Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 23.06.2021, 02:52:53
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locaţie: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Trăiesc că sa mănânc.Mananc pe fond emoțional.

Mâncarea e placerea vieČ›ii mele Č™i practic trăiesc că să mănânc, nimic nu mă face mai fericit că niČ™te mâncare de genul pizzei sau carne, Č™niČ›ele, chiftele, burgeri plus ceva dulce, sucuri din când în când, nu trece zi sa nu mănânc dulce.
Problema e alta, am 130 kg Č™i am schizofrenie Č™i TOC Č™i practic puČ›ine lucruri mă fac fericit, nu am prieteni, nu am job, nu am cariera, nu am iubita Č™i probabil nici nu o sa am, nu am decât liceul Č™i am Č™i multe probleme serioase de concentrare plus astm Č™i probleme dentare..faza e că oricât aČ™ încerca să fac alte lucruri de exemplu să citesc tot la mâncare îmi stă gândul Č™i mibse face foame des, pofta Č™i mai des, eu pot zice că marea mea iubire e mâncarea Č™i nu cea sănătoasă ci cea gustoasa.Stau acasă mult timp, sunt pensionat pe caz de boala Č™i frigiderul se deschide cam des, daca nu mănânc într-o zi ceva bun gen pizza, mini calzoni sau ciocolata nu mă simt bine.Bine e când simt senzaČ›ia de saČ›ietate dar durează puČ›in Č™i cum se digera mâncarea Č™i trec 2-3 ore cum iar mi se face foame..practic eu cred că e psihologic totul, mănânc pe fond emoČ›ional, nu am bucurii, viaČ›a mi-e ratata, nu mă bucură multe lucruri in viaČ›a (nu pot zice că nu mă bucură nimic am câteva dar nivelul de bucurie e foarte redus), cea mai mare satisfacČ›ie am când mănânc gustos..Legume Č™i fructe nu prea mănânc nu prea mi se par atractive..Eu chiar am găsit cauza pentru care sunt în situaČ›ia asta, mâncatul emoČ›ional Č™i din cauza majorelor decepČ›ii Č™i nerealizări ale mele în viaČ›a până acum plus faptul că am făcut schizo acum câČ›iva ani, înainte aveam doar toc, faptul asta deci, mă face să mă refugiez în mâncare Č™i să compensez lipsurile prin mâncare..nu reuČ™esc să mă simt bine făcând alta activitate decât la nivel de 35, 40 la sută, în schimb mâncarea pare activitatea mea preferata părinČ›ii merei îmi spun asta.Viata mea e un dezastru in sensul că sunt Č™i cred că cel mai mare neîndemânatic pe care l-a avut lumea asta Č™i nu sunt bun la nimic decât că în trecut am învăČ›at f bine la Č™coală, asta e singura mea realizare niste diplome arate Č™i niČ™te amintiri in care profesorii mă lăudau ptr că învăČ›ăm bine Č™i eram cuminte.dar acum ajuns sa am numai regrete Č™i viaČ›a mea sa fie foarte limitata.Eu nu simt că trăiesc, ci doar că supravieČ›uiesc, mai am Č™i frica majora de moarte tanatofobie de mi-e frica sa nu mor in somn când mă culc iar în general mă gândesc des la moarte.Si lucrurile stand in felul asta vreau sa vă întreb cum sa îmi iau gândul de la mâncare Č™i să nu mai trăiesc că să mănânc ci să mănânc că să trăiesc Č™i cum sa am Č™i alte activităČ›i care să îmi placă la fel de mult că mâncarea..Cum sa nu mai mănânc pe fond psihologic, emoČ›ional, cum sa nu mă mai refugiez în mâncare?
Fac tratament cu risperidona Č™i fluoxetina ptr schizo Č™i toc, daca contează.
Îmi vreau viaČ›a din copilărie, de dinainte de vârstă de 16 ani înapoi(acum am 27), atunci m- îmbolnăvit psihic începând totul cu un atac de panică Č™i insomnii continuând cu toc Č™i făcând in final schizo..mi-e dor de trecut, daca aČ™ putea da timpul înapoi as fi cel mai fericit, avut o copilărie frumoasa.Acum nimic nu mai e la fel..sad story Č™tiu.dat e realitatea în care trăiesc acum.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2021, 11:45:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mai dar tu asculti de vreunul sa iti pui viata in ordine?

Tot te vaiti pe aici dar de facut ordine in propria ta viata nu iti faci.

