Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.05.2009, 12:33:49
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Evident ca acesta e un ortodox de fatada, "de ocazie" cum spune titlul. Nu-l putem cataloga pe un asa om ca fiind crestin.

Sa n-o judecam pe colega ta, insa nici sa nu-i smintim pe cei care citesc pe forum. Ortodocsii trebuie sa tina aproape de Sfintele Taine si de Liturghie, cat de des pot.
Va rog sa ma iertati cu smintelile pe care le-am adus pe acest forum. Imi cer scuze pentru interventii, nu se va mai repeta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.05.2009, 12:58:14
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Evident ca acesta e un ortodox de fatada, "de ocazie" cum spune titlul. Nu-l putem cataloga pe un asa om ca fiind crestin.

Sa n-o judecam pe colega ta, insa nici sa nu-i smintim pe cei care citesc pe forum. Ortodocsii trebuie sa tina aproape de Sfintele Taine si de Liturghie, cat de des pot.
Imi cer scuze pentru interventie, insa nu sunt de acord cu "sminteala" de care pomenesti. ionela77 si-e exprimat opinia, a venit cu argumente, cu exemple si, daca patrundem in esenta cuvintelor ei am intelege ca a fost chiar bine intentionata. Personal, prefer astfel de opinii: sincere, realiste, folositoare, decat postari lungi de cateva mii de caractere cu citate din Sfanta Scriptura sau alte scrieri, uneori pe langa subiectul dicutat. Apoi, in societatea secolului 21, societate plina de "rataciti"(sa nu le spun altfel; vezi si exemple de pe forum) ortodoxia nu poate impune crestinului multe lucruri, nici macar cat de des sa mearga la biserica. De aceea consider mult mai potrivit exemplul Ionelei (repet: a se intelege corect ceea ce a vrut sa spuna). Ortodocsii "de ocazie", ateii, oameni de alta apartenenta religioasa, nu vor fi indrumati spre calea cea dreapta prin impuneri sau interziceri, cu atat mai mult tinerii. Lor trebuie sa li se explice cu mult tact si multa rabdare minunatele lui Dumnezeu taine.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2009, 13:18:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru interventie, insa nu sunt de acord cu "sminteala" de care pomenesti. ionela77 si-e exprimat opinia, a venit cu argumente, cu exemple si, daca patrundem in esenta cuvintelor ei am intelege ca a fost chiar bine intentionata.[...]
Ionela este o buna prietena de-a mea si este demult pe aici, chiar daca acum si-a adaugat al doilea 7 la nume la migrarea interfetei forumului. Si, intr-adevar, este bine intentionata!

Asta nu inseamna ca nu putem sa ne contrazicem nitzel... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2009, 13:26:05
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ionela este o buna prietena de-a mea si este demult pe aici, chiar daca acum si-a adaugat al doilea 7 la nume la migrarea interfetei forumului. Si, intr-adevar, este bine intentionata!

Asta nu inseamna ca nu putem sa ne contrazicem nitzel... :)
Evident ca ne putem contrazice. Este benefica dezbaterea subiectelor. In fond, acesta este si scopul unui forum. Eu doar mi-am spus parerea / parerile.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.05.2009, 13:59:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
Si daca cineva merge in fiecare duminica si ii uraste pe cei din jurul sau, sau ii barfeste sau este invidios... crezi ca se pozitioneaza mai bine, este mai aproape de biserica? Femeia de care spun eu are virtuti, cred ca le are pe toate, eu nu am vazut la ea strop de rautate, de invidie sau de ura. Este milostiva si iubitoare, astea sunt virtuti crestine. Apostolul Pavel spunea parca ".... pot avea orice dar daca nu am dragoste nu sunt nimic".
Ionela ,eu refuz sa cred ca acela care merge la biserica duminica de duminica si este atent la sfanta slujba este barfitor ,invidios.
Poate ca sunt exceptii ,dar daca ascultam predica este suficient sa vedem cum trebuie sa fim si sa ne purtam ca niste crestini adevarati.
Eu am spus despre patima barfei ,a invidiei ,nu a pacatului ,ca poate fara sa ne dam seama ,mai vorbim si noi de cate cineva ceva odata ,dar apoi avem sf.Spovedanie.
Mie imi pare atat de rau cand vad cum cunostinte ale mele duminica petrec altfel si refuza un giuvaer atat de pretios ca sf.Liturghie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2009, 16:46:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Este vina mea! Daca eu eram sfint, se mintuiau si cei din jurul meu!
Daca mai am un vecin (si Doamne citi sint) care nu vine duminica la biserica (macar), atunci lumina lui Iisus nu lumineaza in mine. Fie am ascuns-o fie n-are ce lumina!
Un raspuns din inima.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2009, 16:51:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai bine ortodox de ocazie decat necredincios,ateu,fariseu.

