Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2009, 12:50:16
CalinAndrei's Avatar
CalinAndrei CalinAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Locație: Bihor - Homorog
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru CalinAndrei
Implicit Rugăciune, rostită în trecere pe lângă o Biserică/Cruce?

Care este rugăciunea rostită din inimă în trecere pe lângă o Sfântă Biserică sau o cruce la marginea drumului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2009, 18:02:54
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Nu stiu sa existe o astfel de rugaciune cand treci pe langa o biserica (cel putin in Molitfelnic sau in Ceaslov nu am gasit).
Eu cand trec pe langa o biserica (deci nu intru inauntru), in primul rand ma inchin si zic Rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase , Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2009, 10:15:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Doamne, miluieste si mantuieste pe robii Tai !"

"Doamne, ai mila de lumea Ta si nu o lasa pe ea prada deznadejdii !"

"Miluieste'ma, Doamne, dupa mare mila Ta !"

"Sfinte al lui Dumnezeu ..., roaga'te lui Dumnezeu pentru noi !"

Cand treci pe langa biserica, orice gand bun este o rugaciune. Pentru tine, pentru cei de pe trotuar cu tine, pentru cei de acasa, pentru cei de la serviciu, pentru intreaga lume, pentru animale, pentru plante si pentru tot ce exista pe lumea asta. Un gand de bucurie, o cerere, o multumire pentru ceva, o slavire. Orice gand curat ce vine din inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2009, 23:26:09
CalinAndrei's Avatar
CalinAndrei CalinAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Locație: Bihor - Homorog
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru CalinAndrei
Smile

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Nu stiu sa existe o astfel de rugaciune cand treci pe langa o biserica (cel putin in Molitfelnic sau in Ceaslov nu am gasit).
Eu cand trec pe langa o biserica (deci nu intru inauntru), in primul rand ma inchin si zic Rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase , Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!".
Nu trebuie sa fie in ceaslov aceasta simpla rugaciune. Trebuie sa fie rugaciunea in sufletul tau. De aceea am pus topicul acesta sa vad ce rugaciune spuneti voi, cand treceti pe langa Biserica sau o cruce la marginea drumului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2009, 00:13:52
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalinAndrei Vezi mesajul
Nu trebuie sa fie in ceaslov aceasta simpla rugaciune. Trebuie sa fie rugaciunea in sufletul tau. De aceea am pus topicul acesta sa vad ce rugaciune spuneti voi, cand treceti pe langa Biserica sau o cruce la marginea drumului.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, inimă, rugaciune

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 13:26:21
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 13:09:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 12:58:19