Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.02.2010, 20:09:42
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile Raspuns la Ajutor !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cand s-a mutat cu biserica parintele meu duhovnic, le-a spus fiilor sai duhovnicesti ca aceia care nu pot veni pana la dansul au binecuvantare sa isi aleaga alt duhovnic, iar cei care doresc sa il urmeze sunt asteptati acolo. Eu mi-am pastrat duhovnicul, desi ma duc la biserica aceea aproape numai cand ma spovedesc. In rest, merg la biserica de cartier. M-as duce eu mai des la biserica parintelui meu, dar sunt alte piedici....
In concluzie... nu face pacatul de a te spovedi la alt parinte, fara a avea binecuvantarea celuilalt, in cazul in care, cu adevarat, doresti sa-l schimbi. Dar stii cum e, nu da vrabia din mana pe cioara de pe grad! Incearca sa iti pastrezi duhovnicul, daca e bun, cu adevarat, chiar daca nu vei putea merge duminica de duminica la noua lui biserica! Sa te ajute Dumnezeu!


Edit: acum am vazut si raspunsul tau! Intr-adevar, si duhovnicul meu a dorit sa merg mai des la biserica lui, dar eu i-am spus, la spovedanie, de ce nu ii pot face pe plac... si sa stii ca nu aveam motive asa de intemeiate precum ale tale. Dar a inteles, nu s-a suparat pe mine ca nu pot merge mai des la biserica lui si se va ruga ca sa se remedieze situatia. Spune-i parintelui tau tot ce ne-ai spus noua in mesajul anterior si vei vedea ca totul va fi bine si va veti putea pastra si biserica de suflet, si duhovnicul. Este doar o ispita.

http://video.crestinortodox.ro/5BVPO...tea_Veche.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2010, 20:15:59
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile Raspuns la Ajutor !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cand s-a mutat cu biserica parintele meu duhovnic, le-a spus fiilor sai duhovnicesti ca aceia care nu pot veni pana la dansul au binecuvantare sa isi aleaga alt duhovnic, iar cei care doresc sa il urmeze sunt asteptati acolo. Eu mi-am pastrat duhovnicul, desi ma duc la biserica aceea aproape numai cand ma spovedesc. In rest, merg la biserica de cartier. M-as duce eu mai des la biserica parintelui meu, dar sunt alte piedici....
In concluzie... nu face pacatul de a te spovedi la alt parinte, fara a avea binecuvantarea celuilalt, in cazul in care, cu adevarat, doresti sa-l schimbi. Dar stii cum e, nu da vrabia din mana pe cioara de pe grad! Incearca sa iti pastrezi duhovnicul, daca e bun, cu adevarat, chiar daca nu vei putea merge duminica de duminica la noua lui biserica! Sa te ajute Dumnezeu!


Edit: acum am vazut si raspunsul tau! Intr-adevar, si duhovnicul meu a dorit sa merg mai des la biserica lui, dar eu i-am spus, la spovedanie, de ce nu ii pot face pe plac... si sa stii ca nu aveam motive asa de intemeiate precum ale tale. Dar a inteles, nu s-a suparat pe mine ca nu pot merge mai des la biserica lui si se va ruga ca sa se remedieze situatia. Spune-i parintelui tau tot ce ne-ai spus noua in mesajul anterior si vei vedea ca totul va fi bine si va veti putea pastra si biserica de suflet, si duhovnicul. Este doar o ispita.
http://video.crestinortodox.ro/5BVPO...tea_Veche.html
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2010, 20:16:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Stiu biserica, am intrat de multe ori acolo, Sf. Antonie cel Mare m-a ajutat de fiecare data cand m-am rugat la el! Trebuie vorbit cu duhovnicul la spovedanie si expus clar situatia, asa cum ne-ai spus-o noua! Eu una cred ca iti vei putea pastra si biserica de suflet, si duhovnicul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2010, 21:17:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu dacă cele ce-ți voi spune te vor ajuta în vreun fel dar din cele trăite de mine am înțeles că Dumnezeu nu vrea să ne lipim sufletul nici de oameni și nici de locuri ci doar de El.
Toți avem acest păcat de a ne atașa atât de mult de o biserică,de o icoană,de un preot,de orce dar nu de Dumnezeu.
Toate câte ți s-au întâmplat fac parte din planul lui Dumnezeu pentru minunata ta familie.
Îl iubiți pe părintele vostru duhovnic dar va fi din ce în ce mai greu să mergeți la domnia sa oridecâte-ori veți avea dorința să o faceți.
După părerea mea cel mai bine este să mergeți la biserica de care aparțineți (este foarte important pentru liniștea voastră)și uneori să faceți o spovedanie mai amânunțită la duhovnicul "de suflet".
Cu timpul veți constata că e bine și acolo unde sunteți acum.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2010, 21:53:13
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Vreau sa spun alta decat cea la care a slujit pana acum ! Daca se punea problema cealalta pe care o mentionezi, NU MAI AVEAM NICI O PROBLEMA!

