Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.05.2013, 10:20:06
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
"Bravo!"...desigur ca am spus ironic...gusturile nu se discuta...si, totusi am o curiozitate: de ce il apreciezi atat de mult (comparandu-l cu cine/ cu ce...ce cuvinte/ fapte/ gesturi ale sale facute cu daruire si smerenie te-au impresionat)?

In rest, legat de stilul superficial care este abordat de catre unii useri, asa ca fapt divers si "eu o apreciez pe Scufita Rosie"....de ce?...nu stiu...poate din cauza ca avea fustita creata...adica asa cred...
Retrag ce am spus, si voi sterge mesajul meu. De ce? Uita-te la filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.07.2013, 13:20:44
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Cuvint de invatatura de la IPS Teofan in Duminica Sfintilor Romani

Ieri, cu prilejul resfintiri unei biserici, IPS Teofan ne-a daruit din nou un cuvant de intarire duhovniceasca. Redau aici doar un fragment:

"....Să-l rugăm pe Dumnezeu ca glasul său “Vino dupa mine, Ioane!”, “Vino dupa mine, Marie!”, “Vino dupa mine, Moldovă!”, “Vino dupa mine Romania!” să nu fie un glas care strigă în deșert.
Ar trebui, în fiecare dimineață, trezindu-ne din somn, prima privire să fie asupra icoanei din dormitorul nostru, cu Iisus Hristos și privindu-l cu atenție, contemplîndu-i chipul majestuos, puternic și smerit deopotrivă, să avem capacitatea urechilor sufletului, să auzim glasul Lui: “Vino dupa mine astazi!“. Vino dupa mine fiind cinstit la locul tău de muncă, vino dupa mine rugandu-te dimineata și seara, vino dupa mine, împlinindu-ti datoria fata de soția sau soțul tau, fata de pruncii tai, față de colaboratorii tăi, cei mai mari, cei mai mici decît tine și seara, dipă zaduful zilei, așezîndu-ne din nou în așternut, să avem aceeași putere să privim ochii Domnului Hristos din icoană, să înțelegem: l-am urmat pe Hristos în această zi sau l-am trădat prin prea multele noastre păcate, ambiții și slăbiciuni. Să-l rugăm pe Dumnezeu ca prin rugăciunile tuturor sfinților români, să avem puterea de a-l urma pe El în această viață, pentru a dobîndi și noi moștenirea pe care au dobîndit-o acești români integrali, total singurii care au atins această integralitate. Fie numele Domnului binecuvântat de acum și pînă-n veac. Amin!”

Sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa-i aiba in paza pe toti arhiereii Bisericii Ortodoxe Romane!
Attached Images
File Type: jpg 241.jpg (33,9 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.07.2013, 18:43:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

IPS Pimen si Bartolomeu Anania.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.07.2013, 13:38:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Totusi eu cred ca putini s-au inaltat la valoarea lui Bartolomeu Anania...Insa in prezent nu mai sunt lumini asa de puternice...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.07.2013, 13:56:42
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totusi eu cred ca putini s-au inaltat la valoarea lui Bartolomeu Anania...Insa in prezent nu mai sunt lumini asa de puternice...
subscriu.
regret ca asa tarziu am descoperit predicile sfintiei sale...nu stiu de ce nu am vrut sa-l ascult cat timp a fost in viata si-l puteam vedea la catedrala in fiecare duminica
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.07.2013, 15:37:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
subscriu.
regret ca asa tarziu am descoperit predicile sfintiei sale...nu stiu de ce nu am vrut sa-l ascult cat timp a fost in viata si-l puteam vedea la catedrala in fiecare duminica
Eu apreciez oamenii care vorbesc despre ceace traiesc,nu cei care vorbesc despre ceace traiesc altii...Bartolomeu Anania face parte din prima categorie...oricum apreciem pe cineva cand nu-l mai avem...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare