Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2008, 17:00:14
ioana24 ioana24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

Parintele meu duhovnic spune ca fumatorii sunt trecuti la sinucigasi:|
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.01.2008, 17:00:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar acasa avem impresia ca daca suntem casatoritzi shi ne culcam cu nevasta pentru a da nashtere la un copil ala n-ar fi pacat, poi orice relatzie sufleteasca in care apare iubirea inclinata spre reproducere este pacat, pacat shi iar pacat. Poi nu copilul care se va nashte e pacatos ci noi am facut pacat ca aducerea pe lume in orice fel omenesc este pacat oricate incercari de fentare ai incerca shi de minciuna referitor la aceste idei, chiar shi atunci daca se afla sub taina casatoriei. Deci daca vrei sa adunci un copil pe lume, trebuie sa te decizi sa pacatuieshti, chiar daca este sotzia ta legitima cu care eshti cununat. :) Asha ca n-o mai datzi la-nvartit ca asha ne spun proorocii VT shi asha ne spun shi cuvintele Mantuitorului shi asha ne spune shi cuvintele sfintzilor shi duhovnicilor care ii urmeaza.... deci ce facere de prunci nepacatoasa atzi vazut shi unde? ca nu exista decat nashterea minunata a Mantuitorul insushi din Preasfanta Fecioara. deci orice relatzie indreptata spre prunci sau contraceptiva este o cale spre pacat, chiar shi daca ai face copilul in vitro prin tot felul de cai shtiintzifico-medicale. Ca shi cafeaua, ca shi tzigara. ca shi mancarea, ca shi dulciegile fumuri al patimilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.01.2008, 17:08:31
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu cred ca este pacat atata timp cat devine dependenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.01.2008, 17:11:49
ioana24 ioana24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu cred ca este pacat atata timp cat devine dependenta.
Sa fumezi o tigara e pacat, sa fii dependent e o patima
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2008, 17:50:43
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
iar acasa avem impresia ca daca suntem casatoritzi shi ne culcam cu nevasta pentru a da nashtere la un copil ala n-ar fi pacat, poi orice relatzie sufleteasca in care apare iubirea inclinata spre reproducere este pacat, pacat shi iar pacat. Poi nu copilul care se va nashte e pacatos ci noi am facut pacat ca aducerea pe lume in orice fel omenesc este pacat oricate incercari de fentare ai incerca shi de minciuna referitor la aceste idei, chiar shi atunci daca se afla sub taina casatoriei. Deci daca vrei sa adunci un copil pe lume, trebuie sa te decizi sa pacatuieshti, chiar daca este sotzia ta legitima cu care eshti cununat. :) Asha ca n-o mai datzi la-nvartit ca asha ne spun proorocii VT shi asha ne spun shi cuvintele Mantuitorului shi asha ne spune shi cuvintele sfintzilor shi duhovnicilor care ii urmeaza.... deci ce facere de prunci nepacatoasa atzi vazut shi unde? ca nu exista decat nashterea minunata a Mantuitorul insushi din Preasfanta Fecioara. deci orice relatzie indreptata spre prunci sau contraceptiva este o cale spre pacat, chiar shi daca ai face copilul in vitro prin tot felul de cai shtiintzifico-medicale. Ca shi cafeaua, ca shi tzigara. ca shi mancarea, ca shi dulciegile fumuri al patimilor.
:) In sfrasit un om care spune lucrurilor pe nume:) Si nu se incurca in cuvinte, acuzatii, explicatii, demonstratii;):p
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.01.2008, 18:04:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

alynnna draga, pai nu citeshti acolo ca nu eu spun ci eu nu fac decat sa reproduc aidoma papagalului ce s-a zis shi scris de aia marii care n-au pus punctul pe i prin vorbe ci printr-o anume traire spre veshnicie....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.01.2008, 18:06:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cei ce sunt neputinciosi si refuza sa recunoasca pacatul, cauta tot felul de motive, justificari in neputiinta lor. Sa spunem far de frica gresala si patima, altfel totu-i teorie-n vant si pierdere de timp in vorbe si fraze pompoase. Raul trebuie detestat, recunoscut si taiat din radacina. Sa nu ne amagim in desertaciune.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.01.2008, 18:21:23
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

eu fumez.....cate o tigara la 3 zile(am ratie :) ).stiu faza ca o tigara-> traiesti cu aproximativ 5 minute mai putin,dar cate tigari am fumat eu nu se face nici macar o jumatate de ora.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.01.2008, 20:24:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

vsovi, si tu dai in logoree?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.01.2008, 22:44:21
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

De pacat stim ca este oricat de ascundem dupa deget si oricat am nega,defapt negarea asta demostreaza faptul ca noi stim ca este pacat...asa ca haideti sa ne gandim cum am putea sa ii ajutam,eu as vrea sa o ajut p mama sa se lase de fuma,si stim ca fumatorii sunt incapatanati peste masura si..ca oricare alti dependenti nu isi recunosc problema...deci..ce e de facut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56