Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.11.2010, 00:35:13
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scripturile ar fi ramas scripturi daca nu exista un om capabil sa le promoveze si sa le transforme IN CRESTINISM, iar cel care a reusit acest lucru a fost doar sf Ap Pavel -de unul - singur- evident si cu alte ajutoare angajate/racolate/indrumate de el.
de ce singurul? au mai fost si Petru, Ioan, Iuda si restul apostolilor. Iisus le-a spus apostolilor ca vor fi trimisi printre neamuri, deci nu doar Pavel. iar pe langa aceasta, cel putin la Luca se mai mentioneaza de 72 de ucenici ai lui Iisus.

Last edited by zsuleica; 13.11.2010 at 01:13:10.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.06.2011, 11:56:55
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Smile

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
tocmai ti-ai dat raspunsul singur... Deci Dumnezeul lor este fals :). Dumnezeu si ADEVARUL este cel al Credintei Ortodoxe, Cel in Treime Slavit, Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Adica Dumnezeul Grecilor ? pai si al Romanilor (catolicilor)este acelasi eu asa stiu , este adevarat ca Dumnezeul Greco-Roman este cel adevarat ?:)))

Doamne mare tie puterea si slava ..Ti-au schimbat slava nemuritoare intr-o icoana cu chip de om muritor .Dar Tu esti Indurator ,Iertator , dar si Rabdator .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.06.2011, 23:29:28
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Crasa zici, hai sa vedem cine are incultura mai crasa

Da-mi macar o singura dovada documentata ca religia crestina a fost creata de Sf Ap Andrei si o sa te cred, sau ca el a adus-o in Dobrogea( insa te rog, nu ma lua cu Traditia), in schimb daca nu ai NIMIC te rog sa te autosesisezi si sa te faci in mod public incult(in schimb cu o gura cit o shura:)
Crestinismul nu a fost infiintat de vre-un apostol. Ei au propovaduit in numele lui Hristos ! Te-ai intrebat ce ne-a adus Hristos ? Simt ca nu sti ! A venit cu "niste" idei divine, caci mintea omeneasca nu mai putea concepe nimic; apostolii le-au raspandit.

Au ramas scrisori ale Sf Ap. Andrei , in care acesta specifica ca propovaduieste credinta in Scitia ! La vremea respectiva nu mai exista picior de scit acolo, dar...

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acum arata-mi te rog ce neadevaruri am afirmat eu!
Pavel - nu era evreu get beget?, cred ca glumesti !
Nu el a infiintat religia crestina?...tocmai ca el este SINGURUL CARE A infiintat-o , restul apostolilor au infiintat cu totul alta secta in Ierusalim "Urmasii lui Iisus" care s-a si destramat la scurt timp.
Deci care-i problema ta?
Problema noastra , a crestinilor ortodocsi de pe acest forum, sunt argumentele tale lipsite de substanta, cat si psihologia certareata , premeditata...Nu pacalesti pe nimeni !

Dar sa revenim la mulsulmani ! Vizionati aceste doua linkuri. Intr-unul este propovaduita cucerirea Romaniei, inca de prin 99, iar in celalalt o fapta "de vitejie" islamica - decapitarea unei femei pt ca s-a iubit in afara casatoriei !
1. Cucerirea Romaniei de catre Islam: http://www.youtube.com/watch?v=RDLin...eature=related
2. Femeie de 18 ani decapitata in fata iubitului pt amor in afara casatoriei:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=2133
BONUS:
Tineri musulmani care manifesta in fata ambasadei Norvegiei si promit ca le vor cuceri tara , iar nevestele lor vor deveni prada de razboi - fericirea lor violarea tuturor:
http://www.youtube.com/watch?v=5o1FP...layer_embedded

Last edited by IonelS; 18.06.2011 at 23:33:49.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.06.2011, 19:41:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Este vorba de un islam prost inteles si prost propovaduit, am inteles ca si la ei sint cam 200 de ramuri islamice diferite intre care unele gen Al Kaeda nu cred deloc in Mohammed si in mesajul lui de pace de dupa incheierea eliberarii prin razboi.
Islamul are si un sistem calugaresc total independent in ceea ce priveste doctrina si practica acesti calugari se nimesc sufi, exista ramuri -ordine monahale independente grupate pe 3 categorii in functie de viziunea dogmatica.
Unele din ramurile sufi il recunosc pe Iisus dar si pe Fecioara ca fiind intrupari divine.
Exista si la ei moaste izvoritoare de mir, minuni si alte semne ale sfinteniei insa accentul cade ca si la noi pe desavirsire si rugaciune.

In unele tari cum e Turcia sufi sint respectati insa in altele unde fanatismul este temeinic dirijat politic nu sint deloc bine vazuti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.06.2011, 22:37:04
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu merge nici o scuza, in conditiile in care aceste populatii adera in MASA la doctrina sectanta a Coranului:
1. Cucerirea Romaniei de catre Islam: http://www.youtube.com/watch?v=RDLin...eature=related
2. Femeie de 18 ani decapitata in fata iubitului pt amor in afara casatoriei:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=2133
BONUS:
Tineri musulmani care manifesta in fata ambasadei Norvegiei si promit ca le vor cuceri tara , iar nevestele lor vor deveni prada de razboi - fericirea lor violarea tuturor:
http://www.youtube.com/watch?v=5o1FP...layer_embedded

Exista acolo, in Orient, o decalartie de razboi cu intentia de a ocupa Romania prin flux migrator. EU NU-I VREAU IN TARA MEA !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.07.2011, 20:47:56
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu merge nici o scuza, in conditiile in care aceste populatii adera in MASA la doctrina sectanta a Coranului:
1. Cucerirea Romaniei de catre Islam: http://www.youtube.com/watch?v=RDLin...eature=related
2. Femeie de 18 ani decapitata in fata iubitului pt amor in afara casatoriei:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=2133
BONUS:
Tineri musulmani care manifesta in fata ambasadei Norvegiei si promit ca le vor cuceri tara , iar nevestele lor vor deveni prada de razboi - fericirea lor violarea tuturor:
http://www.youtube.com/watch?v=5o1FP...layer_embedded

Exista acolo, in Orient, o decalartie de razboi cu intentia de a ocupa Romania prin flux migrator. EU NU-I VREAU IN TARA MEA !

De aici sa inteleg ca pledezi pentru un fel de "jihad" romanesc contra islamului? O mores, o tempores!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.08.2011, 03:58:02
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Izvorul relelor din lume e banul.

Eu, botezat ortodox,
scriu:
Pacatul, al non-musulmanilor, al crestinilor
in nume e capitalismul, banul
Pacatul jihadului e dreptul de control asupra vietii,
si mortii.
Care e mai greu?
Nu lepadati Vechiul Testament unde Dumnezeu omoara!
De unde vin relele (moartea) lumii in ochii de aur a Mantuitorului?
Din moarte omului sau din bani?
Stie cineva versetul care zice planul lui Dumnezeu cu cei care,
nu il striga pe nume, dar umbla cu el?

Credeti ca Dumnezeu nu mai e cum e in Vechiul?
Apropiatii crestinilor din Europa
sunt musulmanii.
Iubeste-ti aproapele...
Caci din mijlocul lor,
s-au ridicat cei ce au facut
cel mai mare atentat,
au lovit in coarnele templului mamonei,
de s-a scuturat,
si se scutura, intreaga lume?
Simbolul financiar al lumii!
Simbolul celor ce sug sangele negru
al pamantului (petrolul), ce
fost dat celor ce nu aveau nimic,
decat desert.
Nu cumva simbolul coarnelor europei,
implinesc coarnele mamonei spre dreapta,
spre fratii musulmani?
Nu cumva cei ce au descoperit
suprafetede pamanturi noi si bogate ,
au prins gustul, si
fac asemenea si acum,
dar
cauta sub ele pamanturi, ca cerul e cucerit si el?
Iubeste-ti dusmanul cu care traiesti,
caci dincolo de el sunt martiri si semeni tie.
Celor ce vorbesc limba ce o scriu
le spun ca tara lor,
a avut binecuvantare,
cele mai inalte cladiri din localitati,
erau bisericile.
Acum, daca se face o cladire biserica mare si inalta,
langa ea se fac sase biserici negre,
mai late si mai cu multi inchinatori.
Si cele mai inalte vor fi templele mamonei!

Ce biserica au lovit ei?
Ortodoxa, catolica sau o alta crestina?

Last edited by Man Teo; 30.08.2011 at 20:02:29.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2012, 08:06:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dar sa revenim la mulsulmani ! Vizionati aceste doua linkuri. Intr-unul este propovaduita cucerirea Romaniei, inca de prin 99, iar in celalalt o fapta "de vitejie" islamica - decapitarea unei femei pt ca s-a iubit in afara casatoriei !
1. Cucerirea Romaniei de catre Islam: http://www.youtube.com/watch?v=RDLin...eature=related
Tu ce cucerire a Romaniei visezi? Nici n-a pomenit de noi. A spus ca Constantinopoulul a fost cucerit si acum ramane a doua parte a profetiei (n-am inteles la ce profetie se refera ca e trunchiat mesajul) si anume cucerirea Romei, care nu va fi una armata ci “conquest of dawah and ideas” (dawah= predicarea Islamului). Oamenii pot visa, nu? :)


Citat:
În prealabil postat de Stela Vezi mesajul
Nici unul din razboaiele de mai sus nu au fost duse in numele crestinismului .Pe cand teroristii musulmani fac ceea ce fac in numele religiei lor pt ca asta le cere Allah in Quran . Intelegi diferenta ?
Musulmanii sunt in tara noastra de sute de ani, caci asta e si tara lor si sincer, nu tin minte sa fi avut vreodata un conflict semnificativ cu ei, nici macar unul minor, modelul de coabitare fiind unul pasnic. In Dobrogea, biserica si geamia stau una langa alta, pentru ca toleranta si deschiderea fata de „celalalt” merg impreuna. In aceste cateva secole, n-au fost tentative de islamizare a tesutului social, a mediului cultural, nu s-a produs nicio explozie demografica, nu s-a urmarit „colonizarea”, nu s-a facut prozelitism, ci turco-tatarii au cautat doar sa-si pastreze si cultive identitatea religioasa si culturala in cadrul propriului grup etnic, la fel cum au facut si ceilalti, respectand valorile celorlalti. De aceea mozaicul etnic dobrogean este unit in diversitatea lui.

Acuma, eu stau sa ma intreb: musulmanii din Romania n-au acelasi Coran ca si ceilalti din Orient? N-au aceeasi Traditie (Sunnah) dupa care se ghideaza, de sunt atat de pasnici , fara ganduri „razboinice” si de asimilare? N-au oare aceleasi datorii ca si ceilalti? Daca "Allah le cere sa omoare", sa inteleg ca ei nu-l asculta pe Allah/Dumnezeu? Islamul si islamismul nu sunt echivalente, iar tu, din pacate, nu faci diferenta intre ele. Islamul nu sta in citate din Coran manipulate arbitrar in scopul justificarii unor convingeri politice, cum face Islamismul, ci presupune o stradanie, o lupta continua (jihad) a omului in a-si alinia firea cu invatatura transmisa de Mahomed, readucand-o in armonie cu voia si lucrarea lui Dumnezeu. Stradania aceasta autentica poate sa-i apropie de Dumnezeu, caci El nu sta pasiv in fata unor oameni care-L cauta si vor sa il urmeze, iar pe parcurs vor primi indicii care sa le indrepte calea, usor deviata, pe care daca vor stii cum sa le "citeasca" se va produce intalnirea cu Hristos, insa o stradanie fudamentata de Islamism, rupe legatura cu Acesta si sansa de a mai gasi drumul spre casa.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 09:35:36.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.05.2012, 10:34:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Uita-te in tari ca Pakistan, Iraq, Kenia, Sudan, Afganistan,in care este in medie cate un atac terorist pe zi. Se omoara musulmanii intre ei. [...]. Nu sunt in stare sa convietuiasca pasnic intr-o tara si cu alte credinte.
Dupa parerea mea, Romania e mai islamica decat asa –zisele state islamice (Pakistan, Arabia Saudita etc.) sau musulmane (Irak, Sudan etc) caci sistemul nostru se apropie mai mult de modelul primul stat (asa zis islamic) intemeiat de Mahomed, decat o fac ele, ce au derapat in Islamism. In 622 d.Hr se intocmeste Constitutia de la Medina si ceea ce e esential e ca ea a fost intocmita spre beneficiul tuturor cetatenilor orasului, instituind metode pasnice de rezolvare a conflictelor, valori si solutii de convietuire, protejand existenta si identitatea etnica, lingvistica si religioasa a minoritatilor, fara asimilarea lor intr-o singura religie, cultura si limba, insasi musulmanii (arabii monoteisti) fiind atunci o minoritate. Situatia s-a schimbat cand ei au devenit majoritari, raspandindu-se in afara Medinei,in pen.araba, exercitand presiuni asupra celorlalti si abandonand acel model de "polis" grecesc. Ummah nu mai e comunitatea tuturor oamenilor, cum era numita la inceput comunitatea medineza, acum doar musulmanii se identifica ca fiind "ummah", segregandu-se de ceilalti. Dupa 1390 de ani de la acel moment putem observa aceeleasi tendinte. In tarile in care sunt majoritari, aluneca mult mai usor in Islamism, ceea ce duce la abuzuri, decat acolo unde se afla in minoritate.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 10:44:09.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.05.2012, 10:42:47
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

dar ce parere aveti de Finlanda, stat in are religia musulmana s-ar putea ca in viitor sa fie dominanta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 18:14:41
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Un ghid al armatei SUA incadreaza crestinii ca potentiali teroristi tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 09.03.2009 19:01:35
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19