Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 01.02.2015, 23:04:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deducem, logic, că lepădarea Credinței nu se face prin abandonarea verbală sau scrisă a Domnului Hristos, ci prin acceptarea însemnelor necuratului.
Dar care este necuratul in prezent ?
Atunci va veni cineva in mod clar cu hule si minciuni si minuni false, deci vei stii de ce anume trebuie sa te feresti.
Acum insa este sistemul nostrum de distributie care reclama necesitatea cardurilor.
Oatre acesta este nrecuratul?
Daca este asa sistemul acesta e raul cel mare,nu cardurile insasi.
Cardurile vin de la banci ,iar codurile de bare de la sistemul de supermarketuri ,iar cardurile de sanatate de la multimea pacientilor
Cardurile sunt doar semnul fiarei,dar care e fiara ?
Lumea in care traim ?
Dar stiam oricum ca lumea aceasta e o lume a pierzarii cu sau fara card, la aceasta ne ajuta intreaga invatatura ortodoxa .
Reply With Quote
  #752  
Vechi 01.02.2015, 23:16:22
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-lepadarea de credinta este cand accepti o erezie,ecumenismul,cand lepezi invatatura ortodoxa mantuitoare,si te duci dupa filosofii lumesti,demonice,eretice,new-age-iste,atunci e lepadarea credintei,inselarea...

Last edited by cristirg; 02.02.2015 at 00:35:10.
Reply With Quote
  #753  
Vechi 02.02.2015, 01:19:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Strict on topic, la toata discutia asta se potriveste perfect zicala cu nebunul care arunca o piatra si zeci de intelepti se chinuie sa o scoata.

Mai vezi (rar) cate un nebun asa, mai in dungi, care parca/poate s-ar da pe brazda, dar in cea mai mare parte discutia e perfect inutila.

O persoana vinde "vanturi" neoprotestante pe post de aroma fina a ortodoxiei si ceilalti ii arata tot felul de parfumuri poate poate se prinde cum un parfum ar trebui sa miroasa.

Ori, e complet inutil, doarece, cel mai probabil persoana in cauza sufera de anosmie severa.

Insa si faptul ca ceilalti nu par sa realizeze asta, denota ceva probleme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.02.2015 at 01:22:08.
Reply With Quote
  #754  
Vechi 02.02.2015, 03:21:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
... Este adevărat, cred că oamenii sunt mai mult buni decât răi, pentru că altfel n-am putea trăi în viața de zi cu zi,..
”Nu sunteti ceea ce nu ati devenit.”-Sf Grigore de Nyssa
Cu alte cuvinte, omul poate deveni bun(daca se deschide), dar inca nu este fiindca nu a ajuns la meritul ce i-a fost randuit, de care nu e capabil el singur, fara asistenta Duhului Sfant.
Adam nu avea cum sa nu cada, din moment ce eu, chiar botezat si catehizat, tot pacatos sunt.
Privindu-l pe om ca fiind deja bun, mereu vom fi marcati de faptele sale care nu sunt asa cum ne asteptam de la el; prefer sa-l privesc cu suspiciune fireasca pentru ca sa nu fiu lezat de asteptari, dar si pentru ca sa fiu impresionat de faptele lui cele... simple.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom3,10-12)



Daca oamenii ar fi mai mult buni decat rai, de ce ar mai fi venit Hristosul, sau de ce ramane prezent intre noi?
Pentru ca noi avem nevoie de El, nu El de noi, pentru ca nu suntem asa cum ne place sa credem despre noi.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Răspunsul tău(al lui antoniap-nm) nu mă lămures™te cu privire la întrebarea pe care am pus-o cu sinceritate, nu cu vreo ascunsă ironie (dacă la asta te-ai gândit).
Cred cu aceeasi sinceritate ca daca ai vrea cu adevarat sa intelegi, ai cauta si ai gasi tu singur, insa e foarte posibil sa fii sub influenta unui duh cu adevarat perfid, care te "convinge" ca ai o conceptie curata si binevoitoare, ca prin iubirea(oarba-sm) cu care-ti creditezi aproapele sa cauti ceea ce in realitate nu exista, dar tu sa cauti ca-ti va fi revelat... candva(prea tarziu-sm). Se prea poate ca tu sa fii "interesat" sa-l privesti cu ingaduinta pe aproapele, ca astfel sa te fenteze pe tine ca esti... impecabil.

