Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.08.2010, 16:12:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu cred ca indiferent prin ce metoda ar naste o femeie( natural sau prin cezariana, cu epridural sau fara) , ,,blestemulŽŽ din Cartea Facerii este implinit. Oricum ai lua-o , durerile exista, fie ca sunt pe moment sau dupa, fie ca sunt mai mari sau mai mici. Nu inseamna ca daca nasti prin cezariana nu ai dureri. Daca de la o amarata de operatie de apendicita ai dureri vreo saptamana dupa, d-apoi de la o cezariana?
In momentul in care ai hotarat sa dai nastere unui copil, automat ti-ai asumat si durerea.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.08.2010, 18:57:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Domnu' Zaharia, raspunsul de mai sus chiar e unul pe care un adevarat traitior al Ortodoxiei l-ar da. Da, un ortodox adevarat asa raspunde. Suferintele prin care trece o mama trebuiesc puse in ghilimele ca doar nu se compara cu acelea pe care tu, din "dragoste pt Hristos" le induri. Bine intreba cineva mai devreme, sfintii nu ar lua o aspirina cand ii doare capul, a? Si sincer, cred ca avem dreptul sa ne dam cu parerea asa cum o faci tu doar cand am trecut printr-o situatie asemanatoare, ne-am descurcat voiniceste si putem spune : "Mai fratilor, uite, EU asta am facut pt Hristos". Pana atunci pliscul mic ca nu stii despre ce vorbesti! Na ca am inceput si eu a vb ca tine.
Sora, eu propun sa-ti ti pliscul pe seama ta caci vei avea nevoie de el cit de curind !
Faci aceiasi penibila/jenanta (a se citi ,,proasta") greseala pe care o face si Fani.
Atitudinea cum ca daca nu treci prin ceva nu ai dreptul de a comenta indrituit si de a face recomandari intemeiate; atitudine de prost augur pe care nu o poate emite decit un om rau intentionat , stapinit de spiritul de fronda sau de ,,minia proletara" (cine nu a patimit cu noi este impotriva noastra) impardonabila !
Ia sa ne gindim putin :

- stim ca in istoriografia patristica cele mai frumoase si duhovnicesti prezentari si recomandari a familiei, a casniciei, a vietii si mintuirii in familie, a drepturilor si obligatiilor partenerilor le-au scris celebrii calugari precum Sf. Ioan gura de aur , Grigorie de Nazianz iar in contemporaneitate sunt o sumedenie de astfel de calugari de prisos a-i mai insira ! Asadar, cei care nici macar nu au fost casatoriti ! Ce trebuiau sa faca ei dupa parerea dumitale sora, sa lase mizerabilul plisc jos ? Glumesti , dar glumersti rau,din rasvratire sau stupiditate.
- deasemenea , legile de vietuire a crestinului de rind pt. a gasi calea spre mintuire , asanumitele canoane au fost date de calugari, atit pt. mireni cit si pt. calugari si nu de vreun preot mirean ori un mirean de vaza al cetatii ! Si nu am auzit pina in ziua de astazi ca acestea sa fi avt vreun cusur ! Ce trebuiau sa faca acestia ? Sa tina cont de parerea dumitale la fel de mizerabila ca si pliscul ?
- venind in lumea lume, asta in care se zice ca traim noi . Istoricii contemporani, si nu numai, care scriu istoria omenirii cercetind dovezi indirecte , adica fara a participa ei la evenimente sau rasboaie sau fara a avea o virsta matusalemica prin care sa fi trait toate evenimentele istorice crezi, dupa aceiasi mizerabila parere, ca nu ar trebui sa scrie istoria decit daca ar fi participat la ea ? Pai atunci ce ar mai iesi din toata aiureala asta si cum s-ar scrie istoria ?
- botanistii, cei care au scris si descris plantele, cultivarea, bolile si selectia lor nu aveau dreptul de a face stiinta botanicii decit daca ar fi fost plante ? Ce absurditate !
- cei care au scris si invatat despre sarcina, despre fiziologia si patologia ei au fost de departe , si si primii in aceasta meserie, barbatii , care nu au nascut nici o data ! Ce ar fi trebuit sa faca ei sau cum ar fi trebuit sa se intimple lucrurile dupa parerea absurda a dumitale ? Intii sa nasca si medicii barbati si apoi sa invete si sa scrie despre stiinta obstetricei ?

Si exemplele pot continua mult . Sustinerea unei pareri aberante , imbrincita de fronda si marea dragosdte de sine egoista, aici de fata, este f. asemanatoare cu parerea muncitoreasca si populista intilnita dupa revolutia romana in ceea ce privea alegerea liderilor : nu ii vrem pe Coposu , Ratiu si Cimpeanu deoarece nu au mincat salam de soia cu noi ; ii vrem pe ai nostrii, care au suferit cu noi ! Ce prostie ! Istoria este martora eterna contra tuturor aiuritilor din aceasta tagma ! Cita absurditate la un om matur ! Macar daca ar fi stat pe ,,pliscul" sau linistit si ar fi tacut decit sa-si dea in petic cu ,,nepriceperea" , ca sa nu spun astfel .
La ce-ti foloseste sora maturitatea daca esti imbrincita de idei ,,proletare" si dragoste egoista de sine ?
Eu in locul dumitale m-as jena grozav, mi-as cere scuze si pe viitor as fi mai atenta ca sa nu-mi mai dau in petec chiar cu orice !
Dar bine inteles , acesta este un act de multa profunzime duhovniceasca si este f. rar intilnit la cei care floteaza ! Atitudinea va apartine !!!!

NB: mai reflectati la viata sfintilor si la aspirina ! ceea ce sustineti arata ca nu prea cititi sau nu cititi cu luare aminte cartile ziditoare de suflet ! Este o propunere !

Am uitat sa precizez un lucru , pt. a respecta masura lucrurilor : toate acestea SINCER le-am gindit si scris !

Last edited by zaharia_2009; 11.08.2010 at 20:14:10.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.08.2010, 20:29:06
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Depinde de nastere. Cand se uita repede durerea, inseamna ca nu a fost asa de mare. Eu nu cred ca voi uita vreodata durerile de la prima nastere.

Cristina multumesc ptr explicatii……
La prima nastere nu am dat atentie la ce se intampla injurul meu , totul era nou si trebuia sa fac fata, dar la al doilea copil stiam ce sa fac si am putut privi in jurul meu si am vazut mamici care erau la prima nastere , se vedea durerea cumplita pe fata lor ( nu mai intru in detalii ca nu are rost…) si totusi la o zi sau doua dupa radiau de fericire si nimic din comportamentul lor nu dadea de inteles ca le-ar fi marcat cumva suferinta aducerii pe lume a unui copil , ba dimpotriva isi faceau planuri cum sa faca fata si la urmatorul, acum stiind mult mai bine ce aveau de facut……
Maicuta Domnului ne ajuta pe toate in acele momente indiferent daca –I cerem sau nu ajutorul. Numai stiu unde am citit , dar daca femeia ar tine minte suferinta nasterii putine s-ar mai incumeta sa nasca a adoua oara……eu asa cred…..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.08.2010, 00:21:28
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul

Numai stiu unde am citit , dar daca femeia ar tine minte suferinta nasterii putine s-ar mai incumeta sa nasca a adoua oara……eu asa cred…..
Eh si ce daca tin minte suferinta nasterii... ce sa faca altceva decat sa nasca, ca doar n-or avorta?

Crede-ma ca dupa prima nastere, de cate ori ma intreba cineva cum a fost mi se inclestau maselele si nu puteam sa zic decat ca copilul a fost mare si eu mica... asta luni in sir. Aproape un an dupa prima nastere cand eram singura si imi aminteam prin ce am trecut, ajungeam sa am iar contractii dureroase de ma zvarcoleam in pat. Si acum ma strange peste solduri cand vorbesc de prima nastere. Nu mai zic ce ganduri "prietenoase" aveam atunci pentru Dumnezeu sau ce sentimente cand ma uitam la icoana Maicii Domnului care nascuse fara dureri... Sa mai leg vreo rugaciune... doar gemete si vaiete. Si in clipa in care as fi pupat picioarele cui mi-ar fi propus cezariana, moasa mi-a zis sa trec pe masa ca nasc... cu cateva urlete (de care sunt mandra pentru ca nu imi inchipuiam vreodata ca am atata forta in mine sa emit sunete atat de puternice) a venit si bebe.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.08.2010, 00:31:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si exemplele pot continua mult . Sustinerea unei pareri aberante , imbrincita de fronda si marea dragosdte de sine egoista, aici de fata, este f. asemanatoare cu parerea muncitoreasca si populista intilnita dupa revolutia romana in ceea ce privea alegerea liderilor : nu ii vrem pe Coposu , Ratiu si Cimpeanu deoarece nu au mincat salam de soia cu noi ; ii vrem pe ai nostrii, care au suferit cu noi ! Ce prostie ! Istoria este martora eterna contra tuturor aiuritilor din aceasta tagma ! !
Din pacate aiurit esti tu mai..frate,..poate este vorba de singurul moment cu un suprem fler istoric sanatos , bun, de la Dumnezeu, in care poporul a avut mare dreptate sa nu-i aleaga pe cei trei spalati la creier din occident, per total mai periculosi ca orice securist local convertit la liberalism (dar cit de cit patriot, aparator al intereselor nationale). Acestia trei nu mai aveau nici o intelegere obiectiva din nevoile imediate ale tarii noastre..afirmind o aberatie bilbiita dupa alta.
Ca drept exemplu stau multe tari din jurul nostru care un dat-o rau in bara cu aceste exponente ale interventionismului oranj "revenite SUBIT" la matca, adica cu grija "exportati" la tinte. Vezi tarile baltice, Ucraina, Cehia( cit pe aci sa o faca pe americanca-cehoaica presedinte), catastrofa aia de presedinte pro-american gruzin care-si minca cravata in emisie cind trupele lui misele au tras cu tancurile americane in blocurile osetenilor omorind in plin foarte multi civili..deci dupa cum vezi istoria NU este martora eterna IMPOTRIVA dreptilor ci impotriva prostilor care cred in baliverne.

Forumisti, scuzati de off-topic, dar cind vezi asemenea enormitati nu se poate sa nu rabufnesti!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.08.2010, 01:40:32
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Nasterea de copii

Pe timpuri cand lumea era mai credincioasa era mai bine in toate
femeile nu aveau dureri asa d emai mai ales daca erau credincioase
daca femeia in timpul sarcinii traieste duhovniceste si nu se impreuneaza cu sotul pana in 2-3 luni cred ca pana atunci mai pot s afaca asta
daca nu se impreuneaza in timpul sarcinii si tin pot amundoi si se roga maicii domnului copilul are mari sanse sa fie credincios si cu frica de dumnezeu
mai als daca einvatat fara televizor si calculaor
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.08.2010, 09:16:22
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eh si ce daca tin minte suferinta nasterii... ce sa faca altceva decat sa nasca, ca doar n-or avorta?

Crede-ma ca dupa prima nastere, de cate ori ma intreba cineva cum a fost mi se inclestau maselele si nu puteam sa zic decat ca copilul a fost mare si eu mica... asta luni in sir. Aproape un an dupa prima nastere cand eram singura si imi aminteam prin ce am trecut, ajungeam sa am iar contractii dureroase de ma zvarcoleam in pat. Si acum ma strange peste solduri cand vorbesc de prima nastere. Nu mai zic ce ganduri "prietenoase" aveam atunci pentru Dumnezeu sau ce sentimente cand ma uitam la icoana Maicii Domnului care nascuse fara dureri... Sa mai leg vreo rugaciune... doar gemete si vaiete. Si in clipa in care as fi pupat picioarele cui mi-ar fi propus cezariana, moasa mi-a zis sa trec pe masa ca nasc... cu cateva urlete (de care sunt mandra pentru ca nu imi inchipuiam vreodata ca am atata forta in mine sa emit sunete atat de puternice) a venit si bebe.
Si dupa atata suferinta ai avut curajul sa mai faci inca 3 puiuti ?…..felicitari…..sa-ti ajute Dumnezeu sa-I cresti frumos……
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.08.2010, 10:08:58
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Si dupa atata suferinta ai avut curajul sa mai faci inca 3 puiuti ?…..felicitari…..sa-ti ajute Dumnezeu sa-I cresti frumos……
Multumesc de urari!
Dupa atata suferinta, m-am pus pe gandit, informat, am vorbit cu alte mame, am citit si incet-incet m-am prins ca atata suferinta nu se datora nici pedepsei Lui Dumnezeu si nici naturii, ci doar prostiei mele (si nu mai vorbesc de cea din sistemul medical), asa ca m-am straduit sa nu mai repet greselile de la prima nastere. Nici noile conditii de mamica nu imi mai permiteau o multime de "rasfaturi" cum ar fi sa stau mult in pat sa ma odihnesc, sa-mi pregatesc totul din timp, sa stau in pat in timpul travaliului (cat am fost acasa). Problemele de santate care au aparut m-au fortat sa ma documentez in medicina naturista si sa si practic pe mine, am fost fortata sa am mare grija ce mananc, cum combin, am mai tinut si posturile (sarcinile 2 si 3), asa ca am fost mai subtirica si asta a contat... multe de zis.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.08.2010, 15:26:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Zaharia, femeia de servici nu are timp asa ca iti raspund eu pe scurt:-)
Oricum ai lua-o, din ce scrii tu reiese ca, desi durerea nu este o cale de mantuire in sine, un adevarat crestin nu ar trebui sa faca nimic ca sa o evite.
Din moment ce nu este cale de mantuire neconditionata, ca smerenia, mie mi se pare intelept sa nu refuzam metodele de reducere a ei daca nu pun in pericol pe cineva. Cu smerenie.
Chiar in cazul martirilor eu stiu ca sfintii ii indemnau pe crestini sa nu il ceara cu tot dinadinsul.. Dar sa il accepte atunbci cand ii sunt supusi. Cam asa si cu durerea, cred eu.

Anca, ceea ce citezi de la Facere (cu nasterea in dureri) nu este o porunca, ci o constatare: durerea nasterii este o concecinta a caderii, la fel ca boala, moartea si munca grea pentru castigarea painii.
Eu as zice ca tot asa cum Dumnezeu a binecuvantat medicina pentru usurarea suferintelor si nu este considerat pacat sa iti placa munca pe care o faci ca sa-ti castigi painea, tot asa cred ca binecuvinteaza si metodele de reducere a durerii la nastere, fie ele naturiste, psihologice sau chimico-operatorii, daca este nevoie.

Cristina, in ceea ce priveste peridurala, daca ai un medic bun si esti la un spital bun, cum slava Domnului am fost eu, nu ti se va face peridurala daca este pericol pentru fat (daca ai contractii prea slabe de ex si risca fatul sa sufere din cauza travaliului prelungit) si ti se va retrage produsul anesteziant in momentul expulziei, ca sa poti impinge cat trebuie. Eu am trait ambele situatii. La a doua nastere din cauza ca nu inainta bine travaliul (prea incet si copilul nu cobora) nu mi-au facut peridurala decat foarte tarziu atunci cand inaintase si cand incepea sa fie clar ca va fi o cezariana (este mai bine sa fii operata cu peridurala decat cu anestezie generala). Iar la prima am cerut chiar eu sa nu imi mai adauge prea mult anestezic ca sa poit simti contractiile la sfarsit si te asigur ca le-am simtit.
NB Nu stiu cum s-a intamplat dar la ambele nasteri doctoritele anesteziste au fost romance (la spitale diferite).
Daca nu ai medic bun si spital bun, atunci da, poate este mai bine sa te feresti de interventia asta; desi atunci te poti trezi cu alte interventii nedorite sau neglijente (daca mama este atat de pirduta in dureri ca sa nu isi dea seama ce i se intampla) care ar face rau si mamei si copilului.
Mi se pare ca pericol atat pentru mama cat si pentru fat exista si la nasterea naturala daca refuzi orice intervenbtie chiar atunci cand ar fi necesara. Sigur, nu asta vroiai tu sa zici, dar unii pe aici tind catre pareri categorice si isi ppot face rau atat lor cat si copilului in felul asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.08.2010, 15:40:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Din ce scrie Zaharia mai sus inteleg ca aceste cursuri ar trebui interzise sau eventual boicotate de catre biserica deoarece menirea lor contravine blestemului lui Dumnezeu pentru femei.
Si de altfel nu este vorba de o porunca: Dumnezeu nu spyune 'ii poruncesc femeii sa nasca in dureri'. Spune ca va naste in dureri din cauza caderii.
Si da, Cristina, Zaharia spune ca daca vrei sa ajungi la sfintenie te vei 'infrana' de la potolirea durerii, in mod ideal, complect. Deci, eu inteleg ca spune si ca o femeie ortodoxa serioasa refuza si gimnastica prenatala.. Imi pare rau Zaharia dar asta rezulta din ceea ce pronezi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 20:14:52
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Pentru femei Florin Liviu Generalitati 2 20.05.2010 10:20:00
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50