Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2009, 08:21:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice

Parintele Arhimandrit Teofil Paraian, duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus, a trecut la cele vesnice in aceasta dimineata, joi 29 octombrie 2009, la Spitalul Militar din Cluj-Napoca. Dupa o suferinta de cateva luni, timp in care a fost internat la mai multe spitale din Bucuresti, Deva, Brasov si Cluj-Napoca, Parintele Teofil Paraian s-a mutat din aceasta viata la varsta de 80 de ani, pe care i-a implinit anul acesta la data de 3 martie.

Parintele Teofil s-a nascut la 3 martie 1929 intr-o familie de plugari din satul Toparcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele de Ioan si fiind primul dintre cei patru frati. S-a nascut fara vedere, motiv pentru care urmeaza cursurile unei scoli primare pentru nevazatori la Cluj-Napoca, intre anii 1935 – 1940. Isi continua cursurile la o scoala de nevazatori la Timisoara, intre anii 1942 – 1943, iar pana in 1948 urmeaza tot la Timisoara cursurile liceale intr-un liceu teoretic pentru vazatori. In aceasta perioada il cunoaste pe parintele Arsenie Boca de la care deprinde rugaciunea mintii: „Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul”, rugaciune pe care continua sa o exerseze inca inainte de intra in monahism. Preocuparea pentru viata religioasa si pentru aprofundarea cunostintelor teologice il determina sa urmeze cursurile Facultatii de Teologie din Sibiu, intre anii 1948 – 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotararea de a intra in obstea Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus. Dupa patru luni este calugarit in ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului si primeste numele de Teofil, cuvant provenit din limba greaca ce se traduce cu „iubitor de Dumnezeu”. La sapte ani de la calugarie, tot de praznicul Adormirii Maicii Domnului, parintele Teofil este hirotonit diacon de catre Mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983, dupa 23 de ani de diaconie este hirotonit preot de catre Mitropolitul Antonie Plamadeala. Tot atunci primeste si hirotesirea intru duhovnic. In anul 1986 parintele Teofil este hirotesit protesinghel, iar in anul 1988 arhimandrit.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2009, 08:48:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mare Duhovnic !

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Parintele Arhimandrit Teofil Paraian, duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus, a trecut la cele vesnice in aceasta dimineata, joi 29 octombrie 2009, la Spitalul Militar din Cluj-Napoca. Dupa o suferinta de cateva luni, timp in care a fost internat la mai multe spitale din Bucuresti, Deva, Brasov si Cluj-Napoca, Parintele Teofil Paraian s-a mutat din aceasta viata la varsta de 80 de ani, pe care i-a implinit anul acesta la data de 3 martie.

Parintele Teofil s-a nascut la 3 martie 1929 intr-o familie de plugari din satul Toparcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele de Ioan si fiind primul dintre cei patru frati. S-a nascut fara vedere, motiv pentru care urmeaza cursurile unei scoli primare pentru nevazatori la Cluj-Napoca, intre anii 1935 – 1940. Isi continua cursurile la o scoala de nevazatori la Timisoara, intre anii 1942 – 1943, iar pana in 1948 urmeaza tot la Timisoara cursurile liceale intr-un liceu teoretic pentru vazatori. In aceasta perioada il cunoaste pe parintele Arsenie Boca de la care deprinde rugaciunea mintii: „Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul”, rugaciune pe care continua sa o exerseze inca inainte de intra in monahism. Preocuparea pentru viata religioasa si pentru aprofundarea cunostintelor teologice il determina sa urmeze cursurile Facultatii de Teologie din Sibiu, intre anii 1948 – 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotararea de a intra in obstea Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus. Dupa patru luni este calugarit in ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului si primeste numele de Teofil, cuvant provenit din limba greaca ce se traduce cu „iubitor de Dumnezeu”. La sapte ani de la calugarie, tot de praznicul Adormirii Maicii Domnului, parintele Teofil este hirotonit diacon de catre Mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983, dupa 23 de ani de diaconie este hirotonit preot de catre Mitropolitul Antonie Plamadeala. Tot atunci primeste si hirotesirea intru duhovnic. In anul 1986 parintele Teofil este hirotesit protesinghel, iar in anul 1988 arhimandrit.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii.
Dumnezeu să-l odihnească în lumea celor drepți . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2009, 09:02:21
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l aseze cu dreptii, ca a fost un om cu toul deosebit. Predicile lui (inregistrate) sau interviurile de pe "Trinitas" am vazut ca ajungeau la inimile tuturor, chiar daca unii nu prea calcau des pe la biserica.
L-am cunoscut in aceasta vara cand mi-a dat binecuvantarea de a merge la mormantul Parintelui Arsenie Boca. L-am simtit bolnav si obosit, dar cum era pentru prima data cand il vedeam, nu stiam de cat timp o duce asa.

Roaga-te si pentru noi, parinte Teofil, cand Il vei intalni pe Judecator! +
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2009, 09:43:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Trecerea lui la cele vesnice ar trebui sa ne fie prilej de bucurie impreuna cu Sfintii cei din Ceruri, pentru ca un suflet ca al lui Teofil trebuie sa mosteneasca Imparatia Cerurilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2009, 09:43:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Of, ce veste trista. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2009, 09:45:33
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

L-am cunoscut pe Par. Teofil de pe cand eram in ASCOR la Timisoara . De atunci ne-a impresionat cu predicile sale pline de har si de zidire sufleteasca. Anul trecut l-am revazut la ziua de pomenire a Par. Arsenie Boca si mi s-a parut destul de slabit fata de vigoarea cu care ne imbarbata si ne intarea in anii trecuti.
Se pare ca incet-incet ne pierdem toti marii duhovnici. Cand se vor duce si Par. Arsenie Papacioc si Par. Iustin Parvu ,ne va lasa orfani Dumnezeu, prada lupilor care ne sfasie sufletele?
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu sfintii intru imparatia Sa!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2009, 09:52:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Cand se vor duce si Par. Arsenie Papacioc si Par. Iustin Parvu ,ne va lasa orfani Dumnezeu, prada lupilor care ne sfasie sufletele?
Probabil ca atunci ni-i va trimite Dumnezeu in loc pe Ilie si pe Enoh...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2009, 10:13:05
liviu_breahna liviu_breahna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Mesaje: 5
Implicit O pierdere mare

Am pierdut un mare duhovnic dar prin mila lai Dumnezeu probabil vom castiga un mare sfant.Sa ne rugam pentru Parintele Teofil Paraian si sa incercam sa ne apropiem prin faptele noastre de viata sa curata.Dumnezeu sa-l odihneasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2009, 11:22:26
itatiana itatiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 9
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca

Of ! ce rau imi pare ca nu am apucat sa-l cunosc personal.Ii cunosc vocea de la Trinitas,o am memorata in minte.Dumnezeu sa-l ierte.Sigur este un Sfant.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2009, 12:42:01
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si de acolo de sus sa ne vegheze pe toti .O mare pierdere pentru tot neamul romanesc.Sa ne rugam pentru bunul nostru Parinte Teofil .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teofil paraian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18