Fa-ti ordine in viata intai.

Apuca-te de un serviciu. Du-te la sala. Du-te la Biserica.

Pentru Dumnezeu, fii barbat nu o vaicareala de copil care nu e capabil sa stea pe picioarele lui.

Ai nevioe sa te tina cineva de mana?

Inafara sa te vaiti mai faci altceva pentru tine? Ca este al X-lea post in care te vaiti si in care ne arati ca nu pui mana sa faci nimic pentru tine.

Tu ai nevoie de o sapuneala sa te pui pe picioare sa iti iei viata in mana. Ai maini picioare, esti bun de munca, ce mai astepti... ? Restul e in capul tau, revino-ti ca poti sa faci suficiente in viata. Altii traiesc fara maini picioare si tu nu esti capabil sa traiesti cand esti intreg? Hai pe bune???


Cauta-ti un serviciu si sa te pui pe picioarele tale. Si o sa te vindeci doar cu ajutorul Bisericii. Doar in Biserica este vindecare pentru ispita de la diavoli pe care o ai.

Last edited by gpalama; 23.06.2021 at 12:03:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2021, 13:20:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Ai nevoie de sport, dar nu făcut brusc ci în timp, începi să mergi mult pe jos dimineața,vara te trezești la ora 6 și faci sport, să nu te prindă canicula să ți se facă rău.

Poate și medicamentele îți cresc pofta de mâncare și potențiatorii de arome din mâncarea procesată, nu mai mânca fast food, încearcă să mânânci fructe când vrei zahăr, ia-ți o conservă de piersici care e dulce și mânânci aia mai bine decât un baton de te miri ce.

Și înot dacă ai putea face ar fi terapeutic, dar nu știu cât te costă la tine în oraș, zi-ne tu cât te-ar costa să faci sală și înot la tine în oraș, dă un telefon să te interesezi nu trebuie să mergi până acolo.

Nu trebuia să te delași, te-ai lăsat pe tânjeală după ce ai terminat liceul, dacă te întrețineai nu aveai nici problema cu dinții, nici cu burta, nici diabetul că nu cred că nu ai diabet la 130 kg.

Asta a fost greșeala că te-ai delăsat că oricum nu-ți găsești x,y,z, păi și dacă nu-ți găseai măcar erai mai sănătos, aveai ceva bani strict cât să mergi la antrenament.

Încearcă să scazi în greutate până pe la 110 kg că de acolo în jos e mai ușor, îți iei o bicicletă care te ține, la 130 e greu și cu echipamentele că unele se rup, trebuie mult să mergi pe jos și să mănânci mai puțin.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2021, 13:26:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ai vreun life-coach? Vreunul care sa te tina de mana in viata?

Ca ti-ar trebui unul... pana te pui pe picioare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2021, 13:57:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai vreun life-coach? Vreunul care sa te tina de mana in viata?

Ca ti-ar trebui unul... pana te pui pe picioare.
Ăștia îi iau numai banii și cam atât, mai bine e el autodidact și învață, n-are nimeni interesul să te învețe majoritatea vor să profite cumva de pe urma ta din păcate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2021, 14:05:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ĂČ™tia îi iau numai banii Č™i cam atât, mai bine e el autodidact Č™i învaČ›ă, n-are nimeni interesul să te înveČ›e majoritatea vor să profite cumva de pe urma ta din păcate.
Pai nu poate nici sa se miste singur, cum sa se ajute singur?

Ii trebuie unul cu o varga in mana sa il disciplineze...

Am sugerat o solutie in directia asta sa inteleaga despre ce e vorba.

Cu siguranta ca exista si alte implementari pentru asta, sa se puna pe picioare. Eu as rezolva problema cu o varga.

Last edited by gpalama; 23.06.2021 at 14:08:17.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2021, 14:59:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pai nu poate nici sa se miste singur, cum sa se ajute singur?
Se poate mișca, așa încet, dacă ar băga niște ture de urcat coborât scări la bloc,vreo 10-20 de ture pe zi, plus mers pe jos prin parcuri, ar reuși să slăbească.

Avantajul când ai 130 de kile e că dai jos destul de repede primele 10 dacă ai perseverență, mai ușor slăbești de la 130 la 120 decât de la 85 la 75.

Avantajul lui e că e relativ tânăr la 27 de ani, deci se reface mai repede după un efort, decât unul la 40.

