Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2013, 15:00:55
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

cel mai prost loc in care ti ai putea gasi jumatatea este internetul.
stai sa citesc si ce ai scris.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2013, 15:27:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

okok ok ok ok ok ok ok ok ok ok ok ok
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.03.2013, 15:54:56
Elena510 Elena510 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Te inteleg

Spre deosebire de cei care ti-au raspuns pana acum, eu nu-ti voi spune sa nu-ti faci probleme, sa stai calm ca pana la urma iti vei gasi jumatatea. Este firesc sa te intrebi de ce altii de varsta ta sunt fericiti, iubesc si sunt iubiti, iar tu nu le poti impartasi starea. Nu ai de unde sa stii daca vei ajunge sa te casatoresti si sa ai copii. Cunosc persoane de ambele sexe care au ajuns la 30 de ani fara a intemeia o familie.
Din cate am priceput eu, nu te intereseaza o fata dpdv trupesc, ci pur si simplu vrei sa te stii iubit, inteles, apreciat. S-a cam dus varsta la care mama indeplinea acest rol, iar grupul de prieteni este de ajutor, dar nu suficient.
Imi pare rau ca nu-ti pot spune ceva care sa te bucure, sa te mangaie, sa-ti dea speranta, dar acesta este adevarul: e greu sa te stii ignorat de toate persoanele de sex opus fara ca macar sa fie evident de ce.
Daca nu as fi fost in aceeasi situatie (aproximativ), nu cred ca as fi inteles prin ce treci.

Last edited by Elena510; 10.03.2013 at 16:22:05.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.03.2013, 17:05:55
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Iti sugerez sa citesti si aici : 1 Corinteni cap. 7
Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea nevasta care sa-L iubeasca pe El mai mult ca pe tine,nematerialista.Nu alerga foarte mult dupa asta,lucreaza la relatia ta cu Dumnezeu.
Omul nemaritat se ingrijeste de lucrurile Domnului, ca sa fie sfant, si cu trupul, si cu duhul; iar cel maritat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa femeii lui.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2013, 17:27:04
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Nu credeam ca o sa pun topicul asta dar sunt curios de raspunsuri si pareri.Si pana la urma nu e nimic rau in asta.Deci,eu am 18 ani pana acum nu am avut NICIO relatie de dragoste cu vreo fata.De ce?Pai eu sunt genul de baiat mai linistit,mai cuminte,mai timid si emotiv si pana acum nu am avut lipici la fete,au fost cazuri in care doar asa au zis ca arat bine ,ca sunt simpatic si ca imi place ca e linistit dar nu s-au mai dezvoltat.Sunt genul de om care tine in el,ascult muzica moderna adolescentina dar si muzica crestina inclusiv pricesnele si bizantina putin.Dar problema nu e asta,problema e ca nu sunt urat deloc sau nu sunt chiar asa de urat si totusi nu am nicio relatie.Ma tot incearca gandul ca eu nu voi avea niciodata vreo fata alaturiSi ma intristeaza si ma face sa sufar.As vrea un copil,un baiat (sau fata dar mai bine nu),m-am gandit si la nume,vreau sa las ceva in viata asta in urma,vreau sa particip si eu la crearea unei vieti alaturi de marele Creator.Dar de unde,daca eu nu am avut pana acum nicio relatie.Oare nu voi avea niciodata vreo relatie,vreo fata?
Sincer,imi plac fetele brunete si satene.Mentionez ca vorbesc pe messenger si pe facebook cu mai multe fete,multe mi-au zis ca sunt frumos ,simpatic dar niciuna nu a dezvoltat.Au fost de genul de bascalie,ca ne iubim,multi ma apreciau doar pentru simpaticie si pentru credinta dar niciuna pentru felul meu de a fi.Si nu sunt deloc rau si uracios.Nu sunt genul de smecher,am vrut dupa cum ati vazut sa imi fac un tatuaj dar cred ca renunt,am vrut si un cercel in ureche frumos dar tot asa cred ca renunt,eventual imi iau o bicicleta sa ma plimb pe faleza,pasiunea mea dintotdeauna.Sunt 50% hotarat.60% hai.Imi place la nebunie fotbalul,muzica si religia,religia e pe primul loc alaturi de fotbal si apoi muzica sau muzica pe 2 si fotbalul pe 3 sau nu stiu
Sincer,nu vreau relatii sexuale decat dupa casatorie sau nu stiu sigur,dar nu ma intereseaza asta deloc.Vreau jumatate.A si inca ceva IMPORTANTroblema e ca nu prea stiu sa ma comport cu o fata adica nu faptul ca o bat si o injur Doamne fereste ci faptul ca mi-e frica sa nu ii fac pe plac,sa ii fiu la suflet,sa tina relatie pana la moarte si dincolo de ea.Sunt trist,fericit,trist ,fericit,trist,fericit.Trist pentru ce v-am zis mai sus,fericit nu stiu,asa mi-e starea.:Oare nu voi avea niciodata o fata?Voi cum v-ati cunoscut jumatatea si cum ati proceda in locul meu?Spuneti-va sfatul si opinia


