Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.03.2010, 21:52:02
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Intre tine si duhovnic nu trebuie sa existe secrete,daca exista vreun secret acel secret ti se va intoarce impatrit!(ma refer la ascunderea pacatelor rusinoase).Duhovnicul tau trebuie sa te inteleaga,tu trebuie sa simti ca el te intelege si atunci cand meri la Sf.Spovedanie sa mergi cu inima buna,cu gand de pocainta fara nici o tinere de inima.Daca ai o retinere cat de mica inseamna ca nu urmezi duhovnicul,nu vrei sa te caiesti,trebuie sa te gandesti daca merita rusinea dupa savarsirea pacatului.Rusine atrage mandria.Trebuie sa ii urmeszi sfaturile,vorbele,cuvintele,vorbele lui sa iti deschida mintea iar daca nu simtit iubire fata de duhovnic inseamna ca nu il intelegi =? nu il poti urma deci trebuie sa gasesti pe cineva intelept,unde sa te duci cu inima deschisa,cineva care crezi ca te intekege si sa fi in stare sa respecti fiecare pedeapsa care ti-o da si fiecare sfat pe care ti-l da . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2010, 17:54:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai, oameni buni, eu cand vad ca va framantati atat de mult, de " nu aveti liniste o luna ", ca " nu stiti ce sa faceti ca v-ati atasat de cutare duhovnic "...stau si ma intreb, voi sunteti oameni maturi ?
Aveti ideea cam cum ar arata lucrurile care CU ADEVARAT va pot creea neliniste o luna , sau doua, sau o vesnicie, pare ?
Eu cred ca nu, altfel nu v-ati mai hazarda in necazuri inchipuite si nelinisti de doi bani.
Sanatatea este cel mai important lucru in viata unui om, restul lucrurilor se infaptuiesc in jurul acesteia, inclusiv credinta, asa ca nu va mai osanditi inflorind in zbucium situatii atat de minore .
Rugati-va la Dumnezeu sa fiti sanatosi voi si cei de langa voi, si intregi la minte , iar celelalte va vor parea povesti, povesti pe care sa le editati in suflet, in cuget si in viata cum credeti mai bine.
Mai scria cineva pe-aici cu infinite strigate de ajutor, cu apasatoare necazuri dupa conceptia dansei...ca nu poate intra pe forum. Incredibil !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.03.2010 at 18:06:49.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2010, 01:09:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Cand, cum, in ce fel, (cu ce sacrificii) trebuie "sa-ti urmezi duhovnicul" mutandu-de dupa dansul intr-o alta biserica?
Si daca chiar "trebuie" pana UNDE trebuie?

Depinde foarte mult de ceea ce simti. Sunt duhovnici care s-au mutat la sute de kilometri distanta si au fost urmati de enoriasi. Asta se intampla atunci cand duhovnicul este foarte ravnitor sau are anumite harisme, iar credinciosii se bucura de un ajutor mai aparte din partea lui. Altminteri, iei binecuvantare pentru spovedanie la alt duhovnic, dar numai dupa ce te-ai decis cui vei continua sa-ti incredintezi sufletul spre povatuire. Duhovnicul e medicul sufletului, dar poate fi chiar si al trupului.


Cautarea poate dura mai mult sau mai putin, depinde. Oricum sunt necesare multe rugaciuni in acest scop. Roaga-te inainte de a lua o decizie. Citeste Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Duh si roaga-te si cu cuvintele tale in acest scop. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 02:40:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nu inteleg

Si noi care sintem afara si vin preoti si pleaca ce sa facem sa plecam dupa ei? Hai fiti seriosi ca doar nu ne spovedim la preot ci la Dumnezeu. Preotii sint mutati de episcopi or pleaca ei din orice motiv au si ei viata lor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2010, 20:05:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca trebuie sa ceri dezlegare de la duhovnic pentru a alege un alt duhovnic. Personal, nu am facut-o. Avand in vedere ca s-a mutat din biserica voastra, cred ca poti opta pentru altul. Intotdeauna, asa cum cautam un medic bun, asa putem sa cautam un duhovnic bun. Mai sfatuieste-te si cu altii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2010, 14:29:20
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
...

Problemele mele sunt:
1. NU VREAU SA MA INCARCAT DE PACATE IN PLUS pe motive de genul: ca nu mi-am urmat sau nu mi-am ascultat duhovnicul.
2. Stiu ca NU ESTE BINE sa-ti schimbi duhovnicul.
3.Nu am nimic ce sa-i reprosej, DECAT SA-I MULTUMESC!
4. Eu m-as rupe pentru a merge dupa dansul... DAR BAIETII MEI? mi se pare "un fel de crima" sa le fac asta!
5. situatia se complica deja ca si fiul meu cel mare este la fel de "impiedicat" ca si mine si i-a luat-o gura inainte si i-a promis parintelui ca o sa vina la biserica cea noua.....dupa care a intrat in "Disperare" pe motiv ca "Ce face acum, ca de fapt el nu vrea asta!!!"

Eu tot am apuca sa spun ca nu as vrea si am incerca un fel de (scuzati termenul) negociere...la care am obtinut un "Ok. atunci viii cand aici, cand acolo!" ...lucru care nu mi se pare deloc normal, firesc....cum vreti voi sa-i spuneti.

Descurcati-ma cu niste sfaturi!
...

