Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 17.03.2013, 19:49:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai ales Danel, Apocalipsa, Ecclesiastul cap 9 si porunca a IV a.
Si porunca a II-a :) Daca Lenuta a condamnat "icoana", Doamne fereste ca adventistul sa faca minimul efort de a intelege, el crede orbeste ce spune Leana.
  #1292  
Vechi 17.03.2013, 19:50:50
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Este pacat sa te lepezi de Biserica lui Hristos. Asta ati facut aderand la o adunare care incearca sa traiesca dupa principiile biblice, insa rupti de Biserica, asemeni unei secte exclusiviste.
Cam incalcita treba. Eu am inteles ca Biserica lui Hristos este formata din cei care respecta invataturile lui Hristos (care se gasesc numai in Sfanta Scriptura).

Conteza din ce confesiune fac parte? Eu stiu ca la judecata nu vom avea o eticheta pe frunte de "ortodox" sau "adventist". Vom fi judecati dupa faptele credintei noastre.

Apoi, Biserica lui Hristos este pe tot pamantul, nu doar in Balcani si Rusia (plus alte cateva puncte de pe glob).
  #1293  
Vechi 17.03.2013, 19:52:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Cam incalcita treba. Eu am inteles ca ...
Eu v-am spus ce cred eu, ca v-ati lepadat de Biserica in favoarea unui secte exclusiviste. D-voastra puteti desigur sa credeti altceva, de aceea, asa cum am spus, raspundeti in fata Domnului. Intrabati retoric: conteaza din ce confesiune fac parte? Pai cultul din care ati ales sa faceti parte e foarte explicit in acest sens. Conteaza!

Last edited by ioanna; 17.03.2013 at 19:56:14.
  #1294  
Vechi 17.03.2013, 19:55:54
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai ales Danel, Apocalipsa, Ecclesiastul cap 9 si porunca a IV a.
Mai ales toata Scriptura.

P.S. Acum va las. Trebuie sa plec putin pe afara. Am un drum de facut cu bicicleta. Pe caldura asta. Ce fain de mine.
  #1295  
Vechi 17.03.2013, 19:57:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si porunca a II-a :) Daca Lenuta a condamnat "icoana", Doamne fereste ca adventistul sa faca minimul efort de a intelege, el crede orbeste ce spune Leana.
Asta cu icoana e cam la toti np. Cand i-am aratat lui 100 (si ceva) icoanele alea evreiesti a facut infarct.
Deci credinta adventista se bazeaza pe 2 carti foarte grele (Daniel si Apocalipsa), o carte care este inteleasa exact invers (Ecclesiastul) si porunca a IV a pentru care evreii vroiau sa-l omoare pe Iisus pentru ca o incalca.
  #1296  
Vechi 17.03.2013, 20:00:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta cu icoana e cam la toti np. Cand i-am aratat lui 100 (si ceva) icoanele alea evreiesti a facut infarct.
Deci credinta adventista se bazeaza pe 2 carti foarte grele (Daniel si Apocalipsa), o carte care este inteleasa exact invers (Ecclesiastul) si porunca a IV a pentru care evreii vroiau sa-l omoare pe Iisus pentru ca o incalca.
Am discutat odata cu un adventist mai luminat la minte despre icoane, adventist nascut si crescut intr-o familie adventista si am ajuns la concluzia ca el condamna caderea in idolatrie, nu icoana- ca mijloc teologic. Desigur, adventistii proveniti din ortodocsi, au alta mentalitate, mult mai inchistata, pentru ca ei n-au inteles "icoana", insa omul asta, privind din exterior,detasat, a inteles.
  #1297  
Vechi 17.03.2013, 20:02:02
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Cum ar trebui vazut gestul depunerii de coroane de flori la monumentele eroilor necunoscuti ? Ca un gest frumos de cinstire a memoriei celor care s-au jertfit pentru noi sau ca o aprobare a unor criminali ?
  #1298  
Vechi 17.03.2013, 20:04:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am discutat odata cu un adventist mai luminat la minte despre icoane, adventist nascut si crescut intr-o familie adventista si am ajuns la concluzia ca el condamna caderea in idolatrie, nu icoana- ca mijloc teologic. Desigur, adventistii proveniti din ortodocsi, au alta mentalitate, mult mai inchistata, pentru ca ei n-au inteles "icoana", insa omul asta, privind din exterior,detasat, a inteles.
Asta e adevarat si este unul din lucrurile extrem de urate care se intampla astazi in biserica. Icoane, moaste si "preoti cu har". In multe locuri sunt incurajate lucrurile astea.Si nu vine nici un semn de sus ca s-ar incerca schimbarea lucrurilor.
  #1299  
Vechi 17.03.2013, 20:06:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta e adevarat si este unul din lucrurile extrem de urate care se intampla astazi in biserica. Icoane, moaste si "preoti cu har". In multe locuri sunt incurajate lucrurile astea.Si nu vine nici un semn de sus ca s-ar incerca schimbarea lucrurilor.
Un om cu minte face diferenta intre teorie si practica, iar alienarea unora nu-i face sa "anatemizeze" teoria, care in fond e buna. Omul acela nu vine cu texte de genul "icoana= incalcarea poruncii II", cum fac altii, e luminat si nu condamna inainte de a intelege.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Cum ar trebui vazut gestul depunerii de coroane de flori la monumentele eroilor necunoscuti ? Ca un gest frumos de cinstire a memoriei celor care s-au jertfit pentru noi sau ca o aprobare a unor criminali ?
Intrebare pusa de dragul de a intreba.

Last edited by ioanna; 17.03.2013 at 20:08:22.
  #1300  
Vechi 17.03.2013, 20:09:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am discutat odata cu un adventist mai luminat la minte despre icoane, adventist nascut si crescut intr-o familie adventista si am ajuns la concluzia ca el condamna caderea in idolatrie, nu icoana- ca mijloc teologic. Desigur, adventistii proveniti din ortodocsi, au alta mentalitate, mult mai inchistata, pentru ca ei n-au inteles "icoana", insa omul asta, privind din exterior,detasat, a inteles.
Am observat ca ei nu inteleg bine ce e icoana, la fel cum nu inteleg ce e Sfanta Traditie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09