Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 07.02.2010, 00:35:18
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Problema este cu sfirsitul care este calculat in toate formele de cei care fac parte din protestanti(martori,penticostali,baptisti,.....)as ta arata ca nu urmeaza scriierile biblice care spun ca nimeni nu stie doar DUMNEZEU stie cind va fi acest sfirsit.Iar acesti oameni vor sa fie ca DUMNEZEU calculind acest sfirsit si in acelas timp au format si unele biserici care se cred mai bune ca biserica crestina originara.Asta ar trebui sa ne dea de gindit si sa nu mai vorbim de faptul ca nu se inchina LUI HRISTOS aici ma refer la martori adica ei trateaza direct cu DUMNEZEU ei nu sta la discutie cu ceilalti doar le arata un respect si atit ca si cum ar fi mai mari ca Ingerii din cer care sa nu uitam iau slujit LUI HRISTOS.
Crestinii baptisti si penticostali se inchina Domnului Isus si iI considera D-zeu, si nu au de unde stii cand va fi sfarsitul (adica data, anul) daca Isus a spus ca doar Tatal il stie.
  #202  
Vechi 07.02.2010, 00:37:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Amarius, esti ortodox?
  #203  
Vechi 07.02.2010, 00:39:39
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
sa nu uitam ca luther s-a desp de catolici,nu de ortodocsi.
Nu uitam. Dar nu vorbeam de unii sau altii ci de crestinism.
  #204  
Vechi 07.02.2010, 00:44:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Amarius, esti ortodox?
Adica, acum am intrat si eu aici si am citit ultimele postari.. nu vreau sa fac presupuneri aiurea.
  #205  
Vechi 07.02.2010, 00:48:21
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Amarius, esti ortodox?
Acum (de vreo 10 ani) frecventez o biserica penticostala unde sunt doar tineri pana in 40 de ani, dar crescut ortodox mai bine zis de bunici in oastea Domnului. De aceea nu am stiut ce sa trec la religie si de felul meu si din educatie mai mult sunt invatat de a nu critica (doar constructiv si ca discutie) vreo religie si nu oameni. Imi plac obiceiuri, traditii,... dar limitate, fara a le pune ca prioritate,...
  #206  
Vechi 07.02.2010, 14:26:59
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
tineri pana in 40 de ani


dupa 30 ani,deja nu mi se mai pare tinerete.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #207  
Vechi 07.02.2010, 17:04:40
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul


dupa 30 ani,deja nu mi se mai pare tinerete.
Depinde de ,,cat traieste omul,, sau poate intineresc cu trecerea anilor.
Mai bine spune te rog ceva numere ptr. iconitele care le pui sau unde gasesc.
  #208  
Vechi 07.02.2010, 18:54:40
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Gavril, de ce nu putem discuta civilizat?
Numai simplu fapt ca am zis ca sint "martor" face ca ca desi poate exprim aceleasi idei ca si altii trebuie sa fiu insultat si ideile mele devin brusc erezii.

Prezenta mea pe un forum ortodox ma limiteaza in a-mi exprima parerile si opiniile in totalitate.Totusi nu uita un lucru, ca si eu am fost ortodox si cunosc destul de bine anumite treburi.Oricum pot sa-ti spun ca multi de aici (dar nu toti!) nici macar nu-si merita titlul de crestini.La fel ca un preot care indeamna la la hula impotriva altor culte , este o rusine pt. biserica ortodoxa.
Pt. mine biserica ortodoxa are niste valori unice , incontestabile.

Plus ca multi va legati de niste chestii false, cum ar fi Russell.Personal in 10 ani am auzit de vre-o trei ori doar facindu-se referire la el si nu neaparat cu cuvinte elogioase.
Martorii lui Iehova de acum nu mai au nici-o legatura cu cei de acu' 100 de ani!
Sintem in 2010 fratilor...
Pe vremea lui Russell se fuma se sarbatorea craciunul si simbolul lor continea o cruce.Singura asemanare era ca folosea numele de Iehova care asa cum am aratat apare si in alte biblii catolice sau chiar ortodoxe mult mai recente.

Si ca sa rapund la afirmatia ta, martorii (nu vorbesc aici de alti protestanti) nu prezic o data pentru sfirsitul lumii.Acesta poate fi intr-un an, doi, 10 , 100 sau o mie de ani.POate nici-odata.Nimeni nu stie cind, nici macar Isus.
  #209  
Vechi 07.02.2010, 19:05:20
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca ar fi considerat ca se trece asa usor la ortodoxie.... l-as lipi pe sotul meu de un scaun si l-as obliga sa citeasca tot ce scrie aici (pentru ca durerea si indignarea mea cea mai mare e ca sotul meu, dintr-un ortodocs "desavarsit" a devenit asta-vara un penticostal fanatic...) . Nu asta era ideea. Eu consider ca nu ar trebui sa fim ca ei, pentru ca noi nu avem nimic de ascuns. Din contra, ar trebui sa incercam sa ii facem sa vada putin din Adevar. Pentru ca de unul singur, nu poti face fata unei discutii cu un sectant; iti spun din proprie experienta. Dar aici nu suntem singuri si ne putem completa unul pe altul, nelasand loc "tacerii" in fata lor: pentru ca ei asta urmaresc, sa ne aduca la tacere.
Eu chiar cred ca cele 2 persoane "au gasit drumul spre casa" (ca sa o citez pe Anna71) datorita netacerii noastre...., dar bineinteles prin mila lui Dumnezeu.

