Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2009, 16:38:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De multe ori mi-am pus problema cum se face ca persoana ideala de la inceput se transforma intr-un monstru peste noapte. Iar asta e valabil in ambele cazuri. Nu sunt misogin si nu iau apararea barbatilor, dar am fost martorul mai multor situatii extrem de perfide din partea femeilor. Uneori disperarea duce la pierderea mintii. Si nu vorbrsc de cazuri patogene cu oameni bolnavi de gelozie, de imbecili care nu stiu decat sa bea si sa-si bata femeia si copii pentru ca asa intelege el sa fie barbat. Vorbesc de cazurile atat de multe, de prin Italia sau Romania, dar in general datorita strainatatii... Spuneam pe alt topic ca lucrez intr-un "cuib de viespi" unde femeia NU merita eticheta de mama si sotie. De multe ori barbatul este provocat sa se dezlantuie. Imi pare rau ca o spun, dar sunt dezamagit pur si simplu. Si raman la ideea ca Dumnezeu rezolva orice problema. Eu nu cred ca acea femeia L-a chemat vreodata in ajutor pe Dumnezeu. Doar ca, datorita atator probleme care ne sufoca, NU MAI AVEM TIMP SA NE RUGAM!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2009, 20:08:37
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Vin si eu cu parerea mea ca o femeie nu merita a fi batuta orice ar gresi ea si ca sa fac si o gluma spun ca "si asa este ea destul batuta de Dumnezeu"(Doamne iarta-ma). Si desi sunt una din urmasele Evei spun ca unele femei o cam cauta cu lumanarea, dar asta nu inseamna ca si trebuie batuta.Vorba dulce mult aduce si capul plecat nici sabia nu-l taie Fetelor fiti intelepte si o sa vedeti cum dragii vostri soti sunt ca niste mielusei. Iar barbatii care au o placere in a-si bate sotia si se mai si considera crestini ii invit sa vina cu exemple din Sfanta scriptura ca doar asa o sa credem ca este voia Domnului ca femeia sa fie batuta de barbat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2009, 04:37:40
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Efeseni 5:22. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.

sau

1 Timotei 2:11. Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Și nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.

Problema nu este de la preoti, ci de la baza. Dumnezeu asa cum apare in Biblie este misogin. daca ai " ghinionul" sa te nasti femeie trebuie sa fii sluga barbatului. exemplara moralitate, nu-i asa?
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2009, 06:57:17
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
Efeseni 5:22. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.

sau

1 Timotei 2:11. Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Și nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.

Problema nu este de la preoti, ci de la baza. Dumnezeu asa cum apare in Biblie este misogin. daca ai " ghinionul" sa te nasti femeie trebuie sa fii sluga barbatului. exemplara moralitate, nu-i asa?
Dumnezeu nu este misogin ci unii barbatii inteleg cele de mai sus gresit. Daca o femeie la un moment dat " nu se supune"(aici sunt multe de discutat)nu da dreptul barbatului sa o maltrateze. Sau , trebuie sa recunoastem, ca si barbatii la randul lor sunt batuti de neveste.Totul se intampla din lipsa iubirii si a respectului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2009, 09:09:11
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Angry

Citat:
În prealabil postat de sarra21 Vezi mesajul
Buna tuturor,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si voua uimirea si revolta ce ma cuprinde cand citesc mesaje de genul "cand sotul te bate, tu te pune in genunchi si te roaga" sau "femeia trebuie sa indure chinul pana la capat pentru ca asa se mantuieste". Imi dau lacrimile si ma gandesc de ce Dzeu cel bun si care inseamna iubire ar vorbi prin gura preotilor duhovnici asa, indemnand femeia ( cea fragila, iubitoare, mama, sotie, prietena, cea care nu doarme noptile veghind la capul copilului etc) sa se dezumanizeze in asa hal langa un barbat care o transforma in carpa de sters picioarele. Inteleg ca Dzeu ne indeamna sa iertam dar una este sa ierti si alta este sa permiti, sa tolerezi un comportament care de cele mai multe ori duce la dezastre sufletesti, care o face pe femeie sa nu se mai respecte, sa nu se mai aprecieze, sa nu se mai poata bucura de copii, de viata in general.
E trist ca o fata de 23 de ani (un caz real) sa se duca la preot si sa-i spuna ca sotul o bate, o injura si preotul sa o indemne sa indure, sa se roage dar sa nu-l parasesca, pentru ca mai apoi...peste o sapt. (în Saptamana mare) acesta sa o omoare in fata fetitei de 3 ani. Probabil canonul femeii s-a implinit in acest fel.
Ce parere aveti? Ce poate face biserica, preotii pentru a nu incuraja violenta in familie? Cand si barbatul va ajunge sa respecte cuvantul Domnului si sa fie in stare sa-si iubesca femeia ca pe el insusi?
Desigur este revoltator sa auzi despre violenta domestica, daramite s-o mai si suporti. Exista un singur semn de intrebare, referitor la ''vina'' femeii: oare, cand incepe conflictul dintre cei doi, nu exista un moment in care ''gura'' femeii nu tace, ci provoaca, intarata spiritul aprins al sotului, declansand o furtuna de nestavilit? In orice conflict exista doua parti adverse, intre care se imparte vina. Daca in acel moment cheie, femeia ar da dovada de intelepciune, supunere in sinea ei, toata forta distructiva, violenta a barbatului ei, s-ar atenua foarte mult, si implicit,nu s-ar ajunge la omor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2009, 11:21:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sigur, sigur, pana la urma tot femeia e vinovata ca e batuta. Sa taca, sa suporte, ca tre sa dea dovada de intelepciune. Dar daca si barbatul ar da dovada de intelepciune vis a vis de gura cea mare a femeii, ce ar fi? Se stie ca in general femeile cu asta raman, vorbesc, vorbesc, vorbesc, dar mai mult nu fac, nimic violent, si ca de multe ori chiar daca le faci macar un pic pe plac sunt nemaipomenit de fericite.

