Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2010, 20:01:52
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Ecumenismul Parintelui Teofil Paraianu

http://video.crestinortodox.ro/fRqnS...onfesiune.html

http://www.trilulilu.ro/dancamen/3d8d7334da71b5

Multe carti si predici ne-a lasat acest parinte!

Referitor la ecumenism, pozitia sa a fost net anti-ortodoxa si anti-patristica! Sfintii Parinti au zis una, Parintele Teofil alta!

Personal consider aceasta pozitie o mare cadere! Dar sa nu uitam ca si Sfintii au avut astfel de greseli, de exemplu' Fericitul Augustin sau Sfantul Grigore de Nyssa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2010, 23:23:50
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ii ardea parintelui Teofil de ecumenism? Asa deduci din declaratie? Scuza-ma dar unii dintre voi sunteti obsedati de astfel de subiecte. Salut cu tot respectul atitudinea deschisa a parintelui care n-are nici o treaba cu ecumenismul, pur si simplu a exprimat un gand de om al lui Dumnezeu. Cat despre extremisti care stau cu gura cascata ca sa mai auda cine stie ce ca sa sara in sus, ia uite ce a zis cutare, multa intelepciune va doresc. Eu zic sa nu mai iesiti nici pe strada ca sa nu cumva sa treceti pe langa vreunul care e de alta confesiune si sa va spurcati. Sau cine stie sa exprime vreun gand ecumenic, mai stii...
Atitudine demna de evreii din toate timpurile care credeau ca numai ei se mantuiesc, dar Mantuitorul le-a zis clar, putin incifrat ce-i drept, ca cei care gandesc asa ceva vor sta afara, adica afara din imparatie. Dumnezeu sa ne deschida mintea si inima.

Last edited by almaris; 18.02.2010 at 23:47:03.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2010, 00:29:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
http://video.crestinortodox.ro/fRqnS...onfesiune.html

http://www.trilulilu.ro/dancamen/3d8d7334da71b5

Multe carti si predici ne-a lasat acest parinte!

Referitor la ecumenism, pozitia sa a fost net anti-ortodoxa si anti-patristica! Sfintii Parinti au zis una, Parintele Teofil alta!

Personal consider aceasta pozitie o mare cadere! Dar sa nu uitam ca si Sfintii au avut astfel de greseli, de exemplu' Fericitul Augustin sau Sfantul Grigore de Nyssa.
...asa Doamne daruieste-mi sa imi vad PACATELE MELE si sa NU OSANDESC pe FRATELE MEU (mai ales pe un PREOT) ca Binecuvantat esti in veci amin!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 04:15:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Individul are pacatul idolatrizarii calendarului si cum nici o boala nu vine singura o are si pe cea a anti-ecumenismului virulent-obsedant care il roade asa de tare ca nici pe cei adormiti nu-i poate lasa sa se odihneasca in liniste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2010, 11:07:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
http://video.crestinortodox.ro/fRqnS...onfesiune.html

http://www.trilulilu.ro/dancamen/3d8d7334da71b5

Multe carti si predici ne-a lasat acest parinte!

Referitor la ecumenism, pozitia sa a fost net anti-ortodoxa si anti-patristica! Sfintii Parinti au zis una, Parintele Teofil alta!

Personal consider aceasta pozitie o mare cadere! Dar sa nu uitam ca si Sfintii au avut astfel de greseli, de exemplu' Fericitul Augustin sau Sfantul Grigore de Nyssa.
Dragostea nu cade niciodata
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2010, 14:34:08
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit ,,aia sunt niste...,,

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
facem o conferinta ASCOR si invitam pe parinte Paraianu...il intrebam:

,,-Parinte ,sunt cateva persoane care va acuza pentru faptul ca in una din cartile Sfintiei Voastre ati afirmat ca ati participat cu bucurie la o sjujba impreuna cu catolicii.
--Daa,si o sa mai particip
-Afirmatia aceasta este f.dureroasa pt cei care tin cu strasnicie...
-Lasa-ma-n pace.Aia sunt niste....Nu va luati dupa toti.Cine vrea sa faca altfel sa faca altfel..Eu nu consider ca oamenii care au alta credinta au pierdut totul .Dumnezeu stie .Numai Dumnezeu stie.Poate tocmai noi astia care zicem ca ii excludem pe ceilalti nu ne vom mantui.

e clar?...nu ,ce mai facem?
mai facem alta conferinta ASCOR ,il invitam iar pe Parintele Paraianu si noi ce facem?...stam afara.NU INTRAM IN SALA DE CONFERINTE ,in semn de protest la afirmatiile parintelui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2010, 15:24:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
facem o conferinta ASCOR si invitam pe parinte Paraianu...il intrebam:

,,-Parinte ,sunt cateva persoane care va acuza pentru faptul ca in una din cartile Sfintiei Voastre ati afirmat ca ati participat cu bucurie la o sjujba impreuna cu catolicii.
--Daa,si o sa mai particip
-Afirmatia aceasta este f.dureroasa pt cei care tin cu strasnicie...
-Lasa-ma-n pace.Aia sunt niste....Nu va luati dupa toti.Cine vrea sa faca altfel sa faca altfel..Eu nu consider ca oamenii care au alta credinta au pierdut totul .Dumnezeu stie .Numai Dumnezeu stie.Poate tocmai noi astia care zicem ca ii excludem pe ceilalti nu ne vom mantui.

e clar?...nu ,ce mai facem?
mai facem alta conferinta ASCOR ,il invitam iar pe Parintele Paraianu si noi ce facem?...stam afara.NU INTRAM IN SALA DE CONFERINTE ,in semn de protest la afirmatiile parintelui.
A vorbit dragostea Parintelui. Slava Domnului pentru ca a cladit in Duh asemenea oameni!

Pentru mine personal, cei care ii trimit iadului pe eterodocsi NU sunt ortodocsi adevarati. Mantuirea este pentru toti oamenii, insa nu toti vor ajunge la fel de aproape de Dumnezeu ("in casa Tatalui Meu multe locasuri sunt").

Noi, ortodocsii, avem sansa sa ajungem cel mai aproape de El, insa vom fi cel mai aspru judecati pentru ca mult am stiut si putin am facut.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2010, 15:39:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A vorbit dragostea Parintelui. Slava Domnului pentru ca a cladit in Duh asemenea oameni!

Pentru mine personal, cei care ii trimit iadului pe eterodocsi NU sunt ortodocsi adevarati. Mantuirea este pentru toti oamenii, insa nu toti vor ajunge la fel de aproape de Dumnezeu ("in casa Tatalui Meu multe locasuri sunt").

Noi, ortodocsii, avem sansa sa ajungem cel mai aproape de El, insa vom fi cel mai aspru judecati pentru ca mult am stiut si putin am facut.
Nu este vorba de "trimiterea la iad" a eterodocsilor!
Este vorba de a asculta de canoanele bisericii, care interzic rugaciunea cu ei.
Iubirea imi spune sa ASCULT, nu sa fac de capul meu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2010, 15:44:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A vorbit dragostea Parintelui. Slava Domnului pentru ca a cladit in Duh asemenea oameni!
Frumos spus. Stau si ma gandesc, oare cand ne aflam in adevar, atunci cand ne manifestam concret iubirea fata de cel de langa noi, sau atunci cand il judecam si il osandim? Parintele Teofil, intotdeauna, prima cale si-a ales.

De multe ori ne asemanam cu iudeii trambitand ca suntem "popor ales". Sa nu uitam ca Imparatia, se poate lua si de la noi.

Last edited by Marius22; 19.02.2010 at 15:48:21.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2010, 15:51:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu este vorba de "trimiterea la iad" a eterodocsilor!
Este vorba de a asculta de canoanele bisericii, care interzic rugaciunea cu ei.
Iubirea imi spune sa ASCULT, nu sa fac de capul meu.
Deci va faceti voi, superdesavarsitii si minunatii ortodocsi ai pamantului, judecatori ai Parintelui, condamnandu-l pentru ca s-a rugat impreuna cu catolicii?! Bine spunea ca sunteti niste... La ce bun topicul asta, ce scop ziditor si inaltator are??? A, ca sa nu mai asculte cei naivi si influentabili predicile si conferintele sale, de aia, nu? Scuza-ma, dar nu pot sa tac, nu e de tacut.

Imi amintesc de o istorioara, nu mai stiu de unde, in care se spune ca un Sfant a murit si fratii lui ramasi pe pamant au avut incredintare ca este in Ceruri desi el avea oarecare pareri ne-ortodoxe privitoare la problema celor doua firi ale Mantuitorului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De dragul părintelui Teofil laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2012 22:22:10
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
predicile Parintelui Teofil christina84 Resurse ortodoxe on-line 4 25.08.2009 20:44:16
O sinteza a gandirii Parintelui Teofil Laurentiu Generalitati 0 17.09.2006 13:15:46