Crezi???
Eu cred ca ortodox de ocazie este mai rau decat un ateu. Ca un ateu poate sa se trezeasca la viata intr-o zi!!!
Dar un ortodox de ocazie spune : Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie.
Si nu stie ca este ticalos si vrednic de plans si sarac si orb si gol!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2009, 17:12:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa n-o judecam pe colega ta, insa nici sa nu-i smintim pe cei care citesc pe forum. Ortodocsii trebuie sa tina aproape de Sfintele Taine si de Liturghie, cat de des pot.
Petre Tutea:

[COLOR=Red]In afara slujbelor bisericii, nu exista scara catre cer.[/COLOR] Templul este spatiul sacru, in asa fel incit si vecinatatile devin sacre in prezenta lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.05.2009, 17:16:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se vehiculează în acest topiccâțiva termeni,Ortodox de ocazoi,ortodox practicant...
Dar de ortodoxul trăitor ce ziceți?
Ortodoxia este o religie minunată,complexă și adevărată care transformă omul lumesc în om duhovnicesc.
Nu este nici fanatism și nici doar practică.
[SIZE=3]Este trăire.[/SIZE]
Așa cum binele de rău este despărțit doar de un pas mic la fel este și în credința noastră ortodoxă(și cred că și în alte credințe);într-o zi poți din ortodox de ocazie să devii unul trăitor dar din unul practicant anevoie(aceasta în cazul în care nu ești deja trăitor) să te trnsforimi într-unul trăitor.
Spun aceasta deoarece prin ortodox precticant înțeleg unul care slujește biserica prin servicul său(erarh,preot,diacon,cîntăreț,lucrător pentru întreținerea bisericii ca și clădire) și o poate face ca pe orișice meserie sau pentrucă el crede cu adevărat în ceea ce face(adică este și practicant și trăitor).
Dacă judecăm biserica din punct de vedere agnostic așa cum fac unii înseamnă că aceasta este doar o instituție ca oricare alta iar acei care stau cu fața la Sfântul altar și "cred intr-una sobornicească și apostolească biserică" suntem niște marionete asemenea sectanților.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.05.2009, 17:29:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Se vehiculează în acest topiccâțiva termeni,Ortodox de ocazoi,ortodox practicant...
Dar de ortodoxul trăitor ce ziceți?
Ortodoxia este o religie minunată,complexă și adevărată care transformă omul lumesc în om duhovnicesc.
Nu este nici fanatism și nici doar practică.
[SIZE=3]Este trăire.[/SIZE]
Așa cum binele de rău este despărțit doar de un pas mic la fel este și în credința noastră ortodoxă(și cred că și în alte credințe);într-o zi poți din ortodox de ocazie să devii unul trăitor dar din unul practicant anevoie(aceasta în cazul în care nu ești deja trăitor) să te trnsforimi într-unul trăitor.
Spun aceasta deoarece prin ortodox precticant înțeleg unul care slujește biserica prin servicul său(erarh,preot,diacon,cîntăreț,lucrător pentru întreținerea bisericii ca și clădire) și o poate face ca pe orișice meserie sau pentrucă el crede cu adevărat în ceea ce face(adică este și practicant și trăitor).
Dacă judecăm biserica din punct de vedere agnostic așa cum fac unii înseamnă că aceasta este doar o instituție ca oricare alta iar acei care stau cu fața la Sfântul altar și "cred intr-una sobornicească și apostolească biserică" suntem niște marionete asemenea sectanților.
Îmi cer scuze și rectific dacă judecăm punctul de vedere al cuiva care se declară ateu .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 21:48:00