Are avantaj că are timp liber deci își poate organiza antrenamentul la ce oră din zi vrea, foarte de dimineață etc.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ii trebuie unul cu o varga in mana sa il disciplineze...
Pe termen scurt ar avea rezultate, după care dacă pleacă cel cu varga de lângă el, iarăși ar reveni vechile obiceiuri, cu mâncatul, sedentarismul, omul își este cel mai bun autodidact sie-și că se auto-disciplinează și își știe limitele.

El e și fragil pshic, poate un antrenor prea dur i-ar declanșa o criză, așa el se știe cel mai bine cât poate la corp, cât poate duce.

În primul rând ar trebui să înceapă de la mâncare, să-și facă un regim alimentar, să-i dea eventual bani unui bucătar care știe să gătească dietetic și să-l învețe cum se face fiecare chestie, ce a pus, ce și-ar putea face de un anumit buget fără sucuri pizza, cârnați, mâncare de la Mac, șaorma.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2021, 16:45:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locaţie: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Mâncarea e placerea vieții mele și practic trăiesc ca să mănânc, nimic nu mă face mai fericit ca niște mâncare de genul pizzei sau carne, șnițele, chiftele, burgeri plus ceva dulce, sucuri din când în când, nu trece zi sa nu mănânc dulce.
Crezi ca placerea vieții tale, mancatul, este o pofta rea care te face sclav si care dupa ce te omoara te taraste in iad? Crezi ca in Cer sunt sfinti mari postitori in viata lor care au lepadat mancatul si placerea mancatului ca pe un rau? Crezi ca mancatul si pofta de mancare e ceva mai rau decat sa mori de foame? De cand nu ai mai simtit senzatia stomacala de foame, de durere de stomac de foame? De cand nu te-ai mai simtit mort de foame, flamand? In mod normal, ca sa nu fi o povara pe capul altora ar trebui sa manci abea dupa ce simti senzatia acuta de foame! Trebuie sa ai atatea kgrame cat ai inaltimea, la 1,80m ar trebui sa ai 80kg. Tot ce depaseste greutatea optima iti este spre boala, spre moarte, spre iad. Crezi?

Citat:
Problema e alta, am 130 kg și am schizofrenie și TOC și practic puține lucruri mă fac fericit, nu am prieteni, nu am job, nu am cariera, nu am iubita și probabil nici nu o sa am, nu am decât liceul și am și multe probleme serioase de concentrare plus astm și probleme dentare..faza e că oricât aș încerca să fac alte lucruri de exemplu să citesc tot la mâncare îmi stă gândul și mi se face foame des, pofta și mai des, eu pot zice că marea mea iubire e mâncarea și nu cea sănătoasă ci cea gustoasa.
N-ai pierdut nimic, lumea oricum ti-ar fi oferit decat deznadejde si amagire. Vad ca iti dai seama ca esti sclavul poftei, ca e rau sa fii atat de gras, ca e rau sa manci mult si des. Deci nu esti handicapat mental, intelegi, stii ce faci, marturisesti. Nu mai manca nimic caci asta iti doresti. Cum? Nu manca si nu bea pana simti ca mori si obijnuieste-te apoi cu senzatia mortii, a lesinului. Dupa un timp senzatia trece. In loc de mancare zi o rugaciune simpla: Doamne miluieste-ma! Hraneste-te cu rugaciune. Abea cand ajungi la 80kg, abea atunci e bine.

Citat:
Stau acasă mult timp, sunt pensionat pe caz de boala și frigiderul se deschide cam des, daca nu mănânc într-o zi ceva bun gen pizza, mini calzoni sau ciocolata nu mă simt bine.Bine e când simt senzația de sațietate dar durează puțin și cum se digera mâncarea și trec 2-3 ore cum iar mi se face foame..practic eu cred că e psihologic totul, mănânc pe fond emoțional, nu am bucurii, viața mi-e ratata, nu mă bucură multe lucruri in viața (nu pot zice că nu mă bucură nimic am câteva dar nivelul de bucurie e foarte redus), cea mai mare satisfacție am când mănânc gustos..Legume și fructe nu prea mănânc nu prea mi se par atractive..Eu chiar am găsit cauza pentru care sunt în situația asta, mâncatul emoțional și din cauza majorelor decepții și nerealizări ale mele în viața până acum plus faptul că am făcut schizo acum câțiva ani, înainte aveam doar toc, faptul asta deci, mă face să mă refugiez în mâncare și să compensez lipsurile prin mâncare..nu reușesc să mă simt bine făcând alta activitate decât la nivel de 35, 40 la sută, în schimb mâncarea pare activitatea mea preferata părinții mereu îmi spun asta.
Asa este, mancatul emotional, te sperii, te panichezi si incepi sa manci si nu te mai poti opri. Daca ai gasit cauza atunci gaseste si remediul. Asculta de Dumnezeu si prin rugaciune si post incearca sa ajungi la 70-80kg. Vei fi alt om. Vei avea o mare buccurie, o mare implinire. Nu spune ca nu poti.