Daca raspunsul meu e cat se poate de sincer, atunci intrebarea ta catre antoniap nu e sincera.
E imposibil sa nu gasesti ceea ce cauti in numele Duhului Sfant! Scormoneste in tine!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.02.2015 at 03:30:11.
Reply With Quote
  #755  
Vechi 02.02.2015, 03:43:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Strict on topic, la toata discutia asta se potriveste perfect zicala cu nebunul care arunca o piatra si zeci de intelepti se chinuie sa o scoata...
Tot "ontopic" banuiesc eu ca nu tu ai aruncat piatra pentru ca atunci te-ai face pe tine nebun, dar cred ca vrei sa intelegem ca tu ai fi unul dintre intelepti, fara alte argumente; admit ca asta te cam chinuie.

19. Căci înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înțelepți în viclenia lor".(1Cor3,19)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.02.2015 at 05:15:01.
Reply With Quote
  #756  
Vechi 02.02.2015, 09:16:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

[quote=Demetrius;579824]


Citat:
Daca oamenii ar fi mai mult buni decat rai, de ce ar mai fi venit Hristosul, sau de ce ramane prezent intre noi?
Pentru ca noi avem nevoie de El, nu El de noi, pentru ca nu suntem asa cum ne place sa credem despre noi.
Păi să nu uităm că a venit și că noi umblăm mai ales printre oameni botezați, în care a fost răsădită sămânța binelui. Omul este după chpul lui Dumnezeu făcut, iar El ese bun. Este singurul bun, îți dau dreptate aici. Omul a căzut din această bunătate, din har. Dar fundamentul este bun pentru că este zidit de Dumnezeu și nu va pieri niciodată.

Lăsând puțin teoria la o parte, totuși, să vorbim despre ce vedem. Dar și aici nu vom putea spune că suntem obiectivi, pentru că, după cum iarăși Mântuitorul a spus, depinde cât de curat ne este ochiul. Totuși, oare nu toți întâlnim adesea oameni cumsecade, între care nu te simți amenințat de ceva, ba adesea chiar și ajutat? Nu vi se întâmplă uneori să fiți suprins de bunătatea nemeritată pe care cineva v-o arată? Nu se întâmplă să te ierte cineva deși îți dai seama că ai greșit față de el? Eu, unul, am fost înconjurat de oameni buni de când m-am născut și probabil că ei mi-au dat această încredere care mi se confirmă acum destul de adesea.

Când oamenii devin răi și când răul lor devine și puternic asta se întâmplă atunci când se aglutinează, vorba lui Theo, iar atunci nu mai sunt ei înșiși, fiind mânați de un duh străin de Dumnezeu, care poate fi o ideologie sau altceva, ce anulează personalitatea și face din oameni o masă care se manifestă uneori ca un monstru.

Nu neg posibilitatea unui rău organizat care ne-ar putea afecta pe toți și față de care trebuie să ne protejăm. Dar cred că acest rău ar trebui să fie mai bine definit, să ne fie mai clar cu cine sau cu ce ne luptăm, să nu fie doar un dușman bănuit care poate ataca din orice moment din umbră, imaginându-ne despre el orice, cuprinși de o teamă cu atât mai mare cu cât nu-i cunoaștem puterea, numărul, intențiile.

De altfel, însăși frica ține de imaginație și de aceea cred că trebuie să ne ținem în frâu imaginația, așa cum este recomandat și de către duhovnici. Nu trebuie să ai imaginație nici la rugăciune, este păcat să-ți imaginezi tot felul de lucruri despre un om sau altul, asta însemnând adeseori bănuială.

Apoi, cu atâta frică și dorință de a ne apăra, unde mai este încrederea în Hristos care, deși ne-a spus că în lume necazuri vom avea, deci ele sunt inevitabile, totuși, să îndrăznim, fiind cu El, care a biruit lumea? Cine, ce ne poate face când tot ce contează este credința în El, indiferent cât de bune sau cât de rele sunt împrejurările vieții?

Căci, apropo, adesea uităm de riscul traiului bun, care este mai mare decât al celui în lipsuri și necazuri. De acesta ne îndulcim cu toții, și când duci o viață ușoară mai repede uiți de Cel căruia I-o datorezi.
Reply With Quote
  #757  
Vechi 02.02.2015, 18:11:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar care este necuratul in prezent ?
Atunci va veni cineva in mod clar cu hule si minciuni si minuni false, deci vei stii de ce anume trebuie sa te feresti.
Acum insa este sistemul nostrum de distributie care reclama necesitatea cardurilor.
Oatre acesta este nrecuratul?
Daca este asa sistemul acesta e raul cel mare,nu cardurile insasi.
Cardurile vin de la banci ,iar codurile de bare de la sistemul de supermarketuri ,iar cardurile de sanatate de la multimea pacientilor
Cardurile sunt doar semnul fiarei,dar care e fiara ?
Lumea in care traim ?
Dar stiam oricum ca lumea aceasta e o lume a pierzarii cu sau fara card, la aceasta ne ajuta intreaga invatatura ortodoxa .
Unele ganduri sunt ale noastre, altele sunt venite de la necuratul, altele sunt de la Dumnezeu. Asadar, necuratul lucreaza foarte bine prin oameni. Nici nu mai e nevoie de aparitii miraculoase cum se intampla in trecut. Daca omul nu ia aminte, poate oricand sa faca voia necuratului si atunci nu mai e nevoie de alt necurat.

Gandul de a domina lumea si de a o controla este de la necuratul. Gandul de a ne lipi inima de cele materiale este tot de la necuratul. Visand comori, calcam peste cadavre si ignoram poruncile evanghelice si indemnul din Apocalipsa de a nu ne insemna cu 666.

Fiara este necuratul. Cine nu are de gand sa se inchine necuratului, nu-si ia insemnele acestuia. Iar pe langa acestea, se ingrijeste in primul rand de cele necesare mantuirii. Poti sa refuzi documente antihristice daca ai pace in suflet, nu teama ca vei muri fara acestea.

Lumea intreaga merge intr-o directie antihristica, promovandu-se tot ce ne-ar putea desparti de Dumnezeu. Asistam la o mare cernere, caci nu putem fi si cu necuratul si cu Hristos.
Reply With Quote
  #758  
Vechi 02.02.2015, 18:44:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unele ganduri sunt ale noastre, altele sunt venite de la necuratul, altele sunt de la Dumnezeu. Asadar, necuratul lucreaza foarte bine prin oameni. Nici nu mai e nevoie de aparitii miraculoase cum se intampla in trecut. Daca omul nu ia aminte, poate oricand sa faca voia necuratului si atunci nu mai e nevoie de alt necurat.

Gandul de a domina lumea si de a o controla este de la necuratul. Gandul de a ne lipi inima de cele materiale este tot de la necuratul. Visand comori, calcam peste cadavre si ignoram poruncile evanghelice si indemnul din Apocalipsa de a nu ne insemna cu 666.

Fiara este necuratul. Cine nu are de gand sa se inchine necuratului, nu-si ia insemnele acestuia. Iar pe langa acestea, se ingrijeste in primul rand de cele necesare mantuirii. Poti sa refuzi documente antihristice daca ai pace in suflet, nu teama ca vei muri fara acestea.

Lumea intreaga merge intr-o directie antihristica, promovandu-se tot ce ne-ar putea desparti de Dumnezeu. Asistam la o mare cernere, caci nu putem fi si cu necuratul si cu Hristos.
Off... Ne credem asa importanti cand afirmam lucruri de genul "vai, dracul o sa faca orice ca sa imi scrie mie 666 pe mana, si sa fiu sclava lui", cand in realitate, suntem asa de nesemnificativi in Univers.

https://www.youtube.com/watch?v=rENyyRwxpHo

O piatra, intr-un sistem solar, intr-o galaxie cu o suta de miliarde de stele, intr-un grup de o suta de mii de galaxii.

Si noi ce facem? Credem ca daca avem scris "666" pe mana, se schimba ceva.

Last edited by abaaaabbbb63; 02.02.2015 at 19:07:46.
Reply With Quote
  #759  
Vechi 02.02.2015, 21:34:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Orice om e mai important decat toate pietrele din univers. Asta pentru crestini. Pentru restul sunt mai importante ouale de vultur.

https://www.youtube.com/watch?v=drWjdJSbnFU
Reply With Quote
  #760  
Vechi 03.02.2015, 16:19:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://raduiacoboaie.wordpress.com/...553/#more-2553
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53