Da, de fapt toate relele se intampla cand nu mai este respect in familie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2009, 14:38:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur, sigur, pana la urma tot femeia e vinovata ca e batuta. Sa taca, sa suporte, ca tre sa dea dovada de intelepciune. Dar daca si barbatul ar da dovada de intelepciune vis a vis de gura cea mare a femeii, ce ar fi? Se stie ca in general femeile cu asta raman, vorbesc, vorbesc, vorbesc, dar mai mult nu fac, nimic violent, si ca de multe ori chiar daca le faci macar un pic pe plac sunt nemaipomenit de fericite.

Da, de fapt toate relele se intampla cand nu mai este respect in familie.
Vaaaai, eu nu sunt feminista deloc, dar cand aud prostiile astea cu...barbatul violent, spirit agresiv...si femeia crestina supusa, care fuge prin casa ca o potarniche...in incercarea de a scapa de furtuna masculina, nu pot sa inteleg deloc cum vine asta?!!??

Slava Domnului ca nu se pune problema ca eu sa stau sa vizionez forta distructiva a barbatului, ca eu numai daca aud ceva ce nu-mi convine...o critica acolo...ma transform urgent in furtuna distructiva, nu altfel....

Sotul meu ma mai alinta si " salbaticuta lui tata"...deci e cam clar ca exista doua tipuri de femei: femeia potarniche fugarita si femeia pisica salbatica cu gura mare...asa ca pe mine ma lasa rece sfaturile astea " sa taci, sa fii supusa, si sa fugi din calea lui!"...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2009, 14:42:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radianca Vezi mesajul
Desigur este revoltator sa auzi despre violenta domestica, daramite s-o mai si suporti. Exista un singur semn de intrebare, referitor la ''vina'' femeii: oare, cand incepe conflictul dintre cei doi, nu exista un moment in care ''gura'' femeii nu tace, ci provoaca, intarata spiritul aprins al sotului, declansand o furtuna de nestavilit? In orice conflict exista doua parti adverse, intre care se imparte vina. Daca in acel moment cheie, femeia ar da dovada de intelepciune, supunere in sinea ei, toata forta distructiva, violenta a barbatului ei, s-ar atenua foarte mult, si implicit,nu s-ar ajunge la omor!
Un conflict nu ar trebui sa apara din initiativa barbatului violent cu chef de cearta, asta e clar...femeia inteleapta supusa si barbatul nebun autoritar, care e logica?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2009, 15:08:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
Efeseni 5:22. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.

Problema nu este de la preoti, ci de la baza. Dumnezeu asa cum apare in Biblie este misogin. daca ai " ghinionul" sa te nasti femeie trebuie sa fii sluga barbatului. exemplara moralitate, nu-i asa?
Nu doar barbatul, ci si femeia are insusirea de a fi creata dupa chipul lui Dumnezeu. Si e minunat ca Maica Domnului, o femeie, este "mai cinstita decat heruvimii".

Indemnul "daca cineva voieste sa fie cel dintai, sa fie cel din urma dintre toti si slujitor al tuturor" nu este valabil doar in Biserica, ci si in familie. Dar asta e o alta tema: slujirea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2009, 15:12:53
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Departe de mine gandul de a invata pe cineva cum sa traiasca sau sa ma pun de-a curmezisul vreunui parinte duhovnic, dar:

1. Bataia (si violenta in general) este un comportament invatat. Nu ai bate niciodata pe nimeni daca nu ai vedea asta la altii. O mare responsabilitate pentru un comportament violent al unui barbat il au parintii acestuia: tatal sau pentru ca a dat si mama pentru ca nu a ripostat, dand prin asta de inteles copilului ca violenta este o treaba _acceptabila_. Puterea exemplului, daca vreti.
2. Am impresia ca face cumva parte din fondul cultural al poporului nostru (si poate si al altora) sa spunem ca "asa sunt barbatii" si ca, eventual, "a facut ea ceva ca sa o merite", si prin asta continuam sa propasim violenta in familie.
3. Avem in general foarte putine cunostinte despre patologie. Vorbim cu usurinta despre "nebun", dar face cineva ceva pentru acel "nebun"? Daca e intr-adevar "nebun", nu ar trebui sa il vada un medic, cel putin? Nimic nu se poate face fara voia si ajutorul lui Dumnezeu, dar macar sa incercam, pentru ca daca adoptam pozitia ghiocelului nu facem decat sa intarim comportamentele nedorite. El o sa ajunga la concluzia ca e permis, functioneaza si ca in momentele alea e in control desavarsit si ca are drept de viata si de moarte asupra femeii. Nu e chiar asa.


Si avem o responsabilitate fata de copii, care sub nici o forma nu trebuie sa invete ca bataia este acceptabila, ca este o solutie la ceva (nu solutioneaza _nimic_) pentru ne facem direct vinovati de felul in care isi vor trata partenerele, colegii etc. Atat de multe greseli facem cu copiii sau DE FATZA CU EI, din generatie in generatie, si pe urma ne miram ca ajung alienati si agresivi. Nu facem decat sa culegem roadele pe care le semanam.

Last edited by lareine; 02.12.2009 at 15:16:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42