Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.01.2008, 23:10:28
mitu16mihai mitu16mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2007
Mesaje: 1
Implicit

la multi ani
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2008, 02:40:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Eu ma intreb daca preotii care fumeaza fac pacat???:hmmm:
de ce nu? crezi ca preotul e infailibil?

tutunul este tamaia diavolului. cunosc persoane carora li s-a interzis sa mai sarute icoanele pana se lasa de fumat.. tocmai pt ca au gura spurcata.
Eu zic ca ar fi bine sa le interzica la preotii care fumeaza sa mai umble cu potirul.
Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.01.2008, 03:48:10
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si de unde sa se stie care preoti fumeaza? :D

Sa va spun un lucru. In Bulgaria (unde am stat cativa ani) e perfect normal ca un preot sa fumeze. Mergeam intr-o dimineata pe strada si din spate aud o tuse tabagica. Ma intorc -- si ghici ce -- un preot in reverenda si cu cruce pe piept tusea si tragea in piept de zor :D Eu am ramas inlemnita, asa ceva nu mai vazusem in viata mea. :D Ce soc ar fi in Romania sa vezi asa ceva pe strada.
Apoi eram tot in Bulgaria la o biserica, si preotul era la o tigara sub zidul bisericii :D Mi s-a spus ca e cu totul obisnuit ca preoti sa fumeze.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.01.2008, 13:04:06
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

citand vsovi
Deci daca vrei sa adunci un copil pe lume, trebuie sa te decizi sa pacatuieshti, chiar daca este sotzia ta legitima cu care eshti cununat


pai daca e asa, fertilizarea in vitro cum o fi? ca nu se ating barbatul cu femeia...ci doar se implanteaza embrionul fara sa existe relatii trupesti si iubire patimasa...:D
doar glumesc...iar cu fumatul, felicitari cui s-a lasat de asta, intr-adevar un mare pas spre mantuire...dar cafeaua chiar imi place si beau doar una pe zi...:rolleyes:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2008, 13:31:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci orice relatzie indreptata spre prunci sau contraceptiva este o cale spre pacat, chiar shi daca ai face copilul in vitro prin tot felul de cai shtiintzifico-medicale. Ca shi cafeaua, ca shi tzigara. ca shi mancarea, ca shi dulciegile fumuri al patimilor.
se vede ca n-ai citit ce am scris dar eshti buna de pus pe gluma.... :D

poi viviana draga, spune-mi shi mie care este diferentza intre cafea shi tutun? ca mie imi par ca ambele sunt nishte ceaiuri... depinde doar felul in care ofensezi aproapele, fiind plin de ele... tu ce parere ai?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.01.2008, 13:33:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

oricum, eu raman la ideea ca totushi cafeau e mult mai grava ca tutunul care e mai mult o chestie comerciala.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2008, 13:59:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Cafeaua e mult mai mare pacat decat fumatul
Párintele Arsenie Papacioc a spus ca nu exista drac mic si drac mare, (pacat mic si pacat mare) , toti sunt draci...

Insa nu e tot una sa inhalezi involuntar fum de tzigara cu fumatul voluntar, adica sa fumezi cu voie proprie! Cei de la urma se fac vinovati si pt cei care "fumeaza" involuntar.

Dece e fumatul pacat? Pt ca te sinucizi incetul cu incetul. Deci, fumatorii sunt inumarati deopotriva cu sinucigasii! Cum? Cu bolile care apar ulterior din cauza fumatului se sinucid! Fiindca nu mori de moarte buna ci din cauza cancerelor sau altele aparute din fumat (desfranat/lacomie etc) iti scurtezi viata. Aceasta viata care nu ne apartine!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.01.2008, 14:39:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
De pacat stim ca este oricat de ascundem dupa deget si oricat am nega,defapt negarea asta demostreaza faptul ca noi stim ca este pacat...asa ca haideti sa ne gandim cum am putea sa ii ajutam,eu as vrea sa o ajut p mama sa se lase de fuma,si stim ca fumatorii sunt incapatanati peste masura si..ca oricare alti dependenti nu isi recunosc problema...deci..ce e de facut.
Ce e de facut ? Sa renuntam la fumat. Usor de zis, greu de facut. Eu am avut sansa sa-l las dupa 35 de ani, datorita Duhovnicului meu, care s-a saturat sa ma auda la fiecare spovedit, ca fumez si m-a oprit in cele din urma de la impartasit. Mi-a dat un termen fix sa aleg dintre bine si rau. M-am rugat neancetat si minune, la termenul stabilit, de la doua pachete pe zi, am trecut brusc la zero. M-am dus dupa perioada stabilita, m-am spovedit si dupa zile de post am fost impartasit. Am scapat de aceasta patima neavand alta alternativa. Multumesc Bunului Dumnezeu si Duhovnicului meu, Parintele Paul de la Biserica SF.Mercurie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.01.2008, 14:56:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

O fi vrand sa se refere sarmanul monah la ochiul omenesc blestemat care nu shtie ca o mititica minciunica aparent inofensiva se poate transforma shi zamisli in gandul tau inradacinat ditamai balaurele in sensul ca peste timp o sa-i vizualizezi faptele in fatza lui Dumnezeu.... dar tot dansul a zis ca cel mai mare pacat este cel mai aproape de tine, asta din cuvintele sf Antonie cel Mare.... deci peundeva exista shi diferite marimi intre draci doar ca n-au nicio importantza shi relevantza din moment ce unul mic itzi poate face mai mult rau decat unul foarte mare.

