nu erau ieftine sau modeste, aurul, smirna și tămâia aduse de magi și acceptate de către Hristos, erau literalmente aur smirnă și tămâie, de cea mai mare calitate care se puteau găsi pe piața Orientală.



Despre altceva era vorba, cine vrea să se căsătorească nu se îmbracă ca un călugăr pentru că-și face o proiecție în exterior de om închis, izolat de ceilalți care se pregătește să plece la mănăstire.

Poți să fi respectuos față de locul de închinare- Biserica și fără să vii în negru, cu haine închise până la gât, lungi, există n ținute în care nu ieși în evidență nici ca un individ funebru, nici ca un om indecent, nu văd de ce cucernicia se leagă doar de negru.

Preotul duhovnic realist îi poate cere unui ucenic doar să fie acordat la condiția de mirean în cetate și să se evite unele excese în care sunt arse etape în formarea spirituală, să nu vină în fața lui Hrisos drept altfel decât ce e.

Matei cap.6
16.„ Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.

Există mare suferință pentru unii oameni care nu s-au căsătorit și unii preoți încercă să-i ajute cum pot, am văzut într-o sinaxă online cu starețul de la Vatoped pe doxologia niște discuții în care o femeie avea lacrimi în ochi că nu s-a căsătorit până la o anumită vârstă.

Culmea deși threadul e deschis de un bărbat, din ce am observat până acum conferințe, cunoștințe, unele femei suferă mai mult decât bărbații pentru că sunt singure după vârsta de 35 de ani, chiar dacă au o stabilitate materială și a carierei.
Scopul vietii nu e sa traiesti o viata mai buna, ci Invierea. (CZC)

Se pare ca nu vrei sa vezi semnificatia celor pe care chiar tu le pomenesti.
In prima parte este vorba de randuieli pe care traditia unei vieti de credinta le-a instaurat in viata comunitara, iar in partea a doua nu e vorba de altceva, ci de deplinatatea vietii de credinta pe care o afiseaza fiecare .

Scopul vietii nu e sa traiesti o viata mai buna, ci Invierea. (CZC)

Daca vei spune ca scopul vietii si-l stabileste fiecare, iti voi fi raspuns ca Dumnezeu a randuit de la bun inceput absolut tot.

23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - și nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale și să fie viu?(Iezech.18, 23)

Daca asta e voia Lui, cine se poate opune? Oare nu e Dumnezeu atotputernic?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2021, 02:42:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se pare ca nu vrei sa vezi semnificatia celor pe care chiar tu le pomenesti.
Tu ai întrebat de găteli, că nu semănăm cu Hristos și ți-am răspuns, nici n-am mai dat citatul cu unge capul tău cu mir când postești, (mir care e parfumat).

Nu am găsit nicăieri în Biblie că Hristos ar fi umblat neîngrijit, cu cârpeli pe el, rupt, sau zdrențăros, Hristos a fost primit la mese de vameși, care erau oameni foarte bogați și nu primeau în anturaj oameni de pe drumuri, săracul Lazăr nici nu era primit în interiorul curții de către bogatul nemilostiv.

Până și pentru cămașa de pe Hristos de la răstignire, plină de sânge, au aruncat sorți soldații, pentru că era dintr-un material pe care-l puteau fructifica financiar, chiar dacă așa s-a îndeplinit profeția că vor arunca sorți, soldații romani nu știau de profeție și fructificau orice sursă de venit în mintea lor.

Hristos și Maica Domnului arată foarte bine îmbrăcați în icoane cu excepția icoanei răstignirii, au culori vii pictate în majoritatea icoanelor, albastru, roșu, argintiu, bordo, portocaliu, auriu, dacă ar fi să-i urmăm pe ei, ne-am putea îmbrăca în culorile care apar în icoane, fără să ne poată judeca cineva dacă ținuta e decentă.

Deși din primul post al meu pe care l-ai citat nu era vorba de găteli vs cucernicie, eu nu așa am pus problema, dacă nu te îmbraci în sac, nu înseamnă nici că vii în ținută de plajă la Biserică sau cu blugii rupți sau împopoțonat într-un fel bizar, cu o coloristică țipătoare.

Eu am scos în evidență ce au observat câțiva preoți din practica pastorală, că unii oameni se îmbracă precum niște călugări, nu se îngrijesc, dar și-ar dori să se căsătorească, în exterior transmit impresia că vor să se călugărească fără să-și dea seama sau transmit că suferă un doliu internalizat psihologic, alții se chinuie chiar pentru că vor să ajungă la niște măsuri mai mari decât pot duce într-un anumit punct al vieții, orice etapă arsă din viață, sau forțată artificial e chin.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.02.2021 at 02:49:44.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2021, 06:53:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai întrebat de găteli, că nu semănăm cu Hristos și ți-am răspuns, nici n-am mai dat citatul cu unge capul tău cu mir când postești, (mir care e parfumat)...
Eu n-am intrebat de gateli, ca la gateli nu asemanam cu Hristos, asta ai inteles doar tu.
Eu am spus ca preotul si preoteasa de care pomeneai(ca si mai toti cei care au sutana) nu se gandesc sa-i invete pe credinciosi sa se compare interior cu Hristos cand ei se declara crestini. Caci acela care are inima curata, acela si are de gand sa accepte suferinta ca si crestin, este scris ca acela e crestin cu adevarat si cat se poate de smerit si in vestimentatie! Ca daca nu sufar nu sunt crestin, fiindca evit din fasha toate situatiile care m-ar conduce la suferinta si le accept doar pe cele pe care nu sunt nevoit sa le dovedesc, ca orice fariseu autentic.

4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă lass=red>până la sânge.(Evr.12,4)

Astfel, dpmdv e mai valoroasa si mai vrednica de pomenire atitudinea smerita a tinutei clasice sau cat se poate de discrete(monahie), decat neimplinirea unei dorinte lumesti(casatorie).
Asadar, preoteasa vorbea impotriva menirii sotului ei, ea fiind profesoara de literatura, nu de religie. Ca profesoara de literatura(s-ar parea?? ca) n-a gresit; ca preoteasa, categoric da.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, casatorie, craiova, crestine, fete

Thread Tools
Moduri de afișare