Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2008, 14:28:00
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

De vreo cateva saptamani ma tot gandesc...

Pe forumul asta, fiecare din noi are optiuni si preferinte clare. Si de obicei incercam sa ii convingem si pe ceilalti, de cele mai multe ori ca si cum am detine noi adevarul si FARA DUHUL BLANDETII.

Am impresia cateodata ca ascult discutiile in care mai participam (acum 17-18 ani) intre rockeri...

Si atunci ma intreb daca ardoarea asta a noastra nu cumva vine mai degraba din patimi decat din ravna? Sau cati din noi incercam sa ne rugam CU ADEVARAT inainte de a scrie vreun mesaj?

Oare daca ar intra pe acest forum cineva in cautarea lui Hristos, L-ar simti prezent in mesajele celor care ne zicem ortodocsi? Sau citind cuvintele noastre s-ar lasa pagubas?
  #2  
Vechi 16.02.2008, 14:48:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ei, draga omulet aici e lupta. Fiecare mesaj trebuie sa ma schimbe si pe mine. Cum sa vindec daca nu sunt vindecat? E adevarat ca nu m-am rugat niciodata ca Dumnezeu sa-mi dea puterea sa dau un raspun bun cuiva de pe forum. Voi fi cu mai multa luare aminte la mine. Sunt multi care Il cauta. Unii nu spun acest lucru, dar poti observa din mesajele lor. Aici e tristetea, ca nu poti sa-L desoperi lor, pentru ca nici tu nu te-ai innoit. Cel mult, de multe ori, ai bucuria ca ai acumulat mai multa informatie, dar adevarata bucurie e sa faci din chipul tau, chipul lui Hristos.
  #3  
Vechi 16.02.2008, 18:19:32
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

da, eu cred ca cei care intra si urmaresc cat de cat ce se intampla pe forum Il simt si pe Domnul nostru Iisus Hristos prin toti cei care isi spun parerea din dorinta sincera de a fi dupa Chipul Lui. chiar daca pe unii ii "enerveaza" uneori parerea altora si chiar se iau la harta, uneori dintr-o nefericita neintelegere a ceea ce a vrut sa spuna vreo cineva, totusi uneori te pune pe ganduri o afirmatie sau alta scrisa cu convingerea adevarului pe care il spui, Adevar pe care ne straduim sa il cunoastem si respectam si in acest mod, discutand pe forum.
  #4  
Vechi 16.02.2008, 18:32:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