Am sa-ti dau unul din articolele mele preferate, care sper ca-ti va ajuta, rabdare si citeste

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.03.2013, 23:57:32
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Eu am 24 de ani si sunt in aceeasi situatie, dar m-am resemnat :P. Am trecut si printr-o perioada cand am incercat sa fiu "nesimtit" dar tot degeaba, esec dupa esec.
Eu am inceput sa vin la biserica ortodoxa cam de jumatate de an, totusi mi-am dat seama ca problema e la mine, pana nu ma schimb si nu devin un om calumea nu are rost sa caut o sotie pentru ca nu merit.
Decat sa ai o iubita si sa fie o relatie dezastru, mai bine nu ai deloc.
Din cate observ, esti foarte copilaros si nesigur pe tine, incearca sa lucrezi la alea. Generatia asta cu mess/facebook si-a pus amprenta asupra noastra, eu nu am prins chiar din plin dar ce vad acum la tineri e DEZASTRU.
Nu te mai intrista, Dumnezeu stie ce e mai bine pentru tine, poate o sa te calugaresti, poate vine sfarsitul lumii(ca tot suntem in tema :D).
Bucura-te caci ne-a ferit Dumnezeu de multe pacate, si sper sa ne fereasca in continuare, chiar daca ai o mare durere, este o binecuvantare, o sa Ii multumesti mai tarziu :).
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.03.2013, 00:01:20
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
okok ok ok ok ok ok ok ok ok ok ok ok
scuza ma dar sunt putine cazurile in care cei care s au cunoscut pe net,au avut si relatie serioasa.aici functioneaza numai aventurile,acum depinde ce vrei.niciodata nu poti afla ce e in spatele ecranului,omul poate minti o gramada si cat casa ca e cel mai bun,cel mai destept,cel mai bogat si cel mai frumos si cum mai vrei tu.el profita ca nu i vezi mimica,gesturile,comportamentul in fata ochilor si te poate manipula usor.acum tu poti face ce vrei,dar dupa parerea mea netul e o mare inselare,mai ales ca exista si photoshopul si pozele false.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.03.2013, 00:04:17
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Eu am 24 de ani si sunt in aceeasi situatie, dar m-am resemnat :P. Am trecut si printr-o perioada cand am incercat sa fiu "nesimtit" dar tot degeaba, esec dupa esec.
:).
in societate nesimtitii sunt luati drept neseriosi si se pare ca nici biblia nu accepta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.03.2013, 00:07:26
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Decat sa ai o iubita si sa fie o relatie dezastru, mai bine nu ai deloc.
).
toate relatiile sunt un dezatru din cauza modernismului si punerea accentului pe sex.o relatie este mai bine sa se inceapa cand esti pregatit si matur.nu pregatit pt sex.pregatit mental pt responsabilitatea ce o presupune relatia,dar se pare ca generatia noastra nu tine cont,deci e inevitabil dezastrul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.03.2013, 00:11:12
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Nu te mai intrista, Dumnezeu stie ce e mai bine pentru tine, poate o sa te calugaresti :).
slava Domnului,o mare binecuvantare,ca fara iubire nu poti sa traiesti chiar daca incerci.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare