Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2007, 01:59:01
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

bun gasit tuturor, referitor la acest subiect( fete si baieti) parerea mea ,dupa ce am citit si am aflat atatea,dupa o casnicie nefericita, un divort,si o minune de copilas ramas in grija mea,taica-sau fiind plecat in tari straine,pot spune ca o fata ar trebui sa isi pastreze neintinata puritatea, (fecioria),sa nu ia drept ,,o moda,, sexul,si traiul in comun inainte de casatorie,pt.ca un barbat daca te iubeste cu adevarat va ramane langa tine ,iar daca nu, doar se va folosi de tine,si apoi...zboara...la alta,,floricica...???doar asa cred eu poti sa probezi dragostea,statornicia unui baiat ,altfel nu ramane decat interesul de a te fi cucerit asa usor...trebuie sa inveti si sa stii sa te pretuiesti,ca femeie,ca om, ca particica LUI IISUS HRISTOS,sa fim camari sfinte ale Duhului Sfant,pt ca altfel vei ramane cu sufletelul zdrobit...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2007, 02:29:53
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

asta este pt. ce a scris ionik,(tinerii din ziua de azi)credeti-ma ca vb. din proprie experienta.m-a marcat mult faptul ca nu am avut pe cineva sa ma indrume pe aceasta cale a credintei,decat dupa ce am savarsit pacatul...greseala care mi-a marcat intreaga viata(pana la acesti 35 de ani). si fostul meu sot era dintr-=o familie de oameni f. credinciosi, dar de el nu s-a lipit nimic,din contra imi face viata si acum un chin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2007, 05:03:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos cuvant ai scris, Viviana. Ar fi bine ca tinerii sa inteleaga cat de importanta pentru viata in doi este fecioria, fidelitatea, dragostea.
Daca baietii ar prefera fecioarele, nu femeile, atunci cand isi aleg viitoarea mireasa, poate ca si fetele ar fi mai constiente de valoarea propriei lor feciorii.
Baieti, dat voi tonul in acest sens!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2007, 10:11:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic....cred ca trebuie o perioada de proba, inainte de mariaj.....ar fi mai bine, desi concubinajul nu e bun, dar astazi din cauza nepotrivirilor, este mai buna o perioada de testare....opinia mea..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2007, 19:19:09
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

de ce de preoba? proba la ce? la desfranare? l-ai citit vreodata pe Parintele Arsenie Boca, care spune ca taina casatoriei este data numai spre nastere de copii?nu pt a desparti firea lucrurilor de rostul lor? cati ani ai tu? chiar sunt curioasa.stii, multe pacate vin de aici... dar vom mai vorbi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2007, 19:49:47
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si totusi, Viviana sunt cupluri care au trait impreuna iainte de casatorie, s-au casatorit si sunt fericiti si impreuna. Daca povestea ta nu e asa de fericita, asta nu inseamna ca toate sunt la fel.
Imi pare rau, dar fie parintele Arsenie Boca nu este in tema, fie il scoti din context, si atunci ce spui tu nu mai are acelasi sens. Cum sa fie Taina Casatoriei numai spre nastere de copii? Pai atunci cei care sunt sterili nu ar trebui sa se casatoreasca fiindca nu pot avea copii? Cuplurile care afla ca nu pot avea copii ar trebui sa se desparta? Batranii care nu mai pot avea batrani ar trebui sa se desparta? Sau cei care nu mai vor copii ar trebui sa se desparta? Ei na.Taina casatoriei este data ca sa implineasca multe din nevoile umane, nu numai cea sexuala si de a-ti raspandi genele.

Nu spun ca e bine, dar unii oameni vor sa vada cum se inteleg stand in aceeasi casa, impartind aceeasi masa si acelasi pat fiecare cu tabieturile lui, sa vada daca se suporta unul pe altul. Nu este neaparat vorba de a te potrivi dpdv sexual, ci de a te potrivi din dpdv logistic. Ati avut unii colegi de camera/apartament? Mi s-a intamplat sa fiu foarte buna prietena cu unii, dar cand e vorba de impartit acelasi spatiu -- nu merge pur si simplu.

Bineinteles ca sunt alte moduri de a afla lucrurile astea fara a merge asa de departe, dar asta este modalitatea pe care o aleg unii.

Daca va uitati la cuplurile mai in varsta si nu numai o sa observati ca de multe ori femeia este cea care lasa de la ea, care suporta o gramada de mofturi din partea sotului, numai "ca sa fie bine." Nu mi se pare drept, desi stiu ca multora pe forumul asta li se pare ca e bine.

