Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2013, 13:44:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Dieta vegetariana versus cea omnivora - articol interesant

Am gasit acest articol:

http://stiri.acasa.ro/financiar-142/...ng-181933.html

Lasand la o parte postul religios si vorbind numai de alimentatia din afara postului, articolul este interesant.

Studii si studii si oameni de stiinta. Nu sti ce este mai bine, dar anumite lucruri (de adevar) raman la suprafata.

Parca cineva il citeva acum ceva vreme pe prof. dr. Mecinicopschi.
Stiam ca e cam impotriva carnii, dar probabil ca aici se refera si la alte produse animale (lactate, oua, peste etc.) si in general la o alimentatie omnivora, echilibrata.
Orice exces este daunator, dar si orice lipsa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 19.06.2013 at 13:46:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2013, 15:01:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro.
"

Mencinicopschi este un mincinos sau un ignorant.

Sunt o gramada de studii care indica faptul ca vegetarienii sant mult mai putin expusi la bolile de inima si ca tocmai carnea creste acest risc.

Vegetarians Less Likely To Die From Or Be Hospitalized For Heart Disease, Study Shows

http://www.huffingtonpost.com/2013/0...n_2583115.html

Culprit in Heart Disease Goes Beyond Meat’s Fat
http://www.nytimes.com/2013/04/08/he...anted=all&_r=0

"The researchers had come to believe that what damaged hearts was not just the thick edge of fat on steaks, or the delectable marbling of their tender interiors. In fact, these scientists suspected that saturated fat and cholesterol made only a minor contribution to the increased amount of heart disease seen in red-meat eaters. The real culprit, they proposed, was a little-studied chemical that is burped out by bacteria in the intestines after people eat red meat. It is quickly converted by the liver into yet another little-studied chemical called TMAO that gets into the blood and increases the risk of heart disease."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2013, 15:29:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro.
"

Mencinicopschi este un mincinos sau un ignorant.

Sunt o gramada de studii care indica faptul ca vegetarienii sant mult mai putin expusi la bolile de inima si ca tocmai carnea creste acest risc.

Vegetarians Less Likely To Die From Or Be Hospitalized For Heart Disease, Study Shows

http://www.huffingtonpost.com/2013/0...n_2583115.html

Culprit in Heart Disease Goes Beyond Meat’s Fat
http://www.nytimes.com/2013/04/08/he...anted=all&_r=0

"The researchers had come to believe that what damaged hearts was not just the thick edge of fat on steaks, or the delectable marbling of their tender interiors. In fact, these scientists suspected that saturated fat and cholesterol made only a minor contribution to the increased amount of heart disease seen in red-meat eaters. The real culprit, they proposed, was a little-studied chemical that is burped out by bacteria in the intestines after people eat red meat. It is quickly converted by the liver into yet another little-studied chemical called TMAO that gets into the blood and increases the risk of heart disease."
Studii peste studii, care se contrazic. Cine mai stie ceva astazi?
Eu nu cred ca minte sau este ignorant. Am citit unele lucruri pe care le sustine.
Cred ca organismul uman reactioneaza individual.
Medicul ala legist care se uita inauntru n-o vorbi aiurea. Ma gandesc eu...
Dar dietele unilaterale nu sunt totusi bune.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2013, 18:10:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Studii peste studii, care se contrazic. Cine mai stie ceva astazi?
Eu nu cred ca minte sau este ignorant. Am citit unele lucruri pe care le sustine.
Cred ca organismul uman reactioneaza individual.
Medicul ala legist care se uita inauntru n-o vorbi aiurea. Ma gandesc eu...
Dar dietele unilaterale nu sunt totusi bune.
Sa vad si eu un studiu care afirma contrariul, ca vegetarienii dezvolta probleme cu inima.

Povestea cu legistul e basm pentru prostii care stau cu ochiii in TV si alta sursa de informare nu au si nici nu vor sa stie la o adica, pai ce e mai frumos sa ti se spuna sa nu te lasi de ce-ti place mai mult?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2013, 06:37:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Interesant sau nu,uite ca articolul nu mai este disponibil...
S-o fi razgandit intre timp de enormitatile aberate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2013, 07:24:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am gasit acest articol:

http://stiri.acasa.ro/financiar-142/...ng-181933.html

Lasand la o parte postul religios si vorbind numai de alimentatia din afara postului, articolul este interesant.

