Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2012, 11:23:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Psalmul 108 se refera la Iuda, care s-a spanzurat si care si-a pierdut astfel dregatoria (apostolia), care i-a fost data lui Matia.

Delia are dreptate, conteaza foarte mult felul in care ne rugam si cum ne raportam la cele scrise. Din putina mea experienta, pot spune ca Psaltirea mi-a adus putine ispite, ce-i drept, din cauza nevredniciei mele, dar mult mai multe binecuvantari.

"De unde pot apărea unele ispite: în momentul în care omul se întărâtă în chip pătimaș, citește Psaltirea cu patimă, ca și cum și-ar blestema vrășmașii, pe cei care i-au făcut rău, în clipa în care omul face lucrul acesta, e de așteptat să se aleagă cu multe ispite. Dar nu din cauza Psaltirii, ci din cauza felului cum o citește. Deci, Psaltirea nu poate să aducă nici un fel de rău, așa cum nu ne aduce nici un fel de rău rugăciunea. Fiecare însă trebuie să simtă care este puterea lui și s-o citească după puterea lui, să nu exagereze. Să-și aleagă ceva după puterea lui, să nu citească numai așa de gradul de a citi, urmărind numai cantitatea." http://psaltirea.wordpress.com/2008/...rii-psaltirii/

Aveti aici un site intreg despre Psaltire, cuprinzand si unele talcuiri ale Psalmilor: http://psaltirea.wordpress.com/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmi cristeaalin Muzica Bisericeasca 2 29.02.2012 22:46:12
Psalmi Oanna Din Vechiul Testament 12 31.08.2010 18:04:05
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 18:10:33
Psalmi cantati YH Generalitati 0 26.11.2007 23:58:16
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 20:32:43