Totusi, si din cate vad si in ce scrieti voi, ancah si viviana -- tot timpul se vorbeste ca femeia trebuie sa tina la fecioria ei si la "mandria ei" (pana la urma daca mandria sta in feciorie numai...e trist). Dar barbatii? Femeile nu "se necinstesc" singure pana la urma. Exista intotdeauna un el. Care de obicei face tot felul de presiuni. De ce sa punem intreaga vina pe umerii bietei fete, cand de fapt vina e doar la jumatate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2007, 20:25:47
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Totusi, si din cate vad si in ce scrieti voi, ancah si viviana -- tot timpul se vorbeste ca femeia trebuie sa tina la fecioria ei si la "mandria ei" (pana la urma daca mandria sta in feciorie numai...e trist). Dar barbatii? Femeile nu "se necinstesc" singure pana la urma. Exista intotdeauna un el. Care de obicei face tot felul de presiuni. De ce sa punem intreaga vina pe umerii bietei fete, cand de fapt vina e doar la jumatate.
Noesis, si pentru barbati sunt valabile aceleasi lucruri. Dar probabil pt. ca fecioria unui barbat nu se poate "proba", s-a ajuns sa se "treca cu vederea".

Din pacate si la oameni care merg la biserica, mai ales intre femei, se aude destul de des vorbinu-se ca, in vederea casatoriei, pt. fata e bine sa fie fecioara, iar pt. baiat e bine sa aiba "experienta". Sunt si preoti care atunci cand "cade" o fata ii dau canon destul de greu, dar atunci cand "cade" un baiat... ii dau mai mult un canon formal... un fel legalistic de a "trece cu vederea".

Ancah, nu este numai a baietilor a da tonul. Aici cred ca e nevoie de o impreuna lucrare. Cate din fetele care se marita tin la fecioria viitorului sot?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2007, 20:48:17
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu cred ca este mai mult de datoria mamelor/parintilor in as educa odraslele. Am vazut de multe ori cand cei care au o fetita o cresc cu ideea ca trebuie sa fie cuminte, ca trebuie sa se marite, si sa se marite fecioara, in schimb baietii sunt educati ca trebuie sa fie duri, ca trebuie sa le domine pe fete din toate punctele de vedere (de cate ori nu am auzit mamici care spun baieteilor lor "pai cum a luat cutare nota mai mare ca tine, ca doar e fata" sau c"um de te-a intrecut fetita aia, ca doar ti esti barbat") Si acelasi lucru care il mentioneaza Omulet, baietii trebuie sa aiba "experienta." Si cu cine pot sa isi capete ei aceasta experienta? Prin a amagi fete pe care tot ei si parintii lor apoi le dispretuiesc.

De cate ori nu am auzit cum un baiat i-a spus fetei cu care era prieten ca nu se insoara cu ea daca nu se culca cu el. Si fata, fiind educata de acasa ca trebuie sa se marite neaparat, si iubindu-l pe baiat....face ce ii cere el. Si el, fiind educat de acasa ca are nevoie de ceva experienta inainte sa se insoare, bineinteles ca nu se va insura cu prima fata cu care s-a culcat. Si uite asa, fata este blamata, si baiatul capata experienta. Cand de fapt amandoi au facut acelasi pacat si aceeasi vina au.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2007, 20:57:52
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Da, teoretic, si pentru barbati si pentru femei sunt aceleasi reguli. Si totusi, societatea in care traim nu considera astfel. Dupa cum ai mentionat si tu -- canpnul pentru fete si baieti care au "cazut" este altfel, apelul se face catre fete sa isi pretuiasca fecioria, si nu catre baieti (dupa cum am vazut la Viviana si Ancah), fetele sunt "curve", baietii sunt "crai" si asa mai departe.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2007, 21:21:36
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Vorbiti din punctul de vedere al societatii, al oamenilor din lume. Din punct de vedere crestin, tot desfranare se numeste, daca e facuta de baieti sau de fete. Indiferent daca are canon mai mare sau mai mic.
Pentru baieti trebuie sa fie mai dificil: apar primele impulsuri din adolescenta, dar sunt pregatiti sa se insoare, sa aiba o familie, poate dupa 30 ani. Daca acele impulsuri nu apar, e motiv de ingrijorare.
O famile crestina nu cred ca-l invata pe baiat sa se foloseasca de fete, sa le raneasca.
Dupa parerea mea,nici o fata care si-a inceput viata sexuala nu merita sa fie folosita, apoi uitata. Are si ea asteptari, are un suflet si daca se casatoreste, si se spovedeste, poate sa se impartaseasca. Doar ca unii soti, in vanitatea lor, uita sa le ierte. Fecioria fetei- fizic vorbind mi se pare mai degaba vanitatea baietlor, decat a fetelor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 18:12:57
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 15:10:19
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 23:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 08:22:00