Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.01.2013, 13:34:21
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu te supara, dar nimeni nu este sfant in timpul vietii!
Am avut o discuție cu Florin Ionuț, din care am crezut că s-a înțeles chestiunea. Apelativul "Sfinte Părinte" nu înseamnă că omul este un sfânt, sfânt este oficiul în care se află.

Pentru o mai bună lămurire, vă arăt că Patriarhului ecumenic de Constantinopol ortodocșii i se adresează cu apelativul "Sanctitatea voastră", exact la fel cum se adresează catolicii Papei.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.01.2013, 13:38:09
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce mult seamana adventistii cu ortodocsii in ura lor fata de Sfantul Parinte Papa! Oricat s-ar razboi intre ei, exista mereu ceva care-i uneste imediat pe toti schismaticii din lume, din toate secolele: ura lor fata de Sfanta Biserica, in mod deosebit fata de aparatul ei central al curiei romane si cel mai mult fata de Papa!
Nu-ti fa griji. Va veni vremea cand toti se vor uni cu antihristul ca sa persecute sfintii lui Dumnezeu care tin (toate) poruncile Lui. Pleaca din babilon pana nu e prea tarziu !
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.01.2013, 15:00:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
În ultima postare ai enunțat o nouă enormitate, susținând că în Biserica Romano Catolică lipsește ascetismul. Ia vedeți cam cu ce se ocupă, de exemplu, călugării cartusieni, printre mulți alții.
Macar calugarii catolici tin postul "ca la carte" sau au si ei dezlegare la branza, oua, vin, etc.?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.01.2013, 15:03:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iubitu Domnului, inca din secolul al V-lea, in Irlanda (inca incomplet crestinata de Sf Patrick la acea data) se practica pustnicia. Urme se mai vad si azi, ca aceasta:

Sa zicem ca ce dateaza inainte de secolul XI inca mai este ortodoxie chiar daca geografic vorbim apartine de Apus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.01.2013, 15:07:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur ca iubitul lui Dumnezu domn ortodox Daniel nu sufera de asemenea insusiri. Totusi, eu cel putin, consider necesar sa raspund nu pentru el, ci pentru altii care, citind ce scrie, ar putea spune "dom-le, dar daca e chiar asa ?" in baza unui rationament de tip "nu iese fum fara foc". De aceea se cuvine sa nu lasam nicio murdarie lansata in directia Sf Biserici fara raspuns. Murdarii de care, din pacate, Internetul e la fel de plin ca si lumea.

Eu insumi, desi ma consideram ca avand cele mai curate intentii, dar traind intr-un mediu ortodox intoxicat de otrava contra Bisericii Catolice, credeam cu toata sinceritatea ca apusenii fac cruce invers decat trebuie, ca purgatoriul e inventie omeneasca, papa un autocrat fara legatura cu vreun minister lasat de Cristos, "Isus" cu un singur "i" inseamna magar si alte aiureli din folclorul schismatic. Asa am crezut timp de ani de zile, pana la douazeci si ceva de ani. Tarziu m-am dumirit, abia in anii studentiei. Si, daca mi s-a intamplat mie sa cad in capcana defaimatorilor, li se poate intampla si altora.
Sa zicem ca asta era mediul propagandistic la nivelul de jos desi sunt sigur ca daca v-ati fi obosit sa urcati un nivel ati fi gasit si adevarurile din spatele lui.

Acum, dumneata esti sigur ca ai urcat un nivel sau doar l-ai schimbat cu altul?

Adica imi aduc aminte de discutiile de pe alte topice asemanatoare in care ai avut bunavointa sa expui punctul de vedere catolic vizavi de ortodoxie si anumite circumstante istorice ale conflictului ortodox-catolic si am putut citi lucruri asemanatoare cu cele relatate de tine mai sus, doar ceva mai complexe, insa acelasi miros de propaganda ieftina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.01.2013, 15:16:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
sfânt este oficiul în care se află.
ia detaliaza chesti asta cu oficiul
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.01.2013, 15:20:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ia detaliaza chesti asta cu oficiul
Adică slujba, demnitatea, funcția, dacă vrei, în limbaj de zi cu zi.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.01.2013, 15:46:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Adică slujba, demnitatea, funcția, dacă vrei, în limbaj de zi cu zi.
adica functia sfinteste omul? Am trait sa o aud si pe asta! La romano-catolici e posibil ORICE, din cate se pare
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.01.2013, 16:25:57
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
adica functia sfinteste omul? Am trait sa o aud si pe asta! La romano-catolici e posibil ORICE, din cate se pare
Daca eu spun sfanta Biserica Ortodoxa e gresit, ca doar nu toti ortodocsii sunt sfinti, nu-i asa?
Am trait sa o aud si pe asta! Dar la (unii) ortodocsi e posibil ORICE, din cate se pare.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.01.2013, 16:33:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca eu spun sfanta Biserica Ortodoxa e gresit, ca doar nu toti ortodocsii sunt sfinti, nu-i asa?
Am trait sa o aud si pe asta! Dar la (unii) ortodocsi e posibil ORICE, din cate se pare.
ai spus bine, nu TOTI sunt sfinti, doar UNII SUNT SFINTI, deci chestia cu Sf. Biserica Ortodoxa nu e gresita (acesti UNII fiind membrii ai BO)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03