Studii si studii si oameni de stiinta. Nu sti ce este mai bine, dar anumite lucruri (de adevar) raman la suprafata.

Parca cineva il citeva acum ceva vreme pe prof. dr. Mecinicopschi.
Stiam ca e cam impotriva carnii, dar probabil ca aici se refera si la alte produse animale (lactate, oua, peste etc.) si in general la o alimentatie omnivora, echilibrata.
Orice exces este daunator, dar si orice lipsa.
Vrei să spui că e dăunător excesul de păcate, dar și lipsa?
Știu, ai vorbit despre hrană, dar ai ”alunecat” spre un echilibru... lacom(nu-i așa?).

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Ecl29,24)

Chiar ieri am văzut într-un documentar despre animale cum o ceată de cimpanzei au omorât un alt cimpanzeu(un intrus) și l-au... mâncat(că-s omnivori și ei).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2013, 11:18:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Mie imi place tare mult sa zac pe forumurile ortodoxe !
Dom'le, parca te incarci de viata cind vezi fel de fel de pareri sustinute de ... incercati, oameni critici, vorba aia, oameni cu ratiunea bine dezvoltata, oameni la care statistica medicala si stiinta este regina schioapa a balului . Oameni la care dictonul "magister dixit" (adica stiinta ambrasata de statistica)este la el acasa mai dihai decit in alte o mie de locuri pagine !
Pai in asemenea conditii ti-e si drag sa citesti si sa cauti sa spilcuiesti din vorbele acestea de duh !
F. asemanatoare situatie cu cea a Mintuitorului cind i se arunca in fata cu : vrem minuni, ce minune poti sa ne faci ca sa ne arati ca esti cine zici Tu ? Hai, fa o minune, ca daca nu faci nu putem sa te credem ! Aaaa, nu vrei sa faci minuni la comanda ? Pai si atunci cum sa te credem ? Da ! daca ne faceai acum o minune, pe loc, macar sa te ridici de la pamint 10 cm, atunci te credeam cu totii, te primeam si ne inchinam tie ! Dar altfel Iisuse, nu ! Lasa-ne cu vorbele tale ca noi suntem dintr-aceia care credem in statistici medicale si in studii de profil si in necropsieri, in stiinta medicala si agricola... ca de'aia ne-au dat parintii la scoala iar oculta ne-a obisnuit sa respingem ce nu este stiintific ! Pai si minunile Tale, daca nu se pot explica stiintific, nu au valoare ! Hai gata, ca suntem satui de vorbe! Noi avem iisusii nostri care chiar daca sunt vinduti la firmele de hrana, schimbindu-si parerea de la un an la altul dupa citi bani vin, noi tot pe ei ii credem (precum Prof. Mencinikovschi, acad. Tirgoviste). De ce ? Pt. ca ei pot sa faca ceea ce tu nu poti : ne tin dintr-o statistica in alta si dintr-un studiu in altul si dintr-o stiinta in alta fara de care noi nu mai putem sa traim ! mamaie si tataie erau niste prosti, nu aveau stiinta si statistica de astazi si au trait ca niste ingalati, vai de capul lor ! Toata ziua cu sapa, coasa si secera in mina, de nu mai stiau altceva ! Dar in ziua de astazi nu mai merge asa ! Paiiii ... !
Si Iisus nu le-a spus nimic fariseilor, doar le intorcea spatele si ii lasa in treaba lor. Numai celor pe care i-a ales din lumea aceasta, si pt. care se roaga, le-a spus secretul, le-a dat Adevarul: fericiti cei ce nu au vazut si au crezut !

Mai, da multa frumusete este in lumea asta ortodoxa, care este neschimbata inca de la intemeierea ei !
Multe si grele probleme isi mai pune valahul in ziua de astazi !
I-a 'uzi : sa mincam sau nu carne ?
Adica : se cade sa dam dajdie romanilor sau nu ? Ori, se cade sa lucram simbata sau nu ?!
Si daca dam, vom da doar cu banul chipului sau ori cu orice ban ?

In orice si in oricine cauta raspuns valahul ortodox la problemele sale, numai la Cel care are raspunsurile, nu !
Si asta pt. ca el vrea statistica si studii, stiinta si convingeri riguroase si multa competenta elitista !
Iar raspunsurile sunt atit de laindemina si atit de frumoase si de clare incit te si mira cum ne readuce Dumnezeu mereu si mereu la aceleasi sfinte si de dumnezeu insuflate canoane, mult hulite si renegate, dar in care sta toata esenta de viata si de mintuire a ortodoxului .
Dar sa mai continuam discutiile astea stiintifice, nu ? Sa vedem ce mai zic studiile si statistica satirica, ca cine stie, poate vom scapa si de cancer, si de lepra de pe noi, si de ifose ca si de alte bintuiri ale mintii. Caci oriunde cauta valahul Viata, numai acolo unde este, ba ! Dar daca ii pui intrebari, cum fac eu acum, iti si raspunde: ai baaa, lasa-ma ! ce, crezi ca eu sunt chiar asa de prost ? Nu stiu eu cum este cu Dumnezeul asta ?! Ba da, stiu f. bine ! dar una-i una si alta-i alta ! Adica , in biserica am un Dumnezeu si acasa la mine pe masa, este altul ! Ce te tot prefaci ca nu intelegi ?
Ei, da' totusi inteleg, ca nu sunt asa de prostovan... sau sunt ? !
Daca si calugarii din minastiri si mai ales schimnicii se hranesc dupa sfaturile academicienilor si profesorilor universali ca sa nu moara ca fraierii la 30-40 de ani ...inseamna ca da, este ceva ! Ce, acesti trindavi si gverulenti credeti ca sunt chiar asa de fraieri ? Nu, nu, nu ... Au ei asa,o aparenta, asa, de fatada, dar si ei se feresc de moarte mai ceva ca noi, ca de, nimeni nu-i prost sa moara din nemincarea de carne . In viata, nu trebuie sa gresesti si sa mori ca fraierul pt. un nimic, ci trebuie sa te sacrifici pt. idealuri mari, pt. sensuri profunde ale vietii, nuuuu... ?!
Deci, sa curga stiinta ca sa ne izbavim de moarte cu statisticile si studiile pricopsite !

NB: de mai multe ori am scris despre nefericitii care au mincat stiintific si care s-au curatat exact ca fraierii... deoarece Viata, este numai de la Dumnezeu . Chiar daca oculta ne-a bagat in subconstient butada : suntem ceea ce mincam ! Cel putin incepind cu taina sf. botez, eu sunt convins ca suntem mult mai mult decit atit ! Dar probabil ca unii ajung doar atit: ceea ce maninca ! Atunci, este numai treaba lor !
Au mai incercat si chinezii cu a lor acupunctura si si indienii cu aiurica-veda lor si multii tamaduitori natur-alisti ai cancerului precum Gunter, Gershon,Heselback, Shopin, Comaneci, Bute, etc, etc, dar ... nimic . Nimeni nu poate sa dea o zi de viata in plus nimanui si nici sa-i garanteze o longevitate ca a parintilor deoarece totul este numai de la Dumnezeu .
Aviz amatorilor, asta nu insemneaza sa esuam cu gindirea in extrema opusa si sa intelegeti ca promovez excesele alimentare si mincarea contrafacuta . In nici un caz !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.06.2013 at 12:07:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2013, 12:31:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Aviz amatorilor, asta nu insemneaza sa esuam cu gindirea in extrema opusa si sa intelegeti ca promovez excesele alimentare si mincarea contrafacuta . In nici un caz !
Nene Zaharia, dupa ditamai pasajul citit, singura chestia care pot sa zic ca am inteles-o este cea cu esecul gandirii, ca in rest...

Incearca o chestie noua pe viitor: scurt, si la obiect.
Sau, enunti parerea (ipoteza), pe urma vii cu demonstratia si aia cat mai scurta si la obiect.

Candva facusi niste povesti din astea destul de reusite dar in ultima vreme parca sunt din ce in ce mai searbade si tind sa tina loc de argumente si limpezime in idei.

Pote altii nu comenteaza ca nici n-au citit ce scrisasi, dar eu daca tot am pierdut timpul, sa nu fie o pierdere fara rost, ti-am zis si parerea mea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2013, 12:51:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mie mi-e frică să mai comentez după ce mi-a dat cu psaltirea-n cap (virtual desigur) pe topicul cu sfinții închisorilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2013, 13:29:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Interesant sau nu,uite ca articolul nu mai este disponibil...
S-o fi razgandit intre timp de enormitatile aberate?
Ba la mine functioneaza! Uite pun articolul aici:


"Unul dintre cei mai apreciati medici nutritionisti din Romania, prof. dr Gheorghe Mencinicopschi, sustine ca dieta vegetariana nu este benefica sanatatii, iar aceasta promovare a sa nu este decat o manipulare religioasa si o strategie de marketing.

Indignarea directorului Institutului de Cercetari Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, a aparut dupa ce a analizat un studiu al unei publicatii belgiene, conform caruia vegetarienii ar trai mai mult.

"Eu, in calitate cercetator, va pot spune ca studiul este criticabil si ca nu se poate lua in considerare concluzia acestuia. Cea mai buna conduita in alimentatie este omnivorismul, personalizat, bineinteles, in functie de varsta si de starea de sanatate.

Dieta vegetariana este o prostie de marketing, nu este o stiinta. Este un mit ca vegetarienii sunt mai sanatosi decat omnivorii, o manipulare in funcție de interesele unora si de convingerile religioase. Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro."

Citeste mai mult pe: http://stiri.acasa.ro/financiar-142/...#ixzz2WkLYUZcn

Eu n-as spune ca sunt enormitati.
Stiu, chestia cu alimentatie este ...de gustibus.
Eu una urasc extremismul.

Si nu fac publicitate acestui om. Am mai citit sfaturi de ale lui (mi s-au trimis prin mailuri). In fine pareri si pareri.

Am mai spus si mai spun, vorbim aici numai despre alimentatia echilibrata. Nimeni nu a exclus aici (adica eu una nu) pe Dumnezeu si credinta. Postul religios este si el alta discutie.

In rest am mai spus eu nu ma mai lamuresc cu aceste studii contradictorii.

Si la fel ca si AlinB as vrea sa vad si eu lucruri mai concrete: ca daca mananci un ou sau lapte si branza si un picut de pui iti face rau. Sa-mi demonstreze mie cineva asta. Ca inauntru esti mai rau daca bei lapte si mananci ou, branza si carne in cantitati moderate, slabe (fara grasime multa).

Si cu vegetalele apar tot mai multe scandaluri. Si nu mai sunt ca inainte...Nu au acelasi gust, sunt coapte fortat, sau vandute inca necoapte si etc.
Microbi (vezi mai nou hepatita pe afine si alte fructe - scandal in presa), chimicale si etc.

Marturisesc ca nici eu n-am inteles de ce ateromatoza la vegetarieni. Poate lucreaza organismul la un moment dat altfel din cauza dietei unilaterale. Nu stiu.

Si ca sa raspund unui mesaj de mai sus: si calugarii se imbolnavesc totusi. Si in manastiri se mananca omnivor. Poate carne mai putin, dar oua si lapte mananca. Chiar cresc animale.
Si simplu ceea ce vrem noi este sa ne lamureasca cineva, sa stim de la ce sunt bolile si sa gasim leacuri, sa nu mai trimitem in lume studii contradictorii si derutante. Sa fie medicii mai in masura sa ne lamureasca.
Sa stim ce avem de facut.
Unul asa si altul asa, ca aia nu-i buna, ba ca-i buna, ca mori de la alimentatie, ba nu, ca e genetic.
Sa iei medicamente, ba nu naturiste. Da vine altul si zice ca alea naturiste nu sunt bune.
Altul zice sa nu mai mancam nimic, niciodata. Si la el nu mai sare nimeni asa.
Numai ce scriu altii este prostie.
Da, credinta e buna, dar...sa traim din aer? Sa fim autofagi sau cum se mai cheama (scrie pe alt fir)?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.06.2013 at 13:39:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare