Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2010, 19:51:01
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tipic pentru stilul protestant de intelegerea a Bibliei.

Ma rog, sunt unii protestanti care macar in privinta carnii de porc s-au luminat, dar altii nici atat.
Cei "care nu s-au luminat in privinta carnii de porc" (in modul in care vezi dumneata lumina) au o viata mai lunga (cu o medie de 10 ani) si de o calitate mai buna (fiind activi la varste inaintate). Acest lucru a fost observat in urma unor studii ample, de catre cei de la National Geographic si de la unele universitati (care au facut studii extinse). Urmareste acest documentar interesant:
http://www.revelatia.ro/docs/the_adventists.html (tradus in limba romana).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2010, 19:53:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Topcat,pe cuvant de purtator de kilt,frate..daca ajungi vreodata in Tara Sfanta sa nu cumva sa zici nici macar in gand ca Moise seamana cu Hitler pt ca vom gasi ,,pisica de top" zidita in Zidu Plangerii si raminem fara tine :)
Pai da,ai grija Topcat,ca un motan de top avem si noi pe forum,nu mai multi!

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2010, 21:06:22
perlaneagra perlaneagra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 1
Smile

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Da, dar carnea de porc contine vitamine pe care cea de vita si cea de pui nu le contin. De exemplu au existat cazuri in care oamenii s-au imbolnavit de diferite boli din cauza ca mancau f mult pui, si nu mancau carne de porc sau peste. Ce-i drept aceste vitamine se gasesc si in oua si branza, insa in ceea ce tine de carne se gasesc doar in porc si peste. Si mie imi place f mult la gust. Am o intrebare: in Noul Testament scrie ceva de carnea de porc?
Oare daca sunt crestin si mananc porc inseamna ca sunt departe de calea cea dreapta? Eu zic sa te mai gandesti cand spui asemenea lucruri
veau sa zic ca carnea in general este un aliment toxic, cum puteti spune ca carnea de porc contine vitamine? Eu am renuntat la carne din mai multe cauze, si una din ele ar fi ca animalul este un mamifer apropiat fiintei umane, ( nu pot intelege de ce la Paste se mananca miel, fiind un animal atat de dragut ....mi-i mila). Dumnezeu ne-a lasat gradinile si livezile sa mancam si pasarile cerului dar pe animal l-a facut in acelasi zi cu omul. Eu ca atare nici pasare nu mananc. Vreau doar sa zic ca daca nu mananci carne nu ai cum sa te inbolnavesti, poate invers. Oricum e foarte greu pentru cei pfticiosi...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2010, 00:15:35
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de perlaneagra Vezi mesajul
veau sa zic ca carnea in general este un aliment toxic, cum puteti spune ca carnea de porc contine vitamine? Eu am renuntat la carne din mai multe cauze, si una din ele ar fi ca animalul este un mamifer apropiat fiintei umane, ( nu pot intelege de ce la Paste se mananca miel, fiind un animal atat de dragut ....mi-i mila). Dumnezeu ne-a lasat gradinile si livezile sa mancam si pasarile cerului dar pe animal l-a facut in acelasi zi cu omul. Eu ca atare nici pasare nu mananc. Vreau doar sa zic ca daca nu mananci carne nu ai cum sa te inbolnavesti, poate invers. Oricum e foarte greu pentru cei pfticiosi...
Ba da, poti sa te imbolnavesti. Trebuie sa fii f atent deoarece vitaminele liposolubile (A, D, E) se gasesc majoritar in carne si produse provenite de la animale. Bine, acuma este si treaba ca provitaminele din care se pot forma vitaminele respective se gasesc in regnul vegetal. Ideea este ca omul este omnivor, dpdv biologic, asa ca are nevoie si de carne uneori. Apoi, nu e vorba doar de vitamine, insa sunt si proteinele, fundamentale pentru organism. Ele se gasesc si in regnul vegetal, insa intr-o cantitate mai mica si insuficienta pt necesarul organismului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2010, 00:21:06
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec7 Vezi mesajul
dintre care, cele mai cunoscute sunt trichinela si colesterolul




Eu nu consum carne de porc, de cativa ani. Si nu am nici o problema. Dimpotriva.
In primul rand trichinela si colesterolul nu sunt vitamine. In al doilea rand colesterolul este mai important decat iti imaginezi tu. Din colesterol organismul sintetizeaza hormonii sexuali si cei corticosuprarenali, esentiali pentru viata. Daca omul baga ca spartu' in el normal ca nu e bine. Colesterolul se depune pe vasele de sange deoarece nu poate fi catabolizat si eliminat din organism si se ajunge la alte probleme f grave. Dar ideea e ca nu vad care e marele pacat in a manca din cand in cand putina carne de porc. Si vorbesc de porcul din cotet, nu de aia din comert umflati cu chimicale (de altfel si legumele din comert sunt la fel)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2010, 01:05:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de perlaneagra Vezi mesajul
veau sa zic ca carnea in general este un aliment toxic, cum puteti spune ca carnea de porc contine vitamine? Eu am renuntat la carne din mai multe cauze, si una din ele ar fi ca animalul este un mamifer apropiat fiintei umane, ( nu pot intelege de ce la Paste se mananca miel, fiind un animal atat de dragut ....mi-i mila). Dumnezeu ne-a lasat gradinile si livezile sa mancam si pasarile cerului dar pe animal l-a facut in acelasi zi cu omul. Eu ca atare nici pasare nu mananc. Vreau doar sa zic ca daca nu mananci carne nu ai cum sa te inbolnavesti, poate invers. Oricum e foarte greu pentru cei pfticiosi...

Cine consumă carne și alte produse animale (lactate, ouă) nici nu a început să trăiască, nu știe ce-i viața lină și fericită. Nu numai boli aduc aceste produse ci și o viață agitată și chinuită, dar aceasta o știu doar ce-i ce s-au lăsat de ele, ceilalți ar trebui să tacă dacă nu au această experiență. Vegetarianul și cu mult mai mult veganul are o continuă stare de mulțumire și veselie, optimism, energie.

Teoriile nutriționiste obișnuite sunt niște aberații, nu mai credeți tot ce citiți. Faceți experiența de a nu mânca câteva luni aceste alimente toxice și o să vedeți diferența.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2010, 02:07:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb doar o parere

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cine consumă carne și alte produse animale (lactate, ouă) nici nu a început să trăiască, nu știe ce-i viața lină și fericită. Nu numai boli aduc aceste produse ci și o viață agitată și chinuită, dar aceasta o știu doar ce-i ce s-au lăsat de ele, ceilalți ar trebui să tacă dacă nu au această experiență. Vegetarianul și cu mult mai mult veganul are o continuă stare de mulțumire și veselie, optimism, energie.

Teoriile nutriționiste obișnuite sunt niște aberații, nu mai credeți tot ce citiți. Faceți experiența de a nu mânca câteva luni aceste alimente toxice și o să vedeți diferența.

Cred ca am mai scris pe un alt topic: am incetat sa mai mananc carne de porc dupa ce am constatat ca imi slabesc atentia, concentrarea, starea de bine. Chiar am fost foarte atenta de la ce mi se trag anumite stari carora nu le gaseam explicatie. Dupa ce am renuntat la carnea de porc, am gasit raspuns. Din punctul meu de vedere, carnea de porc ar sta la originea celei mai cumplite boli care macina astazi vieti si vieti. E doar o parere nevinovata. Dar asta cred eu.

Am ales sa mananc fructe, legume, cereale, soia si peste, mult peste. (gandindu-ma ma Mantuitorul nu in zadar manca in special peste)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2010, 07:38:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ba da, poti sa te imbolnavesti. Trebuie sa fii f atent deoarece vitaminele liposolubile (A, D, E) se gasesc majoritar in carne si produse provenite de la animale. Bine, acuma este si treaba ca provitaminele din care se pot forma vitaminele respective se gasesc in regnul vegetal. Ideea este ca omul este omnivor, dpdv biologic, asa ca are nevoie si de carne uneori. Apoi, nu e vorba doar de vitamine, insa sunt si proteinele, fundamentale pentru organism. Ele se gasesc si in regnul vegetal, insa intr-o cantitate mai mica si insuficienta pt necesarul organismului.
Depinde de cum iei decizia de a nu mai manca produse din carne.
Daca o faci doar pentru ca iti e mila de animale,insa in rest simti ca poftesti,ca e un efort mare sa te abtii,atunci da,posibil sa te imbolnavesti.
In schimb,daca acest lucru se produce natural,adica organismul refuza sa mai primeasca produse din carne totul este in armonie si nu are ce se petrece.
Mie mi s-a intamplat exact ce am descris in ultimul caz...organismul a refuzat sa mai primeasca sa se hraneasca cu carne,iar de cativa ani mai mancam doar peste,pana ce nu am mai putut nici asta pentru ca mi se facea rau.
De iubit animale,le-am iubit dintotdeauna,insa mi-am zis in sinea mea ca fiecare lucru cu rostul lui pe lumea asta si nu imi faceam mustrari de constiinta ca mancam.
E straniu sa iti privesti,insa,trupul cum efectiv nu te mai lasa sa te atingi de anumite lucruri ca ti se face rau.E ciudat,e ca si cum capata o vointa independenta de a ta si o perioada chiar m-am incapatanat impotriva lui,pentru ca mi-am zis ca daca ma hranesc cu peste nu are ce sa fie rau in asta.Se pare,insa,ca nu asta a fost si parerea lui,iar dupa ultima data cand mi-a fost rau dupa ce am bagat carne in gura(acum 3 ani) am decis sa renunt la ea.
La fel am patit si cu tigara (nu fumam mult,dar am avut o perioada cand ma mai prosteam cand ieseam undeva) si la fel si cu consumul de cafea,chimicalele pe care le simt in anumite produse de pe piata etc.
E putin straniu,insa mi se intampla si nu mai imi bat capul de ce si pentru ce si prefer sa ascult de ceea ce simt,ca sa nu o dau iar in bara.
M-am intins putin la vorba,insa revenind la ce ai scris,Andrei,cea mai importanta hrana este cea spirituala.
Nu uita ca nici calugarii nu se hranesc cu carne in general si au fost oameni sfinti care au trait in pustie si abia ciuguleau cateva fructe,radacini si ce mai gaseau ei pe acolo,atingand varste venerabile.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 17.06.2010 at 07:41:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2010, 08:44:13
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
In primul rand trichinela si colesterolul nu sunt vitamine. In al doilea rand colesterolul este mai important decat iti imaginezi tu. Din colesterol organismul sintetizeaza hormonii sexuali si cei corticosuprarenali, esentiali pentru viata. Daca omul baga ca spartu' in el normal ca nu e bine. Colesterolul se depune pe vasele de sange deoarece nu poate fi catabolizat si eliminat din organism si se ajunge la alte probleme f grave. Dar ideea e ca nu vad care e marele pacat in a manca din cand in cand putina carne de porc. Si vorbesc de porcul din cotet, nu de aia din comert umflati cu chimicale (de altfel si legumele din comert sunt la fel)
....si sa nu uitam de mielina!!! Poate de aiceea atatea pareri categorice. A! si colesterol se gaseste si in carnea de pui- vaca, iar corpul nostru pacatos fabrica si el colesterol!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2010, 11:15:10
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Să nu fim absurzi !

Fraților, dacă cineva dorește să nu mai mănânce carne, foarte bine, e un lucru bun, pe care nu mulți pot să-l împlinească. Mântuitorul Iisus Hristos știm că a mâncat pește. Sf.Scriptură nu ne spune dacă a mâncat și alt fel de carne, ceea ce înseamnă că poate a mâncat, poate nu.
Sf.Apostol Petru a refuzat să mănânce, dar Dumnezeu i-a arătat că toate sunt curate.
Dar suntem noi oare evrei, să avem regulile lor ? Suntem noi adventiști, să avem motivele lor de a nu mânca porc ? Suntem atei, care dăm importanță lucrurilor mărunte, dar avem obiecții în ceea ce privește lucrurile esențiale ?
Deci, dacă cineva dorește să nu mănânce, că nu-i face bine, că nu-i place, că ... treaba lui ce, atunci să nu mănânce ! Dar cine vrea să mănânce, să mănânce liniștit, dar cumpătat.
Nu mai veniți cu tot soiul de justificări puerile. Mâncați, foarte bine; nu mâncați, iarăși foarte bine. Nu mai faceți pe grozavii, e treaba fiecăruia ce mănâncă.
Noi, ortodocșii, să ținem posturile rânduite de Biserică și așa să ne rânduim viața. Nu mă dau mare postitor, că nu sunt. Însă pot să vă spun că dacă ținem posturile așa cum trebuie (în care renunțăm și la carne), de bună voie, așa cum ne spune Biserica, cu siguranță nu vom ține regim (obligați), așa cu ne-ar spune doctorii.
Animalele toate au fost făcut pentru om, ”spre mâncare”. Dacă nu vrei să le mănânci, e problema ta ce faci, a fiecăruia. Dar să vii cu teorii și cu motivații de acest gen, pe care le-am auzit aici, mi se pare ridicol. Faceți ce vreți, dar nu dați lecții de mâncat.
Mai important este într-adevăr, așa cum ne spune Sf.Scriptură, nu ceea ce băgăm, ci ceea ce scoatem din noi. Așa că, atenție la ceea ce scoatem ! Iertați-mă dacă greșesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36