Shi apoi nu-i potzi incadra pe totzi pe calea care duce la suicid ca atunci potzi sa zici ca orice lucru contrar voii lui Dumnezeu este defapt calea spre suicid, shi daca tot e sa vorbim despre asta, poi atunci sa ne amintim de Legiune care era numele multzimilor de diavoli din respectivul demonizat vindecat de Hristos. Poi ce s-a intamplat cu porcii in momentul cand au fost lasatzi de Hristos in stapanirea deavolilor? S-au aruncat cu totzii in mare, adica in iad, deshi au cerut sa nu-i trimita Hristos in iad, probabil ca sa demonstreze ca decat sa asculte de Hristos ca sa mearga in iad, mai bine merg ei prin vrerea lor.... Dar eu ma gandesc mai mult la patimi, la turma de porci plina cu patimi ca porcii nu au cuget sa se poata impotrivii shi au sarit degraba in mare totzi, toata turma, deci asta ma trimite cu gandul la intrebarea: ce ar face un porc impatimit de sufletul meu, al unui om? ca fara cugetul care sa-l stapaneasca oare patimile pe care le posed n-ar fi de asha natura incat sa ma faca shi pe mine sa sar in mare? Shi tind sa cred ca asha ar fi. Deci despre ce suicid vorbeshti ca PF Teoctist spunea ca toata viatza a cautat voia lui Dumnezeu ca s-o faca, deci nu putem trage concluzia ca decateori nu a gasit-o a dorit sa se sinucida. Shi apoi nu suntem noi in masura sa masuram gravitatea fiecarei neascultari ci doar in masura in care ne socotim pacatoshi pe noi inshine.

Shi apoi Bolile nu apar din cauza fumatului sau a factorilor externi, ci mai mult am impresia ca din cauza slabirii Duhului/invatzaturii, care slabeshte am impresia atunci cand omul incepe sa uite de Dumnezeu... deci nu e tutunul cauza ci tutunul doar confirma ca ai ajuns la nepasare shi nesimtzire fatza de aproape shi fatza de tine, ca defapt tutunul nici macar nu e nociv din punct de vedere al trupului, ci mai mult, nocivitatea lui consta in faptul ca te ajuta sa gandeshti ca sa fumezi pentru ca fumand sa nu mai gandeshti de prea mult fum shi astfel sa ai impresia ca de aia itzi merge bine ca te-ai lasat de fumat, nu domnule, dupa ce te-ai lasat de fumat, te-ai unit in rugaciune cu bunastarea ucigashe de suflet shi ai ajuns mai rau... ca asha patzesc totzi ce se lasa de una sau de alta pentru ochii lumii, ca e bunastarea de parada shi asta e imposibil de invins ca e unita cu lacomia pantecului chirar daca tu defapt eshti mare postitor, ca e unita in locurile prin care nu te ashteptzi.... in zonele pe care nu le vezi, shi in obijnuintza cea statornicita pe care deshi i-ai taiat toate ramurile vazute, ai adormit fiind plin shi satul shi ingrashat in ramurile shi radacinile nevazute.

Viatza asta ne apartzine insa nu ne apartzine in sensul ca noi am facut-o cadou patimilor. Shi in cazul asta viatza veshnica nu shtiu daca mai ramane de discutat, ca uite, noi tot vorbim de viatza veshnica, cum ca ne-am dori, shi vai ce bine ar fi, dar mi-e frica personal ca ma v-a intreba Dumnezeu candva "Mai, dumneata, tu tot batzi apa in piu cu tot felul de cotloane ale vorbelor shi despre veshnicie, poi ia spune-mi dumneata cate noptzi ai facut veghe, sau macar cate diminetzi te-ai trezit mai devreme sau cate seri ai stat treaz pana tarzi, poi dumneata ai avut zile destule shi tzi-ai trait abea o treime din zi shi ai tot facand voia ta sau a patimilor tale, poi atunci pentru ce vorbeshti dumneata de viatza veshnica? sa te autotarashti in proprie inshelare?" asha m-ar mustra Domnul precis, shi n-ash avea sa-i dau nici un raspuns, ash ramane mut ca un peshte, shtiind cata trandavie (nu ma refer la mishcare fizica sau munca) in privintza credintzei mi-am adunat. Iar cand nu am trandavit, atunci mi-am fumat toata credintza pe deshertaciuni.......poate oi fi crezand in sinea mea ca ash fi shi eu ceva prooroc ridicat.... ca altfel de unde atat puncte pe i in voiIrile mele astea textiste. De unde? "Au o fi intrat in sufletul meu vre-un purcelash din aia ce au sarit in mare"... iar oi fi pacalit pe careva cu smerenia mea? sper ca nu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.01.2008, 15:35:14
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Nu am intalnit un verset care sa mentioneze acest lucru: interzicerea fumatului. Avand in vedere ca mantuirea nu vizeaza doar sufletul ci si trupul, probabil de aici oprirea de la fumat - se vrea si un trup sanatos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56