Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2009, 14:58:31
anamaria29 anamaria29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Mesaje: 1
Smile o intrebare

Pana la ce varsta te poti hirotoni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2009, 15:11:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu exista o varsta dupa care nu mai poti fi hirotonit. Nu batranetea e o problema, ci tineretea. Imi pare ca sunt hirotoniti unii mult prea devreme.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2009, 01:08:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Costel. In fapt nu se mai tine de loc cont de varstele indicate in Pidalion, si nu cred ca e in favoarea Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2009, 10:50:21
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Singura varsta de care trebuie tinut cont e cea duhovniceasca...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2009, 12:22:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nici tineretea nu este piedica, nici batranetea.

Sfantul Siluan Athonitul era tanar, dar vietuia mai inalt decat toti batranii din jurul lui.
Iar multi calugari batrani nu sunt ajutati cu nimic de numarul anilor.

Cunosc un parinte ce a facut alta facultate, a lucrat ca director, etc. A renuntat la toate, cam pe la 42 de ani. A facut Facultatea de Teologie, Master, Doctorat, etc. Studiile le'a facut pentru ca i s'au cerut, nu pentru ca le'ar fi dorit. Acum este preot, si inca unul cum nu am mai intalnit pana acum. Imi este model.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2009, 23:15:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Singura varsta de care trebuie tinut cont e cea duhovniceasca...
Da, eea, dar f rar vine la tinerete.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2009, 08:30:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cum adica, foarte rar la tinerete, cand peste 90 % dintre clerici sunt hirotoniti la tinerete ? Sa inteleg ca nu au o varsta optima a duhovniciei ? Tot un procent semnificativ imbratiseaza si viata monahala...deci, cum ramane cu tineretea si induhovnicirea ? Dar, cu batranetea ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2009, 11:04:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ory, daca Hristos vesteste in sinagoga la varsta de 12 ani si uimeste, cu siguranta nu trebuie sa ne temem ca avem preoti tineri. Temerea sa fie daca avem preoti care nu sunt uniti cu adevarat cu Hristos. Are dreptate Dorin, ca nu varsta e o problema, ci lipsa relatiei cu Hristos.

Eu am facut precizarea ca unii sunt hirotoniti prea devreme, tinand seama ca potrivit canoanelor, varsta pentru a primi taina hirotoniei era de 30 de ani.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2009, 12:05:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu ma tem ca avem preoti tineri, nicidecum, doar am adus in atentia lui Anca, care pretindea ca in tinerete nu poate sa apara induhovnicirea, ca tocmai la varsta tineretii aceasta apare mai cu precadere, din relevanta existentei acestora in credinta ortodoxa.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.07.2009 at 12:07:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2009, 12:20:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce sa facem, ne-am obisnuit cu un anumit mod de gandire. A fost o vreme cand si eu consideram ca nu ma pot spovedi la un preot tanar, il credeam lipsit de experienta. In realitate, el avea experienta rugaciunii.

Uneori ma uit cu tristete ca sunt preoti chemati la divesre cursuri de psihologie, ca si cand prin absolvirea lor, ar sonda mai adanc in oameni. Problema nu sta in cat de mult am reusit sa cobor in om, ci in cat de mult am reusit sa curat omul. Iar de vom ramane doar la puterile omenesti, ma tem ca de multe ori mai mult murdarim, decat curatam.
Reply With Quote
Răspunde