Multumesc, ca-mi vorbesti!
Poi in cazul asta PROBLEMA e doar in mintea TA!NU ne intreba pe noi ce sa faci,intreaba-l pe el.ASCULTA-TI duhovnicul si DUMNEZEU iti va da liniste!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2010, 22:02:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dzeu este acelasi peste tot si unic daca nu esti prea legata sufleteste de cel care se muta iti poti alege alt duhovnic.
eu una nu am duhovnic, ma duc si vb cu orice preot care il simt eu mai aproape de sufletul meu, nu stiu daca e pacat sau nu, ptr mine Dzeu e important asa ca nu conteaza care este preotul-parerea mea
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2010, 22:29:34
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit SFANTUL TEOFAN ZAVORATUL ne invata:

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dzeu este acelasi peste tot si unic daca nu esti prea legata sufleteste de cel care se muta iti poti alege alt duhovnic.
eu una nu am duhovnic, ma duc si vb cu orice preot care il simt eu mai aproape de sufletul meu, nu stiu daca e pacat sau nu, ptr mine Dzeu e important asa ca nu conteaza care este preotul-parerea mea
AVEM VOIE SA SCHIMBAM DUHOVNICUL?
Va sfatuiesc sa NU va schimbati duhovnicul VOSTRU.Poate sa fie bolnav la pat,poate sa fie pe sfarsite,dar sa isi pastreze intuitia duhovniceasca.Deci continuati sa va marturisiti la acesta,si spovedania voastra NU isi pierde din puterea ei nici o iota!Pentru ca, daca el insusi nu refuza sa va marturiseasca,DE CE SA MERGETI LA ALTUL?Nu cumva ca sa fiti inteles?Dar de atatea ori ati discutat aceleasi lucruri.SI va stie deja foarte bine.Acum si un cuvant al vostru, si un cuvant al lui,sunt suficiente ca sa va intelegeti.DACA TREBUIE CEVA MAI MULT VA VA SPUNE ACESTA,CHIAR DACA II VINE GREU!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.03.2010, 01:20:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai la inceput dilema era: "sa schimb biserica, sau duhovnicul"?

Un raspuns perfect (dar nerealist) ar fi ca duhovnicul e mai important decat biserica si ca e putin cam ciudat sa simti o legatura mai puternica cu o biserica anume decat cu duhovnicul..

Duhovnicul poti sa-l schimbi, dar din motive serioase si asa nu e un pacat. Insa trebuie sa ceri binecuvantare pentru asta de la cel care il ai acum.
Indiferent de motiv o sa ti-o dea fara indoiala..

Insa vestea cea buna este ca nu trebuie sa renunti nici la una nici la alta.
Mergi la biserica unde iti place si spovedeste-te la duhovnicul la care te-ai spovedit si pana acum, nu e nici un pacat sa procedezi asa.

Dar atentie totusi de ce te asezi de fapt, mai ales cand se creeaza legaturi atat de puternice..
Nu este acelasi Dumnezeu in ambele biserici? Mai ales daca slujeste aceeasi persoana.

Last edited by AlinB; 01.03.2010 at 01:22:51.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2010, 15:39:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
1. NU VREAU SA MA INCARCAT DE PACATE IN PLUS pe motive de genul: ca nu mi-am urmat sau nu mi-am ascultat duhovnicul.
2. Stiu ca NU ESTE BINE sa-ti schimbi duhovnicul.
3.Nu am nimic ce sa-i reprosej, DECAT SA-I MULTUMESC!
4. Eu m-as rupe pentru a merge dupa dansul. DAR BAIETII MEI? mi se pare "un fel de crima" sa le fac asta!
5. Situatia se complica deja ca si fiul meu cel mare este la fel de "impiedicat" ca si mine si i-a luat-o gura inainte si i-a promis parintelui ca o sa vina la biserica cea noua.....dupa care a intrat in "Disperare" pe motiv ca "Ce face acum, ca de fapt el nu vrea asta!!!"
Duhovnicul nu hotaraste locul in care inima se simte acasa... decat daca este sfant, vazator cu duhul... iar un sfant nu ar mai cere asta. Mergeti unde va simtiti bine. Spovediti'va la parintele cel vechi.

Daca nici parintele nu indeplineste toate cerintele inimii si nici duhvnicesc nu vi se pare, intru toate, schimbati'l.
Nu e pacat schimbarea duhovnicului pe motive duhovnicesti/sufletesti.
E pacat sa umbli din preot in preot, cautandu'l pe cel mai ingaduitor cu pacatele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.03.2010, 20:22:00
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile Un gand curat ca raspuns la ajutor!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Duhovnicul nu hotaraste locul in care inima se simte acasa... decat daca este sfant, vazator cu duhul... iar un sfant nu ar mai cere asta. Mergeti unde va simtiti bine. Spovediti'va la parintele cel vechi.

Daca nici parintele nu indeplineste toate cerintele inimii si nici duhvnicesc nu vi se pare, intru toate, schimbati'l.
Nu e pacat schimbarea duhovnicului pe motive duhovnicesti/sufletesti.
E pacat sa umbli din preot in preot, cautandu'l pe cel mai ingaduitor cu pacatele.


Va multumesc din suflet BUNILOR!
Mi-ati dat putinul curaj de care aveam ATATA NEVOIE!
si...... chiar am probleme de atasament....ce sa fac.... cu totii avem slabiciuni....si mai stiu ca este foarte ciudat sa te atasezi de un loc (in cazul meu de o biserica).... Dar chiar daca o sa zambiti va fac urmatoare destainuire: " Atunci cand dupa colt zaresc turla bisericii... pasul meu devine foarte grabit... cand intru pe poarta bisericii ma simt atat de ACASA... iar cand intru in biserica (cu riscul de a vi se parea mai mult decat amuzant) imi vine sa imbratisez sfintii ca si cand ei ar fi ai MEI.....

Va sarut pe sufletel si sa va ajute Bunul Dumnezeu pe toti!

DOAMNE AL PUTERILOR FII CU NOI !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, duhovnic, mutare, sacrificiu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Budism: "Iesirea din Lume" - "Aducerile in dar" florin.oltean75 Alte Religii 12 04.10.2012 20:29:51