Citat:
Viata mea e un dezastru in sensul că sunt și cred că cel mai mare neîndemânatic pe care l-a avut lumea asta și nu sunt bun la nimic decât că în trecut am învățat f bine la școală, asta e singura mea realizare niste diplome arate și niște amintiri in care profesorii mă lăudau ptr că învățăm bine și eram cuminte dar acum am ajuns sa am numai regrete și viața mea sa fie foarte limitata. Eu nu simt că trăiesc, ci doar că supraviețuiesc, mai am și frica majora de moarte tanatofobie de mi-e frica sa nu mor in somn când mă culc iar în general mă gândesc des la moarte. Si lucrurile stand in felul asta vreau sa vă întreb cum sa îmi iau gândul de la mâncare și să nu mai trăiesc ca să mănânc ci să mănânc că să trăiesc și cum sa am și alte activități care să îmi placă la fel de mult că mâncarea..Cum sa nu mai mănânc pe fond psihologic, emoțional, cum sa nu mă mai refugiez în mâncare?
Simplu, asculti de Domnul care a zis sa nu-ti faci griji, de ce veti manca si de ce veti imbraca. Ascultand de El vei uita complet de mancare si vei fi liber sa nu mai manci cat mai multa vreme, te vei simti ca in vacanta, vei crede ca nu mai ai nevoie de mancare. Dupa 3-4 zile de post negru, cu apa sfintita si anafura, cateva guri, vei uita de pofta si de nevoia de a manca, vei uita complet de grijile si gusturile mancarii si gata... revi la starea de om cuminte si intelept asa cum erai in scoala. Poti! Trebuie doar sa accepti sa nu mai manci deloc deloc. Trebuie sa crezi ca atunci cand manci te distrugi si nu te ajuti! Trupul mancacios si lacom trebuie invins caci te tine in sclavie. Trebuie sa poti sa lupti si sa-l invingi prin rugaciune si post pana ajungi la 70-80kg, adica la starea trupeasca normala.


Citat:
Fac tratament cu risperidona și fluoxetina ptr schizo și toc, daca contează.
Îmi vreau viața din copilărie, de dinainte de vârstă de 16 ani înapoi(acum am 27), atunci m-am îmbolnăvit psihic începând totul cu un atac de panică și insomnii continuând cu toc și făcând in final schizo..mi-e dor de trecut, daca aș putea da timpul înapoi as fi cel mai fericit, am avut o copilărie frumoasa.Acum nimic nu mai e la fel..sad story stiu dar e realitatea în care trăiesc acum.
Ca sa revi in starea de bine a copilariei trebuie sa iesi din sclavia medicamentelor inutile, arunca-le in WC, sunt droguri care te tin in sclavie si incearca sa ai vointa maxima ca sa slabesti, sa ajungi la 70-80kg si sa nu-ti mai pese de mancare ci de Credinta. Daca ai idei nebune sau insomnii, roaga-te incontinuu pana adormi cu rugaciuni simple zise in gand, in suflet. Dupa o vreme te ia somnul repetandu-le la nesfarsit. Cand te trezesti imediat incepe sa te rogi acolo in pat.

Crezi in Dumnezeu? Stii ce ai de facut? Trebuie sa arunci toate medicamentele, sa te rogi si sa nu mai manci nimic pana ajungi cat mai rapid la 70-80kg. Odata ajuns la starea asta buna ajungi sa te simti ca in tinerete caci Domnul va fi multumit de tine si de mintea ta buna. Esti un baiat cult, intelept, care stii scrie frumos romaneste. Trebuie doar sa lepezi tratamentele de legumizare a mintii tale si sa incepi sa te rogi si sa slabesti mult, mult, mult pana uiti de grija si de gustul mancarii. Cand postesti e greu la inceput dar apoi ai sa te simti mai linistit caci cu cat postesti mai mult si mintea se limpezeste si sufletul se purifica si te simti tot mai bine asa ca stare generala de parca ai fi iar copil bun si cuminte care nu mai are nicio grija pentru ca nu mai pacatuieste.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUşefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.06.2021 at 16:57:54.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2021, 17:01:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Crezi in Dumnezeu? Stii ce ai de facut? Trebuie sa arunci toate medicamentele, sa te rogi si sa nu mai manci nimic pana ajungi cat mai rapid la 70-80kg. Odata ajuns la starea asta buna ajungi sa te simti ca in tinerete caci Domnul va fi multumit de tine si de mintea ta buna. Esti un baiat cult, intelept, care stii scrie frumos romaneste. Trebuie doar sa lepezi tratamentele de legumizare a mintii tale si sa incepi sa te rogi si sa slabesti mult, mult, mult pana uiti de grija si de gustul mancarii. Cand postesti e greu la inceput dar apoi ai sa te simti mai linistit caci cu cat postesti mai mult si mintea se limpezeste si sufletul se purifica si te simti tot mai bine asa ca stare generala de parca ai fi iar copil bun si cuminte care nu mai are nicio grija pentru ca nu mai pacatuieste.
Asta este indemn la a-si face rau, lipsa de discernamant.

Deci tu pui pe omul asta sa isi faca rau, sa se omoare pe el de foame....

Tu esti lucid cand zici chestiile astea?


ADMINSTRATORE, DE CE DORMI !!! Nu vezi ce se zice aici? Ca ajungem o secta cu binecuvantarea ta? Ca tot ce se discuta este contributia lui Moroco, sectara si total pe langa ortodoxie????

Moroncele vezi ca omori oamenii, poate te asculta altul in timp si citeste asta si face cum zici tu.

Administratore, rog sa stergi postul anterior, este foarte periculos pentru sanatatea umana,
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2021, 19:35:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locaţie: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Asta este indemn la a-si face rau, lipsa de discernamant.

Deci tu pui pe omul asta sa isi faca rau, sa se omoare pe el de foame....

Tu esti lucid cand zici chestiile astea?


ADMINSTRATORE, DE CE DORMI !!! Nu vezi ce se zice aici? Ca ajungem o secta cu binecuvantarea ta? Ca tot ce se discuta este contributia lui Moroco, sectara si total pe langa ortodoxie????

Moroncele vezi ca omori oamenii, poate te asculta altul in timp si citeste asta si face cum zici tu.

Administratore, rog sa stergi postul anterior, este foarte periculos pentru sanatatea umana,
Vezi ca tu te iei de mine?

Vezi ca iar deviezi de la subiect?

Adica susti ca esti ortodox dar crezi ca lepadarea de droguri si postul pana ajungi la greutatea normala te omoara?

Vezi ca si aici tu ai deraiat acuzand cu sectasrismul, cu crima cerand exclusivismul? Deci esti un terorist extremist.

Vezi ca si aici nu-ti pasa de colegii de forum, de cel ce a deschis un subiect de discutie ci cu nesimtire revii la obsesiile tale pe care vrei sa le glorifici?

Vezi deci ca esti decat un terorist extremist caruia nu-i pasa de subiectul discutiei?

Domnule daca vrei sa ma excluzi, de ce nu incerci ceva foarte simplu: nu-mi mai citi postarile si lasa-ma sa conversez cu alti colegi de pe forum fara sa-mi sari mereu la beregata pentru Credinta mea si in Cele 7 Tr.Ap.

Ai inceput sa nu-ti mai incapi in piele si vrei sa dai ordine bolduite la admin? Ai inceput sa-l santajezi emotional?

Interesant. Ce grad ai? Colonel? Ai pensie speciala?

Dragule, eu l-am sfatuit pe sarmanul tanar ce se crede bolnav sa arunce drogurile care-l transforma in leguma si sa aiba vointa cu post si rugaciune ca sa ajunga la greutatea normala de 70-80kg.

Din mila l-am sfatuit si nicidecum nu vreau sa se deprime si sa-si faca vreun rau. I-am zis sa adoarma rugandu-se si sa se trezeasca rugandu-se si sa posteasca cat mai negru ca sa i se linisteasca toate patimile.

Stiu ce vorbesc, sunt foarte bun de duhovnic dar nu ravnesc la atat de mult.
Mi-e suficient sa reusesc sa nu mint!

Fara sa simti ca mori de foame si de sete nu ai cum sa-ti dai seama ca postesti!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUşefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.06.2021 at 19:39:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare