Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.01.2011, 17:10:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi oameni buni, cu aceste lucruri nu e de glumit!

Mai bine să ascultăm ce zice Sfântul Ilarion Argatu în cartea „445 de răspunsuri duhovnicești”:

325.- Părinte, dacă ești necurată, poți lua lumina la Înviere?
- Nu! Nu poți! Stai acasă.

326.- Dacă ești necurată și vin Paștele, poți vopsi ouăle roșii ?
-Nu! Femeia când este necurată nu poate să facă ouă roșii ci o ajută cineva din familie, rudă sau o prietenă.

327.- Părinte, unele persoane au niște pete roșii-vișinii pe față și pe corp, de la ce sunt ?
-Petele acelea sunt la persoanele concepute în zilele oprite, la vreme de necurăție, în cele 8 zile, când femeia nu are voie să aibă relații cu soțul. Dacă nu se respectă această rânduială, sângele care nu se elimină din organismul ei se așează pe copilul care s-a conceput atunci. Aceste pete sunt mai mari sau mai mici, în funcție de ziua în care s-a produs unirea celor doi. Dacă sunt la sfârșitul perioadei sunt mai mici, dacă sunt la început sunt mai mari și urâte. Aceste pete nu ies cu nimic.

328.- Părinte, ai voie să aprinzi candela când nu ești curată?
-Nu, de drept nu e voie. Candela reprezintă îngerul păzitor al casei. De fiecare dată când pui ulei faci 3 metanii și-ți pui dorința care o ai de rezolvat: căsătorie, sănătate, spor, examene, proces în care dorești să reușești. Dacă ai candela aprinsă și mori fără lumânare se socotește că ai avut lumină.

329.- Părinte, eu sunt gravidă în luna a 3-a și tot mai pierd câte puțin sânge în fiecare lună, să mă socotesc necurată și să țin ca zilele de necurăție ?
-Da, oricât de puțin sânge ar pierde o femeie gravidă sau când e mai înaintată în vârstă și nu mai are lunar vremea ei ca femeie, tot 8 zile de necurăție ține.

330.-A venit la părintele o persoană necăsătorită, nu avea mamă, nu avea pe nimeni.
-Părinte, știu că nu e voie să faci ouă roșii dacă nu ești curată și acum vin Paștele, ce fac ?
-Îți face altcineva ouă roșii.
-Cine, părinte, că n-am pe nimeni ?
-Matale! și o arată pe o bolnavă care era de față. Bolnava a început să țipe. Era bolnava care țipa la auzul, văzul și atingerea lucrurilor sfinte. Am mai amintit de ea.
-De ce țip, părinte ? Îl întreabă bolnava pe părintele.
-Păi, matale ești curată ? Bolnava a început să țipe și mai tare, de i se înfundaseră urechile, ca un șuierat îndelung. Ne uitam unii la alții și nu ne dumiream ce se întâmplă. Bolnava care era gravidă cam în luna a 4-a, mai pierdea lunar câte puțin sânge și nu mai socotea că ar fi ciclu, pentru că era gravidă. Părintele ne spusese că oricât de puțin am pierde și oricât de în vârstă ar fi femeia, tot 8 zile trebuie să țină.

331.- Părinte, dacă cele 8 zile de necurăție țin mai mult, ce fac?
-Dacă perioada de necurăție e mai mare de 8 zile, se socotește boală și trebuie să mergeți la doctor, că la carte scrie: “știința doctorului să nu o nesocotiți”.

332.- Părinte, dacă am intrat necurată în biserică sau am stat în pridvorul bisericii necurată spunând că acolo nu este păcat, am greșit mult?
-Vai de cel ce întinează Locașul Cel Sfânt a lui Dumnezeu! Sfânta Scriptură în nenumărate locuri, atrage atenția celor întinați, să nu se atingă de nimic sfânt și de ceea ce este închinat lui Dumnezeu.
Cel întinat nu trebuie să se atingă de ceilalți semeni din jurul lui, pentru a nu-i întina.
Femeii celei necurate, i se poruncește să stea acasă și să se roage.
Femeia necurată, să nu se atingă de nimic sfânt: nici de icoane, nici de aghiazmă, nici de preot, nici de biserică. Nu are voie să calce pământul din curtea bisericii, pentru că și acesta este sfințit de arhiereu înainte de a se zidi biserica. Nu are voie să intre în pridvorul bisericii, pentru că și acesta a fost sfințit de arhiereu odată cu biserica sau mai târziu și face corp comun cu ea.

333.- Părinte, dascălul de la biserică de la noi și chiar părintele, ne-au spus că nu este păcat de a intra necurată în pridvorul bisericii, că pridvorul nu face parte din biserică.
-Cei ce sfătuiesc că, în pridvorul bisericii este voie să stea femeia necurată, aducând argument că în pridvorul bisericii stau catehumenii, greșesc amarnic. Nu se compară starea de catehumen cu starea de necurăție trupească a femeii și nici starea de necurăție a femeii cu starea de după necurăție, când femeia poate intra în pridvorul bisericii pentru a lua molifta.
Sunt unii dintre mireni și dintre preoți care, sfătuiesc foarte greșit pe femei, să intre în biserică, dar să aibă grijă să nu murdărească biserica. Este foarte greșit, pentru că însăși natura sau starea de necurăție a femeii întinează biserica. Aceștia confundă murdărirea bisericii cu întinarea ei. Or mai fi biserici murdare din lipsa de râvnă a celor ce sunt puși să le îngrijească dar, sunt sfinte.
Întinarea nu are sens de murdărire ci sensul de necurăție. Și diavolii cu chip de lumină și îmbrăcați în alb, numiți și teologii iadului, apar curați și strălucitori, dar sunt spurcați și necurați prin natura lor.
Cartea poruncește ca atunci când va intra în Sfânta Biserică ceva necurat: animale, femeie necurată sau eretic, să se sfințească din nou acea biserică.

334.- Părinte, femeia care a făcut avort are voie să intre în biserică?
-Nu are voie. Femeia care a făcut avort, este necurată timp de 40 de zile. Dacă lehuza care a purtat sarcina și a născut, iar nașterea este o împlinire de poruncă și o binecuvântare a lui Dumnezeu, rămâne necurată timp de 40 de zile, atunci, femeia care a ucis pruncul în pântece și în loc să-l nască, a scos pruncul bucăți din ea, cât de necurată s-a făcut și cât de vătămat și bolnav este trupul ei?!
După 40 de zile, făcând post o săptămână, vine la preot pentru a i se citi molifta. După moliftă se spovedește și îndeplinește canonul dat de Sfinții Părinți. Pe tot timpul opririi de la Sfânta Împărtășanie să facă următoarele:
-Nu va lipsi de la nici o Sfântă Liturghie din duminici și sărbători, cu excepția perioadei de necurăție;
-Va posti toate posturile de peste an;
-În loc de Sfânta Împărtășanie, preotul îi va da Aghiazmă Mare, care are rolul de a spăla întinăciunea păcatului, pe când Sfânta Împărtășanie arde sufletul celui nevrednic. Preotul nu va da imediat Sfânta Împărtășanie pentru a feri pe credincios de furia diavolilor.

Da, colaps, nu e de glumit! Sincer eu stiam ca de intra in biserica o femeie necurata, biserica respectiva trebuie arsa si cred ca tot de la Pr Argatu stiu asta.
Acum depinde de fiecare duhovnic in parte, al meu nu imi da voie sa intru in biserica in perioada menstruatiei!
  #52  
Vechi 13.01.2011, 17:11:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si in manastirile de maici stiti cum se procedeaza cand respectivele sunt in acea perioada? Eu stiu ca stau in biserica,dar in spate.
  #53  
Vechi 13.01.2011, 17:13:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, colaps, nu e de glumit! Sincer eu stiam ca de intra in biserica o femeie necurata, biserica respectiva trebuie arsa si cred ca tot de la Pr Argatu stiu asta.
Acum depinde de fiecare duhovnic in parte, al meu nu imi da voie sa intru in biserica in perioada menstruatiei!
Nu arsă, Doamne ferește ! Cum să arzi o Biserică ? Doar resfințită.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #54  
Vechi 13.01.2011, 17:13:13
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Va rog sa discutati despre tema propusa. Cat despre tema - daca femeile pot intra sau nu in biserica in perioada menstruatiei, s-a tot discutat. Cautati pe forum, ex:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...struatia+femei
  #55  
Vechi 13.01.2011, 17:17:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Și dacă ar fi adevărat că femeile nu pot intra în biserică în timpul menstruației, biserica tot nu s-ar spurca. Ați ajuns să puneți aceste femei mai jos decât ucigașii, curvarii, femeile care fac avort etc.
  #56  
Vechi 13.01.2011, 17:22:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Femeile nu-s oprite să intre în biserică pe perioada menstruației.

Și dacă voi, bărbații, vreți femei decente și nemachiate, de ce nu vă uitați la ele, ci la parașute? Tot pe parașute le apreciați mai mult. Săraca fată din ziua de azi, dacă nu-și pune ceva provocator, nu va fi acceptată de bărbați și nu toată lumea e făcută pentru a trăi singură.
Bine zis. Sper ca fratii nostri nu sunt sfinti numai pe forum, iar in viata reala fluiera dupa cele pe care le judeca aici.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #57  
Vechi 13.01.2011, 17:23:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu arsă, Doamne ferește ! Cum să arzi o Biserică ? Doar resfințită.
Bine , se sublinia gravitatea; nu chiar punerea in practica!
  #58  
Vechi 13.01.2011, 17:24:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bine zis. Sper ca fratii nostri nu sunt sfinti numai pe forum, iar in viata reala fluiera dupa cele pe care le judeca aici.
N-ar fi exclus.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32