Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 30.01.2015, 22:05:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu am argumente proprii.
Tu nu ai argumente, punct.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #732  
Vechi 30.01.2015, 22:22:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta conteaza? Nu. Oricine spune ceva de rau impotriva cipului are dreptate pentru cipofobi. Problema este ca oamenii astia nu incearca sa inteleaga ce cred.
Este ceva foarte interesant in legatura cu teoriile acestei doamne, Relfe.Au aprins imaginatia la inceput, apoi,incet,incet,au inceput sa paleasca ( in combinatie cu opinii cel putin ratate ale ei pe alte subiecte), apoi analizate au inceput sa ridice si mai multe semne de intrebare si finalmente parea ca peste tot acest balamuc s-a asternut praful. Si cand ma asteptam mai putin dau peste cartea ei intr-un articol ortodox care o ia in serios. Mutatie cel putin interesanta. In fine, nu am nimic cu cei care isi pun baza in viziunea ei, am intrebat-o pe Antonia de curiozitate, este dreptul ei sa creada in ce doreste, m-a interesat pe ce isi bazeaza acest entuziasm al ei in a sustine aceasta tema.Pe mine problema cipurilor ma intereseaza foarte putin spre deloc, asa ca multumiri pt precizari, ma retrag din discutie.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 30.01.2015, 22:40:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu trebuie sa ne revoltam impotriva mijloacelor de a controla lumea, acestea vin inevitabil in urma progresului stiintei . Trebuie sa ne revoltam impotriva aceluia care va folosi aceste mijloace ,pentru a oblige lumea sa i se ninchine.
Acum exista palide tentatii de a folosi controlul ,dar totusi nimeni nu m-a pus inca sa ma inchin lui ca sa pot folosi cardul.Simplu fapt ca exista cash-ul,arata ca oricand am de ales.
In vremurile din urma lucrurile vor fi mult mai evidente. Salariile vor fi exclusiv pe card , nu va exista cash ., nu va exista posibilitatea sa te aprovizionezi altfel,decat prin system.,Va fi un control absolut
Si cineva va veni atunci ,ca oamenii sa i se inchine lui ,ca autor al bunastarii,sau sa li se taie posibilitatea aprovizionarii
Sa il lase pe Hristos, si sa se inchine lui , care are putere de a face minuni si de a da bunastare tuturor,dar conditionat.
Sunt semne ale acestor vremi inca de pe acum.
Dar nu existenta mijloacelor tehnice care permit controlul e rea, ci intunecarea dragostei si a mintii oamenilor , care nu vor mai fi capabile sa deosebeasca acel dictator de Hristos, si vor uita pe Domnul,care le va [parea demodat ,fata de avantajele ce le va oferi acel nou profet pragmatic
Antihristul isi va urma calea ,dar nu pentru ca exista coduri de bare sau cipuri, acestea vin de la stiinta si ca orice bun natural vin de la Dumnezeu, ci pentru ca el le va putea folosi pentru a controla lumea ,care va fi sufficient de slaba si racita ,ca sa uite de Hristos.
Chiar de s-ar desfiinta cipurile ,antihristul tot va gasi o metoda de control , pentru ca omenirea il va iubi mai mult decat pe Hristos, si aici e de fapt problema
Secularizarea de acum ,pregateste doar racirea lumii , care va putea astfel fii usor cucerita de minuni false
Oricine cauta minuni exterioare ,si nu se uita la minunea dragostei sadita in noi de Hristos, este predispus la a cadea la sosirea unui manuitor mai bun al stihiilor .
Cine iubeste esenta lui Hristos , adica dragostea , credinta sa nu se va clatina niciodata ,pentru ca niciodata nu va gasi altceva mai minunat si de dorit pe acest pamant.

Last edited by iustin10; 30.01.2015 at 22:44:12.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 30.01.2015, 22:51:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Lăsând la o parte problema cipurilor, vă mărturisesc că eu mă simt cam pe dinafară în ce privește pericolul la care suntem expuși din cauza informatizării, adică a faptului că sistemul știe despre mine „totul”. Adică îmi cunoaște numele, CNP-ul, vârsta, greutatea, culoarea ochilor, dacă vreți, starea de sănătate, bolile pe care le-am avut sau le am, unde am fost astăzi, la ce oră, și ce am mâncat la micul dejun, ce cumpărături am făcut ș.a.m.d.

N-ar fi pentru prima dată când aș da dovadă de naivitate, de aceea aș vrea să mă lămurească cineva de ce anume ar trebui să mă tem. Ce ar putea să mi se întâmple? Cu atât mai mult cu cât eu însumi furnizez benevol date despre mine. Spre exemplu, google (cuviincios) mă întreabă dacă doresc să împărtășesc locația în care mă aflu. Zic „da”, pentru că, deși știu că este interesul lui, consider că este și al meu, în felul ăsta aprovizionându-mă cu informații mai bine țintite pe interesul meu. În același timp, și el dorește să „mă cunoască”, pentru a-mi face oferte cât mai potrivite. Asta înseamnă pentru mine timp câștigat.

Apoi, vorbind despre sistem. Cine este el? Este unul singur, sunt mai multe? Există cineva, o persoană, o organizație în spatele acestui sistem care să mă manipuleze dintr-un alt interes decât cel economic (de care, de altfel, nu prin informația personală sunt legat, ci prin interese pe care pot să le am sau nu). Mă simt foarte liber, în necunoștința mea, probabil, iar acest sistem nu simt că mă controlează, ci că mă asistă discret, gata să mă servească; din interes, bineînțeles; dar reciproc.

Iarăși nu înțeleg de ce se invocă atentarea la intimitate. Nimeni nu mi-a cerut să dezvălui chestiuni pe care le consider intime. Nu se bagă nimeni cu forța în sufletul meu, în viața mea. Pe de altă parte, faptele care nu țin de intimitate n-am niciun interes să le ascund, având în vedere că ele „vor fi strigate de pe case” la Judecată, dacă sunt rele și nu mă pocăiesc. Deci dacă cineva știe ceva rău despre mine și o spune, ar putea mai degrabă să-mi facă un bine, ca să mă îndrept.
Reply With Quote
  #735  
Vechi 30.01.2015, 23:46:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu trebuie sa ne revoltam impotriva mijloacelor de a controla lumea, acestea vin inevitabil in urma progresului stiintei.
Mijloacele vin inevitabil, numai ca nu e de loc inevitabil sa fie folosite. Depinde ce fel de lume vrem sa construim.

Citat:
Si cineva va veni atunci ,ca oamenii sa i se inchine lui ,ca autor al bunastarii,sau sa li se taie posibilitatea aprovizionarii
Dar nu numai ca autor al bunastarii. Si ca autor si garant al libertatii. Dreptatii. Vietii insesi. Diavolul nu doreste ca lumea sa i se inchine ca unui autor al bunastarii, ci ca Autorului si atat.

Citat:
Antihristul isi va urma calea ,dar nu pentru ca exista coduri de bare sau cipuri, acestea vin de la stiinta si ca orice bun natural vin de la Dumnezeu,
Hai sa nu incurcam lucrurile. Codurile de bare si cipurile nu sunt "bun natural". Nici bun, nici natural. Sunt scorneli ale mintii oamenilor care nu au legatura cu Dumnezeu.

Citat:
Cine iubeste esenta lui Hristos , adica dragostea , credinta sa nu se va clatina niciodata ,
De fapt e invers. Cine are credinta, iubirea nu i se va clatina niciodata. Iubirea e corola a perfectiunii, dar e baza slaba. Credinta este baza solida, este stanca, este temelia asezata de Cristos pe care, daca cineva isi va construi casa vietii sale, o va implini si o va transfigura in iubire.

Fara credinta, ma ingrozesc cand aflu ce pot face oamenii din iubire. O pacienta care si-a avortat copilul in luna a 6-a mi-a spus ca a incercat sa il salveze de o malformatie congenitala, dar nu a putut. "Si atunci, l-ati omorat ?" a fost intrebarea pe care nu am rostit-o, desi mi-a ramas in gat. Ucidem din iubire si la cealalta extrema de varsta. Peste o suta de mii de eutanasiati pe an in Belgia, Olanda si Elvetia. Dintr-o procedura de exceptie, aplicata oamenilor la capatul vietii a ajuns a fi o procedura aplicata oamenilor care nu au chef sa traiasca. Si, daca actualul proiect de lege se va aproba in Franta, va deveni o procedura obligatorie. Deocamdata, obligatorie pentru medici. Dar nu numai la cele doua extreme de varsta ucidem oameni in numele iubirii de oameni, ci si la mijlocul vietii. Numarul de persoane ucise ca sa li se preleveze organele spre a fi "donate" creste de la an la an. Ati auzit de "testul de apnee" ? Se decupleaza "donatorul", de obicei un tanar care s-a nenorocit intr-un accident de motocicleta si care nu a avut timp sa protesteze contra ideii de a fi disecat de viu de la aparatul de respiratie care ii sustine viata. Faptul ca se agata disperat de tubul prin care venea aerul pana in urma cu o clipa este "testul de apnee", care demonstreaza ca e dependent de aparate, deci poate fi decuplat. Ucidem, pentru a fi siguri ca mortul a murit.

Toate acestea nu sunt proiectii de viitor. Toate acestea se intampla deja. Asta inseamna sa construiesti pe altceva decat pe baza de piatra a credintei. Inseamna sa ajungi sa ucizi in numele iubirii. Sa ajungi la nebunie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #736  
Vechi 31.01.2015, 01:35:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mijloacele vin inevitabil, numai ca nu e de loc inevitabil sa fie folosite.
Hai sa nu incurcam lucrurile. Codurile de bare si cipurile nu sunt "bun natural". Nici bun, nici natural. Sunt scorneli ale mintii oamenilor care nu au legatura cu Dumnezeu.
.
La cipuri e aceiasi stiinta ca si la calculatoare si probabil ca si la oricare alt bun iese din mana omului. Intr-un cip e acelasi program ca si intr-un calculator
Toate sunt opera lui Dumnezeu, si stiinta si toate produsele mintii umane
Chiar si bombele nucleare sunt o rea intrebuintare a legilor fizice,care sunt bune
Scopul cardurilor e benefic , inainte totul se facea pe hartie si dura mult mai mult.
Rau este antihristul nu stiinta , ca va domina lumea prin cuceririrle stiintei.
Si si mai rea este lumea ca ii va permite asta ,deoarece se va uita mai mult la minunile tehnicii si satisfacerea pantecelui decat la singurul Dumnezeu adevarat

.
Citat:
De fapt e invers. Cine are credinta, iubirea nu i se va clatina niciodata. Iubirea e corola a perfectiunii, dar e baza slaba. Credinta este baza solida, este stanca, este temelia asezata de Cristos pe care, daca cineva isi va construi casa vietii sale, o va implini si o va transfigura in iubire.
.
Credinta vor avea si in antichrist caci va face minuni ,dar iubire adevarata nu poti avea decat prin Hristos. Iubirea propusa de antichrist va fi mincinoasa ,caci va fi egoista ,asa cum o zugravesti si tu. Da,exista iubire mincinoasa care nu se bazeaza pe Hristos. Caci antihristul nu va spune iubiti pe Tatal si asemena acestei porunci iubiti pe aproapele .El va vorbi doar despre el , si va dezbina , rasplatind pe cei care ii fadc jocul si dandu-le un aer de solidaritate si exterminand pe cei care nu i se supun.
Racirea iubirii celor multi ,e un semn principal al venirii sfarsitului ,asa cum e si o profetie .
Si iubirea si credinta in Hristos sunt importante si strans legate,nu se poate una fara alta
Dar am asa un feeling ca diavolul va uumbla exact la credinta ,prin amagirea cu minuni, si cu putere , incercand sa stinga tocmai dragostea oamenilor, care numai in comuniune cu Hristos se manifesta desavarsit . Un pamant fara iubire,va fi de nelocuit,pentru ca singurul liant al iubirii pe pamant este doar Hristos.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 31.01.2015, 20:16:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.youtube.com/watch?x-yt-t...yt-cl=85114404
Reply With Quote
  #738  
Vechi 31.01.2015, 22:18:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cristian, nu te supara, dar, daca tot ai cerut sa ti se spuna, eu iti zic: dupa cat ma duce mintea mea, intr-adevar dai doovada, in parte, de o anume naivitate. Repet: in parte.
Ce ti se poate intimpla daca mult-cantatul sistem stie despre tine cam...totul? Pai, stii ce se cheama acela "abuz", nu? Imagineaza-ti un stat politienesc post-modern, garnisit si cu balcanismul autodestructiv tipic romanesc sau grecesc. Fa tu un experiment/calcul mental simplu: fiind dat cadrul legislativ de control total asupra maselor si clasei mijlocii, precum si coruptia totala a clasei politice, sa se calculeze (nu matematic, cat mai degraba ca sentiment, inevitabilitate daca vrei :) ) probabilitatea unui abuz al Puterii, sau mai bine zis al cuiva important din lantul de comanda, asupra cetateanului euroregiunii romania, anume CristianR, fiul lui cutare si cutare, de religie crestina ortodoxa, cu dosarul erpugu92u98yt2X#$$% din zz/ll/aaaa.
Si ma stii ca privesc cu luciditate chestiunea cipurilor, si cu dispret compatimitor pe cipofobi, care se aglutineaza sub potcapul unor fanatici raskolnik-like din manastirile cripto-schismatice Petru voda si Vladimiresti, precum si in anticamera BOSV. Dar realitatea Statului-Monstru, neadormit ca viermii iadului, e greu de negat. Ca orice metastaza, se dezvolta si se extinde coplesitor de rapid, deseori in "salturi" temporale si de eficienta.
Poate la tine acest gen de naivitate e linkat, genetic vorbind (da o goagla ce inseman gene linkate; nu e o insulta, ci doar o reflectie a ex-biologului din mine, pe care desori mi-o aplic si mie) cu credinta. Adica poate superbele tale mesaje, de care Mihnea zicea acum un an sau doi ca tradeaza vocatie preoteasca clara, au frumjusetea alimentata si de o incredere/candoare prea mare privind binele din semeni. Nu stiu cum sa ma explic mai clar ce simt si gindesc, atit ince va priveste, pe tine si alti colegi sau oameni credinciosi din afara forumului, cat si ince ma priveste.
Faptul ca esti asa naiv pro-occidental, incat sa spui ca sistemul vestic mai degraba seduce decat constringe, in opozitie desigur cu afurisita de stanga, e un indice. Afla ca Vestul, cind nu mai e nevoie de sedus, constringe. Da, Occidentul apreciaza mult mai bine profesionistul. De aceea, oameni de elita, inclusiv fratele Mihnea si multi alti medici exceptionali ca el, si nu doar medici, s-au alaturat diasporei. Insa Euro-occidentul NU maii este nici Occidentul precrestin al neincetatelor infruntari dintre Imperiu, celti, germanici si altii, nici cel crestin al Bisericii Nedespartite, nici cel crestin catolic unde au aparut unii ca Sf. Anselm sau Sf. Francis de Sales, nici chiar cel al marilor protestanti, precum Calvin sau Luther. Da, Calvin a ars si el, ca si statele catolice, oameni pe rug pentru "ingrozitorul" delict de opinie/credinta, Papa Borgia pacatuia cu propria fiica, etc., etc. Dar nici macar acestia, in momentele lor de mari scaderi si caderi sufletesti, in cele mai mari pacate pe care le-au facut, nu ar fi atins macar ticalosia sistemului impersonal globalizant in curs de nastere. Ia fie numai si exemplul dat de Mihnea cu eutanasia. Nu te ingrozeste?! Lasa pseudo-preotismele hiper-serene: occidentalul corect politic e degenerat. Clar.