Imi pare tare rau pentru tine, iti inteleg suferinta si punandu-ma in locul tau iti inteleg acum si pozitia fata de sectanti ;o data, de doua ori poate e bine de stat cu ei la vorba dar cand incep sa devieze si sa ne aduca injurii la toate cele de care am mai scris......pa!
Sigur, problema e mai delicata cand e vorba de cei dragi din familie, cum e cazul tau, nu stiu sincer cum as proceda pentru ca usor nu e;
Uite, sambata, dupa slujba de pomenire a mortilor, cand am iesit din curtea bisericii, la poarta ne asteptau sectantii, doi cate doi, un barbat si o femeie,( nu erau martorii lui iehova aveau altfel de carti si uite cat tupeu au stand in fata bisericilor) si foarte amabili doreau sa ne ofere "niste informatii"; mi-am facut Sfanta Cruce si barbatul a inceput sa rada; o fractiune de secunda m-am oprit si imi venea sa urlu dar am plecat mai departe fara sa scot nici un cuvant, simteam ca se rupe ceva in interiorul meu, pana acasa m-am gandit cat de neputinciosi suntem in fata asaltului sectelor; in orasul meu zilnic, din ce in ce mai multi, ii vezi pe strazi doi cate doi, oferindu-ti turnul de veghe, noul testament, biblia si alte carti de-ale lor;
Iar in situatia in care iesi din biserica si de partea cealalta a portii te asteapta sotul vrand sa-ti ofere "niste informatii"....Doamne, cat e de greu!
Roaga-te neincetat la Maica Domnului, cere ajutorul preotilor si poate e bine sa mergi la o manastire undeva sa ceri ajutorul ,acolo se roaga permanent; Iarta-ma ca imi dau si eu cu parerea, probabil de sfaturile astea esti satula dar nu ai alta scapare decat rabdare, pocainta, rugaciune
Maica Domnului sa Se milostiveasca de tine, sa te intareasca in lupta pe care o ai de dus!


  #210  
Vechi 07.02.2010, 19:31:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Imi pare tare rau pentru tine, iti inteleg suferinta si punandu-ma in locul tau iti inteleg acum si pozitia fata de sectanti ;o data, de doua ori poate e bine de stat cu ei la vorba dar cand incep sa devieze si sa ne aduca injurii la toate cele de care am mai scris......pa!
Sigur, problema e mai delicata cand e vorba de cei dragi din familie, cum e cazul tau, nu stiu sincer cum as proceda pentru ca usor nu e;
Uite, sambata, dupa slujba de pomenire a mortilor, cand am iesit din curtea bisericii, la poarta ne asteptau sectantii, doi cate doi, un barbat si o femeie,( nu erau martorii lui iehova aveau altfel de carti si uite cat tupeu au stand in fata bisericilor) si foarte amabili doreau sa ne ofere "niste informatii"; mi-am facut Sfanta Cruce si barbatul a inceput sa rada; o fractiune de secunda m-am oprit si imi venea sa urlu dar am plecat mai departe fara sa scot nici un cuvant, simteam ca se rupe ceva in interiorul meu, pana acasa m-am gandit cat de neputinciosi suntem in fata asaltului sectelor; in orasul meu zilnic, din ce in ce mai multi, ii vezi pe strazi doi cate doi, oferindu-ti turnul de veghe, noul testament, biblia si alte carti de-ale lor;
Iar in situatia in care iesi din biserica si de partea cealalta a portii te asteapta sotul vrand sa-ti ofere "niste informatii"....Doamne, cat e de greu!
Roaga-te neincetat la Maica Domnului, cere ajutorul preotilor si poate e bine sa mergi la o manastire undeva sa ceri ajutorul ,acolo se roaga permanent; Iarta-ma ca imi dau si eu cu parerea, probabil de sfaturile astea esti satula dar nu ai alta scapare decat rabdare, pocainta, rugaciune
Maica Domnului sa Se milostiveasca de tine, sa te intareasca in lupta pe care o ai de dus!




Iti multumesc tare mult pentru cuvintele frumoase. Stiu ca nu mi-a mai ramas decat rugaciunea si nadejdea in Dumnezeu. Daca la inceput mi se parea nedrept, ma intrebam mereu "de ce eu, Doamne" sau "cu ce ti-am gresit Doamne asa rau sa merit asta", acum am inceput sa vad altfel lucrurile... Imi dau seama ca poate meritam si mai rau, din cauza invartosarii inimii mele si ma gandesc si la altii, care au de dus o cruce si mai grea decat a mea... si ma rog in primul rand sa ma faca pe mine Dumnezeu mai buna si sa ma pazeasca de sectanti si de duhurile lor... pentru ca... chiar mi-e frica.... Sotul meu spunea tuturor ca el nu si-ar lasa Biserica pentru nimic in lume si ca nu se teme de faptul ca parintii lui s-au "pocait" si uite unde a ajuns...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 18:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43