discutiile e forum au relevanta pt cei care intreaba si cer lamuriri ,iar noi dam lamuriri fiecare dupa putinta noastra si dupa putina noastra experienta duhovnicesca. C
  #5  
Vechi 16.02.2008, 19:01:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SI EU M-AM GINDIT CA TOATE DISCUTIILE AR TREBUI SA SE CONCRETIZEZE ALTFEL ca sa implineasca credinta parintelui GH. CALCIU DUMITREASA,citez;" CRED IN ACEASTA OPOZITIE SACRA A POPORULUI ROMAN FATA DE ECUMENISM.DECI DISCUTIILE ,CA sa nu ramina sterile ,ar trebui sa se concretizeze intr-o atitudine civica fata de problemele duhovnicesti si de credinta actuale,caci si noi vom avea de dat raspuns daca nu am luat atitudine intr-o problema duhovniceasca.Am sa dau un exemplu ca sa fiu mai bine inteleasa. Am citit nu demult pe razboiintrucuvint DESPRE FAPTUL CA MITROPOLITUL BANATULUI CORNEANU a invitat IN NUMELE ORTODOCSILOR DIN TIMISOARA pe un pastor american BILLI GRAHAM,ma iertati dc am gresit cu ceva numele ,desi SFINTIA SA ZICE CA E RENUMIT EU NU AM AUZIT DE EL,CA SA CATEHIZEZE PE STADION PE TINERETUL CRESTIN ORTODOX DIN BANAT ,SI TIMISOARA. Eu ma asteptam dupa o astfel de atitidine .ca vreun banatan-timisorean ,caci in numele lor s-a vorbit ,sa scrie o petitie pe care sa o expuna si s ceara iscalituri on line pt a fi inminata Mirtopolitului Banatului. Caci daca e adevarata aceasta stire ,ortodocsii din Timisoara ar trebui sa se sesizeze si prin intermediul forumului asta, sa ne ceara sa iscalim o petitie care sa ceara Mitropolitului Corneanu sa REMITA aceasta invitatie. De ce sa o remita ?! Pt. ca noi ,care sintem ortodocsi de 2000 ani nu avem ce invata si nici copii nostri studenti ortodocsi care studiaza la Timisoara de la un pastor ,care invata o credinta NEORTODOXA,deci gresita.Noi nu trebuie sa fim indiferenti in leg. cu orice problema care apare intr-o parte a tarii noastre ,in legatura cu credinta noastra ortodoxa,fie ca e ea in Bihor,Banat ,Muntenia sau in orice loc din tara!Daca vre-un tinar ortodox va trece prin acest prozelitism ,facut cu incuuvintarea unui Mitropolit ,noi parintii am putea cere la judecata de apoi sufletul lui care s-apierdut din mina acelui mitropolit ,dar Dumnezeu ne va intreba-ce am facut noi ca si parinti si crestini ortodocsi ca sa evitam asta,adica un eveniment concret de acest tip,am facut vreo petitie ,am iscalit-o pt afi inminata pentru rezolvare. Sa nu spun ca a scris cineva la comentarii ca AR TREBUI RESFINTITA CATEDRALA DI TIMISOARA[unde au avut cavalerii de Malta nustiu ce evenimentde racolare si asa zisa primire in ordinul lor] ,dar a facut cineva o petitie in acest sens .ca sa o supuna spre iscalire si sa o inainteze la Mitropolia din Timisoara,asa cum a facut doamna OANA IFTIME LA BUCURESTI IN LEGATURA CU RESFINTIREA BISERICII SF. ECATERINA,dupa tinerea slujbei de craciun de catre copti,consicerati eretici.Si citi ortodocsi care scriu pe forumul asta au iscalit acea scrisoare deschisa catre patriarh si sf. Sinod?!?!Mie mi se par calduti si cei mai multi dau din umeri,din cei care scriu pe acest forum,nu-i intereseaza problemele de pericol duhovnicesc ce apar pe parcurs si nici luarea de masuri prin jalbe la forurile duhovnicesti care tre sa vada ca poporul nu doreste spurcarea lacasurilor de cult.ASA vad eu ca ar fi EFICIENT acest forum ;altfel ...numai pierdere de vreme ,mai bine stam si ne rugam decit sa discutam in contradictoriu noi ,ortodocsii intre noi.DUMNEZEU SA NE LUMINEZE!
  #6  
Vechi 16.02.2008, 19:15:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
discutiile e forum au relevanta pt cei care intreaba si cer lamuriri ,iar noi dam lamuriri fiecare dupa putinta noastra si dupa putina noastra experienta duhovnicesca. C
Este loc de mai bine oricand, invatand unul de la altul. Aici nu suntem in concurenta ci in uniune si dragoste pentru HRISTOS.
  #7  
Vechi 16.02.2008, 20:48:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
de obicei incercam sa ii convingem si pe ceilalti, de cele mai multe ori ca si cum am detine noi adevarul si FARA DUHUL BLANDETII. [...] Si atunci ma intreb daca ardoarea asta a noastra nu cumva vine mai degraba din patimi decat din ravna?
:( cred ca acolo unde lipseste duhul blandetii este fara indoiala patima.
  #8  
Vechi 16.02.2008, 21:41:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mandria bat-o vina ! De la ea multe pleaca , daca nu cam toate, Mirela draga. Ea, mandria, ne atinge cam pe toti far a ne da seama pe moment. Iubirea de sine mult rau aduce, prin neconstientizarea faptului in sine. Cea mai nociva zicala "fiecare cu orgoliul lui" ! de la mandrie, orgoliu si alte asemenea majoritatea relelor apar.
  #9  
Vechi 17.02.2008, 16:37:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Stiti voi care este partea cea mai interesanta a forumului ? Cea nevazuta , cea de pe privat !
  #10  
Vechi 17.02.2008, 16:40:29
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Stiti voi care este partea cea mai interesanta a forumului ? Cea nevazuta , cea de pe privat !
Ooo, da...:p:p:p
Acolo isi arunca monahii sutana...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 17:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 14:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 21:16:07