Tine minte un lucru, foarte usor de verificat: de la 1789, 1917, 1945, incoace nu mai exista state traditionale, crestine sau nu, pe aceasta planeta! Cu exceptia Vaticanului, Athonului, si oarecum al Ungariei, Poloniei si Filipinelor. Latratul dracesc al adeptilor/adeptelor avortului, sodomiei, controlului statal absolut, puterii quasi-monarhice a corporatiilor, etc., etc., are guri in cam orice parlament si maini cam in orice guvern de pe lumea asta.
Nu ma intelge gresit: cred sincer ca si USA si Rusia, si Romania si UK, si Franta, Turcia, China, ambele Corei, etc., sunt toate state ale raului, in diferite masuri si proportii. (Da, ai citit bine, si Rusia! Nu sunt un naiv. Cel putin nu in privinta oamenilor si politicii).
Cind eu, lasandu-ma prada furiei, frustrarii si simtului meu poate hipertrofiat pentru armonia cu natura si libertatea omului, recomand bellum omnium contra omnes ca unic mijloc de a distruge sau macar slabi avansul unui Occident nu doar anti-crestin cat mai ales si anti-uman si anti-Dumnezeu, deseori imi sariti in cap, arucind empatia la gunoi. (Macar un "Ma, da' care e rationamentul zarghitului astuia, totusi?!". Sau va e asa frica, deja? Stii ceva: Si mie imi este. Foarte. Dar pur si simplu nu ma pot opri sa cred ce cred).
Cand pe topicul cu cearlihebdo, am atacat-o pe Yasmina, nu am fost un badaran, in ciuda aparentelor. Ma innebunea spalarea pe creier cu "intoleranta toleranta" tipic americana care se ghicea in rindurile ei. Sincer, nu sunt genul care sa imi doresc bine "cuibului" unde stau, daca nu imi convine moral. Traiesc intr-un loc unde e "corect politic" sa fii cat mai depolarizat, cat mai "traieste slasa si pe altii sa traiasca, dupa voia lui Dumnezeu sau a Aluia, cum vor"? Atunci ma rog sa se aleaga praful de acel loc si de locuitorii lui, cu mine cu tot (daca locuiesc acolo) daca cei de acolo scuipa pe Dumnezeu, Natura si semeni si pe normele, deopotriva nescrise si scrise, care ne pun in echilibru cu Legea data de Sus.
Revenind mai strict on-topic: da, exista un mare risc. De aceea eu unul ma rog sa crap inainte ca sistemul sa devina total global si perfect stapin, caci nu vreau sa devin nici sclav al Diavolului, nici martir al lui Cristos. Prima este total de neacceptat, de a doua nici ca mi-as dori-o: credinta, asa cum o aveti voi, eu nu pot avea.
Si incearca sa nu mai privesti arestarile din ultima vreme ca un triumf al justitiei in aceasta tara, parca etern blestemata prin coruptie. Nu e cazul. Inseamna doar ca o gasca de hoti e purgata, pentru a face lor alteia. Cam cum a fost eliminata gasca trotkista, pentru a ajunge la putere gasca lui Stalin. Tine minte: exemplul si puterea vin de la lideri, propagarea si zelul din mase. Ai vazut o crestere, clara, fara dubii, la scara de mari mase, a moralitatii romanilor?! Sa fim seriosi. Mediul e tot acelasi. s-a schimbat doar specia cultivata pe placa. La vremuri noi, oameni noi, nu? Adica e la putere o loja americana in locul uneia europene, sa zicem.

Last edited by Barsaumas; 31.01.2015 at 22:45:38.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 01.02.2015, 06:59:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tu nu ai argumente, punct.
Cuvioase procipist, tu nu cauti argumente, ci vrei sa contribui la impunerea unei pareri. In timp ce eu iti vorbesc cu cuvintele unor parinti, tu vii cu ideile tale. In materie de religie, parerile personale trebuie supuse unei analize atente. Cum sa ne permitem sa ignoram parerile unor sfinti si chiar Apocalipsa si sa venim noi cu pareri personale, ca, de! Noi suntem mai destepti decat aia si mai incarcati de duh. Ce fel de duh, insa?
Reply With Quote
  #740  
Vechi 01.02.2015, 07:09:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CristianR, amestecul de miere cu fiere nu e caracteristic Ortodoxiei. Ori suntem ortodocsi si ne asumam acest statut, ori suntem slujitori ai lui antihrist si ne asumam statutul respectiv cu tot ce presupune.

Nu putem fi in ambele parti. Pe Dumnezeu nu-L inselam noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53