ASTEP!
1. Credinciosul nu e proprietatea privată a duhovnicului. Cutuma de a cere binecuvântare la schimbarea duhovnicului are rostul de a-l proteja pe credincios să nu facă o mișcare pripită sau nu îndeajuns de gândită, nu să-l protejeze pe duhovnic de riscul de a rămâne fără oi de muls.
2. Dacă știi, nu-l schimba. Spovedania nu este legată de nicio altă slujbă. Poți să te duci la orice biserică vrei, de câte ori vrei, iar la duhovnic să te duci doar de 4 ori pe an (sau când mai e nevoie). Penitentul se duce la duhovnic atunci când simte că e necesar, și nicidecum invers: duhovnicul să-l cheme pe penitent de câte ori vrea dumnealui.
3. Un motiv în plus ca să nu-l schimbi.
4. Băieții pot foarte bine să rămână la biserica unde ajută la altar și să se spovedească la preotul care îi primește. Nici ei nu sunt proprietatea privată a nimănui.
5. Băiatul cel mare nu trebuie să facă ceva împotriva voinței lui, altminteri nu va face cu inimă bună și cu pace ceea ce va trebui să facă.
Pacea inimii trebuie să fie călăuza faptelor noastre, ca să nu avem mustrare de cuget.
"Desăvârșiți-vă, mângâiați-vă, fiți uniți în cuget, trăiți în pace și Dumnezeul dragostei și al păcii va fi cu voi."(2Cor. 13,11)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2010, 20:45:10
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu. Daca el se muta din parohie sau alte cazuri tu iti ceri voie de la el si iti schimbi Duhovnicul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2010, 20:19:59
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sau scris3 pagini

APROAPE DEGEABA.lucrurile stau f.simplu.cind mergi la spovedanie si ai pacate mari si grele duhovnicul te leaga pina la ispasirea pacatelor,dindu-ti tratamentul duhovnicesc pentru boala respectiva=canonul.dupa ispasirea canonului[timpul de oprire de la impartasanie]ceri dezlegare,preotul iti da binecuvintare si poti sa te marturisesti la alt duhovnic,fiind-ca esti un om nou purificat prin spovedanie si impartasit cu sf.taine.am trecut prin asemenea experienta cind parintele duhovnic era cit pe aci sa ramina la ierusalim.am pus intrebarea la minastire ce e de facut si mi-sa spus:trebuie sa mergi la episcop sa te dezlege si te vei marturisi la alt duhovnic[eu fiind sub canon].daca nu esti sub canon[oprire de la cele sfinte impartasania]spui f.simplu datorita distantei etc.parinte vreau alt duhovnic.exact ce zicea anatolie mai pe scurt,eu ti-am spus mai detailat ca am trecut prin asa ceva la Minastirea Rimet.dupa care am continuit marturisirea in parohia noastra.DACA NU AI CANON TE POTI MARTURISI UNDE VREI IN ORCE BISERICA ORTODOXA EXCEPTIND CELE PE STIL VECHI[STILISTII].la fel se intimpla daca moare duhovnicul si esti oprit de la cele sfinte ceri dezlegare la episcop dupa care alegi alt duhovnic.asa ca linisteste-te cerei voie de nu esti in canon si parintele te va lasa sa te marturisesti unde vrei.consider acest topic INCHEIAT!!!.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2010, 08:26:42
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit OK, ok, ok,...

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
APROAPE DEGEABA.lucrurile stau f.simplu.cind mergi la spovedanie si ai pacate mari si grele duhovnicul te leaga pina la ispasirea pacatelor,dindu-ti tratamentul duhovnicesc pentru boala respectiva=canonul.dupa ispasirea canonului[timpul de oprire de la impartasanie]ceri dezlegare,preotul iti da binecuvintare si poti sa te marturisesti la alt duhovnic,fiind-ca esti un om nou purificat prin spovedanie si impartasit cu sf.taine.am trecut prin asemenea experienta cind parintele duhovnic era cit pe aci sa ramina la ierusalim.am pus intrebarea la minastire ce e de facut si mi-sa spus:trebuie sa mergi la episcop sa te dezlege si te vei marturisi la alt duhovnic[eu fiind sub canon].daca nu esti sub canon[oprire de la cele sfinte impartasania]spui f.simplu datorita distantei etc.parinte vreau alt duhovnic.exact ce zicea anatolie mai pe scurt,eu ti-am spus mai detailat ca am trecut prin asa ceva la Minastirea Rimet.dupa care am continuit marturisirea in parohia noastra.DACA NU AI CANON TE POTI MARTURISI UNDE VREI IN ORCE BISERICA ORTODOXA EXCEPTIND CELE PE STIL VECHI[STILISTII].la fel se intimpla daca moare duhovnicul si esti oprit de la cele sfinte ceri dezlegare la episcop dupa care alegi alt duhovnic.asa ca linisteste-te cerei voie de nu esti in canon si parintele te va lasa sa te marturisesti unde vrei.consider acest topic INCHEIAT!!!.

Dragilor, va multumesc foarte....chiar m-ati ajutat!
RECUNOSC ca am exagerat cu NELIniSTEA...! Aveti foarte multa dreptate!
Atunci era un moment cu multa incarcatura emotionala, un complex de evenimente....ceva de genul..."EXACT ASTA NU-MI MAI TREBUIA!!!"

Acum a trecut! Atunci chiar aveam nevoie de suport emotional mai mult deoarece toate informatiile priimite de la voi, eu le detineam numai ca imi era greu sa le aplic in practica!

Dumnezeu sa ne aibe in paza!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, duhovnic, mutare, sacrificiu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Budism: "Iesirea din Lume" - "Aducerile in dar" florin.oltean75 Alte Religii 12 04.10.2012 20:29:51